Παρουσιάζω Περιστέρια Αρχάγγελοι

Wind-sa

PB Member
Εγγραφή
7 Μαρ 2008
Μηνύματα
2.021
Πόλη
Αθήνα
Και επειδή η αγάπη μου στα περιστέρια όλο και μεγαλώνει θέλω να μοιραστώ μαζί σας μερικές φωτό από ακόμα ένα ζευγαράκι περιστέρια που έχω.

Τα περιστέρια αυτά είναι μια ράτσα του λέγεται Αρχάγγελοι (ή περιστέρι Πυρουλα - Gimpel). Ο πρόγονος τους είναι ένα απλό άγριο περιστέρι. Απλά σκεφτείτε τι μπορεί να κάνει η επιλεκτική εκτροφή και μονο. Η ράτσα αυτή δημιουργήθηκε πριν πολλά πολλά χρονια και κατάγεται από Νταλμάτια (σήμερα είναι μία από τις ιστορικές περιοχές της Κροατίας).

Archangel Pigeon-0002.jpg

Archangel Pigeon-0009.jpg

Archangel Pigeon-0012.jpg
Αυτά είναι τα νεαρά μου περιστέρια Αρχάγγελοι - Mike και Gabby (από τους Αρχαγγέλους Michael και Γαβριήλ) Στην αρχή το είπα για πλακα αλλα τελικά κράτησαν τα ονόματα. )

Τα πήρα στην ηλικία τον τριών εβδομάδων για να συνηθίζουν το νέο σπίτι τους και να μην υπάρχουν παιδικές αναμνήσεις από τον παλιό εκτροφέα. Αν ποτε θα φύγουν η αν θα τα αφήσω ελεύτερα να πετάνε λογικά θα γυρίσουν στο σπίτι μου όπου είναι μεγαλωμένα. (και όχι εκεί που γεννήθηκαν).

Archangel Pigeon-0029.jpg

Αυτή τη στιγμή ζουν στο σπίτι μου στο κλουβί. Τα βγάζω μια φορα την ημερα για καμια ώρα. Προς το τέλος του μηνα θα βγούν μόνιμα στο κλουβί του μπαλκονιού.

Τα πουλάκια δεν έχουν πάρει ακόμα το τελικό τους χρώμα. Δεν έχουν αλλάξει ακόμα τα παιδικά φτερά. Όμως φαίνεται ήδη ποσο γυαλίζει το φτέρωμα τους.

Archangel Pigeon-0017.jpg

Κάπως έτσι θα γίνουν όταν θα μεγαλώσουν.
19732226_1985045911767699_1898651943824818054_n.jpg

Η παρέα μας μεγαλώνει )
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Πολύ εντυπωσιακά, να τα χαίρεσαι! Παπαγάλο ονειρευόσουν παλιά με περιστέρια κατέληξες, πώς γίνεται αυτό? 😄
Παπαγάλο ονειρεύομαι ακόμα. Tα μικρά παπαγαλάκια τα έχω χορτάσει. Πάντα ήθελα Macaw η Blue Fronted Amazone. Αλλα είναι πουλια τα οποια δεν μπορεί να τα έχει ο καθένας. Εγώ έχω θέμα του χόρου, του χρόνου και θέμα με τις φωνές τους. Γι'αυτο παραμένουν όνειρο ακόμα. Αν τυχόν ποτε θα μετακομίσω σε καμια μονοκατοικία τότε πιθανότατα θα πάρω. Αλλα εγώ έχω και το θέμα ότι με ενδιαφέρει η διαδικασία αναπαραγωγής. Οποτε θα χρεαστεί αν πάρω ζεγάρι άμεσος 😛 Οποτε καταλαβαίνεις )
 
Μεγαλώνουμε... μετακομίσαμε στο μπαλκόνι. Μια φορά την εβδομάδα (όταν κάνω γενικό στο κλουβί τους) τα φέρνω στο σπίτι για προληπτικό ψέκασμα από τα παράσιτα και τα αφήνω να πετάνε λίγο. Χαίρονται πολύ. Εύχομαι κάποια στιγμή θα τους βγάλω στην ταράτσα, όπου ίσος μια μέρα θα τα αφήσω ελεύτερα να πετάνε. Αλλα πρέπει να έχουν κάνει την φωλια πρώτα για να έχουν κίνητρο να γυρνάνε στο κλουβί τους.

Μερικές φρέσκες φωτογραφίες.

