Ασθένειες Περιέργη συμπεριφορά καναρινιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billoss1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

billoss1

PB Member
Εγγραφή
28 Φεβ 2016
Μηνύματα
616
Καλησπέρα σε όλη την παρεα, ενα καναρινακι μου εχει μια περιεργη συμπεριφορα εδω και καμποσες μερες! Ενω εχει κανονικη συμπεριφορα(τρωει, πινει ειναι ζωηρο, κουτσουλιες αψογες, απο αναπνευστικο καθαρος, κανονικο παχος) οταν καθεται στην πατηθρα ξαπλωνει πανω της! Σαν κατι να τον ενοχλει στα ποδαρακια χωρις ομως να υπαρχει καποιο σπασιμο η καποιος τραυματισμος.σας εχει τυχει κατι παρομοιο;
 
Τον έπιασες καθόλου τώρα τελευταία; Τα πόδια του τα κοίταξες από κοντά;
Από πρόσφατη εμπειρία μπορώ να σου πω πως δεν είχα προσέξει τίποτα μέχρι να δω τον Λέανδρο (αρσενικό gloster) να κάθεται ξαπλωμένος στην πατήθρα. Τελικά είχε πρηστεί το πόδι του από το δαχτυλίδι. Εδώ και το θέμα: https://community.petbirds.gr/threads/Πρήξιμο-ποδιού-από-το-δαχτυλίδι.29725/
Ακόμα, μόνο στα δύο gloster που έχω το έχω παρατηρήσει αυτό, εάν χρειαστεί να τα πιάσω (για κόψιμο νυχιών, κούρεμα, να βάλω epithol), μόλις τα βάλω στο κλουβί, πάνε ή σε πατήθρα ή στον πάτο και το παίζουν λίγο σαν ψόφια. Ξαπλώνουν πάνω στα πόδια τους για 5 περίπου λεπτά και μετά ξαναξυπνούν και αρχίζουν να κελαηδούν κτλ.
 
Τον έπιασες καθόλου τώρα τελευταία; Τα πόδια του τα κοίταξες από κοντά;
Από πρόσφατη εμπειρία μπορώ να σου πω πως δεν είχα προσέξει τίποτα μέχρι να δω τον Λέανδρο (αρσενικό gloster) να κάθεται ξαπλωμένος στην πατήθρα. Τελικά είχε πρηστεί το πόδι του από το δαχτυλίδι. Εδώ και το θέμα: https://community.petbirds.gr/threads/Πρήξιμο-ποδιού-από-το-δαχτυλίδι.29725/
Ακόμα, μόνο στα δύο gloster που έχω το έχω παρατηρήσει αυτό, εάν χρειαστεί να τα πιάσω (για κόψιμο νυχιών, κούρεμα, να βάλω epithol), μόλις τα βάλω στο κλουβί, πάνε ή σε πατήθρα ή στον πάτο και το παίζουν λίγο σαν ψόφια. Ξαπλώνουν πάνω στα πόδια τους για 5 περίπου λεπτά και μετά ξαναξυπνούν και αρχίζουν να κελαηδούν κτλ.
τον επιασα δεν ειδα ουτε πρηξιμο ουτε τπτ!;/ειναι συνεχεια ξαπλωμενος πανω στα ποδια του!
 
τον επιασα δεν ειδα ουτε πρηξιμο ουτε τπτ!;/ειναι συνεχεια ξαπλωμενος πανω στα ποδια του!
Όλη μέρα γίνεται αυτό ή μόνο όταν πάει να κοιμηθεί;
Κελαηδάει καθόλου;
Μήπως είναι καθόλου φουσκωμένος; Από κουτσουλιές;
 
Όλη μέρα γίνεται αυτό ή μόνο όταν πάει να κοιμηθεί;
Κελαηδάει καθόλου;
Μήπως είναι καθόλου φουσκωμένος; Από κουτσουλιές;
εχω γραψει κουτσουλιες αψογες!φουσκωμενος καθολου, δεν κελαιδαει
 
Δεν μπορώ να το δω μπροστά μου για να σου πω με σιγουριά, αλλά αυτά δεν σου θυμίζουν συμπτώματα ασθένειας;
εννοειται κατι δεν παει καλα! Αλλα δεν εχει κανενα αλλο συμπτωμα για να με οδηγησουν καπου
 
Βασίλη, o Fluently, το αρσενικό καναρίνι που έχω και είναι 5 ετών, επί 4 χρόνια που τον φιλοξενώ, κάνει αυτή τη δουλειά για μεγάλα διαστήματα κάθε χρόνο. Τώρα, την πέφτει στη βάση της αυγοθήκης, ενώ από Ιούνιο έως Οκτώβρη, έριχνε ξάπλες πάνω στη σχάρα με τα πόδια να κρέμονται. Και αυτό γίνεται επί χρόνια. Δεν έχει κάτι, είναι κατά τα άλλα (όταν δεν ξεκουράζεται δλδ) ζωηρότατος, κελαιδά, ζευγαρώνει, μεγαλώνει τα μωρά του (ειδικά από περίπου 16 ημερών έως τις 40) μόνος του, μια και παίρνω τη μητέρα από το κλουβί, και γενικά είναι μια χαρά. Ο μοναδικός λόγος που δεν τον πήγα σε γιατρό ήταν ότι ο άνθρωπος που μου τον χάρισε, μου είπε ότι έτσι κάνει το πουλί αυτό και να μην ανησυχώ.
Ενδεχομένως λοιπόν και το καναρίνι σου, και δεδομένων όλων αυτών που γράφεις (κουτσουλιές, αναπνευστικό, λίπος...) να είναι καλά, χωρίς όμως φυσικά να μπορώ να σου εξασφαλίσω ότι είναι.
 
