Γενικά Παπαγαλάκι μπάτζι πρώτες μέρες σπίτι

Paidi fantasma

PB New Member
Εγγραφή
30 Δεκ 2020
Μηνύματα
17
Πόλη
Λάρισα
Το παπαγαλάκι μου το έχω 2 μέρες είναι περίπου 5 μηνών.
Δεν κινείται σχετικά καθόλου ούτε κάνει ήχους (σπάνια η εάν του βάλω από το YouTube αλλά μπατζι αλλά πολύ λίγο)
Ούτε τι βράδυ που το αφήνω στο δωμάτιο μου χωρίς ήχους και φώτα κλπ κ πάλι δν κοιμάται.
Προσπάθησα ν τ αφήσω ένα ανοιχτό φως πολύ μικρό όπως διάβασα αλλά όχι.
Και γενικά φουσκώνει συνέχεια και τεντώνετε.
Πάντως μπορώ να το χαϊδεψω κλπ. αλλά μετά από λίγο φοβάται κ φεύγει.
Τρώει και πίνει νερό συχνά.
Επίσης έφαγε παρά πολύ λίγο αχλάδι που του έδωσα ίσα ίσα τσιμπισε και χθες λίγο μαρούλι.
Το κλουβί του είναι σχετικά άνετο και μεγάλο δεν νομίζω ότι φταίει αυτό και σήμερα του αγόρασα δύο παιχνιδάκια μέχρι στιγμής.
επίσης μου πέρασε από το μυαλό να πάω να το γυρίσω στο μαγαζί και να πάρω κάποιο άλλο αλλά δεν ξέρω είναι κάπως σκέφτομαι κ δεν ξέρω αν γίνεται.
 

Συνημμένα

Το παπαγαλάκι σου ακριβώς επειδή το έχεις μόνο δύο ημέρες, θα πρέπει να σε συνηθίσει πρώτα και να πάψει να σε φοβάται. Αλλά για να γίνει αυτό, πιστεύω ότι είναι καλύτερα να συνηθίσει και να αποδεχτεί το νέο του περιβάλλον, και για αυτό, χρειάζεται χρόνος και κυρίως ηρεμία. Επομένως θα σου προτείνω να το αφήνεις σε σταθερό σημείο, και να μην βάζεις το χέρι σου μέσα στο κλουβί, παρά μόνο όταν αυτό είναι απαραίτητο για τη φροντίδα του πχ καθάρισμα, αλλαγή νερού τροφής. Και όταν θα το πλησιάζεις τις επόμενες πολλές ημέρες, αυτό καλό θα ήταν να γίνεται με μεγάλη ηρεμία, και επίσης με αργές κινήσεις. Ακόμα, κι ο τόνος της φωνής σου ας είναι χαμηλός. Όταν μετά από λίγες ημέρες σε συνηθίσει και δεις ότι αντιλαμβάνεται ότι δεν διατρέχει κίνδυνο από εσένα, ίσως να αρχίσεις να του δίνεις σε μικρές ποσότητες κεχρί μίλετ, έξω από τα κάγκελα το χέρι σου δλδ θα κρατά μια μικρή ποσότητα κεχριού. Έτσι, σταδιακά θα το πλησιάσεις, ώστε να σε εμπιστευτεί και να εξοικειωθείτε μεταξύ σας.
Να το χαίρεσαι, και να το φροντίζεις κατάλληλα!
 
