Φροντίδα Παπαγαλακια ελευθερα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης marie
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

marie

PB Member
Εγγραφή
8 Απρ 2008
Μηνύματα
325
Πόλη
Αθήνα
καλημερα και χρονια πολλααα!
προχθες της ηρθε της μαμας μου να βγαλει τα παπαγαλακια μου ελευθερα στο δωματιο μου!
τα εχω ξαναβγαλει αλλα απο οταν τους εβαλα την φωλια δεν τα ειχα ξαναβγαλει μπας και μου κανουν παιδακια που δεν...
ε ανοιξε λοιπον τα πορτακια! Η θυληκια αμεσως βγηκε χωρις καν να το σκεφτει και εκατσε οπως παντα στο κουρτινοξυλο! Ο αρσενικος αργησε αλλα βγηκε κι αυτος! Μετα απο κανα δυο ωριτσες πηγα να τα βαλω μεσα στο κλουβακι τους και αυτα προς μεγαλη μου εκπληξη ειχαν μπει στο κλουβακι τους και καθοντουσαν διπλα διπλα στο κλαδακι τους! Την αλλη μερα μπενανε και βγαινανε χαρουμενα πηγαινανε στη φωλιτσα τους(και οχι απο φοβο οπως μερικες φορες κανουν)
ομως εχω διαβασει οτι καλο ειναι να τα βαζεις και να τα βγαζεις με το χερι γιατι αλλιως γινονται επιθετικα μιας και κανουν ολο τον χωρο δικα τους!
εμεις δεν εχουμε και τις καλυτερες σχεσεις! Ακομα με φοβουνται (λιγοτερο βεβαια)
μηπως να σταματησω παλι να τα βγαζω μεχρι να με μαθουν;
πιστευω πως μεχρι το σεπτεμβιο θα με εχουν συνηθισει! Μηπως τους χαλαω και την αναπαρωγη;τα βλεπω ομως πιο ευτυχισμενα ετσι! Ειναι ελευθερα🙄

και μια αλλη ερωτηση! Η φωλια τους εχει αρχισει και βρομιζει! Να την καθαρισω;
 
να την καθαρισεις βεβαια... 😀 δωσε τους χρονο και προσπαθησε να τα πλησιασεις και εξω απο το κλουβι. κατσε διπλα τους και φαε κατι που τους αρεσει πολυ η κρατα το, μπορει να δελεαστουν και να ερθουν. Δεν τους χαλας τη σχεση που εχουν μεταξυ τους και η αναπαραγωγη μπορει να περιμενει προφανως... 😉 επισης αν τα πηγαινες σε εναν πτηνιατρο και τους ψαλιδιζε λιγο τα φτερα πτησης ισως γινοτανε τα πραγματα ευκολοτερα.
 
ναι σε πτηνιατρο πρεπει να τα παω! Αλλα καθονται ψηλα! Η στο φωτιστικο μου η στο κουρτινοξυλο! Α καθονται και λιγο στο κλουβι τους πανω! Ετσι θα κανω!
οταν λαμε να καθαρισω τη φωλια να πεταξω το νημα και να τους δωσω αλλο; Γιατι αυτο εχει γινει λιγο καπως!
στη φωλια τους ειναι λογικο που κριβουν σπορακια; Εχω να τους βαλω σπορακια 2 βδομαδες σχεδον και ολο με σπορακια στο στομα ειναι και εχουν στη φωλια τους αρκετα ειτε γεματα ειτε φλουδια
 
πεταξε το το νημα αφου δεν το εχουνε λερωσει... 😉 οσο για τα σπορια που κουβαλανε φυσιολογικο ειναι... Και 2 εβδομαδες τι τρωνε; μην τους δινεις τοσα πολλα μαζι και τα σπαταλανε. Ουτε ελεγχεις ποσο τρωνε ετσι... Να τους βαζεις την καθημερινη ποσοτητα και την αλλη μερα να καθαριζεις τις ταιστρες και να βαζεις καινουρια τροφη. Το ιδιο και με το νερο. Εγω καθε πρωι σαπουνιζω τα μπωλ του και βαζω καθαρο νερο και φαγητο.

ασχετο αλλα τα εχεις δει να ζευγαρωνουνε; 😕 τοτε σημαινει πως ετοιμαζονται να γεννησουνε... 😉
 
οταν λεω σπορακια εννοω ηλιοσπορους!
για τροφη τους βαζω την prestige την original και εκτος απο αυτο τους βαζω απο την ιδια εταιρια ενα μιγμα απο φρουτα και διαφορα αλλα(ειναι ακριβο αλλα τους αρεσει)! Και φυσικα φρουτα!
απο ποσοτητα τους βαζω καθε μερα σχεδον απο ενα κουταλι σε καθε μπολακι! Νερο αλλαζω καθημερινα και στη μπανιερα και στην ποτισρα!

