Γενικά Παράξενο και όμως αληθινό με cockatiel

Κατάσταση
Κλειστό.
χαλαρωστε ωρε.. Μη του χυματε εχει μια αποψη ο φιλος δικα του ειναι τα πουλια οτι θε τακανει
εγω μονο θαθελα να ρωτησω το εξεις
αν αντι για κοκατιλακι ειχες ενα ζακο η ενα κοκατου μια αμαζονα;το ιδιο θακανες;η εκει
δε θαπαιζες επειδη ειναι ακριβα;
 
θυμαμαι πριν καμια εικοσαρια χρονια (ημουν κατω απο 10 χρονων και το θυμαμαι ακομη) οτι ενας κακατουα ασπρος ειχε βρεθει στο μπαλκονι μας και θυμαμαι πολυ καλα την προσπαθεια που καναμε ολοι οικογενειακως με λαστιχο ποτισματος και δυχτια να τον βρεξουμε να βαρυνει και να τον πιασουμε, τελικα καταφερε να ξεφυγει αφου καταφερε μια πολυ γερη δαγκωνια στο χερι της μανας μου. ακομη μου εχει μεινει αποθυμενο που δεν καταφερα να τον πιασω. μηπως εκανες και προ εικοσαετιας πειραματα με ελευθερους παπαγαλους;
εισαι σιγουρος οτι εκει που θα καταληξει δεν θα προσπαθησουν να τον πιασουν.
 
χαλαρωστε ωρε.. Μη του χυματε εχει μια αποψη ο φιλος δικα του ειναι τα πουλια οτι θε τακανει
εγω μονο θαθελα να ρωτησω το εξεις
αν αντι για κοκατιλακι ειχες ενα ζακο η ενα κοκατου μια αμαζονα;το ιδιο θακανες;η εκει
δε θαπαιζες επειδη ειναι ακριβα;
Νομίζω ότι την απάντηση στην ερώτηση σου Θόδωρε, την έχεις πάρει ήδη από άλλα post του..
Εγώ άλλο ήθελα να ρωτήσω.. Αν χειριζόνταν λάθος τα παιδιά του, δεν θα μας έπεφτε λόγος επειδή θα ήταν δικά του😕
Αν βλέπαμε κάτι "στραβό" δεν θα έπρεπε να του το πούμε; Άσχετα που έχει δική του άποψη και ακυρώνει και την γνώμη ατόμων με πολύ καλές γνώσεις εδώ μέσα.. Πραγματικά και δυστυχώς, είναι χαμένη υπόθεση..
 
Καταρχήν ευχαριστώ για την υποστήριξη,

Εδώ μέσα δύσκολο να ανατρέψεις τις απόψεις ορισμένων..

Θα σου δώσω ένα παράδειγμα…

Οι ερευνητές κάνουν έρευνες και πειράματα σε ποντίκια και όχι σε μαϊμούδες ή λιοντάρια, ελπίζω να σου απάντησα το ερώτημα σου,

Καλή σου μέρα
 
t:Αλλά μπορώ να σου πω με βεβαιώτητα ότι πειράματα γίνονται και με μαιμούδες και με λιοντάρια ανάλογα με το πείραμα...
Πίστεψε με κάτι ξέρω παραπάνω από εσένα σε αυτό..😎
 
ασχετο.. Οι ερευνητες κανουν πειραματα με οτι πλησιαζει γενετικα σ αυτο που ερευνουν.. Και με ποντικια κανουν και σε μαιμουδες κανουν..σε λιονταρια δε βλεπω τον λογο να κανουν.. Και σε ανθρωπους κανουν.. Αλλα αυτο δε λεει τιποτα
 
Όταν το πείραμα έχει να κάνει για να βγάλουν συμπεράσματα σε λιοντάρια, γίνεται! Δεν κάνουν πειράματα μόνο για ότι αφορά τον άνθρωπο.. Είναι η γνώση για την γνώση πολλές φορές... 😉
 
Αν μιλάς για τις μαϊμούδες μπορεί να ξέρεις…αν μιλάς για τα λιοντάρια δεν νομίζω να ξέρει κανείς περισσότερα για αυτά…! Τώρα αν μιλάς για τα πειράματα που κάνουν με τα GPS είναι εντελώς ανώδυνα και ακίνδυνα εγώ μιλάω για τα πειράματα με φάρμακα και εγχειρίσεις
 
