Ασθένειες Περιεργος ηχος απο το στομα καναρινιου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sissy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ηρθα σε τηλεφωνικη επαφη (ειμαι εκτος Αθηνων για1-2 ημερες) με τον κτηνιατρο μου.
Η απαντηση του ηταν οτι πρεπει να ειναι ακαρι απο αυτα που του περιεγραψα
Να του βαλω Pulmosan 1 σταγονα ανα 10 ημερες επι 3 δεκαημερα.
Ξερω τι γραφει το χαρτακι της εταιριας σαν δοσολογια,
Εχω ομως εμπιστοσυνη στον κτηνιατρο μου και θα ακολουθησω τις οδηγιες του.
( Αυτη την στιγμη εχουμε (τουλαχιστον) 3 διαφορετικες αποψεις για την δοσολογια! )

Αλεξια ρωτωντας εμαθα οτι υπαρχει μια κτηνιατρος οθφαλμιατρος (βασικα για σκυλια-γατες κτλ)
Ξεροντας οτι ειναι απλο να διαπιστωθει ο καταρρακτης (ακομα και εγω ειδα οτι τα ματια του εχουν
θολα-γαλακτερο χρωμα, στον ειδικο φακο)θεωρησα οτι δεν χρειαζοτανε να την επισκευθω.
Αλλαζοντας το μεγεθος του κλουβιου σε πολυ μικροτερο,
εχοντας σε καθε κλαδακι νερο και φαγητο εχει προσαρμοστει
και μπορω να πω οτι δεν αντιμεπωπιζει σοβαρα προβληματα πλεον.
Σας ευχαριστω ολους! :)
 
... ( Αυτη την στιγμη εχουμε (τουλαχιστον) 3 διαφορετικες αποψεις για την δοσολογια! )...
οντως σισσυ

τη δικη μου (που μου προτεινε εννοω)δεν την θυμαμαι 100%
θα το επαληθευσω...
παντως υπαρχει κ αλλη δοσολογια, ισως 2 κιολας, εντος φορουμ...
ο Θεος να μας φωτισει μην γινει κανενα μη αναστρεψιμο...😱
κ γω αρχισα ηδη θεραπεια σε ολα(ετσι μου ειπε...)
 
ο Θεος να μας φωτισει μην γινει κανενα μη αναστρεψιμο...😱
Αν "ανακατέψετε" λίγο ακόμη τις δοσεις να προσέξετε εκτός από το "μη αναστρέψιμο" να μη γίνει και καμιά έκρηξη 😛

Όταν πάμε στο γιατρό δεν ασχολούμαστε ούτε με τα φόρουμ, ούτε με τα χαρτάκια των φαρμάκων. Κάνουμε ακριβώς ότι μας έχει πει και... "στο τέλος ξυρίζουν το γαμπρό"...
 
...Min me pareksigisis den diaplektizome mazi sou , oute afisbiti ton giatro sou , appla ena pragma pou mas xaraktirizi san laos ine oti poles fores ta isopedonoume ola.

Prosopika dexome tin apopsi ton anthropoon pou exoun gnosi allla labeno poli pio sobari tin apopsi ton athropon pou exoun IDIKEBMENI GNOSI

για την εξειδικευση συμφωνω :)
στην περιπτωση που μπορεις να βρεις καποιον, ακομα καλυτερα...
εγω αυτον μπορεσα να βρω εδω,
δεν εχω λογο να τον αμφισβητησω ουτε μπορω με βεβαιοτητα να "κρινω"...

ισως παρω κ αλλη αποψη αν βρεθει αναλογος γιατρος.

αυτο που μπορω να κανω
κ το κανω ειναι συνεχες διαβασμα σε εγκυρα site, μελετες...
με τα φτωχα αγγλικα μου δυσκολευομαι πολυ αλλα ο καθενας οτι μπορει κανει.

τωρα με το "ισοπεδωμα" ελπιζω να μην υπονοουσες εμενα...
θα το θεωρουσα προσβλητικο...☹

ετσι κ αλλιως δεν ισοπεδωνω τιποτα αλλα δεν εκανες κ τοσο σαφες που αναφερεσαι...
Min me pareksigisis den diaplektizome mazi sou , oute afisbiti ton giatro sou , appla ena pragma pou mas xaraktirizi san laos ine oti poles fores ta isopedonoume ola.

