Γενικά Παράξενο και όμως αληθινό με cockatiel

Κατάσταση
Κλειστό.

renegade.cy

PB New Member
Εγγραφή
11 Νοε 2008
Μηνύματα
72
Πόλη
Λευκωσία
;)

Γεια σας παιδιά,
Άφησα χτες την πόρτα του κλουβιού σε ένα cockatiel που δεν είναι ζευγάρι και το έχω μόνο του, να δω πως θα αντιδράσει. Μετά από 30 λεπτά έφυγε από το κλουβί ελεύθερο και το βραδύ όταν το κοίταξα δεν είχε επιστρέψει. Όταν όμως σήμερα το πρωί πήγα να δω τι γίνεται τον βρήκα στο κλουβί του J πέτυχε το πείραμα μου, σήμερα επίσης το μεσημέρι όταν πήγα σπίτι πάλι στο σπίτι του το βρήκα.

Ειλικρινά δεν περίμενα να επιστρέψει και να μπει και μέσα, νόμιζα μόνο τα περιστέρια το κάνουν.

Έχετε ξανακούσει να γίνεται αυτό από παπαγάλους;

Παλιά μου φύγανε 1 cockatiel και 1 ζευγάρι buggies λόγω καιρικών συνθηκών και δεν επιστρέψαν πίσω
 
Αν καταλαβα καλα ανοιξες την πορτα του κλουβιου να δεις πως θα αντιδρασει κι αυτο εφυγε ελευθερο; Δηλαδη εξω; Με σκοπο να κερδισεις τι απο αυτο;Να δεις αν θα γυρισει;
 
Ναι εξω, να δω ποσο εξυπνο ειναι, αν ξεχωρίζει καταστασεις, αν καταλαβαινει που βρισκει φαγητο και νερο και ποιος ειναι ο χωρος ο οποιος κοιμαται... Πετυχε το πειραμα!
 
😱, αφησες ενα κοκατιλ να πεταξει εξω απο το σπιτι. Για να δεις ποσο εξυπνο ειναι... Και αν δεν πετυχενε το πηραμα; Πιο το αντιτιμο αν δεν πετυχενε;
 
πιστευω πως πρεπει να κλεισεις την πορτα να μην ξαναφυγει, ετυχε να γυρισει. Μπορει να παει καπου αλλου κ να το πιασουνε κ τοτε μπαϊ-μπαϊ κοκατιλ στην καλυτερη περιπτωση.φαντασου να χαθει κ να μην βρισκει τροφη,τι θα κανει; Προφανως θα πεθανει, κριμα δεν ειναι;
 
επισης μπορει να κολισει καποιες αρωστιες... Και πολλα αλλα, ασε που κλημα δεν ειναι καταλυλο για ενα κοκατιλ... Βαλε το κλουβι μεσα στο σπιτι και αστο ελευθερω οταν εισαι και εσυ σπιτι...
 
Εγώ πάλι νομίζω οτι μας κάνει πλάκα. Γιατί μόνο για πλάκα θα μπορούσε κάποιος να πει κάτι τέτοιο, ιδιαίτερα εδώ μέσα.
Αν δεν είναι πλάκα θα πρότεινα στον/στην renegade να χαρίσει τα πουλιά του/της.
 
θα πρέπει να ξέρεις οτι μια φορά συμβαίνει το, ατύχημα! Κι αν στάθηκες τυχερός τώρα, να ξέρεις οτι τα πουλάκια εκτροφής δεν είναι τυχερά όταν ζούν ελεύθερα,έχουν μάθει να ζούν "προστατευμένα!"
ασε λοιπόν τα... Πειράματα, το κακό απλά ανεστάλη... 😉
 
Μέσα στο σπίτι έχω ελεύθερο ένα Budgie εξημερωμένο και περνάμε τις ώρες μαζί στην τηλεόραση ακούει μουσική τραγουδά,

Σε εξωτερικό χώρο, έχω ένα ζευγάρι cockatiel white face 2 ζευγάρια καρδερίνες, ένα κότσυφα, 1 τσίχλα, και αυτό το cockatiel πείραμα,

