Διατροφή Παρουσίαση και γνώμες για διατροφή καναρινιών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης TZANNSPY
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@alicedros την τροφή δεν την έχω ανοίξει ακόμα...
Γύρνα την πίσω και πήγαινε πάρε μια πατέ CEDE αυγοτροφή μιας και έχεις και κυρίες (για κάποιο λόογ νόμιζα πως τα 4 καναρινάκια είναι μόνο αρσενικά 😛 ).
Είμαι στα τελειώματα της "χύμα" τροφής
Μην την δίνεις άλλο... Πέτα την και έλα να σου δώσω μερικά κιλά να δοκιμάσεις (ή μάλλον να δοκιμάσουν εκτός αν είσαι σαν τον @Deukalion που τρώει σπόρους 😛 ) τώρα που γυρίζει! 😛

Προσπάθησα να βρω Vadigran ή Manitoba αλλά δεν είχε...
Αν μένεις σε πόλη (ή ακόμα καλύτερα στην Αθήνα) μπορείς να ψαχτείς μέσω e-shop. Αν θες σου λέω μερικά! Εγώ πλέον για τα καναρίνια μου μόνο μέσω ίντερνετ ψωνίζω!

Την αυγοτροφή η οποία είναι επώνυμη, συσκευασμένη, ξηρή όπως και να δοκίμασα τα μισά δεν μου την τρώνε και λέω να δοκιμάσω και την υγρή/πατέ...
Μόλις βρεις την αυγοτροφή που τους αρέσει θα μείνεις σταθερός εκεί! Δοκίμασε την πατέ της CEDE, όπως σου είπα.. Ποια ξηρή δοκίμασες και δεν την έτρωγαν; Τα δικά μου τις τρώνε και χωρίς καν νερό 😀 :D

δέχεσαι και παραγγελίες για σπιτική αυγοτροφή...
Φυσικά! Με μεγάλη χαρά! Αλλά θα έρθω εκεί να την φτιάξω για να σου δείξω πως θα την φτιάχνεις μόνος σου. 😛
Γενικά εγώ δεν δίνω ούτε μόνο συσκευασμένη αυγοτροφή ούτε μόνο την σπιτική με το αυγό. Δίνω εναλλάξ! Μόνο στην αναπαραγωγή τις πρώτες μέρες δίνω μόνο την έτοιμη αυγοτροφή ως πιο πλούσια και με πιο υψηλό ποσοστό πρωτείνης για να μεγαλώσουν τα μικρά! 😉
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τελικά, εκτός από γνώσεις και διάθεση για παροχή βοήθειας και φυσικά μετάδοση των γνώσεων αυτών, διακρίνω πως έχετε και χιούμορ...
Κάτι μου λέει... όπως φαίνεται... Θα περάσουμε πολύ ωραία!
Χαίρομαι που σας βρήκα!
;-)
 
Τελικά, εκτός από γνώσεις και διάθεση για παροχή βοήθειας και φυσικά μετάδοση των γνώσεων αυτών, διακρίνω πως έχετε και χιούμορ...
Κάτι μου λέει... όπως φαίνεται... Θα περάσουμε πολύ ωραία!
Χαίρομαι που σας βρήκα!
;-)
Σπύρο σίγουρα θα το απολαυσεις... Τωρα εισαι στο στάδιο του πειραματισμού (ποσες αυγοτροφες που έφτιαξα πηγαν στα σκουπίδια) και σιγα σιγα θα εισαι στον... αυτόματο. Αυτό που προέχει κατά την γνώμη μου είναι να φτιαξεις το χώρο που θα φιλοξενήσει το μικρό εκτρωφειο σου και να υπολογίσεις και το κόστος γιατί πολλοί ξεκινησαν με συσκευασίες του κιλού και τωρα θελουν 20κιλες κάθε 2-3 μήνες..
 
Ξεθάβω το νήμα γιατί σήμερα άνοιξα στην Vitakraft Premium Menu.
Παραθέτω μερικές φωτογραφίες από το μείγμα σπόρων που έχει αλλά και από την συσκευασία για τα συστατικά.
Μπισκότο δεν βρήκα μέσα -τουλάχιστον όπως είναι στη χύμα τροφή- εκτός αν δεν το βλέπω.

