Ασθένειες Παπαγάλος Ζακό κάθεται για λίγο στο κάτω μέρος του κλουβιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Dionysia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Dionysia

PB New Member
Εγγραφή
22 Μαϊ 2016
Μηνύματα
4
Πόλη
Πάτρα
Καλώς σας βρήκα,έχουμε αποκτήσει με τον γιό μου έναν παπαγάλο Ζακό, που τον λέμε Μπενού και είναι τώρα περίπου 5 μηνών. Τον πήραμε 3μιση μηνών, ταισμένος στο χέρι και πολύ ήμερο. Τώρα τρώει πέλλετ, σποράκια με πολύ όρεξη και φρούτα και λαχανικά καθημερινά, Πετάει μέσα στο δωμάτιο,υπακούει σε λίγες εντολές όπως "ανέβα,έλα" και λέει καθαρά το όνομά του.Αυτό που με ανησυχεί και δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό είναι ότι εδώ και λίγες μέρες 2-3 φορές την ημέρα κάθεται για λίγο στο κάτω μέρος του κλουβιού του και κουνάει το ένα του πόδι σάν να σκαλίζει, δεν καταλαβαίνω γιατί το κάνει, μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει; Ευχαριστώ
 
Καλώς βρεθήκαμε, να χαίρεστε τον παπαγάλο σας!
Όταν τον πήρατε τον είδε κάποιος γιατρός; Έχεις φροντίσει να υπάρχει κάποιος γιατρός που θα τον παρακολουθεί σε τακτική βάση;
Αν όχι,θα έλεγα να το σκεφτείς και να αναζητήσεις κάποιον που θα έχεις καλές πληροφορίες και θα σε βολεύει.
Ως προς την διατροφή του, εκτός των πέλετς, πρόσθεσε και ένα καλό μείγμα σπόρων. Για την διατροφή διάβασε εδώ και για την γενικότερη φροντίδα, κράτησε τον οδηγό φροντίδας παπαγάλων, όπου έχουν συγκεντρωθεί τα περισσότερα άρθρα που αφορούν παπαγάλους.
Τώρα που κάθεται κάτω, υποθέσεις να κάνουμε...
το κλουβί έχει σχάρα κάτω; Ενδέχεται να του πέφτει κάποιο πέλετς της προτίμησής του και να προσπαθεί να το πιάσει από τον πάτο και επειδή δεν φτάνει να το "παλεύει";
Αν και τα πέλετς είναι πλήρης τροφή, έχεις παρατηρήσει να έχει τάσεις κοπροφαγίας; Αυτό συμβαίνει όταν λείπουν πρωτεΐνες από την διατροφή. Αυγό του δίνεις που και που;
 
... Εδώ και λίγες μέρες 2-3 φορές την ημέρα κάθεται για λίγο στο κάτω μέρος του κλουβιού του και κουνάει το ένα του πόδι σάν να σκαλίζει, δεν καταλαβαίνω γιατί το κάνει, μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει; Ευχαριστώ

Ποιες ώρες το κάνει; Κοιμάται κιόλας στο πάτωμα; Τι εννοείς ότι κουνάει το πόδι του; Υπάρχουν χίλιοι τρόποι να κουνάει κάποιος το πόδι του και η περιγραφή σου δεν μας λέει πολλά. Ένα βίντεο θα μας βοηθούσε.

Καλώς ήρθες!
 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Τώρα όσον αφορά για το αν τον έχει δει γιατρός, δυστυχώς όχι γιατί στην επαρχεία δεν βρίσκεις κτηνίατρο που να ασχολείται με πτηνά αλλά έχω σκοπό να τον φέρω στην Αθήνα να τον εξετάσει γιατρός. Τώρα όσον αφορά την διατροφή του προσπαθώ να του δίνω 50% πέλλετ και μίγμα σπόρων και το αλλο 50% φρούτα και λαχανικά σε μεγάλη ποικιλία, αλλά δεν τα τρώει όλα, προσπαθώ σιγά σιγά να τα συνηθίσει, του βάζω και αυγό κάθε εβδομάδα και αυτή την εβδομάδα έφαγε για πρώτη φορά λίγο ασπράδι. Τώρα όσο για το πρόβλημα που σας ανέφερα προηγουμένως,το κλουβί έχει σχάρα πάνω στην οποία έχω βάλει εφημερίδες για να τις αλλάζω εύκολα και να παραμένει καθαρό το κλουβί, εκεί πάνω πατάει και με το ένα πόδι του κάνει κινήσεις σαν να σκαλίζει χωρίς να τρώει ούτε κόπρανα ούτε φαγητό που να του έχει πέσει κάτω,το κάνει για λίγα λεπτά και μετά ανεβαίνει πάλι πάνω στίς κούρνιές του, χώρις να έχει άλλη περίεργη συμπεριφορά.
 
