Φροντίδα Παπαγάλος zako εκπαίδευση

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης frjimis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

frjimis

PB New Member
Εγγραφή
11 Δεκ 2007
Μηνύματα
8
Πόλη
Χαλκίδα
καλημερα με λενε δημητρη ειμαι απο χαλκιδα. Εχω ενα ζακο παπαγαλο και θελω να το μαθω να κανει την αναγκη του στο κλουβι και οχι οταν ειναι εξω. Ξερει κανεις;ας απαντηση
 
Gia sou

den ginete, enoo den mathenoune ta poulia afto.

na ton finis meza stin klouba


Alexandros
 
Και ομως παιδια αυτο που λεει Δημητρης γινεται δεν ξερω πως αλλα θα μαθω και θα σου πω το εχω ακουσει παντως.
 
δεν γινεται με καμια κυβερνηση δεν προκειται να μαθει ποτε ενα οποιοδηποτε πουλι που να κανει τις ακαθαρσιες του οπου του ερθουν εκει θα τις κανει
 
Φίλε Δημήτρη Καλώς ήρθες και να χαίρεσαι τον πανέξυπνο παπαγάλο σου.:)

Αν διάβασες το ποστ https://community.petbirds.gr/threa...αγάλος-african-grey-psittacus-erithacus.1078/ θα καταλάβεις οτι έχεις να κάνεις μέ ένα πολύ έξυπνο, κοινωνικό και ευαίσθητο, από άποψη προσωπικότητας, πουλί. Μαθαίνει πολύ εύκολα, αρκεί να δέιξεις πολύ μεγάλη υπομονή, επιμονή και συγκατάβαση. Μην νευριάζεις μαζί του και μην το μαλώνεις σε περίπτωση που σου λερώνει το σπίτι. Ειναι αναπόφευκτο...

Δεν γνωρίζω τον τρόπο (αν υπάρχει τέτοιος) για να μάθεις σε ένα πουλί να κάνει την ανάγκη του σε συγκεκριμένο χώρο. Είναι από τα πράγματα που θα έπρεπε να προνοήσεις οτι θα συμβεί πριν προβείς στην αγορά του... Εν πάση περιπτώση θα πρέπει να μάθετε να συμβιώνετε ο ένας με τον άλλον, σεβόμενοι τις ιδιαιτερότητες ο ένας του άλλου.

Και ποιός ξέρει; Αν ακολουθήσεις τις συμβουλές τις πρώτης παραγράφου ίσως καταφέρεις το ακατόρθωτο. Και τότε σε περιμένουμε και πάλι να μας μάθεις και εμάς τον τρόπο που τα κατάφερες!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
'Εγω αυτό που έχω καταφέρει είναι μόλις βγάλω τον παπαγάλο μου έξω τον αφήνω επάνω στο κλουβί του και περιμένω μέχρι να κάνει την ανάγκη τουκαι μάλιστα από μόνος του βέβαια δεν κουτσουλάει το κλουβί του αλλά έξω απο αυτό, οπότε όπως καταλαβαίνεις βάζω γύρω γύρω εφημερίδες.
Μόλις την κάνει τοτε μπορώ να τον παρω στον ώμο μου και σπάνια να έχω κανένα ατύχημα.
Βέβαια μόλις δω και κουνάει την ουρα (είναι χαρακτηριστικό) τρέχω προς το κλουβι ή μπορείς να βάλεις και ένα πανι για να είσαι καλυμμένος!:D
Δεν ξερω αν θα πετύχει πάντως εγω αυτό έκανα και τώρα σχεδον ποτέ δεν έχω κανένα πρόβλημα!
 
Ο παπαγάλος δεν είναι και καμιά αγελάδα!
Μια κουτσουλίτσα μικρή κάνει, που να είχατε και κρυολογημένα μωρά !
 
Το κακό με τα πουλάκια ( όπως και με τα μωρά), είναι οτι κανέις δεν ξέρει πότε ακριβώς και με τί συχνότητα κάνουν την "ανάγκη " τους.

Η μόνη ένδειξη είναι κάποια προειδοποιητικά σημάδια ( όπως το κουνημα της ουράς στα πουλιά), το αποτέλεσμα όμως σε μωρά και πουλιά γίνεται αμέσως αισθητό δια της όσφρησης λόγω της κακοσμίας αλλά και του πανικού που δημιουργείται στην θέα του..."κακού":D!