Χαλάρωση
64799
Σερφάρουμε στα Social Media. Στα ελληνικά Club των Αρχαγγέλων. Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι σπάνιο πουλί, Αλλά πολλοί λίγοι έχουν στην Ελλάδα αυτά τα καταπληκτικά περιστέρια. Νομίζω πρέπει να διορθώσουμε αυτό!
Archangel Pigeon-0042.jpg
Ελεύτερη πτήση
Archangel Pigeon-0043.jpg
Με την Μαμά
Archangel Pigeon-0044.jpg
Κάνουμε την καρδιά των Cockatiel
Archangel Pigeon-0046.jpg
Η περιέργεια δεν έχει όρια
Archangel Pigeon-0048.jpg
 
Τα πουλια είναι σχεδόν 2 μηνών. Η κατάλληλη ηλικία για αναπαραγωγή ξεκινάει από 7-10 μηνών. Όμως τον αρσενικό τον είχα δει ήδη να γουργουρίζει στο θηλυκό του. Οποτε όταν κλείσουν 7 μήνες θα βάλω φωλια. Και πιθανότατα αν θα καταφέρω να τα βγάλω στην ταράτσα τότε θα πάρω ακόμα ένα ζευγάρι Αρχαγγέλους διαφορετικής χρωματικής. Είναι ενδιαφέρον η γενετική τους. )
 
Αυτά είναι για κλουβί. Δεν βγαίνουν έξω.
Εφόσον δεν έχω ταράτσα δικη μου δεν μπορώ να τα αφήνω να πετάνε.

Όταν όμως οι περιστεραδες αφήνουν τα πουλια τους να πετάνε, αυτά συνήθως δεν προσγειώνονται αλλου. Πετάνε και γυρνάνε στο χωρο τους. Δεν έχουν επαφή με αλλα περιστέρια. Δεν τρώνε αλλου, δεν απομακρύνονται από το σμήνος. Τα απλά περιστέρια συνήθως τα διώχνουν και δεν τα αφήνουν να πλησιάζουν τα καλά πουλια. Οποτε συνήθως ένας προληπτικός ψεκασμός απο ψίρες είναι αρκετός.

Οι Αρχάγγελοι είναι μεγαλύτερα στο μέγεθος από ένα απλό περιστέρι και πιο όμορφα όσο αφορά το χρώμα. Και επειδή δεν έχω ένα ανοικτό χωρο όπως αυλή η ταράτσα για να το βλέπουν από ψιλά τα πουλια και να προσγειώνονται άφοβα, δεν μπορώ να τα αφήσω να πετάνε. Υπάρχει κίνδυνος ότι από λάθος θα προσγειωθεί σε λάθος μπαλκόνι είτε στο έδαφος... Και εύκολα κάποιος θα το βουτήξει.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πωλίνα, πάρα πολύ όμορφα! Αυτό είναι το τυπικό, ας πούμε το σύνηθες χρώμα της συγκεκριμένης ράτσας;
Και... Ερώτηση Νο. 2 : στα κεφαλάκια τους έχουν καρούμπαλο στο σημείο που τα πούπουλα εξέχουν ή απλώς τα τελευταία είναι πιο μεγάλα από τα υπόλοιπα;
 
Αυτό είναι το τυπικό, ας πούμε το σύνηθες χρώμα της συγκεκριμένης ράτσας;

Αυτό το χρώμα είναι αρχέγονο για την ράτσα αυτή. Υπάρχουν πολλές όμορφες μεταλλάξεις βεβαια. Αλλα μονο τα αρχέγονα έχουν τόσο πολύ λάμψη στα φτερά τους...όπως και στα περισσότερα πουλια, θεωρώ ότι τα αρχέγονα είναι πάντα πιο όμορφα. Όμως αν θα είχα χώρο σίγουρα θα έπαιρνα και άλλες μεταλλάξεις.

Archangel Pigeon-0063-ρεσ.webp

στα κεφαλάκια τους έχουν καρούμπαλο στο σημείο που τα πούπουλα εξέχουν ή απλώς τα τελευταία είναι πιο μεγάλα από τα υπόλοιπα;

Όχι, δεν έχουν καρούμπαλο, είναι το λοφίο τους. Είναι ένα είδος σκουφου που υπάρχει στα περιστέρια. Οι Αρχάγγελοι συνήθως εκτρέφονται με αυτό το σκούφο/λοφίο. Ελάχιστα πουλια υπάρχουν και χωρίς λοφίο όμως δεν είναι τόσο παραδοσιακά.

Οι Αρχάγγελοι μου είναι ακόμα σε πτερόρροια όμως ήδη παίρνουν το χρώμα τους )

Αρσενικό

Archangel Pigeon-0065-male-ρεσ.webp


Θηλυκό

Archangel Pigeon-0065-female-ρεσ.webp
 
Back
Top