Ασθένειες Παπαγαλάκι με λερωμένη η αμάρα, είναι άρρωστο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Angel12
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Angel12

PB New Member
Εγγραφή
16 Οκτ 2022
Μηνύματα
24
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπερα. Εχω παρει ένα παπαγαλακι εδω και 3-4 μέρες περιπου το παρακολουθω στενά διότι από την ώρα που το πηρα ηταν λερωμένη η αμαρα. Όταν κάνει κουτσουλιες κολανε στον ποπο του αλλά καθαριζετε δεν έχω δει κάποια άλλα συμπτώματα κατεβαίνει κάποιες φορές στον πατο του κλουβιου αλλά τις περισσοτερες ώρες είναι πανω στα Κλαδακια. Επίσης βλέπω πολυ ότι νυσταζει αμα σταθώ λίγη ώρα μπροστά του αρχίζει ανοιγοκλείνει τα ματάκια του σαν να νυσταζει. Υπάρχει περίπτωση να μην κοιμάται καλά τα βράδια από άγχος? Αγχώνομαι να μην εχει κτ😕
 
@Angel12 Εφόσον έχει λερωμένη αμαρα και είναι νοσταλγικό σημαίνει πως κάτι δεν πάει καλά. Λογικό είναι να έχει στρες αλλά αυτά είναι σημάδια ασθένειες. Θα σου πρότεινα να το πας άμεσα σε πτηνιατρο. Η λίστα με τους πτηνιατρους
https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
 
Ναι, κι εγώ θα έλεγα να το έβλεπε κτηνίατρος ειδικευμένος σε πτηνά. Εντοπίζοντας κτηνίατρος από τη λίστα που σου παρέθεσε η Λήδα, θα έλεγα να μπεις και στις Παρουσιάσεις και να διαβάσεις κριτικές / σχολιασμούς μελών για τον καθένα, έτσι θα μπορείς ίσως να επιλέξεις.
Άλλη πιθανότητα, στην περίπτωση που δεν θέλεις να επισκεφτείς γιατρό (καλύτερα να το κάνεις) είναι να απευθυνθείς στο εργαστήριο της Κομοτηνήςμε τηλεφωνική επικοινωνία
 
@Ledagcc μένω Θεσσαλονίκη και δεν έχει εδώ κοντά πτηνιατρο σκέφτομαι προς το παρον να παρω τηλεφωνο κάποιον να τον ρωτήσω αν μπορώ να κάνω κτ χωρίς να το παω εκεί αν μου πει ότι πρεπει να το δει θα το παω σας ευχαριστήσω πολυ για τις συμβουλές 😊
 
@Angel12
καλημερα .Εννοειτε δεν εχει στην λιστα πτηνιατρους στην θεσσαλονικη ή αυτοι που εχει δεν ειναι κοντα σας?
κατεβαίνει κάποιες φορές στον πατο του κλουβιου
κατεβαινει στα πλαισια εξερευνησης του χωρου του και του νεου κλουβιου ή καθεται ληθαργικο και φουσκωμενο στο κατω μερος του κλουβιου για πολυ ωρα?
Ευχαριστω
 
@Angel12 Ωραια . στην κουβεντα που θα κανεις ενημερωσε τον γιατρο για το πως συμπεριφερεται στο κλουβι , επιπεδα ενεργητικοτητας, διατροφη ,περιττωματα(Αν χρησιμοποιησεις Α4 χαρτι για υποστρωμα μια καθαρη φωτο ισως καλο θα ειναι να εχεις ετοιμη) .Φωτο του παπαγαλου και επισης του κλουβιου και της διαταξης εσωτερικα χρησιμες ειναι. Ολα αυτα για να εχει οσο το δυνατον καλυτερη εικονα ο γιατρος αφου δεν σου ειναι ευκολο να πας εκει.
Προτιμοτερο βεβαια ειναι η φυσικη του εξεταση αλλα ας γινει η επικοινωνια τηλεφωνικα εστω
Ολα να πανε καλα ευχομαι
 
@Angel12 θα βοηθούσε πάρα πολύ μια φωτογραφία του πουλιού, κουτσουλιας και του κλουβίου 🙂ένα έμπειρο μάτι μπορεί εύκολα με μια φωτογραφία να καταλάβει αν υπάρχει κάποιο θέμα!
 
Εχω παρει ένα παπαγαλακι εδω και 3-4 μέρες περιπου το παρακολουθω στενά διότι από την ώρα που το πηρα ηταν λερωμένη η αμαρα. Όταν κάνει κουτσουλιες κολανε στον ποπο του αλλά καθαριζετε
Αυτό είναι συχνά (συχνότατα) σύμπτωμα ασθένειας. Ήθελα να ρωτήσω, όταν καθαρίζεται, η περιοχή της αμάρας τελικά είναι καθαρή μέχρι την επόμενη κουτσουλιά;
κατεβαίνει κάποιες φορές στον πατο του κλουβιου
Στον πάτο του κλουβιού που κατεβαίνει, η ουρά του και η αμάρα του μπορούν να έρθουν σε επαφή με κουτσουλιές; Σχάρα δεν υπάρχει;
Γενικά τα πτηνά (και οι περισσότεροι μικρόσωμοι οργανισμοί των θηλαστικών) έχουν πολύ γρήγορο μεταβολισμό, επίσης κρύβουν όσο μπορούν την αδυναμία τους για να αποφύγουν την επικέντρωση στο άτομό τους, των φυσικών θηρευτών τους. Το τελευταίο είναι κάτι σαν ένστικτο. Έτσι λοιπόν τα πρώτα συμπτώματα που δείχνουν, μπορεί να προαναγγείλουν περιπέτειες με την υγεία τους, για την αντιμετώπιση των οποίων συχνά ο χρόνος είναι περιορισμένος. Επομένως χρειάζονται γιατρό.
δεν έχει εδώ κοντά πτηνιατρο σκέφτομαι προς το παρον να παρω τηλεφωνο κάποιον να τον ρωτήσω αν μπορώ να κάνω κτ χωρίς να το παω εκεί
Αυτό θα μπορούσε να γίνει και με το εργαστήριο της Κομοτηνής (αποστολή δειγμάτων βιολογικών υγρών υπό την τηλεφωνική καθοδήγησή τους, με κούριερ, και με κόστος που "παλεύεται").
 