Ελπίζω φίλε μου να μην σε αγχώσει η όλη διαδικασία, γιατί το να είσαι συνεχώς στην τσίτα για να να μην λερώσει το πουλί τα ρούχα σου ή το καινούριο πχ χαλί, σαλόνι κτλ δεν είναι και το πλέον ευχάριστο συναίσθημα! Καλού κακού να έχεις πάντα έτοιμο σε ενα μπωλάκι λιγο νερόξυδο και να καθαριζεις αμέσως τις ζημιές πριν η γυναίκα σου ή η μαμά σου αρχισουν να ωρύονται!:D
 
Kai an den selete na exete simies sta rouxa sas i sto Saloni sas, exoume
edo gia to papagalaki ta Pampers.
Kanoune mono 28,99 $ (sin metafora) kai amesos linoune ola ta problimata

Alexandros
 

Συνημμένα

  • Papageienwindel.webp
    Papageienwindel.webp
    5,9 KB · Προβολές: 612
Αλέξανδρε να είσαι καλά! Ακόμα γελάω! Ειχα ακούσει να λένε "βρακάκια για τζιτζικια", αλλά pampers για παπαγάλο, πρώτη φορά ακούω και βλέπω!

Πάντως πέραν του αστείου του όλου θέματος νομίζω πως ειναι μια καλή ιδέα έιδικά αν το πουλί είναι ιδιαιτερα "παραγωγικό"! Αχ! τι αλλο θα σκεφτεί ο ανθρωπος!:D
 
Georgina,

Αχ! τι αλλο θα σκεφτεί ο ανθρωπος!:D

gia na dis ti skeftete o anthropos akoma ... edo pampers , gileko, kapelo gia ton ...AGIO PAPAGALIS

Alexandros

Kai ego eimai 100% siguro kapio BLAXES denounte me aftes tis Ma...ies, ta poulia tous.
 

Συνημμένα

  • Papageienwindel-1.webp
    Papageienwindel-1.webp
    5 KB · Προβολές: 203
Κοιτάξτε,
στο ερώτημα του frjimis,
μπορώ να πώ ναι... Το'χω διαβάσει και εγώ για κάποιον που τον πηγαινε συγκεκριμένα σε ένα σημείο νεροχύτη - sink συγκεκριμένα και αφόδευε εκεί.
Αλλά νομίζω ότι αυτό είναι κάτι που ίσως να θέλει και χρόνο και πολύ επιμονή για να γίνει.
Εσύ όμως εαν μπορείς κάνε αυτό που κάνω και εγώ π.χ.
Βγάζε τον κάθε μέρα το πρωϊ, σε συγκεκριμένη ώρα περίπου, από το κλουβί στο χέρι, κάπου αλλού (έξω σε καμιά γλάστρα) και κράτα τον κάποια λεπτά και θα δεις ότι θα κάνει την ανάγκη του, το ίδιο και το μεσιμέρι και το απόγευμα (full-time απασχόληση:D)
Aπό κει και πέρα όμως μικροατυχήματα πάντα θα υπάρχουν, είναι σίγουρο αυτό.
Αφου τρώει συνέχεια και από λίγο, το ίδιο ειναι και οι ανάγκες του.

Φιλικά
Α. Τ.
 
αυτο που μπορεις να κανεις ειναι το εξης.. Την ωρα που ο παππαγαλος σου κανει την αναγκη του 8α του λες μια λεξη (κακα για παραδειγμα) με το καιρο ο παππαγαλος σου 8α συνδεση αυτη τη λεξη με την αναγκη του, οποτε εσυ 8α ξερεις οτι με το που 8α σου αναφερει τη λεξη (κακα) ειναι ετοιμος να την κανει τη βρωμοδουλεια του..
 
οι ζακο εχουν μικρο πεπτικο
ανα 20 λεπτα την αμολανε
καλο κολπο ειναι να το αφηνεις πανω στο κλουβι λεγοντας του κανε κακα
αν τα κανει παρτο αγκαλια για κανα τεταρτο μετα φυλαξου
 
Μηπως ο παπαγάλος αμα αρχισει να συνειδητοποιεί και τα κακα, θα θέλει ψυχανάλυση μετά; :)
 
αυτη η μεθοδος υπαρχει και σε βιβλια και σε site σχετικα με το να παψει το πουλι να δαγκωνει, να φωναζει κτλ
 
Genika otan paratiris ton papagalo poli ora mporis eukolo na katalavis apo "glossa tou somatos" pote etimazete na kanei kaka tou...auti ti stigmi opou ki na einai, prepei na tou peis me apali foni alla oxi poli sigani "kane kaka" (h kati paromio) ;etsi gia na traviksks tin prosogi tou alla oxi na ton tromazis... Se liges mines molis tha akouei "kane kaka" tha kanei mia kuraditsa :D
 
Back
Top