Ασθένειες Βρίσκω στο κάτω μέρος του κλουβιού φουσκωμένο τον παπαγάλο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Flock
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Από πότε το παρατήρησες αυτό; Μην ξεχνάς ότι γενικά το καλοκαίρι τα πουλιά δεν τρώνε την ίδια ποσότητα λόγω ζέστης..
από τότε που του έδωσα την αντιβίωση ίσα που άγγιξε τους σπόρους.
 
από τότε που του έδωσα την αντιβίωση ίσα που άγγιξε τους σπόρους.
Πόσες δόσεις έχει πάρει; Είναι αρκετά βαρύ το baytril. Ίσως του έχει κάνει κατατονία. Αν ξεπεράσει τα 2 24ωρα πρέπει να ξαναμιλήσεις με τον γιατρό.
 
Πόσες δόσεις έχει πάρει; Είναι αρκετά βαρύ το baytril. Ίσως του έχει κάνει κατατονία. Αν ξεπεράσει τα 2 24ωρα πρέπει να ξαναμιλήσεις με τον γιατρό.
χθες το βράδυ την άρχισα.
 
Μετά την αυριανή πρωινή, αν συνεχίσει να είναι "πεσμένο" και δεν φάει ικανοποιητικά, πάρε τον γιατρό τηλέφωνο.
 
Να και 21 μέρες μου φαίνεται πάρα πολύς καιρός για να παίρνει φάρμακο πρωί βράδυ
Βέβαια είναι γιατρός και ξέρει όμως αν πχ από το νερό θα χρειαστούν μόνο 7 μέρες τότε προτίμησε εκείνο.
Τώρα έχει "πεσει" ή πριν το φάρμακο είχε εκείνη την εικόνα;
 
όμως αν πχ από το νερό θα χρειαστούν μόνο 7 μέρες τότε προτίμησε εκείνο.
Αν ήταν να ισχύσει κάτι θα ήταν περισσότερες μέρες όχι λιγότερες. Αν και είναι αδόκιμος τρόπος χορήγησης φαρμάκων.
 
ο παπαγάλος πηγαίνει στον πάτο και κλίνει τα μάτια του👎☹. Πήρα τηλέφωνο τον πτηνιατρο και μου είπε να κρατήσω την αντιβίωση άλλο λίγο και αν συνεχίζει να το κάνει μέχρι την δεύτερα να τον πάρω τηλέφωνο να δούμε τι θα κάνουμε. μου είπε ότι αν φτιάξουν οι κουτσουλιές θα φτιάξει και η διάθεση του.
 
Τρώει, πίνει;
Οι κουτσουλιες του πως ειναι δηλαδή;
Οι παπαγαλοι είναι ευαίσθητα πλάσματα.
Αν έχει κάτι σοβαρό δεν ξέρω αν η Δευτέρα είναι καλη επιλογή...ίσως χρειαστεί νωρίτερα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
ο παπαγάλος πηγαίνει στον πάτο και κλίνει τα μάτια του👎☹.

Με τέτοια εικόνα μέχρι τη Δευτέρα μπορεί να είναι πολύ αργά. Βρες άλλον γιατρό σήμερα, πριν το Σ/Κ για μια ακόμη γνώμη.
 
Και κάτι ακόμα που έχω προσέξει είναι ότι φτιάχνει όλη την ωρα τα φτερα του...
 
Και κάτι ακόμα που έχω προσέξει είναι ότι φτιάχνει όλη την ωρα τα φτερα του...
Αυτό νομίζω πως είναι καλό.. Δείχνει πως έχει όρεξη να φροντίσει τον εαυτό του. Έχει διάθεση δεν πονάει πολύ κτλ. Όπως και να έχει όμως συμφωνώ με τον Ανέστη να πάρεις άμεσα μια 2η γνώμη τώρα που ακόμα είναι καλά..
 
Εννοείς 3 γνώμη.
Δυστυχώς κι εγώ πιστεύω σαν τον Ανέστη ότι χρειάζεσαι και τρίτη γνώμη. Πήγαινε σε έναν από τους τρεις πιο γνωστούς, οι περιοχές Πειραιάς, Περιστέρι, Ν. Ψυχικό, τι σε βολεύει; Αν δύνασαι κιόλας φυσικά.
 
Δυστυχως δεν μπορω .
Ουφ, σε καταλαβαίνω ☹
Ξανατηλεφώνησε τότε στον γιατρό που σου όρισε την θεραπεία και πες του ότι δεν πιστεύεις πως θ' αντέξει το πουλί μέχρι την δευτέρα. Τι νομίζει; δεν αντέχει το φάρμακο; υπάρχει περίπτωση το φάρμακο να το σκοτώσει στην δοσολογία αυτή; ή έχει κάτι που δεν το πιάνει το συγκεκριμένο φάρμακο; Πως εξηγεί την ραγδαία κατάπτωση του πουλιού;
Πρέπει να γίνει συγκεκριμένος, εδώ διακυβεύεται μια ζωή, πρέπει να ξέρεις τις πιθανότητες. Μην γίνεις εριστικός αλλά να είσαι επίμονος.
 
Back
Top