Γενικά Παράξενο περιστέρι επισκέπτης

boukefalas

PB Member
Εγγραφή
26 Μαϊ 2015
Μηνύματα
509
Πόλη
Αθήνα
απο χτες στη ταρατσα ηρθε και αυτο
το αφησαν;το σκασε;
παντως με τα φτερα που εχει κατω στα ποδια του ακομα και το περπατημα του δεν ειναι ανετο
ελπιζω να τα καταφερει αν και δε ξερω με τετοια φτερα ποσο ευκολα ξεφευγει απο αρπακτικα

***ξερει κανεις γιατι καποιος να δενει τα ποδια τους με κλωστη μεταξυ τους και μονα τοσο δυνατα που τα ποδια τους αχρηστευονται. Βρηκα 1 και το πηγα ΑΝΙΜΑ (απο το δεσιμο ειχε χασει ηδη 3 δαχτυλα λογω διακοπης κυκλοφοριας)
ξερει καεις αν βρω αυτον που το κανει τι νομιμο μπορω να του κανω;
 

Συνημμένα

  • rsz_photo0264.webp
    rsz_photo0264.webp
    176,8 KB · Προβολές: 286
  • rsz_photo0266.webp
    rsz_photo0266.webp
    97,6 KB · Προβολές: 236
Υπάρχουν περιστέρια (είδος περιστεριών) με φτερά στα πόδια
Βρήκα μάλιστα πως ονομάζονται περιστέρια από το Ουζμπεκιστάν! Και όπως θα δεις υπάρχουν δεκάδες υποείδη.
Τώρα αν και κατά πόσο ο επισκέπτης σου είναι κοντά στα πρότυπα κάποιας ράτσας δε γνωρίζω...
Τι κινητικά προβλήματα παρουσιάζει;
Υπάρχει περίπτωση τα φτερά στα πόδια να έχουν λερωθεί και να τον εμποδίζουν;
 
μοιαζει με το τριτο στις φωτο που εχει το λινκ σου, απλα αυτα τα πελωρια φτερα που εχει στα ποδια το εμποδιζουν να τρεχει οπως τα αλλα περιστερια (τωρα τι ειδος ειναι δε ξερω παντως δε ξερω αν αυτα τα μεγαλα φτερα στα ποδια ειναι αποτελεσμα φυσιολογικης εξελιξης η ειναι αποτελεσμα μακραιωνης εκτροφης-εχουν αναπτυξει και ειδος διακοσμητικου περιστεριου που δεν μπορει να φαει μονο του ειχα δει παλια)
 
Πιάστο. Εγώ θα το "μερεμέτιζα" λιγάκι να το διευκολύνω. Κράτα το φυσικά.
 
Μήπως θα έπρεπε να προσπαθήσεις να το πιάσεις να διαπιστώσεις αν έχει κάποιο πρόβλημα; Πιθανών να α χάθηκε απο το κοπάδι του και προφανώς ακολουθησε τα δικά σου. Νομίζω πως δεν πρέπει να παρεμβεις και να του βγάλεις τα φτερά.. Μάλλον αυτή είναι η ομορφιά του... Τωρα αν δυσκολεύεται να περπατήσει.. Τι να πω; Έχεις προσέξει αν κάποιος από την γειτονιά έχει περιστέρια αυτής της ράτσας;
 
Έχω δει αρκετά τέτοια περιστέρια και οικόσιτα αλλά και αδέσποτα και τα καταφέρνουν μια χαρά... Δεν νομίζω πως θα έχει πρόβλημα... Ούτως η άλλως οι φωτο το δείχνουν να τρώει, σωστά;
 
παντως με τα φτερα που εχει κατω στα ποδια του ακομα και το περπατημα του δεν ειναι ανετο
ελπιζω να τα καταφερει αν και δε ξερω με τετοια φτερα ποσο ευκολα ξεφευγει απο αρπακτικα
Εδώ στο πρώτο ποστ αναφέρεται ότι υπάρχει πρόβλημα. Δεν το πρότεινα αυθαίρετα, μην βαράτε :)
 
Μαλλον πρόκειται για εκθεσιακό ειδος. Προσπαθώ να ανακαλυψω μεσα απο το θέμα "ράτσες περιστεριών" του Λαζαρου σε ποιο είδος ανήκει αλλά οι σελίδες είναι αμέτρητες.. Σίγουρα όμως πρόκειται για ένα πολύ όμορφο πουλι. Αξίζει τον κόπο να το παρατηρήσεις και ποιος ξέρει... Αν αποφασισει να μείνει να βρεις ενα ακόμα και να αυξήσεις την κοπάδι σου με ένα διαφορετικό είδος. Καλώς τον δεχτηκες λοιπόν!

