Αναπαραγωγή Πεθαίνουν ένας ένας οι νεοσσοί

ναι 2 φόρες και έδειχνε καλύτερα μόλις το έβαλα με το αρσενικό και θα σας ενημερώσω για τις αντιδράσεις τους

παιδιά ακόμα τίποτα απλά κοιτάει την φωλιά ο αρσενικός, δεν νομίζω να ταΐσει
Δυστυχώς δεν θα ταΐσει.
Μετά από 10 μέρες τα πουλιά, του είναι εντελώς ξένα.
Σε μερικές εξαιρετικές περιπτώσεις κάποια πουλιά το κάνουν, αλλά εξίσου εύκολα μπορεί να τα θεωρήσουν "εχθρικά" και να τους επιτεθούν.
Το θηλυκό αν δεν έχει πρόβλημα υγείας ετοιμάζει νέα αυγά... και γρήγορα θα φτιάξει νέα φωλιά.
Η μόνη λύση είναι να αναλάβεις εσύ εξ ολοκλήρου το τάισμα...
Πιστεύω πως θα τα καταφέρεις... μαθαίνεις άλλωστε γρήγορα.
Εμείς θα είμαστε εδώ για κάθε βοήθεια...
Όσο "χαζή" κι αν φαίνεται μια απορία, να την καταθέσεις. Γιατί κρέμεται μια ζωή από αυτή... Κι εμείς όλοι θα την αντιμετωπίσουμε με τη σοβαρότητα που πρέπει.
 
σας ευχαριστώ παιδιά για όλη την βοήθεια...
κύριε γιαννη η θηλύκια μόνο καθόταν από πάνω από το πουλάκι τίποτα άλλο δεν έκανε τώρα να βάλω αυγό βραστό μέσα το έχω έτοιμο
 
Θα έπρεπε να έχεις αυγουλακι (άφθονο), ο πατέρας μετά από τόσες μέρες αποκομμένος δεν θα ταισει.Ανέλαβε εσύ για 4-5 μέρες και θα πάρει τα πανό του
 
παιδιά βρήκα κρέμα νεοσσών θα πάω 3 με 4 το μεσημέρι να την πάρω έχει δοσολογίες πάνω ε;

οκ γιαννη προς το παρόν αυτό δίνω
 
Φίλε μου εγώ 15 ημερών το τάιζα κάθε 4 ώρες,τελευταίο στις 11-12 το βραδυ και μετά τις 6 το πρωί ξεκίναγα παλι. Τις πρώτες μέρες που δεν είχα κρέμα τάιζα κρόκο λιωμένο σε νερό. Όλα πήγαν τέλεια!
 
οκ εγώ δίνω ανά 2 ώρες και εγώ αυτό το μείγμα δίνω αλλά τώρα που 8α πάρω κρέμα δεν ξέρω ανά πόσο ποσότητα και ανά πόση ώρα πόσο είναι τώρα το δικό σου;
 
Το δικό μου είναι 40 ημερών και μόλις ξεκινησε με σπόρια.
Πρέπει να διαβάσεις αυτό: https://community.petbirds.gr/threads/Τάισμα-νεοσσών-στο-χέρι.23537/
Αν είναι πολύ αδύναμο ίσως πρέπει να δινεις ανα 2 ή 3 ώρες αλλιώς θα δίνεις μέχρι 2 ml ανα 4 ώρες με σύριγγα. Μεγαλώνοντας εμπειρικά θα βλέπεις πότε το παραφουσκώνεις.Απαραίτητο έιναι το θερμόμετρο τροφίμων για να βλέπεις την θερμοκρασία της κρέμας,έγω πήρα με 12 ευρώ.
Εσυ πώς το τάισσες;άνοιξε εύκολα το στόμα;
Διάβασε άν θές τα link για την θνησιμότητα και πές μας δυό λόγια για τη κατάσταση της φωλιάς ή της κανάρας.Αν δείς τιποτα περίεργο στείλε και καμιά φώτο να την δούν τα παιδιά.
Εδώ είναι το post με το δικό μου, μπας και βρείς κάτι χρήσιμο: https://community.petbirds.gr/threads/Συμβουλές-για-ταισμα-νεοσσών-στο-χέρι.23914/
 
θα στείλω φώτο αύριο πρωί γιατί δεν θα προλάβω σήμερα δουλεύω... Θα τα διαβάσω και θα σας απαντήσω η φωλιά είναι αψοχη πολύ καθαρή και έχω ψεκάσει με σπευ για ψείρες ψήλους κτλ

με δυσκόλεψε πάρα πολύ με το στόμα αλλα τώρα άρχισε να καταλαβαίνει και άνοιγε σχεδόν μόνο του
 
Φροντισε να βγαζεις τον αέρα απτον προλοβο είναι πολύ σημαντικό!
 
Φροντισε να βγαζεις τον αέρα απτον προλοβο είναι πολύ σημαντικό!
Αυτό δεν είναι για μικρότερης ηλικίας;Εγώ πάντως ποτέ δεν κατάλαβα πώς γίνεται, κάπου διάβασα οτι μπορεί και να τα πνίξεις αν δεν ξέρεις. Πώς γίνεται αυτο με τον αέρα;
 
Και εγώ πρόσφατα από ένα μέλος έμαθα πως.. λοιπόν.. Τους σηκωνεις το κεφαλακι ψηλά και με απαλες κινήσεις πατας τον αέρα μέσα στον προλοβο ΠΡΟΣΟΧΗ όχι την τροφή.. αν θα γίνει σωστά ακούς κάτι σαν ρεψιμο 😉
 
θα στείλω φώτο αύριο πρωί γιατί δεν θα προλάβω σήμερα δουλεύω... Θα τα διαβάσω και θα σας απαντήσω η φωλιά είναι αψοχη πολύ καθαρή και έχω ψεκάσει με σπευ για ψείρες ψήλους κτλ

με δυσκόλεψε πάρα πολύ με το στόμα αλλα τώρα άρχισε να καταλαβαίνει και άνοιγε σχεδόν μόνο του
Αν ταΐζεις κρέμα με τη σύριγγα σε 15 ημερών πουλί, δεν θα υπάρχει πρόβλημα.
 
Παιδιά δεν πρόλαβα να πάρω κρέμα σήμερα αύριο 8 το πρωί θα πάω κατευθείαν από την δουλειά...
 
Κρίμα Λευτέρη. Ειλικρινά τα περίμενες πως και πως και εμείς αναμέναμε φωτογραφίες. Ελπίζω αυτό το ένα να επιβιώσει.Αν όχι μην στεναχωριέσαι φίλε πάμε για του χρόνου.
 
παιδιά καλημέρα και δυσάρεστα ήρθαν μόλις ξύπνησα 11 το πρωί το βρήκα ψόφιο κρίμα τόσος κόπος χαμένος
σας ευχαριστώ πάντως που ήσασταν στο πλευρό μου κ με βοηθήσατε πολύ ειλικρινά ευχαριστώ
 
Back
Top