Παρουσιάζω Περιστέρια Αρχάγγελοι

Εδώ η μικρή με την μαμά.
Archangel Pigeon-0126-res.webp

Ένα μικρό βιντεάκι. Δείτε την αντίδραση από το Αυστραλιανό περιστέρι. Ήταν πολύ ενθουσιασμένο με το μωρό. )

[VIDEO]
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Κάποια σημάδια δείχνουν πως είναι θηλυκό. Αλλα δεν είναι ακόμα σίγουρο. Περιμένω να μεγαλώσει λίγο ακόμα για να σιγουρευτώ. Αν είναι θηλυκό τότε θα του βρω αρσενικό σχετικά εύκολα. Ήδη έχω βρει και θα πάρω λογικά σε κανένα μην ή δυο. Αν είναι αρσενικό όμως είναι σχεδόν αδύνατον να πουλήσει κάποιος εκτροφέας θηλυκό πουλί μονο του. Σε αυτή τη περίπτωση θα μείνει πιθανότατα χωρίς ταίρι για αρκετό καιρό. Οποτε ας ελπίσουμε ότι είναι θηλυκό. :)

Καλή χρονια σε όλους! ... Με υγεία και ευτυχία για εσάς, τις οικογένειες σας και τα ζωάκια σας! Χρονια Πολλά!
 
Κάποια σημάδια δείχνουν πως είναι θηλυκό
Καλή Χρονιά και σε εσάς.
Ποια σημάδια είναι αυτά; Δεν θέλω να σε κουράζω, αλλά πραγματικά είμαι πολύ περίεργος να μάθω πως (εκτός από DNA) ξεχωρίζει κανείς σε μικρή ηλικία ποιο περιστέρι είναι αρσενικό και ποιο θηλυκό.
Και γιατί είναι τόσο δύσκολο να βρεις θηλυκό αντίστοιχο στην περίπτωση που το πουλάκι αποδειχθεί αρσενικό; Εννοώ, γιατί δεν πουλάνε θηλυκά; Τα χρησιμοποιούν σε πολυγαμικές αναπαραγωγές;
 
Ποια σημάδια είναι αυτά; Δεν θέλω να σε κουράζω, αλλά πραγματικά είμαι πολύ περίεργος να μάθω πως (εκτός από DNA) ξεχωρίζει κανείς σε μικρή ηλικία ποιο περιστέρι είναι αρσενικό και ποιο θηλυκό.

Από όσα μου είπαν οι έμπειροι ότι ξεχωρίζουν με το σχημα του κεφαλιού τα μικρά (πιο συγκεκριμένα του κρανίου). Εγώ βλέπω αυτή τη διαφορα αλλά σε μεγάλα περιστέρια, ενω για να το δεις σε μικρά θέλει εμπειρία. Επίσης πολλοί μου είπαν ότι ξεχωρίζονται με τα κόκκαλα της λεκάνης (με αυτό το τρόπο ξέρω ότι πολλοί διακρίνουν φύλλο στα lovebirds). Επίσης με το σχήμα της αμάρας (προσωπικά στηρίχτηκα σε αυτό το μέθοδο επειδή τράβηξα κάποιες φωτό και μετά σύγκρινα με αυτά που βρήκα στα ξένα sites). Στο μέγεθος του αυγού (λένε ότι συνήθως το μικρότερο αυγό είναι θηλυκό και το μεγαλύτερο αρσενικό) αλλα και πάλι όχι πάντα. Σε μένα το εμφανές μεγαλύτερο αυγό πέθανε. Αυτό το πουλάκι βγήκε από μικρότερο αυγό. Τέλος πάντων κατά 98 % "περιστεραδον" είπαν ότι είναι θηλυκό. Θα δούμε.

Και γιατί είναι τόσο δύσκολο να βρεις θηλυκό αντίστοιχο στην περίπτωση που το πουλάκι αποδειχθεί αρσενικό; Εννοώ, γιατί δεν πουλάνε θηλυκά; Τα χρησιμοποιούν σε πολυγαμικές αναπαραγωγές;

