Αναπαραγωγή Πεθαίνουν ένας ένας οι νεοσσοί

παιδιά καλημέρα και δυσάρεστα ήρθαν μόλις ξύπνησα 11 το πρωί το βρήκα ψόφιο κρίμα τόσος κόπος χαμένος
σας ευχαριστώ πάντως που ήσασταν στο πλευρό μου κ με βοηθήσατε πολύ ειλικρινά ευχαριστώ
Ήτανε το πιο πιθανό να το βρεις πεθαμένο και αυτό από τη στιγμή που ήταν ατάιστο Λευτέρη. Κρίμα.
 
Κρίμα,Λευτέρη λυπάμαι πολύ.
Να παρακολουθείς την κανάρα αν είναι άρρωστη.
Ό,τι μπορούμε να κερδίσουμε τώρα είναι κάποια συμπεράσματα για να μας κάνουν πιό έτοιμους και υποψιασμένους την επόμενη φορά. Με αυτή την ελπίδα θα σου πρότεινα αν γίνεται ν'ανεβάσεις μια φωτογραφία ή να μας πείς λεπτομέρειες της κατάστασης μήπως και οι πιο ειδικοί μπορέσουν να βοηθήσουν στην προαναφερθείσα πορεία.
 
παιδιά καλημέρα και δυσάρεστα ήρθαν μόλις ξύπνησα 11 το πρωί το βρήκα ψόφιο κρίμα τόσος κόπος χαμένος
σας ευχαριστώ πάντως που ήσασταν στο πλευρό μου κ με βοηθήσατε πολύ ειλικρινά ευχαριστώ
Στ' αλήθεια λυπάμαι Λευτέρη... συμμερίζομαι κάθε στενάχωρη σκέψη σου.
 
Λευτερη δεν ξερουμε το ιστορικο του ζευγαριου, γιατι ηταν χωρισμενο, αν ηταν το ιδιο ζευγαρι που καποτε γεννησε χωρις φωλια και πως τα πηγαινε τωρα στη διαδικασια. Γνωμη μου ειναι πως δεν πρεπει να αποξενωνουμε το ζευγαρι οσες δυσκολιες και αν υπαρχουν.Ισως καποιο χρονο θα μπορουσες ελεγχομενα να τα αφηνες μαζι αν εκρινες οτι δεν τα εμπιστευοσουν. Ετσι ο αρσενικος δεν θα ενοιωθε ξενος μετα, οπως και η θηλυκια θα ειχε βοηθεια. Επισης απο την φωτο που εβαλες με την μπανιερα φαινεται(μαλλον) ο αρσενικος διπλα κατω στη θηλυκια μαζι στο με χωρισμα κλουβι απο την φωλια.Αν δεν σου δημιουργουσε προβλημα ο αρσενικος θα επρεπε να τον ειχες μαζι.Αν παλι εκανε προβληματα η'ετσι ενοιωθες θα τον ελεχγες με το χωρισμα. Εκτος αν γενικως ακολουθεις χωρια αρσενικο-θηλυκο για ασφαλεια, πραγμα που συνηθως φερνει ασχημα αποτελεσματα.
 
Λευτερη δεν ξερουμε το ιστορικο του ζευγαριου, γιατι ηταν χωρισμενο, αν ηταν το ιδιο ζευγαρι που καποτε γεννησε χωρις φωλια και πως τα πηγαινε τωρα στη διαδικασια. Γνωμη μου ειναι πως δεν πρεπει να αποξενωνουμε το ζευγαρι οσες δυσκολιες και αν υπαρχουν.Ισως καποιο χρονο θα μπορουσες ελεγχομενα να τα αφηνες μαζι αν εκρινες οτι δεν τα εμπιστευοσουν. Ετσι ο αρσενικος δεν θα ενοιωθε ξενος μετα, οπως και η θηλυκια θα ειχε βοηθεια. Επισης απο την φωτο που εβαλες με την μπανιερα φαινεται(μαλλον) ο αρσενικος διπλα κατω στη θηλυκια μαζι στο με χωρισμα κλουβι απο την φωλια.Αν δεν σου δημιουργουσε προβλημα ο αρσενικος θα επρεπε να τον ειχες μαζι.Αν παλι εκανε προβληματα η'ετσι ενοιωθες θα τον ελεχγες με το χωρισμα. Εκτος αν γενικως ακολουθεις χωρια αρσενικο-θηλυκο για ασφαλεια, πραγμα που συνηθως φερνει ασχημα αποτελεσματα.
Συμφωνω διοτι το ενστηκτο της μανας μετα απο 10 μερες ειναι η δημιουργια νεας φωλιας και τ αρς να μεγαλωσει τα μικρα
 
Eνταξει Λευτερη. Ηταν κατι που ειχα προσεξει ειτε τοτε με το αμεσο χωρισμα του αρσενικου, καθως και με το χωρισμα που ειχαν στον ιδιο χωρο του κλουβιου με την μπανιερα, ενωμενα προσωρινα. Μου ειχαν μεινει ως απορια τοτε, αλλα δεν τα ρωτησα γιατι ηταν το θεμα τοτε ''ποτε βγαινουν οι νεοσσοι''. Στο αναφερα τωρα για το αν μπορει να σε βοηθησει στον επομενο χρονο.
 
Λυπαμαι Λευτερη... απλα του χρονου ή και τωρα προσπαθησε να καταλαβεις τις ατιες που τα παραταει η μαμα τους... αλλιως θα πρεπει να αναλαμβανεις εσυ που δεν ειναι και το πιο ευκολο!
 
Back
Top