Γενικά Συμβουλές για παπαγαλάκια Budgerigar

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης bagnik
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Και για'μενα θελουν μεγαλυτερο κλουβι. Τους αρεσει πολυ να καθονται σε κουνιες ( ή μια μεγαλη ). Εγω αγοραζω πλαστικο κλαδι μακρυ και κοβω τοσο, οσο να χωρανε δυο πουλακια ανετα, αλλαζω λοιπον το κατω μερος μιας ετοιμης κουνιας μεγαλωνοντας τη βαση της ωστε τα πουλια να μη τσακωνονταικαι και να καθονται μαζι αν θελουν. Νομιζω οτι πρεπει να βαλεις αντι για πλαστικα κλαδακια φυσικα λεια που πολυ ευκολα θα βρεις απο καποιο δεντρακι. Το παχος στα φυσικα κλαδια δεν ειναι παντου το ιδιο και αυτο βοηθαει πολυ τα ποδαρακια τους. Να προτιμας την τυποποιημενη τροφη και να φροντιζεις παντα να εχουν καθαρο νερο. Να τα αφηνεις να πετανε που και που σε ενα δωματιο αφου εχεις κλεισει πορτες και παραθυρα (με κλειστες τις κουρτινες, για να μη κτυπησουν στα τζαμια) ειναι καλη γυμναστικη για τις φτερουγες αλλα και για την καρδια τους. Να μην ειναι σε δωματιο που καπνιζει καποιος, αυτα Και παλι να τα χαιρεσαι!
 
ευχαριστώ για της απαντήσεις... Οποίος άλλος γνωρίζει κάτι ευχαρίστως θα το ακούσω...
 
ευχαριστω για της απαντησεις... Θελω να ρωτησω κατι ακομη,.. μηπως ξερει κανει αν μπορει να κολλησεις καποια ασθενεια απο παπαγαλακια διοτι τωρα με το κρυο τα εχουμε μεσα στο σπιτι και καμια φορα και στην κρεβατοκαμμαρα... ισως φανει ανοητη η ερωτηση αλλα...
 
παντα υπαρχει κινδυνος αλλα ειναι θεμα καθαριοτητας και υγιεινης που εχουμε τα πτηνα μας οποτε καθαριζε τα συχνα και κυριως καλα μια φορα στο τοσο κανε απολυμανση γενικη το κλουβι και ολα θα ειναι καλα
 
gia sou BAGNIK,

parxoune 2 kintina apo ta papagalakia

1. To skoni pou exoune ta ftera ton papagalon boroune na prokaloun Asthma i Allergies.

2. I PSITAKOSEI/ORNITHOSEI einai mia arostia pou kolai ston anthropo apo ta poulia, poles fores ksekinisi apo ta papagalakia, fenete san grippi kai an den perneis farmaka odigaei ston thanato kai gia ton anthropo. Gia afto otan exoume grippi, oxi krioma, prepei na leme ston iatro, na kanei ena test gia Psittakosei/Ornithosei.

Alexandros
 
Αυτος ο ελεγχος μπορει να γινει και στα πουλακια, ωστε να διαπιστωθει αν ειναι φορεις. Αν τελικα δεν ειναι, και αν δεν ερχονται και σε επαφη με αλλα πουλια, τοτε δεν υπαρχει κινδυνος (πληροφοριες απο πτηνιατρο)
 
I Psitakosei/Ornithosi einai mia arostia pou kolai apo skoni kai ygro tou soma apo to pouli pou einai idi arostos i molismeno.
Simenei emeis me ta rouxa mas i me ta xeria mas boroume na metaferoume tin arostia apo pouli se pouli. Gia tin arostia ftene bakteries. Mexri me ton aera metaferounte.
To pio epikindino einai otan pame se PET-SHOP, tha erthoume se epafi me ena pouli pou exei tin arostia, kai to metaferoume sto xoro mas ta bakteria, giati to Pet-Shop ferei sinexia kainurgia poulia kai otan pethenei ena, einai to pio pithanon den ginete pote elengxo apo ti exei pethenei.
"Itane adinato kai me ola to stress apo tin metafora...klp klp".

Bebaios den seli tora panikos, omos an kapios apo tin ikogenia mas exei mia grippi, prepei na exoume iposin mas na leme afto ston iatro.

Alexandros
 
καλα οσα σου ειπαν παραπανω αλλα εγω θα ηθελα αλλη μια φοτο με το πρασινο να βεβαιωθουμε οτι ειναι θυληκο γιατι σε αυτη εμενα για μπλε μου φαινοντε τα ρουθουνια του.
κανε τον κοπο να βγαλεις αλλη μια το πρασινο στο προσωπο.