Η σχάρα του κλουβιού προστατεύει το πουλί από μολύνσεις που μπορεί να πάθει αν έρχεται σ' επαφή με τις ακαθαρσίες του.
Κακώς την σκεπάζεις και κακώς βάζεις εφημερίδες που το μελάνι τους είναι τοξικό για τα πουλιά.
Να αφήνεις την σχάρα σκέτη. Επίσης να του έχεις πάντα στο κλουβί άνθρακα ως αντίδοτο σε περίπτωση τοξικότητας απ' οποιονδήποτε λόγο.
Παιχνίδια του έχεις; Ίσως θέλει να παίξει με κάτι και το χαρτί είναι πάντα το αγαπημένο τους υλικό. Να κάνεις αυτοσχέδια παιχνίδια ακόμα και μπαλάκια από λευκό χαρτί Α4 ή λαδόκολλα κτλ. Όχι χρωματιστά χαρτιά.
 
Η σχάρα του κλουβιού προστατεύει το πουλί από μολύνσεις που μπορεί να πάθει αν έρχεται σ' επαφή με τις ακαθαρσίες του.
Κακώς την σκεπάζεις και κακώς βάζεις εφημερίδες που το μελάνι τους είναι τοξικό για τα πουλιά.
Να αφήνεις την σχάρα σκέτη. Επίσης να του έχεις πάντα στο κλουβί άνθρακα ως αντίδοτο σε περίπτωση τοξικότητας απ' οποιονδήποτε λόγο.
Παιχνίδια του έχεις; Ίσως θέλει να παίξει με κάτι και το χαρτί είναι πάντα το αγαπημένο τους υλικό. Να κάνεις αυτοσχέδια παιχνίδια ακόμα και μπαλάκια από λευκό χαρτί Α4 ή λαδόκολλα κτλ. Όχι χρωματιστά χαρτιά.

Ευχαριστώ maria p,θα του βγάλω τις εφημερίδες και θα του αφήσω σκέτη την σχάρα, παιχνίδια του έχω και παίζει, θα του φτιάξω και μπάλες με χαρτιά,τον άνθρακα από που τον παίρνουμε και που τον βάζουμε μέσα στο κλουβί:όταν χρειασθεί θα τον φάει μόνος του
 
Νομίζω πως κατάλαβα τι εννοείς. Κάνει μια κίνηση σαν να προσπαθεί να πιάσει κάτι χωρίς να έχει κάτι εκεί; Μήπως οι εφημερίδες έχουν σχέδια πάνω κι αυτός καθότι μωρό νομίζει ότι μπορεί να τα πιάσει; Και τα δικά μου κάνουν κινήσεις με τα πόδια σαν να πιάνουν κάτι αλλά παίζουν έτσι μεταξύ τους.
 
... Τον άνθρακα από που τον παίρνουμε και που τον βάζουμε μέσα στο κλουβί:όταν χρειασθεί θα τον φάει μόνος του
Θα βρεις ν΄αγοράσεις στα πετσοπς καρβουνάκι για πουλιά σε φακελάκια, θα έχεις μόνιμα στο κλουβί του ένα κουπάκι με αυτό ώστε να έχει την δυνατότητα να φάει όποτε θέλει
tinypic-no-longer-available.jpg
 
Νομίζω πως κατάλαβα τι εννοείς. Κάνει μια κίνηση σαν να προσπαθεί να πιάσει κάτι χωρίς να έχει κάτι εκεί; Μήπως οι εφημερίδες έχουν σχέδια πάνω κι αυτός καθότι μωρό νομίζει ότι μπορεί να τα πιάσει; Και τα δικά μου κάνουν κινήσεις με τα πόδια σαν να πιάνουν κάτι αλλά παίζουν έτσι μεταξύ τους.

Ευχαριστώ Φοίβε,τελικά του έβγαλα τις εφημερίδες και σταμάτησε να κάθεται κάτω οπότε τελικά μάλλον έπαιζε με τις εφημερίδες.

Θα βρεις ν΄αγοράσεις στα πετσοπς καρβουνάκι για πουλιά σε φακελάκια, θα έχεις μόνιμα στο κλουβί του ένα κουπάκι με αυτό ώστε να έχει την δυνατότητα να φάει όποτε θέλει
tinypic-no-longer-available.jpg

Ευχαριστώ Sissy θα του πάρω άνθρακα και θα τον βάλω στο κλουβί του.
 
Back
Top