Το παπαγαλάκι σου ακριβώς επειδή το έχεις μόνο δύο ημέρες, θα πρέπει να σε συνηθίσει πρώτα και να πάψει να σε φοβάται. Αλλά για να γίνει αυτό, πιστεύω ότι είναι καλύτερα να συνηθίσει και να αποδεχτεί το νέο του περιβάλλον, και για αυτό, χρειάζεται χρόνος και κυρίως ηρεμία. Επομένως θα σου προτείνω να το αφήνεις σε σταθερό σημείο, και να μην βάζεις το χέρι σου μέσα στο κλουβί, παρά μόνο όταν αυτό είναι απαραίτητο για τη φροντίδα του πχ καθάρισμα, αλλαγή νερού τροφής. Και όταν θα το πλησιάζεις τις επόμενες πολλές ημέρες, αυτό καλό θα ήταν να γίνεται με μεγάλη ηρεμία, και επίσης με αργές κινήσεις. Ακόμα, κι ο τόνος της φωνής σου ας είναι χαμηλός. Όταν μετά από λίγες ημέρες σε συνηθίσει και δεις ότι αντιλαμβάνεται ότι δεν διατρέχει κίνδυνο από εσένα, ίσως να αρχίσεις να του δίνεις σε μικρές ποσότητες κεχρί μίλετ, έξω από τα κάγκελα το χέρι σου δλδ θα κρατά μια μικρή ποσότητα κεχριού. Έτσι, σταδιακά θα το πλησιάσεις, ώστε να σε εμπιστευτεί και να εξοικειωθείτε μεταξύ σας.
Να το χαίρεσαι, και να το φροντίζεις κατάλληλα!
Ευχαριστώ πολύ.
Θα το κάνω.
Η αλήθεια είναι ότι το "ενοχλούσα" αρκετά πρίν. Δεν ξανά είχα παπαγάλο.
Θα κάνω αυτα που είπατε 🙂
[automerge]1610138183[/automerge]
@Paidi fantasma ειναι απολυτως φυσιολογικό. Και μενα η Ρειτσελ έτσι εκανε την πρωτη εβδομάδα. Της πηρα τον Ρος και αλλαξε τελειως χαρακτήρα
Έλεγα να πάρω και εγώ ακόμα ένα για παρέα γτ είχε κ αλλά μωρά εκεί στο Pet αλλά το σκέφτομαι ακόμα. Φοβάμαι μην μαλώνουν κλπ.
Να ρωτήσω το τεστ DNA μπορώ να το κάνω στο παπαγαλάκι?
Έχει κάποιο κόστος?
 
Να ρωτήσω το τεστ DNA μπορώ να το κάνω στο παπαγαλάκι?
Να το χαίρεσαι, τεστ dna δεν χρειάζεται να κάνεις, όταν μεγαλώσει λίγο ακόμα θα καταλάβεις το φύλο του από το χρώμα του χαλινού.
 
Έλεγα να πάρω και εγώ ακόμα ένα για παρέα γτ είχε κ αλλά μωρά εκεί στο Pet αλλά το σκέφτομαι ακόμα.
Αν δεν έχεις αρκετό χρόνο να του αφιερώνεις δεν είναι κακή ιδέα να του πάρεις ακόμα ένα για παρέα.
Αν έχεις σκοπό να του αφιερώσεις αρκετό χρόνο και να το εκπαιδεύσεις καλύτερα να είναι μόνο του.
 
Αν δεν έχεις αρκετό χρόνο να του αφιερώνεις δεν είναι κακή ιδέα να του πάρεις ακόμα ένα για παρέα.
Αν έχεις σκοπό να του αφιερώσεις αρκετό χρόνο και να το εκπαιδεύσεις καλύτερα να είναι μόνο του.
Πιστεύω έχω αλλά για να καταλάβετε έχω ακόμα 5 μήνες να τελειώσω τ σχολείο κ τα απογεύματα κάποιες μέρες έχω μαθήματα. Βέβαια έχει παρέα κ από την υπόλοιπη οικογένεια αλλά έλεγα με ένα άλλο παπαγαλάκι στο κλουβί θα έχει όλη μέρα παρέα.
Αλλά δεν ξέρω πότε θα πρέπει να πάρω άλλο (δλδ καλύτερα τρ π είναι μικρό κ αυτό η μετά) κ φοβάμαι λίγο μην μαλώνουν .
 
Αλλά δεν ξέρω πότε θα πρέπει να πάρω άλλο
Αν δεν έχεις σκοπό να το εκπαιδεύσεις και να το αφήνεις να πετά ελεύθερο στο δωμάτιο μπορείς να πάρεις ακόμα ένα ίδιας ηλικίας για να κάνουν παρέα, οι τσακωμοί σε φυσιολογικά όρια είναι φυσιολογικοί και συνήθως μικρής διάρκειας στην αρχή της συνύπαρξης.
 
@Paidi fantasma σίγουρα τα μικροκαυγαδακια τους θα τα έχουν. Πχ οταν τα ταΐζεις εσύ για το ποιο θα πρώτο φαει. Εμενα δεν μου έχει συμβεί καποια εμπειρια στην οποια να έχουν μαλώσει και να τραυματισουν το ενα το αλλο αλλα δεν ειναι και απίθανο. Εγω πιστεύω οτι καλό θα του έκανες να τους παρεις ενα ταιρι καθως δεν μπορεί κανεις να ειναι 24 ωρες το 24ωρο διπλα του.
 
