Διατροφή Παρουσίαση και γνώμες για διατροφή καναρινιών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης TZANNSPY
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

TZANNSPY

PB Member
Εγγραφή
25 Σεπ 2016
Μηνύματα
1.707
Πόλη
Άγιος Δημήτριος
Από τα χθεσινά μας βιαστικά ψώνια σε γνωστή πράσινη αλυσίδα s/m petshop (μάλλον θα αλλάξω μαγαζί) :

vitakraft.webp

Τουλάχιστον τώρα στην αρχή και όσο έχω λίγα πουλάκια (2 ζευγάρια το πρώτο πουλί λιγότερο από μήνα) και σύμφωνα με ότι διάβασα εδώ μέσα το γυρνάω σε επώνυμη συσκευασμένη τροφή.
Μόνο που δεν βρήκα προιόντα των Manitoba & Vadigran, την Vitakraft την γνωρίζω από το παρελθόν είναι όμως ισάξια των δύο πρώτων;
Έχω από την αρχή επώνυμη ξηρή αυγοτροφή (νομίζω Vitakraft ή Rio) αλλά τα μισά δεν την τρώνε, ίσως μόνο λίγη όταν την ανακατεύω με τριμμένο αυγό.
Από φρούτα έχουμε δοκιμάσει μήλο και μπανάνα.
Από λαχανικά μαρούλι και αγγούρι.
Βότανα δεν έχουμε δοκιμάσει ακόμα αλλά είναι στο πρόγραμμα.
Επίσης θα συμπληρώσουμε καναβούρι στην τροφή για τον χειμώνα που έρχεται, τα πουλιά είναι εξωτερικής εκτροφής.
Κάτι άλλο που πιθανόν έχω παραλήψει και θα πρέπει να προσθέσω;
 
Manitoba και Vadigran πιστεύω πως είναι χίλιες φορές καλύτερες.
Συγνώμη @TZANNSPY δεν θέλω να χαλάσω το θέμα σου, αλλά επειδή με αφορά το θέμα αυτής της Μάρκας ήθελα να ρωτήσω και γω τα παιδιά αν αυτή η τροφή αξίζει έστω και λίγο. Ευχαριστώ και συγνώμη. :)
images.webp
 
Η vitakraft ως μάρκα είναι εντάξει.
Δεν ξέρω τα ειδικά μείγματα καναρινιών αν έχουν καλούς συνδυασμούς αλλά αν την ταΐζεις, δεν ταΐζεις με σκουπίδια.
Μπορεί να μην είναι top μεταξύ των φίλων των κατοικίδιων πτηνών αλλά είναι μία αποδεκτή μάρκα.
Μπορείς να την δώσεις άφοβα για κάποιο διάστημα και αργότερα σταδιακά αποκτώντας γνώμη και εμπειρία την αλλάζεις.
Μην την φοβάσαι και μην αγχώνεσαι ότι την "πάτησες".
Φρόντισε και τα λοιπά στοιχεία της διατροφής, πλην των σπόρων και θα είσαι μια χαρά εσύ και το καναρινάκι σου. :)
 
Όπως γράφω τα πουλιά είναι τέσσερα τιμπραντο 3 φετινά και 1 του 2013.
Τα έχω κανα μήνα.
Τους έδινα χύμα τροφή και είπα να αναβαθμίσω σε επώνυμη συσκευασμενη.
Αλλά δεν βρήκα αυτές που συνήθως προτείνουν οι φίλοι εδώ.
Αυγό κάθε 3 ημέρες και εναλλάξ μήλο μπανάνα μαρούλι αγγούρι.
Έγχρωμες βιταμίνες χύμα ΌΧΙ.
Τους ειχα απλή άμμο πουλιών σε αυγουλοθηκη την οποία την άλλαξα με κοκτέιλ grit & kohlen.
Αυτό που θέλω τωρα είναι να τους εμπλουτισω γενικά το μενού τους και ειδικότερα για το χειμώνα.
 