Χύμα τροφή με έξτρα λίγο καναβούρι από εμένα:

1_Easy-Resize.com_Easy-Resize.com.webp

Vitakraft Premium Menu:

2_Easy-Resize.com_Easy-Resize.com.webp

Συσκευασία:
3_Easy-Resize.com_Easy-Resize.com.webp
4_Easy-Resize.com_Easy-Resize.com.webp
5_Easy-Resize.com_Easy-Resize.com.webp
6_Easy-Resize.com_Easy-Resize.com.webp

.-
 
Σε αναμονή παραλαβής της VADIGRAN POSTURE τα μικρά μου συνεχίζουν να τρέφονται με την Vitakraft Premium Menu, που φαίνεται να απολαμβάνουν περισσότερο από την "χύμα", και επιπλέον από σήμερα έχουμε δική μας παραγωγή σε Δεντρολίβανο, Θυμάρι, Ρίγανη και Βασιλικό.

Ο_Easy-Resize.com.webp


Έχουν ξαναδοκιμάσει Βασιλικό και ξηρή Ρίγανη, αλλά τρελάθηκαν για την φρέσκια...
Μιλάμε για πολύ μικρές ποσότητες, όχι ματσάκια, μια ιδέα από τις κορυφές...
Σε άλλη ζαρντινιέρα, που έχω πρόχειρη, χωράει Λεβάντα, Μέντα και Δυόσμος, να βάλω ή προτείνετε κάτι άλλο;

Εκτός από την άμεση πρόσβαση σε αυτά, η βεράντα είναι όλο ευωδιές!

Άσχετο, αλλά αφού ασχολήθηκα σήμερα με την κηπουρική, έφτιαξα και μια γλαστρολίμνη σούπερ!
Με άρακο και άλλα δύο υδρόβια φυτά ενυδρείου την οποία μοιράζονται 3 χρυσόψαρα...
 
Τέλεια μπράβο σου.
Βασιλικό πήρες τον χειμωνιάτικο;
Μέχρι να πετάξουν νέους βλαστούς, μην δίνεις από αυτούς μήπως είναι ψεκασμένα από το φυτώριο.
Δυόσμος και μέντα πάνε μαζί.
Η λεβάντα όχι γιατί θέλει πιο αραιά ποτίσματα από τα άλλα δύο.
Πόσα λίτρα είναι η γλαστρολίμνη;
Έβαλες φίλτρανση;
ΒΆΛΕ φωτογραφίες εδώ
https://community.petbirds.gr/threads/Εκτός-από-πουλιά-έχετε-άλλα-κατοικίδια-ζώα.1168/ ή και στην ομάδα με τα ενυδρεία:)
 
Άσχετο, αλλά αφού ασχολήθηκα σήμερα με την κηπουρική, έφτιαξα και μια γλαστρολίμνη σούπερ!
Με άρακο και άλλα δύο υδρόβια φυτά ενυδρείου την οποία μοιράζονται 3 χρυσόψαρα...
Παρουσίασε την μας στην ομάδα με τα ενυδρεία! Θέλουμε πληροφορίες! 🙂
 
Από σήμερα μπήκε και το βιολογικό μηλοξυδο στην διατροφή μας...

apple_cider_vinegar-500x500.webp

Σε αναλογία 25ml στο ένα λίτρο, αυτός ήταν ο μέσος όρος των δοσολογιων που διάβασα, συμφωνείτε;
Όσον αφορά την χορήγηση του διάβασα τις εξής 3 περιπτώσεις:
1) δύο φορές την εβδομάδα πχ Τριτη-Πέμπτη για πάντα...
2) δύο ημέρες συνεχόμενες την εβδομάδα εφ όρου ζωής...
3) Τουλάχιστον μία ολόκληρη εβδομάδα καθημερινά τον μήνα για πάντα γιατί μόνο έτσι θα έχει αποτέλεσμα έστω και προληπτικά...