Λένε ότι ένα ζευγάρι γεννάει πάντα ένα ζευγάρι (δηλαδή 1 αρσενικό και 1 θηλυκό απόγονο), συνήθως δεν γεννάνε 2 θηλυκά η 2 αρσενικά. Αν τυχόν θα πάει κάτι στραβά πιο συχνά πεθαίνει το θηλυκό. Επίσης απ όσα κατάλαβα στα περιστέρια αρκεί να έχεις ένα καλο αρσενικό τότε μπορείς να το ζευγαρώσεις με 2-3 θηλυκά σε ένα χρόνο. Δεν ζευγαρώνουν σε χαρέμι. Φτιάχνουν ζευγάρια. Για να δεθεί ένα ζευγάρι τα βάζουν πρώτα μαζί για 2-4 εβδομάδες. Σε άλλες συνθήκες ο αρσενικός παραμένει με μια θηλυκά για όλη του την ζωή. Οποτε αν κάποιος έχει έναν καλο αρσενικό στην ουσία μπορεί να μην θέλει αλλα 50 αρσενικά πουλια. Αυτό βεβαια όσο αφορά διακοσμητικά περιστέρια, σε αγωνιστικά αλλα ισχύουν πιθανότατα.
 
Τα μεγάλα μας μωρά μεγάλωσαν. Είναι πλέον σχεδόν δεν ξεχωρίζουν απο τα ενήλικα. Περιμένουμε να τελειώσει η πτερορροια. Ενα απο αυτα είναι ήμερο επειδή το ηχα στο σπίτι. Έρχεται επάνω μου για χάδια. Με ακολουθεί απο δωμάτιο σε δωμάτιο.
IMG_20200315_180735.webp
Πριν μερικές μέρες απόκτησαν και 2 νέα αδερφάκια. Οπότε η οικογένεια μεγαλώνει και γινόμαστε πολλοί... Αλλα δεν θα εχω χώρο να κρατήσω ολα βέβαια.
IMG_20200315_180709.webp

IMG_20200315_180721.webp
 
User23658 είπε:
Ουαουυυ και ραμφακι περίεργο
Μαίρη, αν και πιστεύω ότι δεν αναφέρεσαι σε αυτό, παίρνω την ευκαιρία μιας και το είδα για να πω ότι αυτό το κομμάτι του ράμφους θα πέσει, θα φύγει σε λίγα εικοσιτετράωρα. Λέγεται "δόντι του αυγού" και χρησιμεύει στους νεοσσούς για να σπάσουν το κέλυφος του αυγού κατά την εκκόλαψη.

bird_tooth.jpg

Πωλίνα να τα χαίρεσαι.
 
@Stavros Σταυρε δε το είχα προσέξει Ευχαριστώ που μου το πες και το εμαθα.. Εγω ειδα Γενικά το ραμφος. Τα κοτοπουλακια έχουν εξίσου ένα τέτοιο αλλά μπροστά δεν ξέρω αν χρησιμεύει στο ίδιο πραγμα αλλά μόλις βγουν απ το αυγό εγώ το βγάζω για να μπορουνε να φάνε!
 
User23658 είπε:
@Stavros Σταυρε δε το είχα προσέξει Ευχαριστώ που μου το πες και το εμαθα.. Εγω ειδα Γενικά το ραμφος. Τα κοτοπουλακια έχουν εξίσου ένα τέτοιο αλλά μπροστά δεν ξέρω αν χρησιμεύει στο ίδιο πραγμα αλλά μόλις βγουν απ το αυγό εγώ το βγάζω για να μπορουνε να φάνε!
Καλέ μην το βγάζεις! Για αυτό τον λόγο υπάρχει για να σπάνε το αυγό. Σε μια μέρα πέφτει μόνο του.
 
Θα ήθελα να δώσω στο κοντινό μέλλον ένα μικρό Αρχάγγελο, αυτό που είναι ήμερο.

Αν κάποιος το θέλει μπορώ να το χαρίσω. Με μονη προϋπόθεση, να μένει το πουλάκι στο σπίτι με ανθρώπους και συχνές βόλτες και όχι κάπου παρατημένο στο μπαλκόνι μονο του. Επίσης θέλω να το πάρει κάποιος άνθρωπος από το forum με κάποιο ιστορικό μηνυμάτων και posts. Οποιος ενδιαφέρεται στείλτε ΠΜ.

Θα ανεβάσω μερικές φωτογραφίες το ΣΚ.

* [Αν γίνετε να μην μετακινηθεί το μήνυμα αυτό στις αγγελίες, παρακαλώ. Λογικά οποιος δεν ενδιαφέρεται για τα περιστέρια δεν μπαίνει σε αυτό το post,...άρα δεν είναι από αυτούς που αναζητώ.]
 
Back
Top