Αν δεν έχεις σκοπό να το εκπαιδεύσεις και να το αφήνεις να πετά ελεύθερο στο δωμάτιο μπορείς να πάρεις ακόμα ένα ίδιας ηλικίας για να κάνουν παρέα, οι τσακωμοί σε φυσιολογικά όρια είναι φυσιολογικοί και συνήθως μικρής
Παιδιά σιγουρα το να έχεις ενα είναι ποιο ευκολο στην εκπαίδευση καθώς επικεντρονεται ποιο πολυ σε σενα αλλα πχ τα δικά μου τα πηρα αγρια απο πετ σοπ σε μικρή ηλικια(δεν ειχα πληροφορηθεί τοτε οτι καλυτερα ειναι απο εκτροφεα)και είμαστε σε πολυ καλη κατασταση μεταξύ μας αυτους τους 4 μηνες. Δηλαδή πλεον έρχονται με ανεση στο χερι μου, παίζουμε και εγω πιστεύω οτι εφοσον εχουμε την δυνατότητα ειναι ποιο ωραίο με δυο παρα με ενα
 
Υπολογισε οτι οταν παρεις νεο πουλακι πρεπει να κρατησεις καραντινα για την απομάκρυνσή καποιας ασθενείας στο ηδη υπαρχον φιλο σου, δες εδω: https://community.petbirds.gr/threads/Καραντίνα-στα-πτηνά.17677/

Δε χρειάζεται τεστ DNA αυτο το ειδος! Αν θες βαλε μας το χαλινο (εκει που ειναι τα ρουθουνακια του) μηπως διακρινουμε το φυλο του:D
 
Καλημέρα. Για την περίπτωση που πάρεις άλλο πουλάκι, καλό θα ήταν να έχεις και το κατάλληλο - άνετο - κλουβί. Ποιες οι διαστάσεις του ήδη υπάρχοντος;
Είναι σχετικά μεγάλο 50 κάτι εκατοστά πλάτος δν θυμάμαι πόσο ακριβώς και ψηλό. (Είναι τετράγωνο)
[automerge]1610296542[/automerge]
Υπολογισε οτι οταν παρεις νεο πουλακι πρεπει να κρατησεις καραντινα για την απομάκρυνσή καποιας ασθενείας στο ηδη υπαρχον φιλο σου, δες εδω: https://community.petbirds.gr/threads/Καραντίνα-στα-πτηνά.17677/

Δε χρειάζεται τεστ DNA αυτο το ειδος! Αν θες βαλε μας το χαλινο (εκει που ειναι τα ρουθουνακια του) μηπως διακρινουμε το φυλο του:D
[automerge]1610296599[/automerge]
Υπολογισε οτι οταν παρεις νεο πουλακι πρεπει να κρατησεις καραντινα για την απομάκρυνσή καποιας ασθενείας στο ηδη υπαρχον φιλο σου, δες εδω: https://community.petbirds.gr/threads/Καραντίνα-στα-πτηνά.17677/

Δε χρειάζεται τεστ DNA αυτο το ειδος! Αν θες βαλε μας το χαλινο (εκει που ειναι τα ρουθουνακια του) μηπως διακρινουμε το φυλο του:D

Είναι σχετικά μεγάλο 50 κάτι εκατοστά πλάτος δν θυμάμαι πόσο ακριβώς και ψηλό. (Είναι τετράγωνο)
[automerge]1610296542[/automerge]
Καταλαβα αλλά σκέφτηκα να πάρω από το ίδιο πετ σοπ που ήταν για καιρό στο ίδιο κλούβακι και τα άλλα μικρά
[automerge]1610296736[/automerge]
Αν δεν έχεις σκοπό να το εκπαιδεύσεις και να το αφήνεις να πετά ελεύθερο στο δωμάτιο μπορείς να πάρεις ακόμα ένα ίδιας ηλικίας για να κάνουν παρέα, οι τσακωμοί σε φυσιολογικά όρια είναι φυσιολογικοί και συνήθως μικρής διάρκειας στην αρχή της συνύπαρξης.
Ωραια. Αν πάρω και δεύτερο θα είναι δύσκολο να τα εκπεδευσω να έρχονται στο χέρι κ ν πετάνε χωρίς να φοβούνται?
[automerge]1610296780[/automerge]
Αν δεν έχεις σκοπό να το εκπαιδεύσεις και να το αφήνεις να πετά ελεύθερο στο δωμάτιο μπορείς να πάρεις ακόμα ένα ίδιας ηλικίας για να κάνουν παρέα, οι τσακωμοί σε φυσιολογικά όρια είναι φυσιολογικοί και συνήθως μικρής διάρκειας στην αρχή της συνύπαρξης.
Ωραια. Αν πάρω και δεύτερο θα είναι δύσκολο να τα εκπεδευσω να έρχονται στο χέρι κ ν πετάνε χωρίς να φοβούνται?
Υπολογισε οτι οταν παρεις νεο πουλακι πρεπει να κρατησεις καραντινα για την απομάκρυνσή καποιας ασθενείας στο ηδη υπαρχον φιλο σου, δες εδω: https://community.petbirds.gr/threads/Καραντίνα-στα-πτηνά.17677/

