Γενικά Πεθανε η καναρα πανω στα αυγα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kaisaras
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
παντως πιστευω οτι δεν ηταν ουτε η τροφες ουτε εξωτερικος παραγοντας γιατι στον ιδιο χωρο εχω αλλο ενα ζευγαρακι που εχει 4 μικρα 12ημερων που τουσ δινω ακριβω τα ιδια πραγματα απο φαι και να μην τα ματιασω ολα πανε καταευχην
 
.. Αγαπητέ Κώστα, η θέση του φίλου σου ιατρού/εκτροφέα ποιά είναι, σχετικά με τον χαμό της κανάρας;
 
Ειναι οντως αρκετες οι ημερες και χανονται οι ελπιδες, το ξερω.
Κριμα. Μακαρι να βρεθει η αιτια. Μηπως του πηγες την καναρα να τη δει; Ισως καταλαβαινε γιατι πεθανε.
 
μιραντα του ειπα να του την παω αλλα η σταση του ηταν αρνιτικη και βεβαια απο αποσταση διαγνωση δεν γινεται, οταν τον ρωτησα για εγινε αυτο σε νεαρο πουλι δεν μου εδωσε καμα σχεδων απαντηση
 
η σταση του γιατρου ηταν καπως απομακρη
Μπορεί να είναι όλα αυτά που σκέφτηκες αλλά επειδή το μυαλό ταξιδεύει γρήγορα κι εμένα μ' αρέσει να σκέφτομαι και άλλα πιο απλά ενδεχόμενα... λέω αφού αυτός σου πούλησε την κανάρα και η η κανάρα πέθανε σε νεαρή ηλικία, πως λες να ένοιωσε από την είδηση; Οπωσδήποτε θα σκέφτηκε ότι του καταλογίζεις ένα μέρος ευθύνης και δεν ήθελε να αναπτύξει μεγάλη κουβέντα μαζί σου. Σίγουρα δεν ξέρει τι έφταιξε και ως γιατρός δεν θέλει να παραδεχτεί τον απρόβλεπτο παράγοντα. Υπάρχουν πολλά ακόμα ενδεχόμενα, που δεν έχει πλέον σημασία. Αφού δεν μπορείς τίποτα να αποδείξεις, ούτε για το άτυχο θηλυκό, ούτε για τ' αυγά, μην ταλαιπωρείσαι με σκέψεις και εικασίες. Ατυχίες υπάρχουν στην ζωή.
 
Πολλές φορές δεν δείχνουν να συμμερίζονται την αγωνία και τη στεναχώρια μας... ακόμη κι αν έχουν μερίδιο ευθύνης.
Ίσως εκεί φεύγει το λειτούργημα του ιατρού και μπαίνει το ένστικτο του εμπορίου...
Τι να πω;
 
Το ενδεχομενο να βγηκαν και να ειπε οτι δεν βγηκαν δεν παιζει; Με βαση αυτα που λες παντα. Γιατι μια ωρα νσ μεινουν τα αυγα χωρις νσ ζεσταίνονται δεν ειναι προβλημα. Τωρα αν ειναι παραπανω, αν πεθαναν απο πριν δεν το ξερουμε. Λιγο μας μπερδεψες. Μας ειπες ειναι φιλος σου και μετα οτι δεν του εχεις και τοση εμπιστοσυνη λογο της στασης του.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
ολα να ειναι οπως τα λεει
.. Τί σου είπε, δηλαδή;
συγνώμη που επιμένω, αλλά προσπαθώ να εντοπίσω(αν υπάρχει) το προφίλ και το ποιόν του ιατρού. Επίσης.. Θα συμφωνήσω με τον Κώστα, πες μας σε παρακαλώ σε ποιά περιοχή είσαι καθώς και τα στοιχεία του ιατρού.. Δεν απαγορεύεται πιστεύω.
 
πολλες φορες πιστευεις οτι μπορει να ειναι φιλος σου καποιος αλλα οταν υπαρχει συμφερων βλεπεις τη ηταν τωρα σαν γιατρος και σαν φιλος θα επρεπε να μου πει κατι για το πως μπορει να εφυγε το πουλι ωστε να προσεχω στο μελλον και με προβληματισε οτι μου βελεγε οτι θελει να αλλαξει αιματα στα δικα του, και με λιγα λογια εσεις που δεν με ξερετε μου λετε μια καλη κουβεντα για την απωλεια που ειχα απο αυτον δεν το ακουσα αυτο

ειμαι σαντορινη
 
Α δεν πάμε καλά... Δηλαδή εμείς είμαστε σίγουροι πως ο γιατρός είναι δόλιος και ενώ σε άλλο θέμα "χτίζουμε γέφυρες καλοσύνης", εδώ διψάμε για αίμα, θέλουμε διευθύνσεις και ονόματα να διαπομπεύσουμε μια υπόληψη επειδή νομίζουμε.
 
πολλες φορες πιστευεις οτι μπορει να ειναι φιλος σου καποιος αλλα οταν υπαρχει συμφερων βλεπεις τη ηταν τωρα σαν γιατρος και σαν φιλος θα επρεπε να μου πει κατι για το πως μπορει να εφυγε το πουλι ωστε να προσεχω στο μελλον και με προβληματισε οτι μου βελεγε οτι θελει να αλλαξει αιματα στα δικα του, και με λιγα λογια εσεις που δεν με ξερετε μου λετε μια καλη κουβεντα για την απωλεια που ειχα απο αυτον δεν το ακουσα αυτο
.. Μη σε παίρνει από κάτω! Και άλλοι πολλοί(και γω μέσα)την έχουν πατήσει και την έχουν πληρώσει από τέτοιους (ο Θεός να τους κάνει)ανθρώπους!
επιμένω όμως να μάθω ποιός είναι..όπως στο φόρουμ υπάρχει η λίτσα με σωστούς επιστήμονες και βοηθούς,έτσι πρέπει να μάθουμε όλοι μας ποιός/α είναι,ώστε να φυλαγόμαστε!
όσο για καναρίνι.. Εδώ είμαι εγώ,θα σου δώσω!
 
