Γενικά Παπαγάλοι και παιδιά στο ίδιο σπίτι

Wind-sa

PB Member
Εγγραφή
7 Μαρ 2008
Μηνύματα
2.021
Πόλη
Αθήνα
Γίνετε να έχω μεγάλο παπαγάλο στο σπίτι ενώ έχω μικρό παιδί; Το ρωτάω επειδή στα πλάνα μας για το κοντινό μέλλον είναι να κάνουμε ένα παιδάκι και νομίζω πως ένας παπαγάλος ο οποίος θα φωνάζει πολύ δυνατά που και που, πάντα θα ξυπνάει το μωρό.

Δεν θέλω να πάρω BFA και σε 2 χρόνια να τον δώσω σε κάποιον επειδή δεν θα μπορέσω να τον κρατάω μαζί μας ή να τον πάρω και να τον έχω πάντα σκεπασμένο. Είναι πολύ κρίμα. Όμως προσπαθώ να σκέφτομαι λογικά και θέλω πολύ τον Amazon αλλά θέλω και το παιδί περισσότερο.

Μήπως έχει κανείς εμπειρία; Πως συζούνε τα 2 μωρά σε ένα σπίτι;
 
πραγματικα Πωλινα μου ειναι λιγο δυσκολη η συμβιωση μικρου παιδιου με εναν παπαγαλο...
φυσικα θα φωναζει... Και πολλες φορες σε ακαταλληλες ωρες που θα κοιμαται το παιδι.
και φυσικα πρεπει να κυνηγας και το παιδι για να μην κανει κακο στον παπαγαλο... Μην του τραβηξει την ουρα κτλ... Εχω διαβασει οτι υπαρχει και το ενδεχομενο να επιτεθει ο παπαγαλος στο παιδι.
τωρα αυτο εξαρταται απο εσενα, αν θα το αγορασεις, αλλα αν θελεις πιο πολυ το παιδι καλυτερα να μην τον παρεις. Γιατι ζουν και πολλα χρονια και ειναι και κριμα οταν θα ενοχλει να τον δωσεις καπου αλλου.
οποτε βαλε κατω τα πραγματα και σκεψου...
φιλικα.
 
Eγω πιστευω πως για ολα υπαρχει λυση! Θελει βεβαια πολυ υπομονη και δουλεια με το πουλι και σιγουρα ενα διαφορετικο δωματιο για να μπορει να ηρεμει.

Θα ηχογραφησω το Φοιβο μια μερα και θα σας το βαλω να ακουσετε... Φοβαμαι μη σε αποθαρρυνω βεβαια γιατι ξερω ποσο πολυ θελεις τον ΒF!
 
Eyxaristo Anesti! Tha ithela na ton akouo ton Fivo...

Kitakste...tha paro ton BF etsi ki allios!apla einai thema xrnou...mporei tote tha ton paro se 5-6 xronia...Alla tha ton paro!:D
Exo upomoni an tha xreasti...Omos ton thelo poli...Ksero oti oso kai na fonazei EMENA den tha me enoxli...Tha enoxli omos stous allous ☹
 
αν τον θελεις τοσο πολυ, τοτε να τον παρεις.
ε, δεν θα κανει και τιποτα περισσοτερο απο καποιον αλλο παπαγαλο... Ολοι φωναζουν.
 
α, τοτε τι να πω... Εσυ ξερεις.
κανε οτι τραβαει η ψυχουλα σου.
 
:)Πωλινα, η δικη μου γνωμη ειναι να παρεις αργοτερα τον BF, απο την στιγμη που εχεις αποφασισει να κανεις συντομα ενα μωρο. Η ζωη σου θ' αλλαξει, και καλο θα ειναι να δεις πρωτα τις καινουριες συνθηκες που θα επικρατουν μ' ενα μωρο στο σπιτι :D
εκτος κι'αν θελεις... Διδυμα
 
αν τον θελεις τοσο πολυ, τοτε να τον παρεις.
ε, δεν θα κανει και τιποτα περισσοτερο απο καποιον αλλο παπαγαλο... Ολοι φωναζουν.

