Γενικά Παράξενο και όμως αληθινό με cockatiel

Κατάσταση
Κλειστό.
"Το κοκατιλ πειραμα";
Τελικα συνεχιζεις να εχεις τα ιδια μυαλα και να μην αλλαζεις.
Τοτε με το μωρο,τωρα με πειραματα...
Τι να πω,τελικα τα πουλακια τα εχεις για πλακα.
Και παντα η ιδια αντιμετωπιση... Βλεπεις οτι ολοι εχουν κατι να σου πουνε γιατι εισαι λαθος και ΠΑΝΤΑ κανεις επιθεση.
Ολοι θεωρεις οτι ειναι εναντιων σου και λαθος.
 
Aμ δε φταιει αυτος... Ολοι μας φταιμε..φταιει το συστημα φταιμε εμεις φταιει ολη αυτη η στημενη βιομηχανια που δινει ζωακια σε μας τους ζωοφιλους
(απειρες φορες εχω αναλογιστει αν αυτη η αγαπη που εχω εγω προσωπικα για τους παπαγαλους ειναι σωστη).. Οπως τα πουλερικα που παραγονται για βρωση εχουν ενα συγκεκριμενο σκοπο υπαρξης ετσι και τα πτηνα αυτα εχουν ενα λογο υπαρξης να δινονται σε καποιους ασχετους πολλες φορες ανα παιζουν.. Ας ειναι σε ενα κοσμο που παιδια πεθαινουν απο ασιτια και πολεμους σιγα την ευαισθησια για τετοια θεματα..
τουλαχιστον ο φιλαρακος δε τουχει κοψει τα φτερα και το αφηνει ελευθερο.. Που ξερετε.. Μπορει να βρει και καμια καλιτερη τυχη..

Το οτι δεν μπορούμε ο καθένας ξεχωριστά να φτιάξει τον κόσμο και να εξαφανίσουμε την πείνα δεν σημαίνει οτι δεν θα προσπαθήσουμε να διορθώσουμε μικρότερα πράγματα που μπορούμε.
Ο renegade αν πραγματικά ήθελε να ελευθερώσει τα πουλιά θα τα αγόραζε απο μικρά και θα τα εκπαίδευε για να μάθουν να ζουν μόνα τους στη φύση. Αφηνοντας ένα ήμερο και καλομαθημένο ζώο έξω με όλες τις απειλές που δεν ξέρει να αντιμετωπίσει στην ουσία το παγιδεύεις. Είναι κάτι σαν επιστράτευση, υπο την έννοια οτι σε μιά έκτακτη επιστράτευση επίσης οι "επιστρατευόμενοι" είναι πολλές φορές ανεκπαίδετοι στον πόλεμο με αποτέλεσμα να χάνονται γρήγορα. Αυτοί οι εκπαίδευτοι στρατιώτες όταν πεθαίνουν χάνουν την οικογένειά τους, για χάρη της οποίας πήγαν τελικά στον πόλεμο. Αντιστοίχως συμβαίνει και με τα ζώα. Ο renegade πήρε ένα ήμερο κοκατίλ και για χάρη μιάς παραμορφωμένης ιδέας για την ελευθερία του άνοιξε το κλουβί. Αυτό που αρνείται να δει είναι οτι του άνοιξε το κλουβί σε μιά πραγματικότητα ξένη για αυτό, για την οποία δεν είναι προετοιμασμένο.
Eξαιρετικό!
 
Άντε κουραστικά με τις ανοησίες σας επί του θέματος, δικό μου το πουλί και το κάνω ότι θέλω. ΤΕΛΟΣ

Είμαι περίεργος να ακούσω την άποψη σας για τους κυνηγούς και το κυνήγι γενικότερα

Εφόσον κάνεις ό,τι θέλεις, γιατί έβαλες post και ζήτησες τις γνώμες των μελών; Δύο περιπτώσεις υπάρχουν: ή θέλεις μόνο γνώμες που συμφωνούν με την δική σου (λίγο δύσκολο γιατί οι περισσότεροι, αν όχι όλοι, είναι λογικοί) ή απλά σου αρέσει να προκαλείς... Αν τα πουλιά σου είναι τόσο έξυπνα όσο τα θεωρείς, μάλλον θα ανοίξουν την πόρτα και θα φύγουν ΜΟΝΑ τους!
 