Για το άλλο ερώτημα σχετικά με το δέσιμο των ποδιών, αν δεν μπλέχτηκε απο μόνο του με κάποιο σκοινί.. Τότε κάποιος αρρωστημενος νους που αρέσκεται στον βασανισμό πουλιων προέβη σε αυτή την βαρβαρη πραξη. Και δυστυχώς κρίνοντας απο τον βασανισμο
Αδέσποτων ζώων υπάρχουν πολλοί...
 
Μήπως θα έπρεπε να προσπαθήσεις να το πιάσεις να διαπιστώσεις αν έχει κάποιο πρόβλημα; Πιθανών να α χάθηκε απο το κοπάδι του και προφανώς ακολουθησε τα δικά σου. Νομίζω πως δεν πρέπει να παρεμβεις και να του βγάλεις τα φτερά.. Μάλλον αυτή είναι η ομορφιά του... Τωρα αν δυσκολεύεται να περπατήσει.. Τι να πω; Έχεις προσέξει αν κάποιος από την γειτονιά έχει περιστέρια αυτής της ράτσας;

δε ξερω κανεναν στη γειτονια -το θεμα ειναι οτι δεν ειμαι εκτροφεας και αν το πιασω δε θα μπορεσω να το συντηρησω γιατι μετακινουμε συχνα - με το κοπαδι της ταρατσας ειναι αλλιως τα πιο πολλα εχουν μεγαλωσει στις γλαστρες μου και με εχουν συνηθισει ειναι ελευθερα
για καποιον που ρωτησε νομιζω ειναι διακοσμητικο/εκθεσιακο περιστερι και δεν ξερω αν τα καταφερει εξω (αμφιβαλλω)
αυριο/μεσημερι θα ξαναδω το σμηνος
 
παιδιά αυτα τα περιστέρια έτσι είναι δεν έχει κανένα πρόβλημα υγιέστατο μοιάζει, το περπάτημα του μοιάζει με της πάπιας λόγο των φτερών

Αν θες βάλτο μέσα μαζί με τα δικά σου και δες στο πόδι του για δαχτυλίδι απο εκεί μπορείς να βρεις ιδιοκτήτη αλλιώς κράτα το καλό είναι 😉

Στην περιοχή μου και στην Θεσσαλονίκη απο όσο ξέρω αυτά τα λένε ρώσικα ή παπαγαλάκια (λόγο του ράμφους) εκτός απο τα δύο σκουφιά και τα φτερά στα πόδια που τα καθιστούν περιστέρια έκθεσης κάνουν και φοβερές τούμπες στον αέρα συνήθως αν μείνει σε εσένα δοκίμασε να το πετάξεις μαζί με τα δικά σου να δεις γούστα!

ξερει κανεις γιατι καποιος να δενει τα ποδια τους με κλωστη μεταξυ τους και μονα τοσο δυνατα που τα ποδια τους αχρηστευονται
όσο για αυτό έχω δει και εγώ στην Θεσσαλονίκη πολλές φορές! Δεν μπορώ να καταλάβω ούτε το ποιος ούτε το γιατί...☹

όσο για το γιατί ήρθε σε εσένα είναι συχνό φαινόμενο στις πόλεις να χάνονται τα πουλιά απο μόνα τους αλλά και το να προσπαθούν κάποιοι επιτήδειοι να τα προσελκύσουν επίτηδες για να τα κρατήσουν !

* Για κόψιμο φτερών ούτε λόγος... Τα περιστέρια αυτά έτσι είναι και τα καταφέρνουν περίφημα!
ένας γνωστός μου έχει τέτοια ράτσα σε χωριό και είναι όλη μέρα έξω εκτεθειμένα σε γάτες, γεράκια, αυτοκίνητα και τα καταφέρνουν μια χαρά !
 
