Γενικά Παράξενο περιστέρι επισκέπτης

Είναι ενα πολυ ξεχωριστό πλασμα! Αγγελικο! Μακάρι να μπορούσες να το κρατήσεις!

Μου γεννήθηκε μια απορία... Πως να δείχνει αραγε εν ωρα πτήσης;
 
Μου γεννήθηκε μια απορία... Πως να δείχνει αραγε εν ωρα πτήσης;
απο τα αγαπημένα μου :) δες ένα δείγμα :
Το πέταγμα του με τα χαρακτηριστικά ακροβατικά (επί τόπου χωρίς να χάνει ύψος)
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

και σε slow mo
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

*Έψαξα πρώτα να βρω Ελληνικό βίντεο αλλά δεν βρήκα κάτι αξιόλογο... Οι Τούρκοι μάλλον το'χουν πιο πολύ με το youtube... ή με τα περιστέρια... Δεν ξέρω
 
Ομολογώ πως είναι κάτι που δυσκολεύομαι να περιγράψω με λόγια! ..Απερίγραπτο δηλαδή με την έννοια που κρύβει θαυμασμό!
Τι έχει φτιάξει όμως η φύση ε;!
 
Δεν είμαι σίγουρος πως είναι αποτέλεσμα φυσικών γενετικών μεταλλάξεων... αλλά ανθρώπων "ποιήματα". Φυσικά μπορεί και να κάνω λάθος.
Λοιπόν κάπου είχα διαβάσει για τα "ανατρεπόμενα" περιστέρια αν το βρω θα το γράψω
 
Λοιπόν κάπου είχα διαβάσει για τα "ανατρεπόμενα" περιστέρια αν το βρω θα το γράψω
Αυτή η διάχυτη διάθεση για ενημέρωση μέσα σ' αυτό το χώρο με κάνει και τον λατρεύω.
 
Λοιπόν τελικά η απάντηση υπήρχε σε ένα παλιό θέμα του φόρουμ μας! (αυτό που είχα διαβάσει δηλαδή γιατί εγω το είχα πει και εκεί:D)
φωσεδργ.webp
Συμπέρασμα : Τα "ανατρεπόμενα" περιστέρια έχουν ορισμένες ανωμαλίες στο σύστημα ισορροπίας τους (που βρίσκετε στο εσωτερικό αφτί) με αποτέλεσμα να νιώθουν οτι χάνουν την ισορροπία τους και αυτά προσπαθώντας να την ξαναβρούν κάνουν τις εντυπωσιακές τούμπες.
Έτσι οι άνθρωποι με επιλεκτικές διασταυρώσεις επέκτειναν αυτή την διαφοροποίηση σε πολλά πουλιά και έτσι δημιουργήθηκαν πολλές ράτσες(όπως και με τις περισσότερες γνωστές ράτσες ζώων, πουλιων, φυτών κτλ.).
 
Όταν σε κάποιο πόστ είχα γράψει ότι οι περιστεράδες κόβουν τα δάκτυλα των περιστεριών κάποιοι μπορεί να είχαν ενδοιασμούς, αν είναι αλήθεια.
https://www.facebook.com/nikoskontos.vafeiadis/posts/1007213169338995
μπείτε και διαβάστε.
Το βάζω και εγώ γιατί μπορεί να το βγάλει, να το έχουμε σαν μνημείο ντροπής για τους περιστεράδες, για την ''φάρα'' μου.
STIS 6/1/2016 KLEPSANE APO TON SYLOGO VEROIAS PERIPOY 200 PERISTERIA TOY PROEDROY TOY ARISTOY.EINAI VAMENA KATO APO TO FTERO KOKKINO XROMA EXOYN TA PISW DAXTILA KOMENA KAI FORANE ONOMASTIKO XANTRO ARISTOS VEROIA OPOIOS ANTILIFTEI KATI PARAKALW NA EPOIKINONISEI STO THL. 69******** ARISTOS. EYXARISTW.
 