  • Like
Αντιδράσεις: theodr
οπως και ειπα ολλα αυτα ειναι στο μυαλο μου μπορει τα πραγματα να ειναι ετσι οπως μου τα ειπε και απλα να ημουν ατυχως αλλα βαση το οτι τα αυγα αντεχουν μια ωρα χωρις την μανα τους μου ηρθαν αυτα στο μυαλο
 
Α δεν πάμε καλά... Δηλαδή εμείς είμαστε σίγουροι πως ο γιατρός είναι δόλιος και ενώ σε άλλο θέμα "χτίζουμε γέφυρες καλοσύνης", εδώ διψάμε για αίμα, θέλουμε διευθύνσεις και ονόματα να διαπομπεύσουμε μια υπόληψη επειδή νομίζουμε.

@maria p δεν σε κατάλαβα;Θέλεις να το εξηγήσεις λίγο ή να μας πεις που απευθύνεσαι;
 
σας ευχαριστω ολουσ για οτι κανετε σε εμενα και σε αλλους εδω μεσα. το θεμα ειναι οτι εχεις ενα πουλακι και προσπαθεισ να καταλαβεις της αναγκες του και να μην παρεμβαινεις και πολλη διαφορετικα απ οτι θα εκανε στην φυση και μετα το χανεισ και ψαχνεις τουσ λογους, δεν κατηγορω κανεναν απλα ψαχνω το λογο για να δω που εκανα λαθος εγω
 
@maria p δεν σε κατάλαβα;Θέλεις να το εξηγήσεις λίγο ή να μας πεις που απευθύνεσαι;
Σε όλους, στον καθένα.
Με ποια στοιχεία και ποιες γνώσεις καταλήξαμε ότι έχει ευθύνη ο γιατρός; Με υποψίες; Διάβασε όλο το θέμα, πως κουβέντα στην κουβέντα μέσω αοριστιών, φτάσαμε να ζητάμε το όνομά του για να στηλιτευθεί. Το βρίσκει κάποιος σωστό αυτό; Έτσι κατηγορούνται οι άνθρωποι; Είμαι αποφασιστικά αντίθετη με τέτοιες νοοτροπίες.
 
σαν γιατρος και σαν φιλος θα επρεπε να μου πει κατι για το πως μπορει να εφυγε το πουλι ωστε να προσεχω στο μελλον και με προβληματισε οτι μου βελεγε οτι θελει να αλλαξει αιματα στα δικα του,
.. Διαβάζοντας, μαρία, το πιο πάνω κομμάτι..φίλος, πτηνίατρος, εκτροφέας κι όμως.. Δεν είπε τίποτα στον Κώστα σχετικά με τον χαμό της κανάρας. Δεν ασχολήθηκε..
Αν θεωρείς Μαρια πως ήταν σωστός.. Τότε ζητώ συγνώμη και επιμένω να θέλω να μάθω ποιός είναι, να πάω και γω τα δικά μου!
 
Αν θεωρείς Μαρια πως ήταν σωστός..
Αν είναι καθέναν που δεν είναι σωστός να τον "κράζουμε" δημόσια, θα έπρεπε να κυκλοφορούμε με ντουντούκες. Εδώ λέμε αν έχει ευθύνη όχι αν συναισθηματικά είναι τρυφερός φίλος.
 
μαρια εχεις δικιο σε αυτο που λες και αν ειδες δεν τον κατηγορησα ποτε χωρις να ριξω την ευθυνη πρωτα σε εμενα αλλα θα σου πω μονο οτι θες να ακουσεις κατι παρηγορω και οχι καποιων να σου μιλαει για τα δικα του τα πουλια και να μην σου ξεκαθαριζει τι εγινε με το δικο σου

το θεμα νομιζω ξεφυγε λιγο πρωτα σαν γιατρος ηθελα κατι να μου πει και μετα σαν φιλος μαρια
 
απλα ψαχνω το λογο για να δω που εκανα λαθος εγω
..
Αν είναι καθέναν που δεν είναι σωστός να τον "κράζουμε" δημόσια, θα έπρεπε να κυκλοφορούμε με ντουντούκες. Εδώ λέμε αν έχει ευθύνη όχι αν συναισθηματικά είναι τρυφερός φίλος.
.. Εκεί ακριβώς θέλω να φτάσω.. Ούτε ως επιστήμων φέρθηκε σωστά, κατ εμέ! Εσείς που διαβάσατε το θέμα, τι γνώμη έχετε..όχι για τον φίλο, αλλά για τον επιστήμονα; δεν έπρεπε, για την τιμή των όπλων, να δει το πουλί και να του ρίξει έστω λίγη στάχτη στα μάτια; αν το είχε κάνει αυτό Μαρία, ο Κώστας πιστεύω πως δεν θα άνοιγε καν το θέμα.. Ενώ τώρα ψάχνεται και θεωρεί τον εαυτό του υπαίτιο!
και αυτό που γράφω.. Δεν το θεωρώ κράξιμο. Γράφτηκα στην παρέα αυτή με σκοπό να μάθω.. Αλλά και να μάθω να φυλάγομαι!
.. Αν φέρθηκε έτσι στον γνωστό.. Τι μπορεί να περιμένει ένας ξένος;
απορία το'χω..
 
Back
Top