δεν σε παρεξηγω ουτε σκεφτηκα τιποτα περι διαπληκτισμου...
αποψεις ανταλλασσουμε

σ ευχαριστω για ολα any way :)
 
Αν "ανακατέψετε" λίγο ακόμη τις δοσεις να προσέξετε εκτός από το "μη αναστρέψιμο" να μη γίνει και καμιά έκρηξη 😛

Όταν πάμε στο γιατρό δεν ασχολούμαστε ούτε με τα φόρουμ, ούτε με τα χαρτάκια των φαρμάκων. Κάνουμε ακριβώς ότι μας έχει πει και... "στο τέλος ξυρίζουν το γαμπρό"...
δικιο εχεις Σταυρο
αλλα οι εγκυρες αποψεις διίστανται...

στο πρωτο μερος διεκρινα ειρωνιούλα;
ή ιδεα μου; 🙄

Υ. Γ
με τα πουλια μου η σχεση ειναι "σαν παιδια μου" κ ακομα παραπανω...
δεν μπορω να τοποθετηθω με χιουμοριστικη διαθεση sorry..☹
 
με τα πουλια μου η σχεση ειναι "σαν παιδια μου" κ ακομα παραπανω...
δεν μπορω να τοποθετηθω με χιουμοριστικη διαθεση sorry..☹
Προσωπικά όταν πηγαίνω τα παιδιά μου στο γιατρό τηρώ αποκλειστικά και μόνο τις οδηγίες του ως μια προσπάθεια μη χιουμοριστικής αντιμετώπισης του θέματος.
 
Sissi,

to Pulmosan skotoni ta akaria tis traxeias, omos den bori na skotoni ta ayga apo ta akaria. I anaptiksi apo ta ayga mexri na ginoune pali akaria einai peripou 8 meres, mexri kanoune afta pali ayga pernane apo 12 eos 14 meres.

Gia afto mou fenete poli sosto afto pou lei o Iatros sou, na kaneis kathe 10 meres mia therapia me to Pulmosan.

Afto me tis 30 meres pou grafoune i odigies tou Pulmosan den katalaba mexri simera.

Alexandros
 
ωραια κ δεν ηξερα τους χρονους εκκολαψης. 🙂
thanks alexandre!
οποτε μεσα στο 14ημερο εχουμε 2 εκκολαψεις... (η οχι;)

παραμενει η απορια μου
γιατι ο δικος μου ειπε για 2 επαναληψεις σε 2 μερες... Κ μετα σε 14(ακομα δεν το επαληθευσα αλλα νομιζω σωστα θυμαμαι...)
αν τους πεσει πολυ...🙄
 
οποτε μεσα στο 14ημερο εχουμε 2 εκκολαψεις... (η οχι;)
Oxi ta akaria proti genias einai molis etoimo gia na kanoune pali ayga.

παραμενει η απορια μου
γιατι ο δικος μου ειπε για 2 επαναληψεις σε 2 μερες... Κ μετα σε 14(ακομα δεν το επαληθευσα αλλα νομιζω σωστα θυμαμαι...)
αν τους πεσει πολυ...🙄
Afto mou fenete epikindino giati to dilitirio (Ivermectini) xriasete toulaixston, os ksero ego, 4 meres na figi apo soma tou pouliou entelos pali. An to baleis se 2 meres pali, i dosi dilitirio sto soma einai megalo. Kai se 14 meres einai epikintino, giati an kanane pali ayga den tous piaseis.

Tin epomenei fora otan pas ekei rota ton, me ti skepsei sou elege afto.

Alexandros
 
Oxi ta akaria proti genias einai molis etoimo gia na kanoune pali ayga.


An to baleis se 2 meres pali, i dosi dilitirio sto soma einai megalo. Kai se 14 meres einai epikintino, giati an kanane pali ayga den tous piaseis.

Tin epomenei fora otan pas ekei rota ton, me ti skepsei sou elege afto.

