Ασθένειες Περίθαλψη περιστεριού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης TZANNA
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

TZANNA

PB New Member
Εγγραφή
1 Νοε 2019
Μηνύματα
6
Γεια σας,
Πριν τέσσερις μέρες βρήκα ένα περιστερι που δεν πετούσε, το πήγα στον κτηνίατρο και μου έδωσε ένα χάπι για να δυναμώσει. Μέχρι σήμερα το κρατούσα σε κούτα στο μπαλκόνι και του έδινα σιτάρι. Σήμερα το πήγα στο κτημα, σε ένα κοτετσι και το έβαλα σε ξεχωριστό μέρος που έχω και μια άρρωστη κότα. Δεν πεταει και μάλλον βασει της συμπεριφορας του έχει παραμυξωιωση (είδα ένα βίντεο με περιστερι που είχε την ίδια συμπεριφορά). Τι με συμβουλευετε να κανω;
 
Πρώτα από όλα, μπράβο σου που το μάζεψες και το φρόντισες.
Πες μας πού μένεις ώστε να δούμε αν υπάρχει εξειδικευμένος σε πτηνά γιατρός στην περιοχή σου, γιατί μάλλον θα τον χρειαστείτε.
Αν και δεν είναι στα ερωτήματα που θέτεις, εφόσον υπάρχει η δυνατότητα, και μέχρι να είσαι βέβαιη για το τι έχει το πουλί, απομόνωσέ το εντελώς (και από την άρρωστη κότα)
Τι χάπι είναι αυτό που του έδωσε; Ξέρεις μάρκα...;
 
Ευχαριστώ για την απάντηση!
Μου έδωσε ένα μεμονωμένο χάπι για να δίνω το 1/4 για τέσσερις μέρες. Επειδή το άνοιξα δε φαίνεται ξεκάθαρα η ονομασία του χαπιου. Αυτά που βλεπω τουλάχιστον είναι vet - usage@terina @omorgyl 10.
Εγώ βρίσκομαι στην πόλη της κομοτηνης
 
Καλησπέρα..συγνώμη που επεμβαίνω.. Αναφέρεις κάπου ότι το περιστεράκι έχει δαχτυλίδια.. Εννοείς βραχιολακια στα πόδια; Μήπως έχει φύγει από κάποια εκτροφή κάπου κοντά σου..
 
Καλησπέρα..συγνώμη που επεμβαίνω.. Αναφέρεις κάπου ότι το περιστεράκι έχει δαχτυλίδια.. Εννοείς βραχιολακια στα πόδια; Μήπως έχει φύγει από κάποια εκτροφή κάπου κοντά σου..
Ναι έχει 2 βραχιολακια στα πόδια. Στην αρχή αυτό σκέφτηκα, αλλά μετά επειδή είδα τη συμπεριφορά του και υποθέτω βάσει των συμπτωματων ότι έχει παραμυξοιωση και επειδή είναι κολλητικη, σκέφτηκα ότι μάλλον αυτός που το είχε το άφησε. Όταν το βρήκα δίπλα του είχε ακόμη ένα περιστερι ψωφιο. Έτσι κατέληξα στο παραπάνω συμπέρασμα
[automerge]1572719341[/automerge]
Εάν έχει δακτυλίδι επάνω γραφή κάτι νούμερα, μπορείς να μας τα γράψεις;
Οχι, δεν γράψει τίποτα, το κοίταξα!
[automerge]1572719378[/automerge]
Εάν έχει δακτυλίδι επάνω γραφή κάτι νούμερα, μπορείς να μας τα γράψεις;
Δεν γράφει κατι
 
