Γενικά Πεθανε η καναρα πανω στα αυγα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kaisaras
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kaisaras

PB New Member
Εγγραφή
24 Ιαν 2016
Μηνύματα
36
Πόλη
Σαντορίνη
καλησπερα σε ολους. Τη βοηθεια σας ηθελα σε προβλημα που μου προεκυψε.η θυληκια μου εκανε 5 αυγουλακια με σπορο ολα πηγαιναν τελεια και την εντεκατη μερα ηταν μεσα στη φωλια κι εβγαζε εναν ηχο πολυ βραχνο.σε ενα τεταρτο τη βρηκα πεθαμενη στη φωλια. Πηγα τα αυγα σε εναν γνωστο να τα βαλει σε παραμανα αλλα μου ειπε πως αφου περασε μια ωρα ισως εχουν πεθανει τα μωρα. Θα ηθελα τα φωτα σας σας παρακαλω για το τι γινετε σε τετοιες περιπτωσεις γιατι ειμαι πρωταρα στην αναπαραγωγη καναρινιων κι απογοητευτηκα πολυ ευχαριστω εκ των πρωτερων
 
Πολύ λυπηρό το θέμα κι άσχημο το θέαμα για εσένα. ☹ Βάλε τα αυγά άμεσα σε άλλη αφού έχεις μην απελπιστείς αμέσως. Αν δεν απομάκρυνες άμεσα το νεκρό πουλάκι δες τι έφταιξε, μήπως είχε 6ο αυγό κι έπαθε δυστοκία;
 
πηγα τα αυγα σε εναν γνωστο να τα βαλει σε παραμανα αλλα μου ειπε πως αφου περασε μια ωρα ισως εχουν πεθανει τα μωρα.
Αν η κανάρα κρατούσε τα αυγά ζεστά η μια ώρα δεν αποτελεί πρόβλημα..
Στις περισσότερες όμως περιπτώσεις η άρρωστη κανάρα, απλά κάθεται πάνω στα αυγά, ενώ σε κάποιες περιπτώσεις στέκεται χωρίς να τα ακουμπά.
κοντολογίς... Τα αυγά συνήθως έχουν νεκρωθεί μέρες νωρίτερα.
Εύχομαι να μην ισχύει η σκέψη μου και να πάνε όλα καλά.
Έτσι θα μετριάσεις και τη δική σου στεναχώρια...
 
Μπορείς να τα βάλεις σε θάλαμο - μηχανή - γεννήτρια και μόλις εκολαφθουν να τα ταΐσεις με κρέμα.. Δε γίνεται αλλιώς δύσκολα θα τα βγάλουν πέρα, θα ψηφίσουν και θα πάει χαραμη όλη η δουλειά. Πάντως λυπάμαι ειλικρινά. Για ο,τι νεότερο ενημέρωσε μας.
 
Μπορείς να τα βάλεις σε θάλαμο - μηχανή - γεννήτρια και μόλις εκολαφθουν να τα ταΐσεις με κρέμα...

Δεν είναι και το πιο σύνηθες να έχουμε μια επωαστική μηχανή stand by στο σπίτι για τέτοια ενδεχόμενα. Που να τη βρει τόσο άμεσα ώστε να μην κινδυνέψουν τα αυγά στα οποία η επώαση ευχόμαστε να συνεχίζεται;
 
δεν νομιζω να ειχε εκτο αυγο γιατι ηταν εντεκα μερες πανω στα αυγα και κλωσαγε. Το πουλακι φαινοταν μια χαρα μεχρι το πρωι που την ειδα πριν παω δουλεια. Αλλα την κοιταξα προσεκτικα αφου πεθανε ολα καλα ουτε σπυρια ουτε πρηξιμο ουτε μαυρο στιγμα. Ουτε παρασσιτα ψειρες κλπ. Δεν ξερω τι εφταιξε. Ομως αληθεια ποσο αντεχουν τα αυγα χωρις μανα γιατι μουπαν μετα απο μια ωρα ψοφανε ισχυει κατι τετοιο;

τα εδωσα στον κτηνιατρο να τα βαλει σε παραμανα αλλα μου ειπε ισως πεθαναν γιατι περασε μια ωρα γι αυτο ρωταω αν ισχυει κατι τετοιο δηλ ποση ωρα αντεχουν τα αυγα
 
κυριε μισαλουρη η καναρα ηταν υγειεστατη ενεργητικη χωρις δειγματα ασθενειας και τα αυγα ως τελευταια στιγμη τα ζεστενε κανονικα.
 
Μόνο υποθέσεις λοιπόν μπορεί κανείς να κάνει αφου δεν εδρασες αμεσα με άλλο θηλυκό. Αν τα είχες βάλει άμεσα σε άλλη καναρα θα μπορούσες σε 2 μερες να δεις τι γίνεται και πως εξελίσσομνται.
 
η καναρα ηταν υγειεστατη ενεργητικη χωρις δειγματα ασθενειας και τα αυγα ως τελευταια στιγμη τα ζεστενε κανονικα.
Σε εξωτερικό χώρο την είχες; Γιατί έχει πολλές μέλισσες αυτή την εποχή. Επίσης μπορεί να είναι και η καρδιά της πως να ξέρεις;
 
σε μια ωρα μπηκαν σε αλλη καναρα παρασκευη απογευμα σημερα το πρωι μου ειπαν δεν εγινε κ και μαλλον εχουν πεθανει.

τα πουλια ειναι σε ελεγχομενο χωρο προστατευμενο απο μυγες και καθε ζωυφιο απλα πριν πεθανει εφγαζε βραχνο ηχο
 
κυριε μισαλουρη η καναρα ηταν υγειεστατη ενεργητικη χωρις δειγματα ασθενειας και τα αυγα ως τελευταια στιγμη τα ζεστενε κανονικα.
Αυτό νόμιζες ή έβλεπες εσύ.
Δυστυχώς όταν εμείς δούμε την ασθένεια στο πουλί... είναι ήδη πολύ αργά.
Η φωλιά έκρυψε πιο πολύ το πρόβλημα...
Βέβαια υπάρχει και ο αιφνίδιος θάνατος... αλλά σπανίζει σε πουλιά με αναπαραγωγική ευρωστία.
Ασφαλώς.. Ποτέ... και κανείς... Δεν ξέρει.
 
Στο κλουβί είχες τον αρσενικό; αν ναι την τάιζε; Την άφηνε να φαει; η τροφή ήταν αρκετη; και τι εδινες; ρωτάω γιατί μπορεί να χάθηκε από αδυναμία. Λέω εγώ τώρα.
 
καλημερα σε ολους σας, το πουλι ηταν καλα στην υγεια του μιας και το πηρα απο τον κτηνιατρο μου που εκτρεφει δικα του καναρινια οποτε για χρονιο ασθμα το ξεχναμε, τωρα για το αν εβαζα βιταμινες στο νερο ναι και ο αρσενικος ηταν μια χαρα απεναντι της και την ταιζε και οταν αυτη ηταν στο φαι αυτος ετρεχε και κατσει στα αυγα και γενικα τιποτα δεν εδειχνε την καταληξη αυτη

και βεβαια μετα τον θανατο τησ καναρας εβγαλα τον αρσενικο απο αυτο το κλουβι και τον εβαλα σε αλλο που ειχα καθαρο με καθαρα πραγματα(ταιστρες-ποτιστρες κλπ.)και τροφη και οχι χυμα, το μονο που εχω στα πουλια που δεν ειναι καποιας εταιριας ειναι η αυγοτροφη που ετοιμαζω εγω
 
Back
Top