Καλα ποση αναισθησια μπορει να υπαρχει σ'αυτον το κοσμο! Ακου πειραμα;
 
  • Like
Αντιδράσεις: johnny
Βαρεθηκα να ακουω τα ιδια και τα ιδια...
φτανει πλεον...
μπορειτε να γραφετε οτι γουσταρετε το παπαγαλακι ειναι πολ εξυπνο και στο σπιτι του.
για δοκιμαστε το και εσεις θα βρει τον δρομο της επιστροφης;

τουλαχιστον ξερει ποιος το ταιζει και το φροντιζει και εμεινε εδω...
αν εψαχνε καλυτερα η αν ενιωθε χαλια και οτι δεν το φροντιζα δεν θα επεστρεφε
καλη σας μερα σε ολους και ευχαριστω για τα καλα σας λογια...😛
 
Σου θυμίζω ότι το PetBirds είναι Φόρουμ των Φίλων των Πτηνών συντροφιάς! Μας είναι αδιανόητο να τα εκθέσουμε σε κίνδυνο ή να υπάρξει περίπτωση να τα χάσουμε (αν δεν επιστρέψουν)! Δεν πειραματιζόμαστε πάνω σε αυτά, δεν ρισκάρουμε! Μας αρκεί η αμοιβαία προσφορά αγάπης, αφοσίωσης & χαράς! Πίστεψέ με, εάν τα νοιώσεις θα σου είναι αρκετά! Θα διώχνεις τότε τη σκέψη ότι μπορεί να λείψουν & από αυτό!
 
Βαρεθηκα να ακουω τα ιδια και τα ιδια...
φτανει πλεον...
μπορειτε να γραφετε οτι γουσταρετε το παπαγαλακι ειναι πολ εξυπνο και στο σπιτι του.
για δοκιμαστε το και εσεις θα βρει τον δρομο της επιστροφης;

τουλαχιστον ξερει ποιος το ταιζει και το φροντιζει και εμεινε εδω...
αν εψαχνε καλυτερα η αν ενιωθε χαλια και οτι δεν το φροντιζα δεν θα επεστρεφε
καλη σας μερα σε ολους και ευχαριστω για τα καλα σας λογια...😛

Μπραβο, μπραβο, μπραβο κ παλι μπραβο!
Εισαι θεος...
 
εγω θαλεγα πως το θεμα εχει εξαντληθει
κακως ασχολουμεθα τοσο με τον φιλο μας... Εδω εγω τουλαχιστον μπαινω
για να ακουσω τις αποψεις σας να προβληματιστω μ αυτες και να κανω
οτι καλιτερο μπορω για τον παπαγαλο μου.. Δεν θαχε νοημα ναμπαινα αν ημουν καθετος στις αποψεις μου αν ολα ταξερα οπως αντιστοιχα δε θαχε νοημα και σεις να ασχολεισται μαζι μου ανταπαντωντας στα μυνηματα μου..
τεσπα
 
Βαρεθηκα να ακουω τα ιδια και τα ιδια...
φτανει πλεον...
μπορειτε να γραφετε οτι γουσταρετε το παπαγαλακι ειναι πολ εξυπνο και στο σπιτι του.
για δοκιμαστε το και εσεις θα βρει τον δρομο της επιστροφης;

τουλαχιστον ξερει ποιος το ταιζει και το φροντιζει και εμεινε εδω...
αν εψαχνε καλυτερα η αν ενιωθε χαλια και οτι δεν το φροντιζα δεν θα επεστρεφε
καλη σας μερα σε ολους και ευχαριστω για τα καλα σας λογια...😛
Μαλλον χρειαζεσαι ψυχίατρο...
 
Απαγορεύεται να βρίζετε ή να χρησιμοποιείτε λέξεις και φράσεις σε ύφος και τόνο που προσβάλλει τα άλλα μέλη. Απαγορεύεται επίσης η δημόσια προσωπική αντιπαράθεση μεταξύ των μελών για οποιονδήποτε λόγο. Το PetBirds δεν πρόκειται να γίνει μέσον έκφρασης εμπαθών ή άλλου είδους επιθέσεων για κανέναν.
Αν ο λόγος για τον οποίο κάνατε εγγραφή είναι για να δημιουργήσετε προβλήματα στην κοινότητα, τότε να ξέρετε ότι βρήκατε λάθος μέρος να το κάνετε.

PetBirds Forum Όροι Χρήσης - Κανόνες Λειτουργίας
 
Κατάσταση
Κλειστό.
Back
Top