Αυτό θα μπορούσε να γίνει και με το εργαστήριο της Κομοτηνής (αποστολή δειγμάτων βιολογικών υγρών υπό την τηλεφωνική καθοδήγησή τους, με κούριερ, και με κόστος που "παλεύεται")
Ισχύει αλλά παιδιά η Θεσσαλονίκη δεν είναι καμία τεράστια περιοχή! Θεωρώ πολύ πιο εύκολο να επισκεφτεί έναν πτηνιατρο παρά να στέλνει κούριερ. Εκτός και αν δεν υπάρχει μεταφορικό μέσο
 
@Angel12 Τελεια. παντα η φυσικη εξεταση απο τον γιατρο ειναι προτιμοτερη και σαφως ενδείκνυται.
Εσεις στο ενδιαμεσο συγκεντρωνετε τις ερωτησεις προς τον γιατρο για την σωστη φροντιδα του παπαγαλου που εχετε ,για
το σωστο κλουβι(γιατι δεν ειναι ολα σωστα ουτε σε διαστασεις ουτε σε σχημα ) και διαβαζετε οσο περισσοτερα αρθρα online για την φροντιδα τους.
Να υποθεσω budgerigar εχετε? και ειναι το πρωτο σας pet bird?
Ευχαριστω
 
Ναι καταλαβαίνω για αυτό και πηρα τον γιατρό τηλεφωνο να δώ τι θα μου πει να κάνω. Ναι πρωτη φορα έχω κατοικίδιο πτηνό έχω και σκυλακι αλλά επειδή σπουδαζω δεν το έχω εδώ στην Θεσσαλονίκη και ήθελα να έχω ένα ζωάκι για παρεα🙂
 
@Angel12 Καταρχην να πανε καλα οι σπουδες σας.Αν θελετε μας ενημερωνετε για την διαγνωση του γιατρου και το πως παει το παπαγαλακι. Η παρεα εδω εχει πολλα μελη με πολλες γνωσεις για παπαγαλους . Αν αρχισεις το διαβασμα στα κομματια του forum που αφορουν παπαγαλους θα βρεις πληθωρα υλικου. Καλο διαβασμα!
 
@Angel12 καλή αρχή με το μικρό σου! Ανέβασε βέβαια και καμία φωτογραφία αν θέλεις για να σου πούμε κάποια έξτρα τιπς! Αν πήρες πληροφορίες από τον καταστηματάρχη να ξέρεις πιθανόν τα περισσότερα είναι λάθος! Καλή αρχή με τις σπουδές σου😁σε ποια σχολή είσαι;
 
Το συγκεκριμένο κλουβί είναι ακατάλληλο για budgie. Τα περισσότερα πουλιά τείνουν να πετούν οριζόντια και όχι κάθετα και γι' αυτόν τον λόγο χρειάζονται ένα κλουβί που διαθέτει αρκετό μήκος και όχι ύψος. Μια 60άρα ζευγαρώστρα είναι ιδανική και εάν διαθέτεις τα χρήματα και τον χώρο για το κλουβί μπορείς να πάρεις ακόμα και 76άρα ή 90άρα. Οι κινεζικές είναι αρκετά φθηνές, κάνουν γύρω στα 20 - 25€. Επίσης οι πλαστικές πατήθρες μπορούν να δημιουργήσουν διαφορά προβλήματα στα πέλματά του και ασθένειες όπως αρθρίτιδα, πληγές στο μαλακό σημείο των ποδιών και bublefoot. Αντικατέστησέ τες με αυτές από ξύλο σε διάφορες διαμέτρους και υφές. Επίσης αγόρασε κάποιο παιχνίδι για να απασχολείται μέσα στην ημέρα και να μην νιώθει αισθήματα πλήξης και ανοίας.
Επίσης ποια είναι η δίαιτά του?
 
Αυτό το κλουβί είναι ακατάλληλο για μπατζι. Είναι πολύ ενεργητικά και δραστήρια και απαιτούν μεγάλα κλουβιά για να γυμνάζονται και μέσα στο κλουβί. Πρέπει να πάρεις μια 60άρα μια 76αρα η μία 90αρα ζευγαρωστρα για να ζει και να γυμνάζεται άνετα μέσα στο κλουβί. Οι πλαστικές πατήθρες είναι ακατάλληλες γιατί μπορεί να προκαλέσουν αρθρίτιδα, bumblefoot πληγές στο μαλακό σημείο των ποδιών και άλλα προβλήματα των πελματων. Αντίκατέστησε τες με αυτές από φυσικό ξύλο μαζί με τον φλοιό σε διάφορους διαμέτρους και υφές ώστε να γυμνάζονται τα πόδια του. Επίσης πρόσθεσε μέσα και παιχνίδια από φυσικά υλικά ώστε να μπορεί να τα τεμαχισει καθώς και παιχνίδια αναζήτησης τροφής ώστε να απασχοληθει το μυαλό του.
Ως προς την εμφάνιση φαίνεται ότι είναι εντάξει εξωτερικά.
 
Back
Top