Τζάννα καλησπέρα, η παραμυξοϊοση είναι η σοβαρότερη ασθένεια στα περιστέρια. Μπορεί να συνέλθει (το 10-15 % συνήθως επιβιώνει) όμως για πάντα θα είναι φορέας. Το χάπι που σου έδωσε είναι το Stomorgyl , ένα αντιμικροβιακό φάρμακο γενικής χρήσης. Κατά την άποψη μου δεν μπορούσε (ακόμα και εσύ) να κάνει κάτι περισσότερο. Δεν τα αφήνουν οι περιστεράδες αυτά τα πουλιά όπως γράφηκε. Συνήθως τα θανατώνου και μην βιαστείτε να με κρίνεται, είναι ότι καλύτερο. Αυτό το σύστημα επικρατεί γενικά σε περιπτώσεις εκδήλωσης μιας τόσο επικίνδυνης νόσου. Απλά μερικά πετάνε, εκδηλώνεται η νόσος, δεν μπορούν να γυρίσουν πίσω και τελικά πεθαίνουν σε κάποια πλατεία. Η ευχή είναι να μην έχουν διαδώσει την νόσο και παρατηρηθούν μαζικοί θάνατοι. Τζάννα παρόμοια ασθένεια (αλλάζει απλά το στέλεχος της ) πιάνει και τις κότες. Εάν θυμάμαι καλά ένας γιατρός είχε πει πως από τις κότες πάει στα περιστέρια, όχι το αντίθετο. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτε περισσότερο παρά μόνο το χαπάκι που σου έδωσε ο γιατρός, κσβέστη (υδράσβεστο) γύρω από το κουμάσι που το έβαλές και μακρυά από άλλα πουλιά (εάν έχεις ). Εάν έχεις άλλα πουλιά θανάτωσέ το άμεσα. Από τα συμπτώματα που είπες κατά την άποψη μου ο θάνατος του είναι σίγουρος. Καλή συνέχεια και μπράβο σου...
 
Τζάννα σαν πληροφορία θα σου πω και αυτό. Διάφοροι γιατροί του εξωτερικού δίνουν σαν μία θεραπεία να σώσεις ένα πουλί ( όλοι πιστεύουν πως θα είναι πάντα φορέας) τον εμβολιασμό του τρεις φορές μέσα σε μια εβδομάδα Δε -Τε-Πα. Το αφήνεις μετά σε απομόνωση και πιθανώς να επιβιώσει. Κατά την άποψη μου μόνο συναισθηματικά θα σε ωφελήσει. Δεν μπορεί το πουλί να ξαναγίνει όπως πρώτα. Καλή συνέχεια. Μια σελίδα που μπορεί να σε βοηθήσει σχετικά είναι η ακόλουθη https://www.pigeonracingpigeon.com/...eight-most-common-health-problems-in-pigeons/
 
Παύλο δεν μπορώ να σου περιγράψω πόσο πονάει κάτι τέτοιο. Να σημειώσεις πως πάντα κάθε κακό συμβαίνει στο πουλί που αγαπάς περισσότερο. Όλα τα αγαπάς και τα προσέχεις όμως βρε αδελφέ κάποιο έχεις μέσα στην καρδιά σου σε πιο περίοπτη θέση.΄Εκει θα βρει να χτυπήσει. Να μην πλησιάζει το κακό σε κανένα μας και οι μικροί μας φίλοι να είναι πάντα υγιή πουλάκια, που θα μας γεμίζουν χαρές.
 
Είναι η στιγμή που θα πρέπει να επιλέξεις η καθαρίζεις ή αγαπάς και θα μετράς απώλειες. Εσύ αποφασίζεις. Δεν μου έτυχε και δεν θέλω να μου έρθει σαν επιλογή.
 
Και μακάρι να μην σε απασχολήσει ποτέ. Απλά το έγραψα για να δικαιολογήσω όλους τους φίλους που κάθε μέρα τους λένε σκληρούς και άκαρδους. Εκείνους που δεν έχουν μία να πάνε καφενείο και χαλάνε έως το τελευταίο τους ευρώ σε φάρμακα, να γιατρέψουν το κουμάσι τους. Καλή συνέχεια σε όλους τους φίλους.
 
Μου έδωσε ένα μεμονωμένο χάπι για να δίνω το 1/4 για τέσσερις μέρες. Επειδή το άνοιξα δε φαίνεται ξεκάθαρα η ονομασία του χαπιου. Αυτά που βλεπω τουλάχιστον είναι vet - usage@terina @omorgyl 10.
Του έδωσε ο κτηνίατρος STOMORGYL (10 δισκία για σκύλους και γάτες ). Επειδή περιέχει και Metronidazole το έδωσε με την λογική ότι το πουλί πάσχει από protozoa (τριχομονάδα-ψευδομονάδα). Οποτε λογικό.
 
Του έδωσε ο κτηνίατρος STOMORGYL (10 δισκία για σκύλους και γάτες ). Επειδή περιέχει και Metronidazole το έδωσε με την λογική ότι το πουλί πάσχει από protozoa (τριχομονάδα-ψευδομονάδα). Οποτε λογικό.
Ευχαριστώ για την ενημέρωση. Δυστυχώς το πουλάκι δεν επέζησε, σήμερα κατέληξε. Ίσως ήταν το καλύτερο, γιατί τυραννιόταν.
 
Back
Top