Διατροφή Ποια η κατάλληλη διατροφή για τα παχύσαρκα καναρίνια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης patilas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Γράφω έδω θέλω συμβουλες διατροφής τρία φετινα καναρινακια έχουν αποκτήσει πολυ λιπος και βέβαια τα έχω σε μεγαλο κλουβί.. Και μπορούν ν πετάνε κάποια συμβουλη να τα κάνω fit ξανά;
Μπορείς να βάλεις καμιά καθαρή φωτό, απο στήθος, κοιλιά, και κάποια ολόσωμη στο κλαρί; Να δούμε γιατί ακριβώς μιλάμε.

Υ. Γ Sorry Δεν είδα όλο αυτό το κατεβατό των απαντήσεων. Τι στο 😡 , σαν να εμφανίστηκαν απο το πουθενά.
 
Δεν έβγαλα φώτο έχεις δίκιο έχουν και εκεί λιπος.. Πφφφ τώρα φουλ δίαιτα;

Δεν πειράζει κύριε Μάκη τώρα τι κάνουμε είναι το θέμα..
 
Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση να μαθαίνουμε και εμείς; Η διατροφή πρέπει να αλλάξει απότομα και αμέσως ή σταδιακά;
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση να μαθαίνουμε και εμείς; Η διατροφή πρέπει να αλλάξει απότομα και αμέσως ή σταδιακά;
Οταν διαχειρίζεσαι ζωντανούς οργανισμούς που έχουν ατομικές ιδιαιτερότητες Αλίκη, μονολεκτικές απαντήσεις δεν υπάρχουν.
Αν υπάρχουν υποψίες για προβληματική τροφή η αλλαγή πρέπει να είναι άμεση . Αν απλά θέλουμε να διαφοροποιήσουμε την ποσόστωση των σπορικών, καλόν είναι να ξέρουμε απο που ξεκινάμε και που πρέπει να πάμε. Αυτό σε συνδιασμό με τον στόχο μας και τις καθημερινές ανάγκες του πουλιού το διαχειριζόμαστε αναλόγως. Αλλες φορές χρειάζεται ένα ισχυρό σοκ απο άποψη διατροφής για να αλλάξουν οι συνήθειες, άλλοτε πάλι κάνουμε μικρές μεταβολές (πρόσθεση ασπουριού) και ταυτόχρονα παίρνουμε δραστικά μέτρα. Οι μεγάλοι χώροι με κάποια πουλιά "αρχηγούς" που δεν δέχονται επαφές, είναι ένας τρόπος για να υπάρχει συνεχής κίνηση στο χώρο. Αλλες πάλι δεν κάνουμε απολύτως τίποτε, διότι όλα εξαρτώνται από την χρονική στιγμή και το "που θέλουμε να το πάμε". Με άλλα λόγια, ο εκτροφέας αποφασίζει το γιατί και το πώς, αρκεί να έχει απόλυτη αντίληψη και έλεγχο της κατάστασης.
 
Πώς φενεται σχεδόν μια εβδομάδα μετά;καιρός ήταν έτσι είναι όλα πλέον μοντέλα άμεσα αποτελέσματα. @misalouris @mgerom τι λέτε;
 

Συνημμένα

  • 2014-12-26_12.42.32.webp
    2014-12-26_12.42.32.webp
    18,3 KB · Προβολές: 83
Τα πουλάκια πλέον είναι οκ στυλάκια σε λιγότερο απο μια εβδομάδα... Αν θέλετε σας λέω το μικρό μυστικό μην με κράξετε όμως..
 
χαχα για τρεις μέρες υγρό λυποδιαλυτη στο νερό. Γαρνιτινη για την ακρίβεια
 
Back
Top