Εσείς τι λέτε; Με τι συχνότητα το δίνετε;
 
Σπύρο εγώ το δίνω όποτε νά'ναι. Τρείς τέσσερις σταγόνες ανα 100ml ποτίστρας. Το μυρίζω ή δοκιμάζω και αν είναι βαρύ το πίνω και φτιάχνω άλλο για τα πουλιά.Απο τους τρείς τρόπους θα έκανα τον τρίτο.Φτιάχνεις 3-4 μεγάλες ποσότητες ανα δύο ημερες κατανάλωσης και ξεμπερδεύεις. Σίγουρα θα το έκανα πρίν τους νεοσσούς,ίσως μάλιστα αφού έχει γεννήσει η κανάρα και έχει καθήσει για τα καλά. Όχι στο τάισμα.
 
Ναι, διάβασα πότε δεν πρέπει να το χορηγούμε...
Δημήτρη, όταν λες πως το πίνεις, εννοείς από την ποτίστρα; 😛

... Εκτός αν είσαι σαν τον @Deukalion που τρώει σπόρους 😛

Με τρομάζεις...
 
Δημήτρη, όταν λες πως το πίνεις, εννοείς από την ποτίστρα; 😛
Απο την ποτίστρα ΝΑΙ, αλλά επειδή έχω με μπίλια μου παίρνει πολλή ώρα! 😛
Με τρομάζεις...
Όλοι οι σπόροι τρώγονται,όπως και τα φύτρα τους. Εδώ μοσχοπουλάνε ψωμί με παπαρουνόσπορο ή πολύσπορα.:)
 
Καλύτερα κάποιες συνεχόμενες μέρες περιοδικά.
Επειδή το βιολογικό μηλόξυδο πέρα από τα ωφέλιμα συστατικά λειτουργεί προληπτικά θεραπευτικά μέσω της μείωσης του ΡΗ του στομάχου, δεδομένου ότι τα διάφορα μικρόβια δεν επιβιώνουν σε χαμηλό ΡΗ.
Επίσης λόγω της αλληλεπίδρασης με την λειτουργία του ασβεστίου, καλό είναι να αποφεύγονται οι περίοδοι γύρω από την αναπαραγωγή.
 
Σε συνέχεια παλαιότερης ανάρτησης:
Έχω από την αρχή επώνυμη ξηρή αυγοτροφή (νομίζω Vitakraft ή Rio) αλλά τα μισά δεν την τρώνε, ίσως μόνο λίγη όταν την ανακατεύω με τριμμένο αυγό.
Aφού την πρόσφερα με χίλιους δύο τρόπους σκέτη, με νερό, με τσάι βοτάνων, με σποράκια, με τριμμένο αυγό κτλ...
Αγόρασα την περασμένη εβδομάδα -ευτυχώς σε μικρή συσκευασία- την παρακάτω αυγοτροφή πιστεύοντας πως θα είχε καλύτερη αποδοχή από τα πτηνά μου αλλά δεν μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκαν:

GoldPateeGeel83-300x300.webp

Να σημειώσω πως τα πουλιά είναι πλέον έξι από 4 διαφορετικούς εκτροφείς αν αυτό λέει κάτι...
Να δοκιμάσω άλλη μάρκα ή δεν έχει να κάνει αυτό;
Η επόμενη λέω να είναι η Cede Morbido Egg Patee...
 
Να σημειώσω πως τα πουλιά είναι πλέον έξι από 4 διαφορετικούς εκτροφείς αν αυτό λέει κάτι...
Γιατί δεν ρωτάς τον κάθε εκτροφέα τι αυγοτροφή έδινε στο δικό του ζευγάρι ώστε να δοκιμάσεις από αυτές;

Η επόμενη λέω να είναι η Cede Morbido Egg Patee...
Είναι πολύ καλή αυγοτροφή, αλλά και τα δικά μου καναρίνια τρώνε όποια αυγοτροφή και αν τους βάλω, οπότε δεν βοηθάνε και πολύ... Δεν είναι δύσκολα στο φαγητό! 😛
 
Back
Top