Γενικά Παπαγαλάκια, μπορείτε να καταλάβετε την ηλικία και το φύλο τους;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης $tavro$
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

$tavro$

PB New Member
Εγγραφή
3 Ιαν 2009
Μηνύματα
3
Πόλη
Αλεξανδρούπολη
Γειά σας παιδιά! Πήρα κι εγώ σήμερα δυο παπαγαλάκια και θα ήθελα να σας ρωτήσω, αν μπορείτε να καταλάβετε από την φωτογραφία που σας επισυνάπτω, την ηλικία και το φύλο τους. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Συνημμένα

  • budgies.webp
    budgies.webp
    14,8 KB · Προβολές: 354
Το κιτρινοπρασινο ειναι σιγουρα αρσενικο.
Νομιζω το ιδιο και το μπλε!
Να σου ζησουν!
 
Αν δεν εχουν δαχτυλιδια, που συνηθως δεν εχουν, ειναι δυσκολο να καταλαβεις την ακριβη τους ηλικια, μπορεις μονο να καταλαβεις αν ειναι νεαρα δηλ. κατω απο 6-8 μηνων ή ενηλικα, η φωτο σου ομως δεν ειναι καθαρη!
Οσο για το φυλο σχεδον με σιγουρια θα ελεγα αρσενικα! 🙂
Αν ξερεις αγγλικα δες εδω σχετικα με την ηλικια
http://www.geocities.com/Budgie-place/bw_age.html (Geocities closed in 2009)
 
και εγω αρσενικα θα πω... Με μια μικρηηη επιφιλαξη για το μπλε, αλλα σε λιγους μηνες θα μπορουμε να σου πουμε σιγουρα και για αυτο!
 
Σας ευχαριστώ όλους για την άμεση ανταπόκριση. Πάντως εμένα μου τα έδωσαν για αρσενικό(κίτρινο) και θηλυκό(μπλε)..
 
αν θες θυληκο και τα πηρες χθες πχ πηγαινε αλλαξε το μπλε. Το κιτρινοπρασινο ειναι λιγο πιο μεγαλο δλδ 6μηνων και, σιγουρα. Εννοειται και τα δυο αρσενικα
 
Για κοιτάξτε και αυτή την φωτογραφία που είναι λίγο πιο καθαρη.
Πάντως αρχίζω να συγκλίνω κι εγώ στο ότι είναι και τα δυο αρσενικά γιατί τσιμπιούνται αρκετά.
 

Συνημμένα

  • jtwdulqbbn1rwox39igm.webp
    jtwdulqbbn1rwox39igm.webp
    26 KB · Προβολές: 262
Τα κοινά παπαγαλακια συμβιώνουν άνετα και μαζι με άτομα του ιδιου φύλου. Δείχνουν τρυφερότητα στοργη και φροντίδα μεταξυ τους, ταίζονται και παίζουν ακομα και αν πρόκειται για 2 αρσενικά ή δυο θυληκά. Αν δεν σε ενδιαφέρει η αναπαραγωγή μπορεις να τα κρατησεις και οταν θελήσεις να αποκτησουν απογόνους σκεφτεσαι αν μπορεις να διαχειριστείς οσα πουλιά προκυψουν και τοτε προβαίνεις στις κατάλληλες ενέργειες
 
Το οτι τσιμπιουνται δεν σημαινει οτι δεν ειναι ζευγαρι.Ισως να μην εχουν ταιριαξει ακομα.

Το κιτρινο κι εγω θα ελεγα με σιγουρια οτι ειναι αρσενικο. Το μπλε ομως νομιζω οτι ειναι θηλυκο που η δεν ειναι ακομα σεξουαλικα ωριμο η δεν βρισκεται σε φαση αναπαραγωγης. Τα θηλυκα μπατζι που δεν βρισκονται σε αναπαραγωγικη φαση εχουν ακριβως αυτο το χρωμα στο χαλινο τους(αχνο γαλαζιο με λιγο ασπρο.). Δες στο θεμα που σου προτειναν παραπανω για περισσοτερες πληροφοριες.
 
Πολύ όμορφα και τα δυο! ΝΑ σου ζήσουν!Βαλτους παιχνιδακια και να τα έχεις σε μγάλο κλουβι για να κινουνται άνετα!
 
το κιτρινοπρασινο ειναι 100% αγορακι(σκουρος μπλε χαλινός=τα ρουθουνακια πανω στο ραμφος)
το γαλαζιο ειναι μικρο ακομη και δεν εχει δεξει ακομη το φυλλο.
θα συμφωνησω με την Georgina για το φυλλο. Δεν υπαρχει προβλημα αν εχεις 2 αρσενικα ή2 θυληκα. Τα παπαγαλακια ειναι κοινωνικα πουλια και ζουνε σε μεγαλα κοπαδια(στην φυση)και μπορουν ανετα να συμβιωσουν 2 πουλια του ιδιου φυλλου. Απλα δεν θα μπορεις να κανεις αναπαραγωγη.
 
Back
Top