Φροντίδα Πατήθρες: ίσιες καβίλιες ή με ραβδώσεις;

χωρίς ραβδώσεις. 😉
Αυτές καθαρίζονται πιο εύκολα σε σχέση με τις ραβδωτές οι οποίες όμως γυμνάζουν καλύτερα τα πέλματα και τα δάχτυλα των πτηνών... Φθείροντας στο "σωστό" τα νύχια τους...
Εγώ τις καλύπτω με πέντε-έξι στρώματα ελαιόλαδο για να μειωθεί η φυσική απορρόφηση υγρασίας και για να μπορούμε εύκολα να τις καθαρίσουμε στη μηνιαία συντήρηση...
 
Προσοχή με τις ψείρες στις ξύλινες πατηθρες. Στην εγκοπή που πιάνει στο κλουβί συνήθως φωλιάζουν. Καλό ειναι να τις περναμε και με πετρέλαιο 2-3 φορές το χρόνο.
 
Προσοχή με τις ψείρες στις ξύλινες πατηθρες. Στην εγκοπή που πιάνει στο κλουβί συνήθως φωλιάζουν. Καλό ειναι να τις περναμε και με πετρέλαιο 2-3 φορές το χρόνο.
.. Αν όταν ψεκάζουμε κλουβιά και πουλιά με chevi-tren κάθε δίμηνο..ψεκάζουμε και τις πατήθρες,τότε.. Ούτε γάτα ούτε ζημιά!
 
.. Αν όταν ψεκάζουμε κλουβιά και πουλιά με chevi-tren κάθε δίμηνο..ψεκάζουμε και τις πατήθρες,τότε.. Ούτε γάτα ούτε ζημιά!
Μπορεί να υπάρξει πρόβλημα με ψείρες σε εσωτερικό χώρο; Και μάλιστα το καταχείμωνο;
 
Σε εσωτερικό χώρο δε νομίζω!
Αλλά για τον χειμώνα που Ρωτάς αποκλείεται...Αυτά συνήθως στις πολλές στις ζέστες εμφανίζονται!
 
Συγνώμη μπερδεύτηκα... Διαβάσα τα ποστ σας και επειδή με αφορά γιατί και εγώ έχω βάλει λείες καβίλιες...
Συνοψίζω
Λείες καβίλιες:
+καθαρίζονται πιο εύκολα

ραβδωτές:
+καλύτερη εκγύμναση στα πέλματα
+"Λιμάρει" τα νύχια
+Λιγότερο στρες (πιο σταθερό πάτημα)
Άρα ραβδωτές τελικά;

και αυτό με το λάδωμα πως γίνεται με ένα πανάκι περνάς τις καβίλιες πέντε-έξι φορές;
 
Συγνώμη μπερδεύτηκα... Διαβάσα τα ποστ σας και επειδή με αφορά γιατί και εγώ έχω βάλει λείες καβίλιες...
Συνοψίζω
Λείες καβίλιες:
+καθαρίζονται πιο εύκολα

ραβδωτές:
+καλύτερη εκγύμναση στα πέλματα
+"Λιμάρει" τα νύχια
+Λιγότερο στρες (πιο σταθερό πάτημα)
Άρα ραβδωτές τελικά;

και αυτό με το λάδωμα πως γίνεται με ένα πανάκι περνάς τις καβίλιες πέντε-έξι φορές;
σωστά τα κατάλαβες, δεν χρειάζεται λάδωμα απλά κάθε 2-3 μήνες ένα ψέκασμα με chevi-tren και είσαι άρχοντας! 😉
 
αυτό με το λάδωμα πως γίνεται με ένα πανάκι περνάς τις καβίλιες πέντε-έξι φορές;
Το ξύλο από τη φύση του έχει τάσεις απορρόφησης της υγρασίας, η οποία εκτός της καταστροφής του προσφέρει γόνιμο έδαφος σε μύκητες, βακτήρια κλπ.
Το ελαιόλαδο που χρησιμοποιώ απορροφάται από το ξύλο (για αυτό το εφαρμόζω περισσότερες φορές) προσφέροντας κάποια στοιχειώδη υγρομόνωση και προστασία με όσο πιο φυσικό τρόπο γίνεται.
Μια δοκιμή σε ένα και μόνο ξυλάκι θα σας δείξει πως μακροπρόθεσμα γίνεται φοβερός σύμμαχός μας... ακόμη και την ώρα της καθαριότητας.
Και όλα αυτά χωρίς καμία απολύτως επιβάρυνση...
Τώρα για την αποφυγή της κάλυψης των παρασίτων σ' αυτά... ακολουθείς τη συμβουλή του @George98 . Για ψέκασμα με chevi-tren με μηνιαία όμως εφαρμογή... ειδικά τους ζεστούς μήνες.
 