Κάθε χρόνο έτσι και φέτος υπάρχουν μερικά αρσενικά καναρίνια που έχουν παρόμοια συμπεριφορά.
΄Έτσι τους αρέσει έτσι κάνουν.
Η διαφορά ενός τέτοιου πουλιού από ένα άρρωστο είναι μεγάλη και εύκολα αναγνώσιμη από τον καθένα.
Το άρρωστο θα φουσκώσει και σε κάποιες περιπτώσεις θα κρύψει και το κεφάλι του...
Εμείς απλά παρακολουθούμε.
 
Κάθε χρόνο έτσι και φέτος υπάρχουν μερικά αρσενικά καναρίνια που έχουν παρόμοια συμπεριφορά.
΄Έτσι τους αρέσει έτσι κάνουν.
Η διαφορά ενός τέτοιου πουλιού από ένα άρρωστο είναι μεγάλη και εύκολα αναγνώσιμη από τον καθένα.
Το άρρωστο θα φουσκώσει και σε κάποιες περιπτώσεις θα κρύψει και το κεφάλι του...
Εμείς απλά παρακολουθούμε.
Και εγω κατι τετοιο υποψιαζομαι οτι απλα ετσι καθεται! Δεν φουσκωνει ποτε ουτε κεφαλι γυρναει ουτε τπτ...
 
και μένα ο Ρένος, το πρώτο μου καναρίνι μάλιστα, έτσι κάνει. από όταν τον απέκτησα.σου δίνει την εντύπωση ότι βαριέται! ώστοσο είναι μια χαρά και μάλιστα πάντα άριστος πατέρας.. Παρατήρησε την συμπεριφορά του όμως μήπως και εντοπίσεις συμπτώματα ασθένειας.
 
Ενα είδος ας πούμε ποδοδερματίτιδας, έχει τέτοια συμπτώματα. Αλλοτε εξελίσσεται σε κανονική βακτηριακή μόλυνση και άλλοτε βρίσκεται εν υπνώσει και δημιουργεί απλώς μια "λέπτυνση" του δέρματος στην πατούσα των πουλιών που δεν είναι εμφανής. Είναι δυσάρεστη για τα πουλιά όπως φαίνεται, γι' αυτό κάθονται χαμηλά στηριζόμενα στην κοιλιά. Η απόλυτη καθαριότητα και η αλλαγή των πατηθρών σε ξύλινες μασίφ μεγάλης διαμέτρου 12-14 χιλ. Βοηθάει. Επίσης καλόν θα είναι ένα πέρασμα με μπεταντίν κάθε βράδυ πριν τον ύπνο για μερικές μέρες, μέχρι να φανεί η εξέλιξη.
 
Ενα είδος ας πούμε ποδοδερματίτιδας, έχει τέτοια συμπτώματα. Αλλοτε εξελίσσεται σε κανονική βακτηριακή μόλυνση και άλλοτε βρίσκεται εν υπνώσει και δημιουργεί απλώς μια "λέπτυνση" του δέρματος στην πατούσα των πουλιών που δεν είναι εμφανής. Είναι δυσάρεστη για τα πουλιά όπως φαίνεται, γι' αυτό κάθονται χαμηλά στηριζόμενα στην κοιλιά. Η απόλυτη καθαριότητα και η αλλαγή των πατηθρών σε ξύλινες μασίφ μεγάλης διαμέτρου 12-14 χιλ. Βοηθάει. Επίσης καλόν θα είναι ένα πέρασμα με μπεταντίν κάθε βράδυ πριν τον ύπνο για μερικές μέρες, μέχρι να φανεί η εξέλιξη.
Θα το δοκιμασω και αυτο κυριε μακη ευχαριστω
 
Τι πουλάκι είναι;(ράτσα)
Είχες δώσει κάποιο βιταμινούχο σκεύασμα απο μήνα και πίσω;
Οι πατήθρες είναι αυτές που βλέπω στο avatar σου;
 
Μήπως πιάστηκε κάπου το ποδαράκι του και μετά ξεπιαστηκε και τώρα πονάει.
Μου έχει τύχει και αυτή την στιγμή έχω μία καρδερίνα με τέτοιο θέμα.
Αστο να πάρει τον χρόνο του και παρακολούθησε το...


Εκτός αν είναι αυτό που αναφέρει ο κύριος Μακης
 
Τι πουλάκι είναι;(ράτσα)
Είχες δώσει κάποιο βιταμινούχο σκεύασμα απο μήνα και πίσω;
Οι πατήθρες είναι αυτές που βλέπω στο avatar σου;
Οχι δεν ειναι ρατσα ειναι κοινο καναρινακι... Δινω combivitMA ναι οι πατηθρες ειναι αυτες
 
Back
Top