Αν ειναι δυνατόν... Αφου έβαλε χαντρα τι ήθελε και τα έκοψε μεγαλύτερη σιγουριά ;
 
αυτοι που κοβουν δαχτυλα, η σκοτωνουν πτηνα γιατι δεν ειναι καθαροαιμα δεν ειναι εκτροφεις
ανηκουν στο γνωστο ελληνικο ειδος του αμορφωτουψευτομαγκαλαμογιουτραμπουκοειδους κτηνους (συνηθως περασμενης γενιας που φεραν τη χωρα εδω που ειναι)

αραγε ενας δικηγορος υπαρχει αναμεσα μας να μας πει αν η παραδοχη αυτου του ''εκτροφεα'' απο τι ΒΕΡΟΙΑ οτι κοβει δαχτυλα αν ειναι κακοποιηση ζωου η οχι;

αυτοι που κοβουν δαχτυλα, η σκοτωνουν πτηνα γιατι δεν ειναι καθαροαιμα δεν ειναι εκτροφεις
ανηκουν στο γνωστο ελληνικο ειδος του αμορφωτουψευτομαγκαλαμογιου κτηνους (συνηθως περασμενης γενιας που φεραν τη χωρα εδω που ειναι)

αραγε ενας δικηγορος υπαρχει αναμεσα μας να μας πει αν η παραδοχη αυτου του ''εκτροφεα'' απο τι ΒΕΡΟΙΑ οτι κοβει δαχτυλα αν ειναι κακοποιηση ζωου η οχι;
το εχω κοινοποιηση εκει που πρεπει δεν θα ξεμπλεξει ευκολα
 
μετα απο κανα 10μηνο στον εξω κοσμο επεστρεψε πολυ αρρωστο(πως περναει ετσι ο καιρος)
περνουμε Vibramycin μαλλον σαλμονελλα ειπε ο κτηνιατρος (εχει μεγαλη καρινα αλλα δε φαινεται απο φωτο)
πολυ συνηθισμενο στο να το πιανει ο ανθρωπος μαλλον ο εκτροφεας του το πιανε πολυ συχνα
ξερει κανεις πως καθαριζονται τα μαυρα βρωμικα φτερα στα ποδια ευκολα;
 

Συνημμένα

  • rsz_photo0424.webp
    rsz_photo0424.webp
    28,2 KB · Προβολές: 48
  • rsz_photo0437.webp
    rsz_photo0437.webp
    43,6 KB · Προβολές: 41
Ήρθε πίσω σε σένα;
Εντυπωσιακό!
Πέρα από τη δύσκολη κατάσταση της υγείας του... Ποια είναι η γενική του εικόνα;
Δηλαδή δείχνει δυνατό ή έχει μαζευτεί;
ξερει κανεις πως καθαριζονται τα μαυρα βρωμικα φτερα στα ποδια ευκολα;
Σαπούνισμα με κάποιο απολυμαντικό υγρό σαπούνι σε χλιαρό νερό, πολύ καλό ξέβγαλμα με καθαρό νερό... και στέγνωμα πριν πατήσει κάτω.
 
Ήρθε πίσω σε σένα;
Εντυπωσιακό!
Πέρα από τη δύσκολη κατάσταση της υγείας του... Ποια είναι η γενική του εικόνα;
Δηλαδή δείχνει δυνατό ή έχει μαζευτεί;

κοιτα ποτε δε χαθηκαμε καθε 2-3μερες τον εβλεπα. τωρα που αρρωστησε ηρθε και προσγειωθηκε στο παραθυρο και κοιταζε μεσα και δε σηκωνοταν. Και το πιασα
κατασταση εχει καρινα και σχεδον δεν τρωει μονο του. Εχει πολυ βρωμικο φteρωμα. Περνει το φαρμακο απο χτες και βλεπουμε
(δεν τα καταφερε και ασχημα-πρεπει να χε θυληκια το καλοκαιρι)
 
Back
Top