Όχι ρε Μαρία να χαρίσω τα πουλιά μου, προτιμώ να τα αφήσω όλα ελευθέρα, όσο για την πόρτα θα την κλείσω όταν πάω σπίτι, τώρα γραφείο είμαι, αν είναι ακόμα εκεί…
 
Εγώ συνεχίζω να ελπίζω οτι μας κάνεις πλάκα πάντως. Το οτι έχεις και άλλα πουλιά δεν λέει απολύτως τιποτα. Και μάλιστα όταν συνεχίζεις να αποκαλείς το κακόμοιρο το κοκατίλ "πείραμα".
I rest my case! Δεν θα βγει νόημα. Τέλος πάντων, αν θεωρείται προσβλητικό το μήνυμά μου μπορούν οι mods να το σβήσουν. Ειλικρινά διαβάζω πολλά κουλά καθημερινά και έχω αρχίσει να φτάνω στα όριά μου.
 
προτημας να τα αφσεις ελευθερα απο το να τα χαρισεις... Τι να πω... Αν αυτο λεγετε αγαπαω τα ζωα μου τοτε κατι δεν κανω καλα, δεν θα μπορουσα ποτε να σκεφτω να κανω αυτο το "πειραμα", αληθεια τι πιστευεις πως θα γινοταν αν δεν πετυχενε το "πειραμα";
 
Εγω δεν επεμεινα στην αρχη γιατι λεω ας κρατησω και μια πισινη... Μπορει να εννοουσε μεσα στο σπιτι.

Αλλα κανεις πλακα τωρα;Εσυ περνεις πουλια για να τα πειραματιζεις; Τι θα γινοταν αμα το τρωγε μια γατα; Αμα κολλαγε ψειρες η ακομα χειροτερα καποια αρρωστια;

Καλα σου παν παραπανω... Καλυτερα χαρισε τα αν ειναι να πειραματιζεσαι με αυτα. Σιγουρα ολοι εχουμε κανει λαθη με τη διαχειριση των πουλιων μας αλλα αυτο δεν ειναι λαθος διαχειριση.. Ειναι...Ας μην το πω.

Αντε και δεν παθαινε τιποτα και το πιανε καποιος αλλος που δεν ηξερε καν απο πουλια και του δινε ολη μερα ηλιοσπορους να τρωει ενα νερο που θα το αλλαζε οταν τελιωνε κι ενα κλουβι ισα ισα να χωραει να στριψει. Κριμα δεν ειναι;

Θα αφηνες το παιδι σου στο δρομο να δεις αν θα γυρισει πισω;
 
😉

Γεια σας παιδιά,
Άφησα χτες την πόρτα του κλουβιού σε ένα cockatiel που δεν είναι ζευγάρι και το έχω μόνο του, να δω πως θα αντιδράσει. Μετά από 30 λεπτά έφυγε από το κλουβί ελεύθερο και το βραδύ όταν το κοίταξα δεν είχε επιστρέψει. Όταν όμως σήμερα το πρωί πήγα να δω τι γίνεται τον βρήκα στο κλουβί του J πέτυχε το πείραμα μου, σήμερα επίσης το μεσημέρι όταν πήγα σπίτι πάλι στο σπίτι του το βρήκα.

Ειλικρινά δεν περίμενα να επιστρέψει και να μπει και μέσα, νόμιζα μόνο τα περιστέρια το κάνουν.

Έχετε ξανακούσει να γίνεται αυτό από παπαγάλους;

Παλιά μου φύγανε 1 cockatiel και 1 ζευγάρι buggies λόγω καιρικών συνθηκών και δεν επιστρέψαν πίσω

Όταν πέρνουμε ένα πουλάκι, οτιδήποτε και αν είναι αυτό, έχουμε και την ευθύνη να το προσέχουμε και να το φροντίζουμε. Τα περιστέρια το κάνουν αυτό γιατί είναι η φύση των πουλιών τέτοια αλλά και η εκπαίδευση. Αν το πουλάκι έμενε έξω και αν δεν πήγαινε σε κάποιο σπίτι τότε θα είχε άσχημη κατάλληξη. Δεν μπορώ να καταλάβω την λέξη πείραμα, όταν μιλάμε για ζωντανούς οργανισμούς και όχι άψυχα αντικείμενα. Έχουνε και αυτά διακαιώματα στην ζωή. Αν το έκανες αυτό σε άλλη χώρα τότε λυπάμαι αλλά θα είσουν κατηγορούμενος, για παραμέληση ζώου. Πιστεύω να μην το ξανακάνεις αυτό ούτε για πλάκα, αλλά ούτε για πείραμα.

