Γενικά Συμβουλές για παπαγαλάκια Budgerigar

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης bagnik
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Καταλαβαινω... Αν δεν μπορεις να βρεις καποιον φιλο η δικο σου να σε παει τοτε το ταξι ισως ειναι η καλυτερη λυση. Να εχεις το κλουβι σκεπασμενο με μια πετσετα η τραπεζομαντηλο που δεν χρησιμοποιεις οχι σκουρο στο χρωμα να μπαινει φως και μην λες τπτ στον ταξιτζη. Θα ειναι ηρεμο ετσι και δεν θα αγχωθει οσο αν εβλεπε γυρω του. Εγω αυτο εκανα αν και πηγαινα με το αυτοκινητο μου και μου το ειχε πει και ο κτηνιατρος οτι ηταν το καλυτερο για το πουλι...
 
Να εχεις το κλουβι σκεπασμενο με μια πετσετα η τραπεζομαντηλο που δεν χρησιμοποιεις οχι σκουρο στο χρωμα να μπαινει φως και μην λες τπτ στον ταξιτζη...
εγω αυτο ακριβως εκανα! Πηρα μαλιστα κ ραδιοταξι για να μην ταλαιπωρω το πουλι περιμενοντας μες το δρομο.
Βγαλε τις τροφες γιατι απο το κουνημα του αυτοκινητου θα χυνονται κ θα λερωσεις το ταξι😱 Δεν παθαινει τιποτα 1-2 ωριτσες νηστικος, στο κατω κατω για το καλο του ειναι!
Επισης αδειασε το νερο και ασε λιγο, ισα ισα για να μη σκασει, γιατι κι αυτο θα χυνεται απο το κουνημα.
 
Πολύ σωστά αυτά που ειπώθηκαν... Πάντως το πρόβλημα μπορεί να μην οφείλεται στην έλλειψη συντρόφου. Το έχεις 2 χρόνια και λογικά τα συμπτώματα κατάθλιψης δε θα έπρεπε να παρουσιαστούν ξαφνικά τώρα. Τα παπαγαλάκια είναι πολύ κοινωνικά, τους αρέσει η παρουσία άλλων Budgerigar. Τα ζευγάρια μπορεί να περάσουν όλη τους τη ζωή μαζί, ακόμη και στο φυσικό τους περιβάλλον! Όση ώρα και αν αφιερώνεις για να του κρατάς συντροφιά στην ουσία θα του λείπει ο πραγματικός σύντροφος! Έπειτα αν αποφασίσεις και τελικά πάρεις ένα παπαγαλάκι ακόμη, θα αισθανθείς και σύ πολύ όμορφα και θα εντυπωσιαστείς από την τρυφερότητα που δείχνει το ένα στο άλλο (ing:)(εκτός της ώρας του φαγητού!Boxing) Ωστόσο μη παραμελήσεις το θέμα υγείας που μπορεί να υπάρχει όσο πιο γρήγορα τόσο πιο εύκολη γίνεται η ίαση. Τα φιλιά μου στο κουκλάκι σου!
 
Ευχαριστώ για τις πολύ χρήσιμες συμβουλές.
Όλα τα σημεία δείχνουν ότι δεν πρόκειται για θέμα κατάθλιψης. Μάλλον προβληματάκι υγείας είναι. Το καλό είναι ότι απόψε άρχισε να ξανατρώει σπόρους ο μικρός.

Όσον αφορά για το θέμα του συντρόφου. Μου είχαν πει στο παρελθόν ότι εφόσον δεν γεννήθηκαν μαζί τα πουλάκια δεν κάνουν και μαζί στο ίδιο κλουβί, δηλ. Θα τσακώνονται, θα τσιμπάει το ένα το άλλο και γενικά δεν θα περνάνε καλά.

Είναι αλήθεια αυτό;
 
Οχι δεν ειναι αληθεια.. Ολα τα ζευγαρια δεν ειναι αδερφια... και ειναι καλο να αποφευγονται και οι αιμομιξιες... αν θελεις οντως να του παρεις ταιρι μην εχεις ενδοιασμους.
Απλα δεν θα αφιερωνει τοσο χρονο σε σενα οσο στο ταιρι του.

Αν δεν θελεις να κανεις αναπαραγωγη θα ειναι μια χαρα και ετσι. Αγορασε του παιχνιδια τα οποια να ανανεωνεις κυκλικα μεσα στο κλουβι του για να μη βαριεται και χρονο να περνας μαζι του και θα ειναι μια χαρα... 😉
 
Dimitra,

to kathrepti prepei na perneis apo tin klouba. Alios to papagalaki sou den ginete kala.

Afto to stigmi to pouli den troi, giati exei molinsi o prolobos, logo etroge kai anebeni pali tin trofi na taisei ton "kathrepti". Oso exei tin molinsi tora, den taisei to kathrepti, omos otan gini kalitera amesos ksekinisi pali.

Distixos malon den tha ginete kalitera xoris pharmaka. An den seleis apo kapio logo na pas se enan kiniatro me tou pouli, toulaixston na pas xoris to pouli sto kiniatro, gia na eksigis ti egine kai perneis ta pharmaka.

Alexandros
 
  • Like
Αντιδράσεις: Pigaki
Dimitra,

to kathrepti prepei na perneis apo tin klouba. Alios to papagalaki sou den ginete kala.

Afto to stigmi to pouli den troi, giati exei molinsi o prolobos, logo etroge kai anebeni pali tin trofi na taisei ton "kathrepti". Oso exei tin molinsi tora, den taisei to kathrepti, omos otan gini kalitera amesos ksekinisi pali.

Distixos malon den tha ginete kalitera xoris pharmaka. An den seleis apo kapio logo na pas se enan kiniatro me tou pouli, toulaixston na pas xoris to pouli sto kiniatro, gia na eksigis ti egine kai perneis ta pharmaka.

Alexandros


Αλέξανδρε, ακριβώς όπως τα περιγράφεις είναι τα πράγματα. Έχει σταματήσει να ταϊζει τον καθρέπτη, δεν τρώει σπόρους (παρά μόνο ελάχιστα) και τρώει μόνο βρεγμένο ψωμί.
 
Έχω προσπαθήσει να τον κάνω να ανέβει στο δάκτυλό μου αλλά μέχρι τώρα δεν το έχω καταφέρει. Μόλις πλησιάζει το δάκτυλό μου στα ποδαράκια του, αυτός προτιμάει να φύγει μακριά.
 
birdtricksstore.com/PowerPause
δοκιμασε να κανεις οτι κανει αυτος. Πες μου αν θες καμια βοηθειακαι εγω ετσι το εμαθα να ανεβαινει. Πες μου αν ειχε αποτελεσμα. Καλη επιτυχια
 
νομίζω οτι τα παπαγαλάκια σου είναι και τα 2 αρσενικά!
όπως και νάχει, να τα χαίρεσαι, δεν υπάρχει πρόβλημα στη συμβίωση μεταξύ τους, απλά, δεν έχεις μωράκια!
 
Back
Top