Όπως γράφω τα πουλιά είναι τέσσερα τιμπραντο 3 φετινά και 1 του 2013.
Καλά κάνεις την διευκρίνιση. Στα τιμπράντο δεν μας νοιάζει το βάψιμο που προκαλούν οι σπόροι. Τώρα θα σου πώ τον γενικό κανόνα. Δεν παίρνουμε τροφές που έχουν πρόσθετα όπως η δική σου. Ο λόγος είναι ο έλεγχος του τί παρέχουμε στο πουλί. Προτιμάμε καθαρά μείγματα, μόνο σπόρων, χωρίς μπισκότα κτλ και βάζουμε εμείς τα όποια πρόσθετα μέσω χόρτων, λαχανικών, φρούτων ή λοιπών σκευασμάτων.ΑΛΛΑ αφενός δεν χρειάζεται να είμαστε υπερβολικοί και αφετέρου δεν υπάρχουν πολλά προιόντα του ενός κιλού που να μήν έχουν πρόσθετα. Εγώ τουλάχιστον γνωρίζω μόνο ένα, https://www.gatoskilo.gr/μείγματα/296-vadigran-καναρίνι-4seasons-1kg.html Η @eva vrs νομίζω ξέρει άλλο ένα. Η τροφή που πήρες θα σου κρατήσει ένα, ενάμιση μήνα.Αν θές μετά δοκιμάζεις και αυτήν που σου προτείνω με την προυπόθεση να βρείς και ένα κιλό ασπούρι να την αραιώσεις γιατί είναι πολύ λιπαρή. Στα τιμπράντο δίνουν ρούπσεν για την φωνή, αυτό το μείγμα έχει 16%, αρκετά πολύ.
Αν στη συσκευασία που έχεις γράφει την αναλογία σπόρων σε παρακαλώ παράθεσέ την. Επίσης δεν ξέρω τί είναι το εκλεκτό κόκκινο, κίτρινο και λευκό κεχρί που αναφέρει. Δεν υπάρχει μάλλον κάτι τέτοιο και εννοεί ρούπσεν ή βορί.
Αυγό κάθε 3 ημέρες και εναλλάξ μήλο μπανάνα μαρούλι αγγούρι.
Αυγό 15 λεπτά βρασμένο, αυτή την εποχή μια φορά την εβδομάδα.Φρούτο μια φορά την εβδομάδα επίσης. Δύο με τρείς, χόρτα, λαχανικά, βότανα. Το αγγούρι είναι σχεδόν νερό, υπάρχουν καλύτερα.
Έχω από την αρχή επώνυμη ξηρή αυγοτροφή (νομίζω Vitakraft ή Rio) αλλά τα μισά δεν την τρώνε, ίσως μόνο λίγη όταν την ανακατεύω με τριμμένο αυγό.
Δεν ξέρω πώς την φτιάχνεις, δες εδώ μην κάνεις κάποιο λάθος. Η ξηρή θέλει νερό ή υλικό που θα παίζει τον ρόλο της υγρασίας.
Αυτό που θέλω τωρα είναι να τους εμπλουτισω γενικά το μενού τους και ειδικότερα για το χειμώνα.
Πέρα απο τα παραπάνω Links που σιγά σιγά θα δοκιμάζεις, αυτό που χρειάζεσαι είναι περίλλα, θα την βρείς σε συσκευασία κιλού απο 9-12 ευρώ. Σε μαγαζί με βιολογικά έχει πολλούς σπόρους όπως παπαρουνόσπορο, καμελίνα και πολλά άλλα.
Επίσης υπάρχουν και οι λεγόμενοι https://www.gatoskilo.gr/368-vadigran-%CF%83%CF%80%CF%8C%CF%81%CE%BF%CE%B9-%CF%85%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CF%82-3kg.html, που δίνονται σαν κέρασμα όπως οι παραπάνω, μια φορά την εβδομαδα. (δύσκολα θα βρείς του κιλού).
Τους ειχα απλή άμμο πουλιών σε αυγουλοθηκη την οποία την άλλαξα με κοκτέιλ grit & kohlen.
Δεν ξέρω το προιόν, μια φωτογραφία του εσωτερικού θα ήταν καλή. Εκτός και αν εγκρίνει κάποιος άλλος.
 
@Deukalion σε ευχαριστώ πολύ και εσένα για την απάντησή σου...

Όσον αφορά τα προιόντα το ένα είναι άνθρακας-ξυλοκάρβουνο και το άλλο ενισχυμένη άμμος καναρινιών με τριμμένο όστρακο κτλ...

Την έτοιμη ξηρή αυγοτροφή την έδινα είτε σκέτη σαν βιτανίνη είτε αναμειγμένη με νερό είτε με τριμμένο αυγό ακόμη και μέσα στις ταίστρες έχω δοκιμάσει αλλά αυτά που δεν την τρώνε δεν τα ξεγελάω, τα άλλα την τρώνε όπως και να 'ναι...

