Γενικά Παράξενο περιστέρι επισκέπτης

Βρήκα ένα video που θα μας δώσει καλύτερη εικόνα
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Επειδή δεν υπήρχαν δακτυλίδια, έκοβαν τα δάκτυλα των περιστεριών, από πιτσούνια.
Π.Χ αν έπιαναν ένα περιστέρι και από το δεξί πόδι, έλειπε το δεξί δάκτυλο ήταν του Λάζαρου, αν έλειπε το μεσαίο ήταν του Γιάννη κλπ.
Τώρα μάλιστα... Νεκτάριε με σκότωσες...
Πως είναι δυνατόν;
 
Αυτά τα πουλιά δεν είναι για να κυκλοφορούν ελεύθερα, θα γίνουν εύκολα θύματα κάποια στιγμή.
Θέλουν κλούβα και πτήσεις σε δωμάτιο όπως οι παπαγάλοι.
 
Αυτά τα πουλιά δεν είναι για να κυκλοφορούν ελεύθερα, θα γίνουν εύκολα θύματα κάποια στιγμή.
Θέλουν κλούβα και πτήσεις σε δωμάτιο όπως οι παπαγάλοι.
Μαρία όπως όλα τα περιστέρια... Όταν είσαι σωστός έχεις το κουμάσι σου και κάθε μέρα τα πετάς με συγκεκριμένο τρόπο(ανάλογα με την ράτσα) και μπορείς να τα αφήνεις και κάποιες ώρες ελεύθερα αλλά όχι όλη μέρα έξω είναι επικίνδυνο... και εγώ έτσι κάνω τα έχω μέσα και τα πετάω κάθε μέρα
 
μετα απο αυτο που ειπε ο @lazaros για τους εκτροφεις σκεφτομαι να παραμεινω ερασιτεχνης

***καταλαθος δεν εγινε γιατι τους τελευταιους 3 μηνες ειχα 5 περιπτωσεις(τις 2 τις πηγα ΑΝΙΜΑ) τα δεσιματα ηταν σιγουρα ανθρωπινο χερι (λογω της πολυπλοκοτητας και του τροπου δεσιματος. μακαρι να τον βρω αυτον που το κανει
 
μετα απο αυτο που ειπε ο @lazaros για τους εκτροφεις σκεφτομαι να παραμεινω ερασιτεχνης
και αυτοί ερασιτέχνες είναι ουσιαστικά απλά είναι λίγο πίσω... Βλέπεις δεν έχουν εφεύρει ακόμη τα δαχτυλίδια 😛😕
*Αυτοί είναι σίγουρα όμως σπάνιοι γιατί (εκτός του ότι εγω δεν ξέρω κανέναν τέτοιο αλλά για να το λέει ο Νεκτάριος κάτι ξέρει) ποιος σοβαρός εκτροφεας σακατεύει το δικό του πουλί που θέλει να πάει σε διαγωνισμό ή να πουλήσει; ή έστω και για τον εαυτό του...
 
και αυτοί ερασιτέχνες είναι ουσιαστικά απλά είναι λίγο πίσω... Βλέπεις δεν έχουν εφεύρει ακόμη τα δαχτυλίδια 😛😕
*Αυτοί είναι σίγουρα όμως σπάνιοι γιατί (εκτός του ότι εγω δεν ξέρω κανέναν τέτοιο αλλά για να το λέει ο Νεκτάριος κάτι ξέρει) ποιος σοβαρός εκτροφεας σακατεύει το δικό του πουλί που θέλει να πάει σε διαγωνισμό ή να πουλήσει; ή έστω και για τον εαυτό του...
σε συζητηση με τους γειτονες αν και δεν εχω στοιχεια οδηγουμε στο συμπερασμα οτι το κανουν αλλοδαποι (οι οποιοι τα δενουν ετσι για να τα ακινητοποιουν / παχυνουν ωσπου να καταληξουν στην κατσαρολα τους και καποια τους ξεφευγουν - αν και αυτο που λεω ειναι μια υποθεση δεν ειναι σιγουρο)
 
σε συζητηση με τους γειτονες αν και δεν εχω στοιχεια οδηγουμε στο συμπερασμα οτι το κανουν αλλοδαποι (οι οποιοι τα δενουν ετσι για να τα ακινητοποιουν / παχυνουν ωσπου να καταληξουν στην κατσαρολα τους και καποια τους ξεφευγουν - αν και αυτο που λεω ειναι μια υποθεση δεν ειναι σιγουρο)
τι να πει κανείς... σου λέω και εγω έχω δει και τα λυπάμαι... αλλά πολύ παράξενη συμπεριφορά ακόμα και για ανθρώπους...
 
τι να πει κανείς... σου λέω και εγω έχω δει και τα λυπάμαι... αλλά πολύ παράξενη συμπεριφορά ακόμα και για ανθρώπους...
δε ξερω τι να πω για μας ειναι παραξενη για αλλες κουλτουρες μπορει να μην ειναι. (για παραδειγμα παλια ειχαν πιασει κινεζους στην αθηνα που πιαναν αδεσποτα σκυλια και τα τρωγανε )
 
*παρατήρησα πως το μπροστινό σκουφί είναι μισό... αλλά και πάλι κούκλος είναι :D
 
*παρατήρησα πως το μπροστινό σκουφί είναι μισό... αλλά και πάλι κούκλος είναι :D
λες γι αυτο να τον αφησαν;(παντως σημερα ηταν πολυ πεινασμενο κατα τα αλλα ειναι σαν το ψαρι εξω απο το νερο-αμφιβαλλω αν μετακινηθηκε απο την ταρατσα-ουτε πεταει με αλλα περιστερια-εχει πολυ πολιτισμενη συμπεριφορα σε σχεση με τα αλλα)
 
λες γι αυτο να τον αφησαν;
ίσος ναι... ίσος και όχι
(παντως σημερα ηταν πολυ πεινασμενο κατα τα αλλα ειναι σαν το ψαρι εξω απο το νερο-αμφιβαλλω αν μετακινηθηκε απο την ταρατσα-ουτε πεταει με αλλα περιστερια)
υπομονή να συνηθίσει θα χρειαστεί τον χρόνο του και να πάρει και ζευγάρι ίσος, μην βιαστείς να τον σηκώσεις στον αέρα γιατί είναι πολύ πιθανόν να τον χάσεις
 
Ή μήπως προσπάθησαν να το πιάσουν την ώρα της απόδρασης και του έφυγε;
Μαρία μην μπερδεύεσαι :D το σκουφί είναι μισό δηλαδή το μισό κεφάλι έχει σκουφί και το μισό κανονικά φτερά... αν του έφευγε θα ήταν φαλακρό το καημένο(είναι δηλαδή γονιδιακό το θέμα ίσος όχι καθαρόαιμο ή κάτι τέτοιο)
 
Το πιστεύω εννοείται αλλά το βρίσκω απάνθρωπο. Θα μου πεις δεν είναι το μόνο...
 
Καλά και θα έδιωχνε κάποιος ένα πουλί για τόσο μικρή ατέλεια; Απίστευτο μου φαίνεται
Είναι κάποιοι (που δεν θέλω να λέω ότι ανήκουν στο ανθρώπινο είδος) που κατεβαίνουν σε αγώνες-διαγωνισμούς περιστεριών, που σκοτώνουν τα πιτσούνια,όταν δουν ότι δεν έχουν τα χαρακτηριστικά του είδους τους.
 
Back
Top