Αναστασια βαλε την ενταση της φωνης στο τερμα και ακου...
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
.

και να φανταστεις οτι μπορει και πιο δυνατα. Γενικα ειναι απο τους πιο θορυβωδεις παπαγαλους μετα τους μακαο και κοκατου... 😉
 
α, καταλαβα, δεν το ηξερα...
απο που βγαινει τοση φωνη; 😀
ωτασπιδες χρειαζεσαι ολη μερα 😀
 
Indiko RingNec pinei salia enos indikou morou eno kimate...
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Ena xaroumeno koritsaki me 4 papagalous...
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
το δευτερο βιντεακι δεν μου το ανοιγει! Δεν ειναι πλεον διαθεσιμο λεει
εσας;
 
Αυτο στο πρωτο βινετο να μην το δοκιμασει κανεις οπως και το να ταιζει τον παπαγαλο απο το στομα του, διοτι το ανθρωπινο σαλιο περιεχει μικροβια ακινδυνα για ανθρωπους αλλα επικινδυνα για τα πουλια σε σημειο να μπορει να πεθανουνε...

From Parrot Chronicles, "Human saliva is not in itself toxic, of course. And your bird cannot catch a human cold from you. However, all mammalian saliva carries bacteria that could make your bird sick with infections of the sinuses, throat, lungs, air sacs, gastro-intestinal tract or internal organs.Therefore, never let your bird make contact with your mouth-even for a quick "peck"-and do not bite off food for your bird."
And from ExoticPet.Net, "Our mouths contain many microbes that can cause disease in birds, and contact with the human mouth should be strictly prohibited."


το σαλιο ολων των θηλαστικων φερει βακτηρια που μπορουν να κανουν το πουλι σας να ασθενησει με σοβαρες μολυνσεις των κολπων, του λαιμου, των πνευμονων, των σακων αερα, στο γαστροεντερικό τμήμα ή σε εσωτερικά όργανα. (απο το περιοδικο parrot chronicles)

πηγη : Parrot Information
 
τα καναρινια μου παντως εχουν αποκτησει ανοσια...:laugh:
τα φιλαω 100 φορες την μερα 😛
 
τα καναρινια μου παντως εχουν αποκτησει ανοσια...:laugh:
τα φιλαω 100 φορες την μερα 😛


κι εγω τον φιλαω συνεχεια αλλα τον αφηνω να με ακουμπησει μονο στα χειλη εξωτερικα, δεν ρισκαρω τιποτα διοτι αρκετα περασαμε... Δεν θελω να παρει αλλες αντιβιωσεις... 😉
 
εμενα ρε παιδια καμια φορα με ψιλοπαιρνει ο υπνος στον καναπε και ο πιπις
χωνει τη κεφαλα του στο στομα μου και με φιλα..λετε να μου παθει κατι;
 
μπραβο για την αποφαση σου... Θα ειναι ωραιο ενα μωρο η και 2!
καλο θα ειναι να κανεις το παιδακι και μολις μεγαλωσει λιγο να αποκτησεις και τον παπαγαλο των ονειρων σου!
 
Καλησπέρα, κι εμείς έχουμε μικρά παιδιά, αλλά μην τρελλαθούμε! Το κόλπο είναι να κάνεις ό,τι κάνεις και πριν αποκτήσεις παιδί.

Μην γινόμαστε τόσο υποχόνδριοι και αλλάζουμε συνήθειες. Το παιδί θα πάει με τις συνήθειες μας, θα συνηθίσει τους θορύβους και θα μάθει.

Η ζωή δεν σταματά με ένα παιδί αλλά αρχίζει! Και παπαγαλάκια είναι η καλύτερη παρέα σε ένα οικογενειακό σπίτι.
 
Back
Top