Για την τροφή που λες, νομίζω πως θα πρέπει να βρω άλλους 4-5 μικρούς εκτροφείς για να την μοιραζόμαστε αφού βγαίνουν σε 20kg (υπάρχει μόνο 1 ποικιλία του κιλού)

Όταν δίνεις σπόρους υγείας δίνεις και την κανονική τροφή ή την αφαιρείς;

Σήμερα "φάγαμε" ραδίκια και μια ιδέα από βασιλικό και "μας" άρεσαν πολύ!

Από σήμερα περιορίζω το αυγό σε 1 φορά την εβδομάδα.

Για το μαρούλι και το αγγούρι ξέρω πως δεν είναι ιδιαίτερα θρεπτικά αλλά ήμουν σίγουρος πως δεν ήταν απαγορεύμενα για αυτό και τα έδινα...
 
Για το μαρούλι και το αγγούρι ξέρω πως δεν είναι ιδιαίτερα θρεπτικά αλλά ήμουν σίγουρος πως δεν ήταν απαγορεύμενα για αυτό και τα έδινα...
Καθόλου απαγορευμένα δεν είναι, μπορείς να τα δίνεις, πάντα στην εποχή τους.
Διάβασε μαρούλι , αγγούρι .
Απλά προτιμούμε τα χόρτα που είναι πιο ωφέλιμα και πιο κοντά στις φυσικές επιλογές των πουλιών και λιγότερο και πιο αραιά τα καλλιεργούμενα και με καλό πλύσιμο για τον φόβο των φυτοφαρμάκων.
 
Για την τροφή που λες, νομίζω πως θα πρέπει να βρω άλλους 4-5 μικρούς εκτροφής για να την μοιραζόμαστε αφού βγαίνουν σε 20kg (υπάρχει μόνο 1 ποικιλία του κιλού)
Αυτή που σου έστειλα είναι ενός κιλού αλλά πολύ δυσεύρετη.Αν πάς με φίλους ή και κάποιους απο εμάς υπάρχουν και πιο εύχρηστες ποικιλίες. Θα σε έχω στα υπόψιν αν ξαναγίνει αγορά τέτοιας ποσότητας.
το άλλο ενισχυμένη άμμος καναρινιών με τριμμένο όστρακο κτλ...
Αν είναι ψιλή άμμος να την αποφύγεις κατα την αναπαραγωγή. Γίνεται σβώλος στην κοιλιά νεοσσών και καταλήγουν. Κάποιοι φοβούνται και το τσόφλι του αβγού τότε.
Την έτοιμη ξηρή αυγοτροφή την έδινα είτε σκέτη σαν βιτανίνη είτε αναμειγμένη με νερό είτε με τριμμένο αυγό ακόμη και μέσα στις ταίστρες έχω δοκιμάσει αλλά αυτά που δεν την τρώνε δεν τα ξεγελάω, τα άλλα την τρώνε όπως και να 'ναι...
Συνέχισε τις προσπάθειες. Δοκίμασε και κούς κούς ή ράσκ.Άσε τα να τραβήξουν.
Με το καιρό θα το συνηθίσουν.Αν βαρεθείς πάς σε patte αυγοτροφή.
Καλή επιτυχία, φαίνεται πως θέλεις να τα φροντίσεις!
 
νομίζω πως θα πρέπει να βρω άλλους 4-5 μικρούς εκτροφής για να την μοιραζόμαστε αφού βγαίνουν σε 20kg
.. Αν το καταφέρεις αυτό,θα είναι το καλύτερο δυνατό για όλους σας. 👍
Και 2 ακόμη να βρεις.. Είναι πολύ καλό σενάριο!

όπως και να έχει, πάντως, κινείσαι στο σωστό δρόμο! Καλή δύναμη σε κάθε σου προσπάθεια!

(οff: Αγιος Δημήτριος; Σε ποιά περιοχή.. Μήπως και κάτι κάνουμε..)
 
Αν είναι ψιλή άμμος να την αποφύγεις κατα την αναπαραγωγή. Γίνεται σβώλος στην κοιλιά νεοσσών και καταλήγουν. Κάποιοι φοβούνται και το τσόφλι του αβγού τότε.