https://community.petbirds.gr/threads/Αγορά-παπαγάλου-Ναι-ή-όχι.2676/
Η Διακήρυξη των Δικαιωμάτων ενός παπαγάλου
http://www.ecocrete.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=633&Itemid=82
 
Πραγματικά "υποκλίνομαι" στην "λογική" αυτή... Εγώ το θεωρώ ανευθυνότητα. Κι εμένα έφυγε ο Σενεγαλέζος μου και γύρησε μετά από 48 ώρες, αλλά αυτό το ονομάζω καθαρή ΤΥΧΗ! Ήταν ένα λάθος και εννοείται ότι από τότε προσέχω τριπλά! Δηλαδή ας το πάρουμε με τη δική σου λογική... Ήθελες να δεις αν είναι έξυπνο να γυρήσει πίσω και για την δική λογική αποδείχτικε έξυπνο... Αν δηλαδή ήταν χαζό, πάντα με τη δική σου λογική, θα του άξιζε να το φάει μια γάτα ή να πάθει οτιδήποτε άλλο από αυτά που ανέφεραν τα παιδιά; Αν ήταν χαζό όπως λες εσύ, δε θα σου έλειπε και δεν θα στεναχωριόσουν που θα το έχανες;
Μα τί άλλο θα διαβάσω πια η δόλια!
 
αμα κάνεις κανενα μωρο πιάστο απ τις μασχάλες κ κρατα το να αιωρείται στην βεράντα και μετά άστο. Είναι πολύ ενδιαφέρον πείραμα.. Δοκίμασέ το απο πολλούς ορόφους...
 
επίσης ένα αλλο πολύ ενδιαφέρον είναι να πιασεις το κοκατιλακι στην χουφτα σου και με το αλλο χέρι να στρυφογυρίσεις το κεφάλι του καμιά δεκαρια φορές.. Οποως ανοίγουμε το κρασί με ανοιχτήρι.. Μετα το αφήνεις και αυτό επανέρχεται σαν σβούρα και έχει πολύ πλάκα... (for Christe sake!)
 
Πώς να το φάει γάτα; Σε roof garden το έχω. Είναι πολύ έξυπνο από όσο νομίζετε! Καλά τι μου λέτε τώρα ότι οι παπαγάλοι δεν μπορούν να ζήσουν ελευθέρα; στην φύση τους; Ψάξετε το θέμα να δείτε ότι και να έχουν γεννηθεί σε αιχμαλωσία ακόμα έχουν το άγριο ένστικτο, το ένστικτο να επιβιώσουν στην μητέρα φύση, μην μου λέτε τρελές για κατηγορίες και αυτά τα κουφά, αν το είχα σε κλουβί 10 cm x 15 cm τότε ναι είναι βασανιστήριο γι αυτό.

Δείτε λίγο animal planet θα σας βοηθήσει
 
Συγγνώμη, αυτό είναι καθαρή Π ρ ό κ λ η σ η! Εμείς, εδώ, ψυχοπλακονώμαστε για κάθε "φυγή" , σκούντημα, τρακάρισμα, φόβο, παραμέληση, ανασφάλεια, έλλειψη ενδιαφέροντος, αγάπης κλπ. αυτών των πλασμάτων που επιλέξαμε να συμβιώσουν μαζί μας! Προσπαθούμε να εξασφαλίσουμε κατά το δυνατόν καλές συνθήκες συντήρησης - διαβίωσης και ακούμε για "ηθελημένη έκθεση στο άγνωστο, στον κίνδυνο" για "πείραμα" και μάλιστα εξακολουθητικώς! Και παρά τις αντιδράσεις! Συγκρίνει - παραλληλίζει ένα πουλί της φύσης, ελεύθερο, με ένα που γεννήθηκε & μεγάλωσε στο κλουβί & το "πετάει" ανάμεσα στα πρώτα!
 
Κατάσταση
Κλειστό.
Back
Top