Φροντίδα Πατήθρες: ίσιες καβίλιες ή με ραβδώσεις;

Deukalion

PB Known Member
Εγγραφή
24 Μαϊ 2015
Μηνύματα
3.964
Μήπως πρέπει να κάνεις μια χαρακιά στη πατήθρα για μεγαλύτερη σταθερότητα;
Επιβάλλεται ή αλλαγή με βέργες ραβδοτες καβιλιες, έχει σε πολλά μαγαζιά εκτός τα pet shop και πολύ φθηνά 80 λεπτά το μέτρο ο λόγος είναι ότι καταβάλλει μεγάλη προσπάθεια το πουλί για να μην γλιστράει και έτσι στρεσαρετε και χάνει και τη στάση του. Μία χρονιά τη πατησα και όταν τι κατάλαβα τις άλλαξαν όλες, κν δεν είναι γυαλιστερες, τότε δεν εχεις πρόβλημα
 
Μήπως πρέπει να κάνεις μια χαρακιά στη πατήθρα για μεγαλύτερη σταθερότητα;
Έχουν χαρακίες στην κάθε άκρη τους όπου μπαίνει μέσα το λεπτό κάγκελο του κλουβιού.

Επιβάλλεται ή αλλαγή με βέργες ραβδοτες καβιλιες, έχει σε πολλά μαγαζιά εκτός τα pet shop και πολύ φθηνά 80 λεπτά το μέτρο ο λόγος είναι ότι καταβάλλει μεγάλη προσπάθεια το πουλί για να μην γλιστράει και έτσι στρεσαρετε και χάνει και τη στάση του. Μία χρονιά τη πατησα και όταν τι κατάλαβα τις άλλαξαν όλες, κν δεν είναι γυαλιστερες, τότε δεν εχεις πρόβλημα
Φίλε Σταμάτη, δεν είναι γυαλιστερές, είναι ξύλινες βέργες απλές (καβίλιες, απλά δεν έχουν ραβδώσεις) που πήρα από το Practiker με 0,89 € το μέτρο.
 
Πολυ καθαρα ειναι ολα, μπραβο!
Μεγεια τοι πατηθρες:D
 
Φίλε Σταμάτη, δεν είναι γυαλιστερές, είναι ξύλινες βέργες απλές (καβίλιες, απλά δεν έχουν ραβδώσεις) που πήρα από το Practiker με 0,89 € το μέτρο.
Έχει και με ραβδώσεις.
 
Μπορεί να είχανε τελειώσει,έχω πάρει από τα praktiker με ραβδώσεις.
 
Δηλαδή με τις λείες θα υπάρξει πρόβλημα;
Έχουν τόση μεγάλη διαφορά;
Απλά είναι δύσκολο να τρέχω ξανά στο Leroy Merlin, είμαι και 14 χρονών ξέρετε...
Αν βέβαια υπάρχει πρόβλημα με τις λείες και δυσκολεύονται να σταθεροποιηθούν, φυσικά και θα πάω. Απλά το λέω για να μην κάνω τζάμπα κόπο.
 
Έλα ντε θέλω και εγώ να μάθω!Γιατί είναι πιο καλές αυτές με τις ραβδώσεις; Γιατί και εγώ όταν αγοράζω καβίλιες παίρνω απο τις ισιες νομίζοντας πως είναι καλύτερες!
 
Μα αυτές οι λείες δεν γλιστράνε.
Ούτε βλέπω και τα πουλιά να δυσκολεύονται να κρατηθούν πάνω. Εσύ Δημήτρη ποιες χρησιμοποιείς;
Στην θέση μου θα πήγαινες να τις άλλαζες ή δεν είναι τόσο αναγκαίο;
 
προσωπικά.. Δεν χρησιμοποιώ αυτές που πήρες, αλλά αυτές εδώ...
patithres.webp
.. Από ξύλο οξειάς, μήκος 30cm (κόστος 1,40€ η μία) και πάντα σε κάθε πουλί βάζω 2 διαστάσεις, μία 10mm και μία 12mm. Για καλύτερη εκγύμναση των ποδιών τους.
Και..ραβδώσεις δεν έχουν..
 
Και αυτές όμως λείες είναι δεν έχουνε ραβδώσεις.Απλά οι πιο χοντρές είναι πλατιές κάπως και όχι τόσο στρογγυλές.
..Λάμπρο.. Το γράφω ήδη αυτό.. Και μια χαρά είναι τα πουλιά μου και..χωρίς ραβδώσεις. 😉
 
Back
Top