μιλάω για τα πειράματα με φάρμακα και εγχειρίσεις
Μόνο να μη δούμε τίποτα τέτοια και σε κανένα cockatiel…

Αν και εντελώς εκτός θέματος πλέον η συζήτηση (ίσως εσκεμμένα), ας μη ξεχνάμε ότι τα πειράματα γίνονται από επιστήμονες και όχι από ιδιοκτήτες κατοικίδιων. Ή τουλάχιστον κάπως έτσι θα έπρεπε να γίνεται.
 
Π Ρ Ο Κ Λ Η Τ Ι Κ Α πάντα, συνεχίζει & συγκρίνεται με τους Ερευνητές! Μόνο που εκείνοι παίρνουν άδεια, και ενεργούν προκειμένου να ωφελήσουν ένα σύνολο! Ο άνθρωπος αυτός από ποιόν πήρε άδεια να κάνει πειράματα με τη ζωή ενός πλάσματος - πουλιού, και να ωφελήσει ποιόν;
 
  • Like
Αντιδράσεις: mariah
νομιζω (καλυτερα γνωριζω) οτι πειραματα σε σχεση με την νοημοσυνη των παπαγαλων γενικα εχουν γινει παρα πολλα με απιστευτα αποτελεσματα σε σχεση μετη νοημοσυνη τους. Οποτε το επιχειρημα οτι αφηνω εναν παπαγαλο ελευθερο για να δω αν ειναι εξυπνος δεν πολυστεκει. μαλον το πειραμα στοχευει στο ναμετρησει το ποσο τυχερος ειναι ο συγκεκριμενος παπαγαλος και αν συνεχησει να επιζει ημιελευθερος τοτε μια καλη ιδεα ειναι να τον πας σε ενα λαχειοπωλη και να τον αφησεις να διαλεξει το λαχειο αυτος (ποτε δεν ξερεις εχεις πιθανοτητα να γινεις εκατομυριουχος)
 
Άντε κουραστικά με τις ανοησίες σας επί του θέματος, δικό μου το πουλί και το κάνω ότι θέλω. ΤΕΛΟΣ

Είμαι περίεργος να ακούσω την άποψη σας για τους κυνηγούς και το κυνήγι γενικότερα
 
Θα με ενδιέφερε πάντως, για ποιό λόγο είσαι στο forum, αν όχι για να αποκομίσεις κάποιες γνωσεις εφόσον έχεις τις δικές σου...
 
δυστυχώς στην ελλάδα τα ζώα νομικά έχουν ένα στάτους ιδιοκτησιακό. Στην ουσία όμως δεν ξέρω απ αυτά που κάνεις αν έχεις καταλάβει πιο πουλί ακριβώς είναι δικό σου.
 
Άντε κουραστικά με τις ανοησίες σας επί του θέματος, δικό μου το πουλί και το κάνω ότι θέλω. ΤΕΛΟΣ

Είμαι περίεργος να ακούσω την άποψη σας για τους κυνηγούς και το κυνήγι γενικότερα

! Toυ styl "δικό μου είναι το... σπάω..."! Μόνο που δεν πρόκειται για αντικείμενο... αλλά για ζωούλα!
 
Άντε κουραστικά με τις ανοησίες σας επί του θέματος, δικό μου το πουλί και το κάνω ότι θέλω. ΤΕΛΟΣ

Είμαι περίεργος να ακούσω την άποψη σας για τους κυνηγούς και το κυνήγι γενικότερα

Θεωρω την πραξη σου και ολη την μετεπειτα συμπεριφορα σου αχαρακτηριστη (για τον λογο αυτο εχεις και την αρνητικη μου ψηφο)
Εχω γραψει την αποψη μου για το κυνηγι στο ποστ #10 του αναλογου θεματος https://community.petbirds.gr/threads/Τι-πιστεύεις-για-το-κυνήγι-πουλιών-και-ζώων.1269/
 
Άμα είσαι και κυνηγός τότε εξηγούνται πολλά απο αυτά που έχεις γράψει. Τέλος πάντων, αν θέλεις τη γνώμη μου σε αυτό άνοιξε άλλο θέμα. Μπορείς να κάνεις και άλλο πείραμα. Μπορείς να πας στην Αφρική μέσα στη ζούγκλα χωρίς όπλα και χωρίς εφόδια για να δεις πόσο θα επιζήσεις. Ούτως ή άλλως το ίδιο κάνεις και στο παπαγαλάκι, γιατί να μην το κάνεις και εσύ; Δικιά σου είναι η ζωή, ότι θέλεις την κάνεις.

