Γενικά Παπαγάλοι Αττικού πάρκου

Ο Ιακυνθος και ο Τουκαν για μενα ειναι τα ποιο ομορφα πουλια πολυ εξυπνα κ κοινωνικα! Μολις πηγαμε στα κάγκελα αμεσως ηρθαν για εξερευνηση!
[automerge]1561835201[/automerge]
και αλλος ενας Τουκαν
DSC_0007PHOTORESIZERCROPRESIZEANDSHAREIMAGESINBATCH629201993617PMPHOTORESIZERCROPRESIZEANDSHA...webp
 
Ωραίες οι φωτογραφίες σου Τάκη!👍
Εσύ μας δείχνεις όμορφα πουλιά, αλλά εγώ σκέπτομαι αυτό το... Τέρας!
64747

Συνεχίζει ακόμα να βρίσκεται πίσω από αυτά τα σιδεράκια; (τότε δεν υπήρχε ούτε το καγκελάκι πάνω από την κουπαστή, εκεί τελείωνε)
Έχω κάποια χρόνια να επισκεφθώ το πάρκο...
Τότε, ζήτησα να δω τον ιδιοκτήτη, με πληροφόρησαν πως δεν ήταν στο πάρκο...Ζήτησα και έκανα σύσταση στον τότε υπεύθυνο του τμήματος (κάποιος ωκεανολόγος, σπουδασμένος στο Μαϊάμι, αν θυμάμαι καλά), για την ασφάλεια των επισκεπτών στο συγκεκριμένο χώρο. Του εξέφρασα την άποψή μου πως αυτά τα καγκελάκια δεν παρέχουν κανενός είδους ασφάλεια... Έχετε δίκιο μου είπε, είναι στο πρόγραμμα ν΄αλλάξουν...

. Έχω επισκεφθεί εκτροφείο κροκοδείλων στην Τζαμάικα. Βλέποντας τις λίμνες με δεκάδες ερπετά, τεραστίων διαστάσεων, να κάθονται εντελώς μα εντελώς ακίνητα, έκανα το ''λάθος'' να ρωτήσω τον άνθρωπο που μας ξεναγούσε αν τους δίνουν ''κάτι'' και είναι τόσο ήρεμα...
Το πήρε ''κατάκαρδα'' και χωρίς απάντηση, σκούντηξε μ΄ένα τρίμετρο ξύλο (λόγω απόστασης, διπλής προστασίας με χοντρά κάγκελα και μ΄ενδιάμεσο κενό χώρο πάνω από 1,5 μέτρο), έναν από αυτούς...
Δεν μπορείτε να φανταστείτε την κατάσταση που επεκράτησε!

Άρχισε ο ένας μετά τον άλλον να χτυπούν τις ουρές τους, να τρέχουν προς το μέρος μας και να προσπαθούν να μας επιτεθούν. Μέχρι ''τότε'' είχα ''ερωτηματικά'' γιατί να υπάρχει τόση προστασία...😱

Θέλω να πω δηλ. Ο Θεός να βοηθήσει να μην πάρει (από κάτι) ανάποδες ο...😛κροκόδειλας!
 
Ναι τα καγκελακια υπαρχουν, ακινητος συνέχεια, οταν θα φτανει τα 4 με 5 μετρα θαναι το θεμα πιστευω, ακομα μικρος ειναι!
χμ! άνευ :)παρεξηγήσεως Τάκη μου... 😁 μικρό είναι το μάτι σου😛... Να μη τύχει να τον δεις να κοπανιέται...
Κάπως ''έτσι ή αλλιώς'' ... Ξέφυγαν αδικαιολόγητα και τα τζάγκουαρ ;)
 
Σιγουρα ολα ειναι κ θεμα αλληλουχιας συμπτωσεως, η αντιλοπη που ξεφυγε απο το κοπαδι, το αλεξίσφαιρο τζαμι που ισως ειχε καποια αστοχια, το ηταν το τζαμι στο κλουβι των τζαγκουαρ που ειναι τα πλεον πανουργα. Ολα παιξαν τον ρολο τους οπως και τα μετρα που πηρανε μετα κ εληξε το γεγονος! Τωρα στο θεμα του κροκοδειλου λενε οτι φυλα τα ρουχα σου να εχεις τα μισα! Βεβαια υπαρχουν και οι Ευρωπαικες προδιαγραφες που ελεγχονται για ναχει το παρκο την πιστοποιηση!
 
Της συζύγου, της εχει αδυναμια οταν την βλεπει, η σε οσους ασχολούνται τελος παντων😚
[automerge]1567277673[/automerge]
View attachment 66615
Εδω ειναι του μικρου, ολοι βαλανε το χερακι τους 😂
Πανέμορφος είναι ο άτιμος 🤩
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καθόταν κάπου στο κέντρο του χώρου του και άρχισα να του σφυρίζω...
IMG_20190901_165052.webp

Ο Σπύρος έκανε πιο πολύ ώρα να με πλησιάσει... (αν δεν κάνω λάθος, στο μάτι φαίνομαι εγώ 😁)...
IMG_20190901_165314.webp

Μια δοκιμή να πλησιάσω χέρι...
IMG_20190901_165143.webp

Είναι ήμερος παιδιά... Δε γίνεται! Τον χάιδεψα στο κεφάλι (δεν έχω φωτό γιατί τρελάθηκα) και άρχισε να κάνει ακρβατικά...
IMG_20190901_165336.webp

Και ένας ακόμα που άκουσε το αποτυχημένο σφύριγμα και πλησίασε!
IMG_20190901_154925.webp

Γενικά δεν το περίμενα, αλλά σαν πάρκο μου άρεσε πολύ. Έχω πάει σε πολλούς ζωολογικούς και μπορώ να πω ότι είναι πολύ προσεγμένος.
Σας το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Ευχαριστώ @takis1964 που με έπεισες με τις φωτός σου.
 
Εχω καρτα ετησια που αναναιωνω τα τελευταια χρονια και ειναι μερος της ζωης μας πλεον, ιδιως για τον μικρο, ο οποίος μπορει να σου κανει ξεναγηση αν θες, εχοντας αποστηθισει οτι γραφουν τα ταμπελακια 😂
 
Back
Top