Όχι δεν είναι ψιλή άμμος, μάλλον έπρεπε να γράψω ψιλό χαλικάκι/πετραδάκι και τριμμένο όστρακο...
Από ότι θυμάμαι, μέχρι να βγουν τα μικρά ούτε αυγό ολόκληρο ούτε πετραδάκι έδινα...

Δεν δίνω αυτή την ψιλή άμμο:

ammos.webp

Αλλά αυτό το χαλικάκι:

petra.webp

Δεν ξέρω αν από τις φωτο φαίνεται η διαφορά...
 
@TZANNSPY Στην αρχή χρησιμοποιούσα το ίδιο σκεύασμα οστράκων αλλά πρέπει να αγοράζεις συνέχεια φακελάκια. Οπότε σου προτείνω μια μεγαλύτερη και οικονομικότερη συσκευασία που σίγουρα θα σου κρατήσει παραπάνω:
karderines.gr/shop/Πτηνά/Συμπληρώματα/Ασβέστιο-Ιχνοστοιχεία/Beaphar-minerals-1250gr

Μια τροφή ενός κιλού που ξέρω χωρίς μπισκότο είναι η Deli

Πριν ξεκινήσω με τα mosaic χρησιμοποιούσα και εγώ αυτή η οποία θεωρείται πολύ καλής ποιότητας και τη βρίσκουμε σε μικρή συσκευασία, όπως λέει πολύ σωστά η @eva vrs.
 
vad-228x228_0.jpg

VADIGRAN POSTURE 20KG
Περιέχει:Κεχρί Καναδά,Νίζερ,Σπόροι Υγείας(9σπόροι), ΑποφλοιωμένηΒρώμη,Καναβούρι,Λιναρόσπορο,Ραδικόσπορο,Γρασίδι.
Από τα πιο άριστα μείγματα σπόρων στην αγορά.

176-228x228_0.jpg

ORLUX GOLD PATE' 1KG
υγρή αυγοτροφή της verselle-laga, από τις καλύτερες επίσης εταιρείες στο χώρο της και μια καλή επιλογή για σένα,ώστε να την τρώνε όλα τα πουλιά.. Μέχρι να προχωρήσεις στο επόμενο βήμα.. Να φτιάχνεις μόνος σου!👍p

ocean-1kg.jpg

OCEAN FRESH AIR 1KG
τρυμμένα όστρακα με γλυκάνυσο..


για τους σπόρους.. Αγαπητέ Σπύρο,τα είπαμε. Τα άλλα δύο προιόντα.. Εύκολα τα βρίσκεις και σε καλές τιμές στα ''ψαγμένα'' πετ-σοπ.👍
 
Αυγό 15 λεπτά βρασμένο,αυτή την εποχή μια φορά την εβδομάδα.
Από σήμερα περιορίζω το αυγό σε 1 φορά την εβδομάδα.
@Deukalion άψογος, ΑΛΛΑ μην πηγαίνεις με βάση την εποχή, αλλά με βάση την περίοδο που διανύει κάθε καναρίνι. Κάθε καναρίνι είναι ένας διαφορετικός οργανισμός. Πολλά απ΄τα καναρίνια μου είναι στα τελειώματα της πτερόροιας και συνεχίζω την αυγοτροφή 3 φορές την εβδομάδα. Οπότε αν κάποιο από τα 4 καναρινάκια του φίλου μας είναι στα τελειώματα της πτερόροιας καλό θα ήταν να συνεχίσει να δίνει βραστό αυγό 2-3 φορές την εβδομάδα. :)

@TZANNSPY προσωπικά δεν μου αρέσει η Vitakraft λόγω των έγχρωμων μπισκοτακίων που έχει. Την τρώνε ευχάριστα τα καναρίνια σου; Τρώνε και ανοίγουν όλους τους σπόρους;
Για μένα καλύτερα να πας στην Vadigran που προτείνει ο Δημήτρης. Αλλά και η Deli Nature Που προτείνει η Εύα είναι πολύ καλή μάρκα! Γενικά να ξέρεις πως μπορεί σε εμάς να φαίνεται καλή στην όψη αλλά τα πουλιά μας να έχουν άλλη άποψη. Εγώ τους έπαιρνα Raggio di sole, και Manitoba, αλλά μόλις τους έδωσα την Vadigran, κατάλαβα τι θα πει τους αρέσει ένα μείγμα σπόρων! Δεν αφήνουν ούτε το κεχρί! 😛 Οπότε θα πρέπει να αλλάξεις μερικές μάρκες μέχρι να δεις ποια τους αρέσει. Γι αυτό και επειδή έχεις λίγα πουλάκια να παίρνεις μικρή ποσότητα. Και φυσικά αν θες να δοκιμάσεις την Vadigran, έλα να σου δώσω μερικά κιλά! 😉