τωρα για αλλα κλουβια και τετοια εγω δε συμφωνω αφου λογικα τωρα το αγορασες το συγκεκριμενο σωστα;
χωρια που δε φαινεται ολοκληρο για να καταλαβουμε. Δε νομιζω παντως να ειναι μικροτερο απο ζευγαρώστρα. Οποτε καλα εισαι. Αργοτερα αν θες αναπαραγωγες ξανασηζηταμε.
απο αρρωστιες μη φοωασαι τιποτα αλλα αν παλι δε σαρεσει να κοιμαστε μαζι, εχετα ολη μερα μεσα στο δωματιο και το βραδυ βαλτα στο μπανιο μεχρι το πρωι.

οτι αλλο θες ρωτα. Ξερω αρκετα γιαυτα γιατι ειχα χρονια.
 
Φέτα;

αλλά τρελλαίνονται( τα δικά μου τουλαχιστον) για τυρί φέτα και μυρμήγκια!

Αλήθεια, κάνει να τους δίνουμε τυρί φέτα; Έχω κι εγώ ένα ίδιο παπαγαλάκι 3 μήνες, έχει γίνει αρκετά φιλικό (άν και με τσιμπάει με το ράμφος του:D) και προσπαθώ να του βρίσκω και άλλες τροφές πέρα από τους συνιθισμένους σπόρους...
 
:) Πιστευω οτι θα πρεπει να ειστε προσεκτικοι με το αλατι... Που περιεχουν οι διαφορες τροφες
 
Ειναι σωστό να αποφεύγουμε την χρήση πικάντικων, αλμυρών και γλυκαντικών ουσιών στα παπαγαλάκια. Η φέτα στην οποία αναφέρομαι δίνεται σε αραιά χρονικά διαστήματα και σε καμία περίπτωση σε καθημερινή βάση.
 
  • Like
Αντιδράσεις: zxvt
Georgina, poli oreo kai kala grafeis. Symfono me skedon ola, ala to kathrepti min balete sto kloubi. Afta tis kathreptes, einai askimo, giati to pouli, pou den katalabenei ti einai kathrepti, pistebei afto einai alo ena pouli. Tote apo enstinkto ksekinisi na prospasi na daisei ton "filos", omos aftos afou den einai pragmatika den pernei tin trofi. Etsi to pouli mas anebenei katebenei tin trofi sto lemon ( sgara ). Afto dimiourgi molinsis mexrei thanato.

Olo alo poli kala Georgina.

Alexandros

O λόγος που αναζήτησα και τελικά γράφτηκα σε αυτό το forum είναι ότι τις τελευταίες 3 ημέρες το παπαγαλάκι μου δεν δείχνει να είναι καλά. Είναι αρσενικό Budgerigar, την ηλικία του δεν την γνωρίζω, αλλά είναι μαζί μας 2 χρόνια περίπου. Θέλησα να ψάξω στο δίκτυο για πληροφορίες για να δω πως μπορώ να το βοηθήσω, και έτσι σας βρήκα.

Επειδή το πουλάκι είναι μόνο του, ο πατέρας μου του έχει βάλει στο κλουβί του έναν καθρέπτη. Πριν από 2 βδομάδες περίπου το πουλάκι ξεκίνησε να ταΐζει τον καθρέπτη σε μεγάλο βαθμό και αυτό άρχισε να με ανησυχεί καθώς έβλεπα ότι, ότι έτρωγε στην συνέχεια το έβγαζε πάνω στον καθρέπτη. Επίσης είχε παρουσιάσει μια μικρή πτερόροια αλλά δεν ήταν σε ανησυχητικά πλαίσια.

Εδώ και τρεις μέρες το πουλάκι δεν δείχνει να είναι καλά. Στην αρχή έδειχνε να κρυώνει καθώς το φτέρωμα του το είχε συνεχώς φουντωμένο, αλλά μετά άρχισε να μην τρώει σπόρους και να κοιμάται συνέχεια.
Το μόνο που θέλει να τρώει είναι ψωμί ενώ τους σπόρους του δεν τους πλησιάζει καθόλου. Σήμερα έφαγε και λίγο μήλο.

Νομίζω ότι κάτι δεν πάει καλά με το πουλάκι και δεν ξέρω τί πρέπει να κάνω. ☹
 
Αφου διαπιστωσες προβλημα με τον καθρεφτη το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να τον βγαλεις. Στον καθρεφτη βλεπει ενα ταιρι αφου τα πουλια δεν αναγνωριουν το ειδωλο τους. Εγω προσωπικα δεν συμφωνω καθολου με τους καθρεφτες. Δεν βρισκω το λογο να κοροιδευεις τα πουλια οταν ασχολεισαι μαζι τους.

