Ασθένειες Παπαγαλος Ζακο χανει φτερα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης theo40gr
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

theo40gr

PB Member
Εγγραφή
25 Μαρ 2008
Μηνύματα
708
Πόλη
Πειραιάς
ο παπαγαλος μου βρε παιδια ειναι 1 χρονου και 2 μηνων {ζακο)
εδω και λιγες μερες επι καθημερινης βασης βρισκω ενα απο τα μαυρα
φτερα του πεσμενο.. Ολοκληρο το φτερο..
μπας και υπαρχει προβλημα;η ειναι κατι φυσιολογικο;
ο πιπικος μου σημειωτεον ειναι ενας ηρεμος και χαδιαρης παπαγαλος
χωρις ψυχολογικα προβληματα...
 
Δεν νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς. Είναι εποχή πτερόροιας. Το ίδιο έχει και η δική μου. Βοηθησέ τον αυξάνοντας τα φρούτα και τα λαχανικά στην διατροφή του
 
Πρωτεΐνες και ασβέστιο επίσης :)
 
Πρωτεΐνες και ασβέστιο επίσης :)


Όπως αναφέρθηκε Σταύρος, πρωτεΐνη είναι σημαντική για την καλλιέργεια των φτερών. Εάν ο παπαγάλος θα φάτε τους, οι λευκοί από βρασμένα αυγά είναι μια εξαιρετική πηγή πρωτεΐνης. :D
 
ουφ... Με ηρεμησατε..σας ευχαριστω ολους.. Θα τον πλακωσω στα σουβλακια.. Ασβεστιο
παιρνει πιστευω απο μια πετρα που τουχω κρεμασμενη.. Καθως επισης και απο αμμο απο
οστρακα που του ριχνω στα παλετς, λετε να χρειαζεται και τιποτα αλλο;
 
Ορισμένες καλές πηγές ασβεστίου από τα λαχανικά είναι:
Μπρόκολο
σπανάκι
φύλλα, χόρτα όπως και γογγύλια χόρτα, Ρόκα, collard χόρτα, λάχανο, Swiss chard

Ορισμένες από αυτές μπορεί να μην είναι γνωστή σε εσάς γιατί δεν μπόρεσα να βρω ελληνικές λέξεις για όλα αυτά. Ωστόσο πολλά πράσινα φυλλώδη λαχανικά είναι καλές για το ασβέστιο.
 
λετε να χρειαζεται και τιποτα αλλο;
Όχι υπερβολές...

Όλα τα είδη των τροφών περιοδικά και κατα τέτοιον τρόπο ώστε να λαμβάνει την ίδια τροφή 2-3 φορές την εβδομάδα. Μιλάμε πάντα για τις "τροφές συμπληρώματα κι όχι για τις βασικές τροφές (σπόρους, πέλλετς, νερό, γκριτ).

Διαχείριση της Πτερόρροιας
 
Στο πετ που ψωνιζω ρωτησα τον εκτροφεα για το θεμα του ασβεστιου
και μου προτεινε ενα κουτι με αμμο μεσα να του βαζω στη τροφη του ωστε να τσιμπολογα λιγο και απ αυτη, σε πρωτη ευκαιρια θα δω τη μαρκα και θα σου πω
 
Back
Top