οσο για το ζευγαρωμα δεν τα εχω δει να ζευγαρωνουν!
αλλα εχω δει οτι ειναι στις προσπαθειες! Αλλα οταν η τινκι 'παιρνει θεση' ο κοκο αργει να ξυπνησει και οταν κι αυτος την πλησιαζει με τον δικο του τροπο η αλλη παει και τρωει! Αλλα αλλες φορες μπαινουν στη φωλια οταν εχουν διαθεση! 🙂
 
Μαρια να τα χαιρεσαι τα παπαγαλακια σου! Εγω ηθελα να σου δωσω μια συμβουλη ως προς το να σε συνηθισουν.. Καλο ειναι οταν τα βγαζεις να απλωνεις το χερι σου πανω στο κλουβι αργα αργα ωστε εαν πεινασουν να ερθουν κοντα σου κ ουσιαστικα ετσι σιγα σιγα να σε συνηθισουν. Εγω το ειχα κανει αντιστροφα με τα παραδεισακια μου. Δε τα εβγαζα απο το κλουβακι γιατι δεν ηθελα να τα κυνηγαω, εως οτου μαθουν να τρωνε απο το χερι μου.Αλαλα ουτε αυτο ηταν ευκολο. Ταχω πει κ σε αλλο ποστ βεβαια, αλαλ θυμαμαι στην αρχη εβαζα το χερι με μια λιχουδια κ πιανοταν απο την πολυ ωρα κ στο τελος δεν το αγγιζαν καν.Αλα μετον καιρο συνηθιζουν κ στο τελος εαν τα βγαζεις εξω θαμπορουν κπ στιγμη να σε πλησιασουν κιολας χωρις να φοβουνται τοσο πολυ. Εσυ εφοσον βλεπεις οτι το απολαμβανουν το εξω, μπορεις να τα βγαζεις κ απλα να τους ακουμπας καπου σχετικα κοντα το χερι σου με μια λιχουδι απου ξερεις οτι γιαυτη τρελενονται. Μπορει στην αρχη να μην πλησιασουν αλλα με τον καιρο θα δεις οτι μπορει να γινει κατι καλο!
τωρα ως προς την αναπαραγωγη που λες αν πειραζει, δε ξερω να σου πω ακριβως. Παντως κ τα δικα μου εχουν φωλιτσα κτλ αλλα δε κανουν αυγουλακια οποτε πιστευω οτι τωρα οπως κ τα δικα σου δεν θα τα ενοχλει το μεσα εξω απο το κλουβι.Βεβαια αμα δουμε οτι αρχιζουν τη διαδικασια κανονικα δηλ αυγα κ τετοια το κοβουμε για να μην παει κατι στραβα.Αυτη ειναι η γνωμη μου.🙄
 
Marie, ta papagalakia den theloun nima katholou...den einai san kanarinakia :) den ftiaxnoun folia... afise tin adia h vale ligo katharo ammo mesa...tipote allo...mporei den kanoun mora epidi den theloun nima...tous enoxlei...
 
Πωλινα νομιζω πως για Lovebirds λεει... ετσι λεει το προφιλ της τουλαχιστο κι εγω στην αρχη μπερδευτηκα που εγραψε παπαγαλακια... :D
 
Χαίρετε!
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι..

Ο φίλος μου μου πήρε προ μηνός δύο παπαγαλάκια Budgie. Η θηλυκή παρ'όλες τις προσπάθειές μου, πέθανε-μάλλον από αδυναμία - την πρωτομαγιά. Την Τρίτη περιμένω την θηλυκή από εγγυημένο pet shop, μην πάρουμε πάλι άρρωστο πουλάκι και ξεψυχήσει και αυτό.

Όσον αφορά την πτήση στο δωμάτιο,το βιβλιαράκι που έχω λέει πως εάν δεν μπορώ να τα βγάζω έξω, αρκεί να τα έχω απλά σε μεγάλο κλουβί. Τους έχω πάρει και μεγαλύτερο κλουβί-μου είπαν πως κάνει για να ζουν 5-6 παπαγαλάκια-όπου θα τα μεταφέρω μόλις έρθει η θηλυκή. Και αυτό γιατί έχω και γάτο στο σπίτι..όχι πολύ καλός συνδυασμός..Αλλά σκέφτηκα απλά να τα έχω σε χωριστό δωμάτιο εάν τα βγάλω για μια... Εναέρια βόλτα.