Επισης μπορει να συμβαινει και κατι αλλο δλδ να ειναι αρρωστο το πουλακι οποτε ειναι καλυτερα να τον δει ενας πτηνιατρος..

ριξε μια ματια εδω που προτεινονται μερικοι... https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
 
Αφου διαπιστωσες προβλημα με τον καθρεφτη το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να τον βγαλεις. Στον καθρεφτη βλεπει ενα ταιρι αφου τα πουλια δεν αναγνωριουν το ειδωλο τους. Εγω προσωπικα δεν συμφωνω καθολου με τους καθρεφτες. Δεν βρισκω το λογο να κοροιδευεις τα πουλια οταν ασχολεισαι μαζι τους.

Επισης μπορει να συμβαινει και κατι αλλο δλδ να ειναι αρρωστο το πουλακι οποτε ειναι καλυτερα να τον δει ενας πτηνιατρος..

ριξε μια ματια εδω που προτεινονται μερικοι... https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/


Ο λόγος που δεν του έχω βγάλει τον καθρέπτη είναι ότι όταν το έκανα στο παρελθόν το πουλάκι φαινόταν πολύ δυστυχισμένο αφού τον είχε ήδη συνηθίσει. Προφανώς αισθανόταν ότι του έφυγε το ταίρι του. Είναι λίγο δίκωπο μαχαίρι. Ο teo2 ίσως να έχει δίκιο.

Το να βρεθεί πτηνιατρος και ειδικά κάπως κοντά είναι δύσκολο θέμα. Θα περιμένω λιγάκι μήπως και συνέλθει γιατί τον βλέπω τώρα και πήγε και τρώει σποράκια οπότε ίσως να συνέρχεται.
 
Συμφωνω οτι ειναι δυσκολο τωρα να βγαλεις τον καθρεφτη αλλα ειναι προτιμοτερο αφου ειναι αρρωστος να σταματησει να βγαζει την τροφη απο το στομαχι του για να ταισει ενα ταιρι που δεν υπαρχει τη στιγμη που ο οργανισμος του τη χρειαζεται πολυ.

Ειδα για εναν κτηνιατρο στο Περιστερι. Δεν ειμαι απο Αθηνα αλλα εχω την εντυπωση δεν ειναι και πολυ μακρια. Δεν ειναι και η πιο συνηθισμενη ειδικοτητα των κτηνιατρων να ειδευονται στα πουλια και αυτοι που υπαρχουν στην Αθηνα ειναι πολλοι σε σχεση με την επαρχια που εχει λιγους και στις περισσοτερες περιοχες καθολου. Μην θελουμε λοιπον να ειναι και κατω απο το σπιτι μας... 😀
 
Συμφωνω οτι ειναι δυσκολο τωρα να βγαλεις τον καθρεφτη αλλα ειναι προτιμοτερο αφου ειναι αρρωστος να σταματησει να βγαζει την τροφη απο το στομαχι του για να ταισει ενα ταιρι που δεν υπαρχει τη στιγμη που ο οργανισμος του τη χρειαζεται πολυ.

Ειδα για εναν κτηνιατρο στο Περιστερι. Δεν ειμαι απο Αθηνα αλλα εχω την εντυπωση δεν ειναι και πολυ μακρια. Δεν ειναι και η πιο συνηθισμενη ειδικοτητα των κτηνιατρων να ειδευονται στα πουλια και αυτοι που υπαρχουν στην Αθηνα ειναι πολλοι σε σχεση με την επαρχια που εχει λιγους και στις περισσοτερες περιοχες καθολου. Μην θελουμε λοιπον να ειναι και κατω απο το σπιτι μας... 😀


Απλά δεν έχω αυτοκίνητο και είναι δύσκολο να μεταφέρω κλουβί σε ταξί (οι ταξιτζήδες στραβώνουν με τέτοια πράγματα) και το λεωφορείο / μετρό δεν είναι ιδανικό όταν το πουλί είναι ήδη ταλαιπωρημένο. Όπως καταλαβαίνεις δεν με νοιάζει η απόσταση για εμένα αλλά για το πουλάκι που είναι ήδη ταλαιπωρημένο.

Θα ακολουθήσω την συμβουλή σου να δω τί θα γίνει όσον αφορά τον καθρέπτη.
 
Back
Top