Διατροφή Παρουσίαση και γνώμες για διατροφή καναρινιών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης TZANNSPY
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Γιώργο εμένα που δεν τρώνε ούτε τις έτοιμες, τι να κάνω;
Να επιμείνεις, να κάνεις κάτι μεταξύ αυτού που έκαναν και οι δύο εκτροφείς που σου έδωσαν τα πουλιά εδώ μέσα.
Νομίζω και ο Γιάννης δίνει ξηρή με προσθήκες. Δοκίμασες την ξηρή με κους κους;
 
Πλάκα-πλάκα προσπαθώ να θυμηθώ μια συνταγή, που έδινα παλιά όταν ξαναείχα καναρίνια, με τριμμένη φρυγανιά αυγό και άλλα που μου διαφεύγουν...

Να επιμείνεις, να κάνεις κάτι μεταξύ αυτού που έκαναν και οι δύο εκτροφείς που σου έδωσαν τα πουλιά εδώ μέσα.
Νομίζω και ο Γιάννης δίνει ξηρή με προσθήκες. Δοκίμασες την ξηρή με κους κους;

Τρεις είναι από το φόρουμ... Νώντας, Γιάννης και ο κ Μάκης!
Όταν λέμε να επιμείνω, πως το εννοούμε;
Για παράδειγμα την πατέ (χωρίς πρόσθετα φρούτα/αυγό κτλ) την άφησα 4 μέρες, ένα κουταλάκι έβαλα και τόσο περίπου πέταξα...
Όταν στην ξηρή έβαζα αυγό, φρούτο, νερό με μέλι ή τσάι βοτάνων δεν την άφηνα πάνω από μέρα...
 
Εδώ δεν τρώνε τα χάμπουργκερ και τα βρώμικα...
Θα φάνε τις μπάμιες που θα τους μαγειρέψω;
Ποτέ δεν ξέρεις, δοκίμασε κάποια συνταγή και μπορεί να την προτιμήσουν.
Για την ακρίβεια έχει πολλές συνταγές που μπορείς να φτιάξεις και να πειραματίζεσαι, το θέμα είναι η όρεξη που έχεις.
 
Όταν στην ξηρή έβαζα αυγό, φρούτο, νερό με μέλι ή τσάι βοτάνων δεν την άφηνα πάνω από μέρα...
Θες να μας πεις λίγο γι αυτή την συνταγή; Έβαζες κάτι έξτρα σε ξηρή αυγοτροφή; Δεν κατάλαβα. :)
 
Θες να μας πεις λίγο γι αυτή την συνταγή; Έβαζες κάτι έξτρα σε ξηρή αυγοτροφή; Δεν κατάλαβα. :)
Ναι, ακριβώς αυτό...
Για την υγρασία -αν και την έβαλα και σκέτη- έβαλα μερικές σταγόνες νερό την μια φορά, μελόνερο την άλλη, έτριψα μήλο, έτριψα μπανάνα, έτριψα αυγό, έβαλα καναβούρι κτλ όχι όλα μαζί ταυτόχρονα, εναλάξ κάθε φορά... Αλλά δεν...
 
Για την υγρασία -αν και την έβαλα και σκέτη- έβαλα μερικές σταγόνες νερό την μια φορά, μελόνερο την άλλη, έτριψα μήλο, έτριψα μπανάνα, έτριψα αυγό, έβαλα καναβούρι κτλ όχι όλα μαζί ταυτόχρονα, εναλάξ κάθε φορά... Αλλά δεν...
Ούτε αυτό το έφαγαν; 😱
 
Για την υγρασία -αν και την έβαλα και σκέτη- έβαλα μερικές σταγόνες νερό την μια φορά, μελόνερο την άλλη, έτριψα μήλο, έτριψα μπανάνα, έτριψα αυγό, έβαλα καναβούρι κτλ όχι όλα μαζί ταυτόχρονα, εναλάξ κάθε φορά... Αλλά δεν...
Σπύρο έχεις πάει ποτέ για ψάρεμα; Τα σκουλήκια τα συντηρούν μαζί με κάτι κυβάκια σπόγγου, γιατί;
Η ξηρή αυγοτροφή δεν θέλει υγρασία ούτε νερό,θέλει μια βάση που να παρέχει αυτή την υγρασία μέσω του νερού.
Αν βάλεις ένα παράγοντα συγκράτησης νερού όπως το κούς κούς τότε θα γίνει βρώσιμη, πιο αποδεκτή.
 