Alexandros
λοιπον διευκρινηση γιατι ετσι πως το εγραψα δεν το καταλαβες σωστα.
2 επαναληψεις σε δυο συνεχομενες μερες...
τριτη +τεταρτη πχ
ακομα χειροτερα δλδ...
εκτος αν για καποιο λογο κρινει οτι η μια σταγονα δεν ειναι αρκετη...
οταν λες:

Afto mou fenete epikindino giati to dilitirio (Ivermectini) xriasete toulaixston, os ksero ego, 4 meres na figi apo soma tou pouliou entelos pali.

εισαι σιγουρος;
που το εμαθες; (αν θυμασαι...) απο γιατρο;
 
Αν "ανακατέψετε" λίγο ακόμη τις δοσεις να προσέξετε εκτός από το "μη αναστρέψιμο" να μη γίνει και καμιά έκρηξη 😛

Όταν πάμε στο γιατρό δεν ασχολούμαστε ούτε με τα φόρουμ, ούτε με τα χαρτάκια των φαρμάκων. Κάνουμε ακριβώς ότι μας έχει πει και... "στο τέλος ξυρίζουν το γαμπρό"...

Εκανα γνωστες τις <εντολες> του κτηνιατρου μου και ετυχε να διαβασω (απο Eva) γνωμη αλλου κτηνιατρου
στο site που ευγενικα με φιλοξενει.
Δεν εχω γνωσεις κτηνιατρικης ουτε πειρα σε θεματα ασθενειων ή δοσεων΄φαρμακων,
για να ειμαι σε θεση να τις <ανακεψω>.
Με το φορουμ ασχολουμαι γιατι νομιζω οτι μαθαινω πραγματα οπως εχω ξαναγραψεικαι τα χαρτακια των φαρμακων τα διαβαζω ουτως η΄αλλως.:cool14:
Ξανατονιζω οτι εχω εμπιστοσυνη στον γιατρο μου
αλλα αυτο δεν απαγορευει να συζηταω και να ακουω οτιδηποτε...
Βρισκω χιουμορ στις φρασεις της Eva και τιποτε αλλο
Συμφωνω με την Eva τα ζωα μου τα φροντιζω και εγω
ισως περισσοτερο και απο τα παιδια μου!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 
αχ σισσυ μου!
μονο εσυ κ η georgina με νιωθετε
 
evaluieva : Otan egrafa gia isopedosi egrapsa MAS XARAKTIRIZI perilabano mesa ke ton eafto mou ke den itan anafora sto ooma sou.
I dosologia ine MIA afti pou iparxi stin sis=kevasia
Stavrio sinfino apolita me afto pou les < otan pao ta pedia mou ston giatro akoloutho pista afto pou lei o giatros > ta pedia ta pas se pediatro ke akolouthis afto pou lei o pediars den ta pas se kardiologo elizontas na sou dosi agogi san tou pediatrou etsi den ine?
Ke gai na min to makrigoroume , sebastes oles i apopsis , o kathenas perni tis apofasis tou ke apokomizi ta kala ke ta kaka .
 
Νομιζω συμφωνουμε ολοι!
Ακολουθουμε οτι επιλεξει ο γιατρος η΄ο κτηνιατρος εφ΄οσον τους εμπιστευομαστε και οχι οτι λενε τα χαρτακια για δοσολογιες :D
Οχι γιατι και οι γιατροι η΄οι κτηνιατροι δεν κανουν λαθη... (με πολυ εξειδικευμενες ειδηκοτητες)
αλλα στο τελος ξυριζουν τον γαμπρο... Που γραφει και ο Stavros
Βλεπετε η δοσολογια μπορει να ειναι 1 απο την εταιρια αλλα...
οι οδηγιες των γιατρων διαφορες, για παιδια και πουλια!
Οταν δικαιολογουνται κιολος με μια λογικη (διαβαζε Alexandros) ακομη καλυτερα! Αυτο θα μπορουσε να μου το εξηγησει και ο κτηνιατρος μου αν δεν ημουν εκτος Αθηνων
... (ΑΣΧΕΤΟ ... ΚΟΥΝΗΘΗΚΑΜΕ ΠΟΛΥ ΣΤΗΣ ΣΠΕΤΣΕΣ 😱 λογω του σεισμου)
ΚΑΛΗ ΜΕΡΑ :)
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ
 
Back
Top