Δε χρειάζεται τεστ DNA αυτο το ειδος! Αν θες βαλε μας το χαλινο (εκει που ειναι τα ρουθουνακια του) μηπως διακρινουμε το φυλο του:D
Ορίστε 🙂
 

Συνημμένα

  • IMG_20210110_183748_929.webp
    IMG_20210110_183748_929.webp
    95,2 KB · Προβολές: 13
Τελευταία επεξεργασία:
Ωραια. Αν πάρω και δεύτερο θα είναι δύσκολο να τα εκπεδευσω να έρχονται στο χέρι κ ν πετάνε χωρίς να φοβούνται?
Αμα παρεις απο πετ σοπ και ειτε ενα παρεις ειτε δυο, δύσκολο θα είναι και στις δυο περιπτώσεις γιατί συνηθως στο πετ σοπ άγρια δινουν . Απλα τα παιδιά σου λενε πως αμα παρεις ενα θα εκπαιδευτεί πιο γρήγορα. Αυτο δεν σημαίνει πως αμα παρεις δυο δεν θα εκπαιδευτούν . Φυσικα παίζει και ο ρολος του παπαγαλου. Εγω πιστεύω οτι αξιζει τον κοπο να παρεις δύο γιατί και πιο Χαρούμενα θα ειναι και εσυ θα τα χαρεις περισσότερο παροτι η εκπαίδευση μπορεί να σου παρει λιγο περισσότερο χρονικο διάστημα. Εγω σου λεω την δικια μου εμπειρία
 
Το πουλάκι αυτό είναι μωρό. Προσωπικά το υπολογίζω 2-3 μηνών το πολύ. Έχει κομμένα φτερά πτήσης? Σε αυτή την ηλικία είναι αρκετά εύκολο να εξημερωθεί και να μιλήσει. Σχετικά με το φύλο του είναι αρσενικό. Αν έχεις χρόνο να του διαθέσεις και το πήρες για κατοικίδιο με την έννοια να έρχεται στα χέρια, θα καθυστερούσα λίγο την απόκτηση δεύτερου (συμφωνώ ότι είναι η καλύτερη επιλογή για τα πουλιά το να έχουν παρέα του ίδιου είδους) ώστε να μπορέσεις να το εξημερώσεις πριν προσθέσεις κι άλλο πουλί που θα κάνει την εξημέρωση δυσκολότερη. Αν δεν σε ενδιαφέρει η εξημέρωση και θέλεις άμεσα να πάρεις δεύτερο, φρόντισε να κρατήσεις καραντίνα που είναι απαραίτητη για την ασφάλεια και των δύο πουλιών.
 
@Φοίβος, Όχι δεν έχει κομμένα φτερά. Μέχρι τώρα ήρθε 3 φορές και εκατσε στο χέρι ενώ του είχα σπορακια. Το βράδυ δεν κοιμάται πολύ. Τον έχω στο δωμάτιο μου όπου δεν έχει φασαρία. Μια φορά τον είχα σκεπάσει και άφησα την μια πλευρά πίσω ν έχει αέρα αλλά δν κοιμόταν πάλι... γενικά πολύ λίγο κοιμάται μέχρι στιγμής.
 
Συνέχεια δαγκώνει το Μπολακι του φαγητού και μπαίνει μέσα και σκάβει και μετά δεν μπορεί να βγεί. Και μπαίνει και εκεί που πατάει στο Μπολακι για να φάει κ συνέχεια το βλέπω έχει σφηνώσει. Το έχω βγάλει μέχρι στιγμής και το αφήνω λίγο για να φάει και μετά το βγάζω. Μου προτείνετε κάποια λύση?. Δοκίμασα να βάλω κ ένα πλαστικό μπουκάλι να τρώει και μπαίνει μέσα και πετάει έξω το φαγητό
 
Back
Top