Σπύρο έχεις πάει ποτέ για ψάρεμα; Τα σκουλήκια τα συντηρούν μαζί με κάτι κυβάκια σπόγγου, γιατί;
Η ξηρή αυγοτροφή δεν θέλει υγρασία ούτε νερό,θέλει μια βάση που να παρέχει αυτή την υγρασία μέσω του νερού.
Αν βάλεις ένα παράγοντα συγκράτησης νερού όπως το κούς κούς τότε θα γίνει βρώσιμη, πιο αποδεκτή.

Δημήτρη παραλίγο να σε παρεξηγήσω όταν βιαστικά διάβασα για το ψάρεμα... (... Δεν πας για ψάρεμα...) 😉
Οι οδηγίες έλεγαν να προσθέσω λίγο νερό, και εγώ το πήγα παραπάνω μελόνερο, τσάι βοτάνων κτλ...
Καταλαβαίνω τι λες για την συγκράτηση της υγρασίας αλλά ακόμα κι έτσι, όταν ήταν νωπό δεν θα έπρεπε να το δοκιμάσουν;
 
Καταλαβαίνω τι λες για την συγκράτηση της υγρασίας αλλά ακόμα κι έτσι, όταν ήταν νωπό δεν θα έπρεπε να το δοκιμάσουν;
Το νωπό,το υγρό, η λάσπη δεν είναι οι λέξεις που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε για να περιγράψουμε μια ποιότητα και να πέσουμε μέσα όντας ακριβείς. Με τις σωστες αναλογίες φτιάχνεις ένα μείγμα που θα θές να το δοκιμάσεις και εσύ ο ίδιος, αφράτο ωραίο και μυρωδάτο. Σε εμένα τα πουλιά του κυριου Μάκη δεν αφήνουν περιθώρια στην αυγοτροφή. Είναι λοιπόν παράξενο να έκανες κάτι σωστά και να μην έφαγε τουλάχιστον εκείνο, που ξέρω και εγώ απο πρώτο χέρι. Πριν πετάξεις την ξηρή που έχεις δοκίμασε και το κους κους. Στο τέλος τέλος μπορεί να φταίει και η ξηρή που δοκίμασες.Αν δεν τα βρείς με ποσότητες και δεν θές την όλη διαδικασία επιμένεις με patee. Επιμένεις ανεβάζοντας την συχνότητα δοκιμής, αφού δεν τρώνε και την κρατάς για κανένα μήνα.
 
Αγόρασα την περασμένη εβδομάδα -ευτυχώς σε μικρή συσκευασία- την παρακάτω αυγοτροφή πιστεύοντας πως θα είχε καλύτερη αποδοχή από τα πτηνά μου αλλά δεν μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκαν:
Τη συγκεκριμένη με ποιον τρόπο την προσφέρεις;
 
.. Αγαπητέ Σπύρο,όντως η συγκεκριμένη αυγοτροφή έχει μια κάπως ''ιδιαίτερη μυρωδιά'' και πιθανότατα να οφείλεται εκεί η άρνησή τους, αν και θεωρείται από τις καλύτερες της αγοράς.
Ακολούθα το σκεπτικό της Αλίκης..cede morbido.. Δεν θα χάσεις, αν και στη θέση σου εγώ θα.. Επέμενα.👍 και ένας τρόπος να τα προκαλέσεις είναι να προσθέσεις μισή κουτ. Γλυκού σπόρους chia ή camelina ή ωμό σουσάμι ή κινόα στην συσκευασία που πήρες..
 
Δημήτρη, έχουν βελτιωθεί τα πράγματα...
Τα θηλυκά (όλα τους) την αποδέχονται μια χαρά...
Από τα αρσενικά τα νεαρά (τιμπράντο και αχάτης) ικανοποιητικά ενώ ο παππούς τιμπράντο του '13 θα τσιμπήσει λίγο μόλις την βάλω, μετά αδιαφορεί όσο και να την αφήσω όπως και να την σερβίρω...
Πάντως η επόμενη θα είναι αυτή της CEDE που αναφέρεις...
 
Να μην βάζεις καναβούρι στην πατέ και σε όποια έχει υγρασία.
Γιατί Λάμπρο;
Συγκεκριμένα καναβούρι ή γενικά σπόρους;
Σε κάθε περίπτωση μιλάμε για πολύ μικρές ποσότητες, ένα κουταλάκι του γλυκού αυγοτροφή και σπόρια μετρημένα στα δάχτυλα...
 
ένας τρόπος να τα προκαλέσεις να πλησιάσουν και σίγουρα προσφέροντας κάτι καλό είναι να προσθέσεις μισή κουτ. Γλυκού σπόρους chia ή camelina ή ωμό σουσάμι ή κινόα στην συσκευασία που πήρες..
 
Back
Top