Όσον αφορά την αυγοτροφή, από την στιγμή που έχεις μόνο αρσενικά, δεν θεωρώ μεγάλη την ανάγκη να τους πάρεις έτοιμη αυγοτροφή. Βραστό αυγό για 15 λεπτά είναι αρκετό.

Προσωπικά όστρακα και grit, τα έχω κόψει... Σπάνια αγοράζω όστρακα ή grit το βάζω στον πάτο και τσιμπάνε ελάχιστα, αλλά γενικότερα δεν θεωρώ πως είναι απαραίτητο στη διατροφή τους.

Όσο για τα βότανα, μπορείς να τους τα δίνεις σε ένα μείγμα με αυγό που μπορείς να κάνεις και μόνος σου. Εγώ όταν θέλω να τους περάσω στη διατροφή τους κάτι καινούργιο το βάζω μέσα στην αυγοτροφή που τους φτιάχνω και δεν αφήνουν ψίχουλο! Ρίξε μια ματιά εδώ.

Αυτά νομίζω.. :)
 
@alicedros την τροφή δεν την έχω ανοίξει ακόμα...
Είμαι στα τελειώματα της "χύμα" τροφής την οποία είπα να αναβαθμίσω, με όσα διάβασα εδώ...
Το Σάββατο πετάχτηκα μέχρι το Mega Pet City για ψώνια (ποτήστρες, ταίστρες, σουπιοκόκκαλα κτλ)...
Προσπάθησα να βρω Vadigran ή Manitoba αλλά δεν είχε... Την Vitakraft την θυμόμουν από το παρελθόν οπότε πήρα αυτή...
Τώρα ξεκινάω με 4 πουλάκια (2 ζευγάρια) επομένως έχω και κυρίες!
Την αυγοτροφή η οποία είναι επώνυμη, συσκευασμένη, ξηρή όπως και να δοκίμασα τα μισά δεν μου την τρώνε και λέω να δοκιμάσω και την υγρή/πατέ...
Ή αν εκτός από τους σπόρους, δέχεσαι και παραγγελίες για σπιτική αυγοτροφή...
 
Την αυγοτροφή η οποία είναι επώνυμη, συσκευασμένη, ξηρή όπως και να δοκίμασα τα μισά δεν μου την τρώνε και λέω να δοκιμάσω και την υγρή/πατέ...
Απλά να ξέρεις καθώς πάς για αναπαραγωγή ότι θα πρέπει να έχεις σταθεροποιήσει τον τρόπο πρόσληψης της πρωτείνης. Δεν μπορείς να κάνεις δοκιμές τότε, πρέπει να έχεις κάτι με 100% αποδοχή. Το ζήτημα της ξηρής είναι τα κόλπα της,την κάνεις ότι θές. Μειονέκτημα, ο τρόπος και ο χρόνος παρασκευής σύν του ότι με το νερό ή το κούς κούς μειώνεις την πρωτείνη στο σύνολο του μείγματος. Με λίγα λόγια θα χρειαστείς συμπλήρωμα, που ξεκινά απο την προσθήκη αυγού και μπορεί να φτάσει πολύ μακρυά.
Όταν θα κάνεις μεταπτυχιακό θα δείς και τα φύτρα.Η ξηρή μαζεύει και την υγρασία των όχι και τόσο στεγνών φύτρων και στο τέλος φτιάχνει ένα πολύ πλούσιο γεύμα.Αν κάνεις λάθος όμως, προσφέρεις δηλητήριο.
Ή αν εκτός από τους σπόρους, δέχεσαι και παραγγελίες για σπιτική αυγοτροφή...
Τέτοια να της λές και θα της φτιάχνεις τη μέρα! Να ξέρεις,την στεναχωρείς λίγο που έχεις τιμπράντο, κωλύεται να σου ζητήσει κάτι! 🙂
@Deukalion άψογος
Σωστή, συμφωνώ! 😛
 
Back
Top