Το θέμα μου είναι το εξής:

😕πόσο καιρό να περιμένω για να τα βγάλω σε ελεύθερη πτήση στο δωμάτιο;

😕θα ξαναμπούν εύκολα στο κλουβάκι τους;

😕πρέπει οπωσδήποτε να βγαίνουν να πετάνε πού και πού;

ευχαριστώ,
Δανάη
 
Proti fora mporeis na ta vgalis ekso se 2-3 vdomades...eksartate pos niothun ta mikra sou...Na min ta metakinas gia na sinithisoun to domatio sou...esena kai ta pragmata mesa... Otan ta vgaleis na petoun klise tis kourtines kai anapse olo to fos pou exeis...Kripse epikindina antikimena p.x. vazes, kathreftes, diaforo mpimpelo...gia na mi xtipithune stin prosgiosi. Anikse to klouvaki ki ase na vgoune mona tous...mporei na vgoune se 2 ores...mi tous enoxlis...apla katse kai apo makria katakse tous...Otan arxisoun na pinane tha girisoun sto klouvi mona tous.. (ypologizete 2-3 ores)...kai an tha xreastis na ta valeis sto klouvi moni sou, apla svise to fos kai me prosoxi pare to papagalaki sta xeria kai vale sto klouvi...xoris fos den vlepoune kai den tha petane...mono mporei na tromaxti kapoio torivo kai tote tha petaxti sto skotadi kai tha xtipithi kapou...Prosexe auto...
An exeis ena megalo klouvi kai den exeis KATHOLOU dinatotita na ta vgazeis ekso den tha pathun tipota...Apla einai kalitera na ta vgazeis toulaxiston 2 fores tin vdomada...
 
συγνωμη που αργω να απαντησω απλα δινω πανελληνιες και ειμαι σε δυσκολη φαση! Πλεον το κλουβι των Lovebirds Μου ειναι μονιμα ανοιχτο! Κοντεβουν να μου καταστρεψουν κουρτινες και ηδη εχουν φαει το καλωδιο απο τη λαμπα! Πλεον δεν ενοιγω το φως μεχρι να το φτιαξουμε! Μου εφαγαν και το φωτιστικο! Χεχε τι να κανουμε!
 
συγνωμη που αργω να απαντησω απλα δινω πανελληνιες και ειμαι σε δυσκολη φαση! Πλεον το κλουβι των Lovebirds Μου ειναι μονιμα ανοιχτο! Κοντεβουν να μου καταστρεψουν κουρτινες και ηδη εχουν φαει το καλωδιο απο τη λαμπα! Πλεον δεν ενοιγω το φως μεχρι να το φτιαξουμε! Μου εφαγαν και το φωτιστικο! Χεχε τι να κανουμε!


και εκτος πριζας φανταζομαι... :D

ετσι ειναι αυτα... Οταν εχεις παπαγαλους ολα εινα δικα τους και τιποτα δικο σου απο το φαγητο που τρως και τα πραγματα που κρατας και οτι βρισκεται μεσα στο σπιτι...
 
εχω βαλει ταινιες στους διακοπτες μιας και ειναι στο κεντρικο φως! Σημερα θα παρω καινουριο καλωδιο και θα βαλω απ εξω προστατευτικο ωστε να μην εχουμε φοβο! Σημερα τα εβλεπα ετοιμα να ερθουν πανω μου! Πετανε ολο και πιο κοντα μου! Περνανε απο πανω μου κανοντας κυκλους! Μακαρι να ερθουν...
 
εχω βαλει ταινιες στους διακοπτες μιας και ειναι στο κεντρικο φως! Σημερα θα παρω καινουριο καλωδιο και θα βαλω απ εξω προστατευτικο ωστε να μην εχουμε φοβο! Σημερα τα εβλεπα ετοιμα να ερθουν πανω μου! Πετανε ολο και πιο κοντα μου! Περνανε απο πανω μου κανοντας κυκλους! Μακαρι να ερθουν...


δεν θα αργησει να συμβει κι αυτο... :D αφου σε πλησιαζουνε ειναι καλο σημαδι... Δελεασε τα και με κατι... ειτε παιχνιδι ειτα λιχουδια κατι που τους αρεσει πολυ... 😉
 
δεν τρωνε και τιποτα τα σκασμενακια μου! Αντε να φανε λιγο πορτοκαλι! Ααα! Εχουν φαει μια φορα και λιγο μηλαρακι αλλα σπανια τρωνε φρουτα και λαχανικα!

ηθελα να ρωτησω! Μηπως να βαλω και κανενα φυτο στο δωματιο μου;και κανενα σταντ?
 
δεν τρωνε και τιποτα τα σκασμενακια μου! Αντε να φανε λιγο πορτοκαλι! Ααα! Εχουν φαει μια φορα και λιγο μηλαρακι αλλα σπανια τρωνε φρουτα και λαχανικα!

ηθελα να ρωτησω! Μηπως να βαλω και κανενα φυτο στο δωματιο μου;και κανενα σταντ?

φυτο δε θα στο συνιστουσα... Μπορει να ειναι καποιο που δεν κανει να φανε αλλα και να κανει κριμα να το διαλυσουνε... :D ενα ξυλινο σταντ θα ηταν οτι πρεπει... Ο φιλος μας με το blue crowned conure ζητησε απο ξυλουργο και του εφτιαξε ενα τελειο.. Παρε ιδεα απο εκει... 😉
 
Back
Top