Επίσης αν δεν σου αρέσουν οι απαντήσεις μην ανοίγεις τέτοια κουλά και παράλογα θέματα.
 
Άμα είσαι και κυνηγός τότε εξηγούνται πολλά απο αυτά που έχεις γράψει. Τέλος πάντων, αν θέλεις τη γνώμη μου σε αυτό άνοιξε άλλο θέμα. Μπορείς να κάνεις και άλλο πείραμα. Μπορείς να πας στην Αφρική μέσα στη ζούγκλα χωρίς όπλα και χωρίς εφόδια για να δεις πόσο θα επιζήσεις. Ούτως ή άλλως το ίδιο κάνεις και στο παπαγαλάκι, γιατί να μην το κάνεις και εσύ; Δικιά σου είναι η ζωή, ότι θέλεις την κάνεις.

Επίσης αν δεν σου αρέσουν οι απαντήσεις μην ανοίγεις τέτοια κουλά και παράλογα θέματα.
Συμφωνώ και επαυξάνω!
 
Aμ δε φταιει αυτος... Ολοι μας φταιμε..φταιει το συστημα φταιμε εμεις φταιει ολη αυτη η στημενη βιομηχανια που δινει ζωακια σε μας τους ζωοφιλους
(απειρες φορες εχω αναλογιστει αν αυτη η αγαπη που εχω εγω προσωπικα για τους παπαγαλους ειναι σωστη).. Οπως τα πουλερικα που παραγονται για βρωση εχουν ενα συγκεκριμενο σκοπο υπαρξης ετσι και τα πτηνα αυτα εχουν ενα λογο υπαρξης να δινονται σε καποιους ασχετους πολλες φορες ανα παιζουν.. Ας ειναι σε ενα κοσμο που παιδια πεθαινουν απο ασιτια και πολεμους σιγα την ευαισθησια για τετοια θεματα..
τουλαχιστον ο φιλαρακος δε τουχει κοψει τα φτερα και το αφηνει ελευθερο.. Που ξερετε.. Μπορει να βρει και καμια καλιτερη τυχη..
 
Το οτι δεν μπορούμε ο καθένας ξεχωριστά να φτιάξει τον κόσμο και να εξαφανίσουμε την πείνα δεν σημαίνει οτι δεν θα προσπαθήσουμε να διορθώσουμε μικρότερα πράγματα που μπορούμε.
Ο renegade αν πραγματικά ήθελε να ελευθερώσει τα πουλιά θα τα αγόραζε απο μικρά και θα τα εκπαίδευε για να μάθουν να ζουν μόνα τους στη φύση. Αφηνοντας ένα ήμερο και καλομαθημένο ζώο έξω με όλες τις απειλές που δεν ξέρει να αντιμετωπίσει στην ουσία το παγιδεύεις. Είναι κάτι σαν επιστράτευση, υπο την έννοια οτι σε μιά έκτακτη επιστράτευση επίσης οι "επιστρατευόμενοι" είναι πολλές φορές ανεκπαίδετοι στον πόλεμο με αποτέλεσμα να χάνονται γρήγορα. Αυτοί οι εκπαίδευτοι στρατιώτες όταν πεθαίνουν χάνουν την οικογένειά τους, για χάρη της οποίας πήγαν τελικά στον πόλεμο. Αντιστοίχως συμβαίνει και με τα ζώα. Ο renegade πήρε ένα ήμερο κοκατίλ και για χάρη μιάς παραμορφωμένης ιδέας για την ελευθερία του άνοιξε το κλουβί. Αυτό που αρνείται να δει είναι οτι του άνοιξε το κλουβί σε μιά πραγματικότητα ξένη για αυτό, για την οποία δεν είναι προετοιμασμένο.
 
Κατάσταση
Κλειστό.
Back
Top