χμμ οκ τοτε @George98
ελπιζω να τα παει καλα το αφηνω
(παντως απο αποψη συμπεριφορας σε σχεση με τα αλλα ειναι τεραστια-λυκοι τα μεν ουτε καν προβατο αυτο κατι μεταξυ αγαθου και χαζου) (εκτος αν θελει κανενας που εχει να το πιασω και να του το δωσω)
 
χμμ οκ τοτε
ελπιζω να τα παει καλα
(παντως απο αποψη συμπεριφορας σε σχεση με τα αλλα ειναι τεραστια-λυκοι τα μεν ουτε καν προβατο αυτο κατι μεταξυ αγαθου και χαζου) (εκτος αν θελει κανενας που εχει να το πιασω και να του το δωσω)
Σκέψου όμως μερικά πράγματα :
1ον η ράτσα του είναι πιο μικρόσωμη απο τα υπόλοιπα (άσχετα αν δεν φαίνεται με τα φτερά) οπότε είναι πιο επιφυλακτικό
2ον λόγο των φτερών του είναι πιο δυσκίνητο στο έδαφος οπότε πάλι τρώει ξύλο :D
3ον πρώτη μέρα σε νέο μέρος είναι λογικό να φέρεται έτσι
4ον γούστα είναι αυτά σκέψου ότι κάποιοι εκτρέφουν μόνο τέτοια μπορεί στην πορεία να σου αρέσει περισσότερο απο όλα 😉
 
Σκέψου όμως μερικά πράγματα :
1ον η ράτσα του είναι πιο μικρόσωμη απο τα υπόλοιπα (άσχετα αν δεν φαίνεται με τα φτερά) οπότε είναι πιο επιφυλακτικό
2ον λόγο των φτερών του είναι πιο δυσκίνητο στο έδαφος οπότε πάλι τρώει ξύλο :D
3ον πρώτη μέρα σε νέο μέρος είναι λογικό να φέρεται έτσι
4ον γούστα είναι αυτά σκέψου ότι κάποιοι εκτρέφουν μόνο τέτοια μπορεί στην πορεία να σου αρέσει περισσότερο απο όλα 😉
μονο δυσκινητο; σαν χηνα παει 😀
(παντως δεν εχω δει κανενα τετοιο στο Συνταγμα η ελευθερο μηπως επειδη οσα ξεφευγουν απο τα αφεντικα τους δε τα καταφερνουν;.)
αν ειναι ρωσσικο οπως λες ειναι οιωνος ερχονται χιονια)
 
μονο δυσκινητο; σαν χηνα παει 😀
έστω 😀 θα το συνηθίσεις και δεν θα το βλέπεις καν σε λίγο καιρό

θα έπαιρνα και εγώ 5-6 τέτοια αν δεν ήμουν 3η Λυκείου... με το διάβασμα δεν τα προλαβαίνω... μου αρέσει πολύ ατή η ράτσα
 
Από ράτσα πρέπει να είναι αυτή που είπε ο Γιάννης, Ουζμπεκιστάν ή Ρώσικα όπως τα ξέρουμε στην Ελλάδα.
Σημασία δεν έχει τι ράτσα είναι αλλά ότι είναι ήμερο-εκτροφής περιστέρι και είναι δύσκολο να ζήσει μόνο του, σαν ''άγριο'',όχι αδύνατο αλλά δύσκολο.
Μπορεί να το αγόρασε κάποιος και ανυπόμονος να το δει πως πετάει(κάνει τούμπες),το σήκωσε πριν μάθει τον καινούργιο τόπο του και έφυγε.
Η ακόμα μπορεί και κάποιο γεράκι να το κυνήγησε, να έφυγε μακριά από τον χώρο του και δεν ξέρει να γυρίσει πίσω, δεν έχουν το αίσθημα της παλιννόστησης όπως οι ταχυδρόμοι.
Τώρα με τα κομμένα δάκτυλα, δεν μπορώ να σου πω για το συγκεκριμένο αλλά μάλλον έγινε κατά λάθος.
Θα σου πω όμως για τους παλιούς ''βουτατζίδες'' (περιστέρι βούτα ή οτζίδικο ή ούτζιδικο) τι έκαναν στα περιστέρια τους για να τα ξεχωρίζουν, αλλά δυστυχώς υπάρχουν και σήμερα νέοι που κάνουν τα ίδια.
Επειδή δεν υπήρχαν δακτυλίδια, έκοβαν τα δάκτυλα των περιστεριών, από πιτσούνια.
Π.Χ αν έπιαναν ένα περιστέρι και από το δεξί πόδι, έλειπε το δεξί δάκτυλο ήταν του Λάζαρου, αν έλειπε το μεσαίο ήταν του Γιάννη κλπ.
 
Back
Top