Μπορεί να υπάρξει πρόβλημα με ψείρες σε εσωτερικό χώρο; Και μάλιστα το καταχείμωνο;
Φυσικα και μπορει. Εγω περσυ δεινοπαθησα Απριλιο μηνα μεσα στο σπιτι. Για περισσοτερες λεπτομερειες δες εδω τι ειχε γινει x.x
Προσωπικα για τις πατηθρες χρησιμοποιω καβιλιες του μετρου με ραβδωσεις, γιατι αυτες ειχα βρει. Οχι για καποιο αλλο λογο. Επισης, μπορουν να σταθεροποιηθουν στο κλουβι με τα πιαστρακια για τις πλαστικες
 
Επισης, μπορουν να σταθεροποιηθουν στο κλουβι με τα πιαστρακια για τις πλαστικες
Μιράντα πιστεύω πως αυτό πρέπει να αποφευχθεί γιατί δημιουργείται πολύ καλό σημείο απόκρυψης για τα παράσιτα.
 
Θεωρώ πως οι λείες καθαρίζονται πιο εύκολα σε σχέση με τις ραβδωτές. Προσωπικά βυθίζω τις πατήθρες σε κουβά με καυτό νερό και χλωρίνη για μια μέρα περίπου και μετά αφού τις ξεβγάλω τις αφήνω στον ήλιο να στεγνώσουν. Τουλάχιστον στα δικά μου καναρίνια η λεία πατήθρα δεν δημιουργεί αστάθεια μιας και το ξύλο από τη φύση του δεν είναι ολισθηρό.
 
Θεωρώ πως οι λείες καθαρίζονται πιο εύκολα σε σχέση με τις ραβδωτές. Προσωπικά βυθίζω τις πατήθρες σε κουβά με καυτό νερό και χλωρίνη για μια μέρα περίπου και μετά αφού τις ξεβγάλω τις αφήνω στον ήλιο να στεγνώσουν. Τουλάχιστον στα δικά μου καναρίνια η λεία πατήθρα δεν δημιουργεί αστάθεια μιας και το ξύλο από τη φύση του δεν είναι ολισθηρό.
Δεν το λέω με σιγουριά αλλά μήπως δεν είναι ότι καλύτερο για τα πουλιά οι πατηθρες να ποτίζουν με χλωρίνη;
Αλώστε με το βραστό νερό μόνο πάλι έχουμε το ίδιο αποτέλεσμα
 
Μα βρε Γιώργο μου άμα ξεπλυθουν καλά δεν υπάρχει πρόβλημα! Και εγώ όπως το κάνει ο Στέφανος το κάνω μόνο που τα αφήνω για μισή ώρα.🙂
 
μήπως δεν είναι ότι καλύτερο για τα πουλιά οι πατηθρες να ποτίζουν με χλωρίνη;

Όντως δεν είναι ότι καλύτερο👎. Επειδή έχω διπλό εξοπλισμό, οι φρεσκοπλυμένες πατήθρες μπαίνουν στα κλουβιά μετά από μια εβδομάδα περίπου. Συνεπώς έχει εξατμιστεί το χλώριο!
 
η λεία πατήθρα δεν δημιουργεί αστάθεια μιας και το ξύλο από τη φύση του δεν είναι ολισθηρό.
προσωπικά.. χρησιμοποιώ αυτές εδώ...
αν όταν ψεκάζουμε κλουβιά και πουλιά με chevi-tren κάθε δίμηνο..ψεκάζουμε και τις πατήθρες,τότε.. Ούτε γάτα ούτε ζημιά!
κάθε 2-3 μήνες ένα ψέκασμα με chevi-tren και είσαι άρχοντας!

. Γιώργη,τις απαντήσεις θεωρώ πως τις έχεις... Τώρα! 👍)
 
Εγώ αρχικά είχα κάνει πατηθρες από ελιά αλλά ήταν λείες και έβλεπα και τα δύο τα πουλάκια να δυσκολεύονται λιγο.
Τις αλλαξα με καβιλιες 10 & 12 χιλιοστών με ραβδώσεις και είναι πολύ καλύτερα τώρα στο καθάρισμα πιστεύω θα είναι λίγο πιο δύσκολες αλλά δε με πειράζει.
 
Back
Top