Φροντίδα Παπαγαλάκια budgerigars - Νερό και μπάνιο

gianhnsthess

PB Member
Εγγραφή
14 Ιαν 2008
Μηνύματα
125
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Στην πατρίδα τους, την Αυστραλία τα παπαγαλάκια κάνουν μεγάλα ταξίδια για να βρούνε σημείο με πόσιμο νερό. Για το λόγο αυτό πρέπει να έχουμε στα παπαγαλάκια μας, αλλά και σε όλα τα πτηνά πάντα φρέσκο και καθαρό νερό. Επίσης, πρέπει να προσέχουμε να τους βάζουμε νερό χωρίς χλώριο γιατί δεν κάνει καλό, (αυτό μπορούμε να το πετύχουμε αν αφήνουμε το νερό όλο το βράδυ σε ένα ποτηράκι). Αν το νερό της βρύσης μας δεν είναι καλό μπορούμε να τους βάλουμε εμφιαλωμένο. Όσον αφορά το μπάνιο τους, τα παπαγαλάκια δεν κάνουν διάκριση στο νερό που πίνουν και στο νερό που κάνουν μπάνιο, γι'αυτό και το νερό της μπανιέρας πρέπει να είναι το ίδιο καθαρό. Βέβαια όλα τα παπαγαλάκια δεν μπαίνουν εύκολα σε μπανιέρα,όμως ένα ρηχό πιάτο με λίγο νερό μπορεί να είναι πιο φιλικό προς αυτά. Τέλος αυτό που θα ήθελα να πω είναι πως πρέπει όλο το χρόνο να τους δίνουμε την δυνατότητα να κάνουν μπανάκι αρκεί να τα προφυλάξουμε από ρεύματα αέρα. Άλλωστε και εμείς δεν κάνουμε μπάνιο μόνο το καλοκαίρι.:D

Φιλικά Γιάννης.
 
Πολυ καλο ποστ Γιαννη. Ολα τα πουλια πρεπει να κανουνε μπανιο οπως θα κανανε με τη βροχη στη φυση. Ειναι καλο για το φτερωμα και τους δινει και χαρα. Θα τραβηξω βιντεο τον δικο μου στο μπανιο να δειτε τι χαρα κανει και πως λατρευει το νερο! Στην προηγουμενη του ζωη πρεπει να ηταν παπια! :D
 
εμενα τα Lovebirds m den mpenoun kan sti mpaniera...

τα Budgerigar αλλο π δεν ήθελαν!
 
Νερό με όζον μπορούν να πιούν; (:
😀 οχι γιατι θα ρευονται μετα!

δειτε και τα δικα μου πως μπανιαριζονται.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Ακόμη και μπάνιο μαζί κάνουν αυτά τα πουλιά; :D
 
Δυό δυό, στην μπανιέρα δυό δυό... 😀

Τελικά έχουν και τα πουλιά ατομικές διαφορές! Το δικό μου Budgerigar δεν διανοείται να μπει στην μπανιέρα! Μόνο με το ψεκαστήρι δροσίζεται!
 
Νερό με όζον μπορούν να πιούν; (:

Για το όζον χρειάστηκε να κανω μια εργασία στο προηγούμενο εξάμηνο, και σύμφωνα με μελέτες το όζον μπορέι να μειώσει τον αριθμό των μικροοργανισμών στο νερό αλλά δεν ξέρω αν μπορείς να δώσεις στα παπαγαλάκια σου.
 
Θυμάμαι όταν είχα παπαγαλάκια, το ένα από αυτά (που ήταν πολύ ήμερο αφού το χα από μωρό) καθόταν στο δάχτυλό μου και με το που άνοιγα λίγο τη βρύση να στάζει, καθόταν από κάτω και πλενόταν:D
 
Το δικό μου παπαγαλάκι δεν διανοήται να κάνει μπάνιο σε μπανιέρα. Κάθε φορά που του βάζω στην ποτίστρα καθαρό νεράκι, θα πάει και θα δοκιμάσει το νερό ενώ στην συνέχεια θα αρχίσει να το πετάει πάνω στα φτερά του και να συμπεριφέρεται όπως όταν κάνει μπάνιο!
Για να κάνει μπάνιο πρέπει να του βάλω στο σπιράλ στο πλάι του κλουβιού του, οπότε μετά απο λίγο αυτό θα πάει απο κάτω και θα αρχίσει το μπάνιο του. :)
 
παιδια προσεχτε μ αυτες τις μπανιερες, μια τετοια ειχε ο αδερφος μου και μολις το ειχε αγορασει το μπατζικαι μπηκε το μπατζι να κανει μπανιο, εσπρωξε την μπανιερα και το σκασε... Ποιος ξερει αν ζει τωρα και σε τι κατασταση ειναι...☹
 
Ο Ρόκο όπως θα δεις θέλει ΠΟΛΥ νερό για το μπάνιο του και βέβαια την αντίστοιχη μπανιέρα! 🙂 Δεν κάνει όμως ποτέ μόνος του, θέλει να αισθάνεται τα χέρια της Μαρίας για σιγουριά(?). Το καταχαίρεται πάντως!
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Back
Top