Παρουσιάζω Περιστέρια Αρχάγγελοι

Ευχαριστω Παιδιά για τα καλά σας λόγια.

Εδώ και μια εβδομάδα έχει ολοκληρωθεί το χτίσιμο του νέου μας κλουβιού. Το κλουβί το σχεδίασε και μου έφτιαξε ο φίλος μας ο Aντώνης @pantazo. Είναι μια φοβερή κατασκευή, πολύ άνετη για τα πουλια και σχεδιασμένο ακριβώς για το μπαλκόνι μου. Χωρίζεται στη μέση αλλα με μερικές εύκολες κινήσεις γίνετε και ενιαίο.

Archangel Pigeon-0091.jpg

Archangel Pigeon-0092.jpg

Archangel Pigeon-0093.jpg

Archangel Pigeon-0094.jpg
[automerge]1571647685[/automerge]
Τα πουλάκια απολαμβάνουν το νέο τους χόρο. Και ήδη ετοιμάζονται να φωλιάσουν απ όσο βλέπω. Επίσης Ένας φίλος μας έχει κάνει δώρο οραίεες ισπανικές ταΐστρες και αυτόματες ποτίστρες. Οποτε μόλις θα έχω χρόνο θα προσαρμόσω και το αυτόματο πότισμα στο κλουβί και θα είναι άρχοντες!

Τι χαρά είναι να βγαίνεις το πρωί στο μπαλκόνι και να βλέπεις τα περιστέρια σου να σε περιμένουν και να σε καλούν να έρθεις. :) Απόλαυση.

Archangel Pigeon-0103.jpg

Archangel Pigeon-0104.jpg

Archangel Pigeon-0107.jpg

Archangel Pigeon-0108.jpg
 
Πολύ ωραία Πωλίνα! Δεν είναι όμως κάπως εκτεθειμένα στα αρπακτικά;

Σταυρο, είναι. Αλλα στα περιστέρια δεν γίνετε και άλλο. Επίτηδες έχω διαλέξει την σήτα με μικρότερες τρύπες. Οποτε στην ουσία ένα αρπακτικό δεν θα καταφέρει να βάλει όλο το πόδι μέσα στο κλουβί για να το πιάσει το περιστέρι. Το βραδυ τα περιστέρια κοιμούνται στο προστατευμένο περιβάλλον οποτε είναι προστατευμένα από νυχτερινά αρπακτικά. Την ημερα ελπίζω να μην έχω τέτοιους επισκέπτες.

Φαντάσου αν θα τα άφηνα ελεύτερα για πέταγμα ποσο άγχος θα είχα. Οι περιστεραδες κάθε μέρα ανεβάζουν φωτό με τραυματισμένα η κλεμμένα περιστέρια από αρπακτικά. (((
 
Οι περιστεραδες κάθε μέρα ανεβάζουν φωτό με τραυματισμένα η κλεμμένα περιστέρια από αρπακτικά. (((

Επιβεβαιωνω, δυστηχως, Πωλινα, στις σελιδες των περιστεραδων στο Fb γινεται χαμος τελευταια με τα φτερωτα και μη αρπακτικά.
Βεβαια για τα μη φτερωτα αρπαχτικά τα δαχτυλίδια αποτελουν ασημαντη λεπτομέρεια, σπανιως επιστρέφουν τα πουλια στον ιδιοκτήτη τους

Πολλα μπραβο στον Αντωνη!
 
Αυτό για τα μη φτερωτά αρπακτικά το άκουσα και εγώ. Ότι σπανια επιστρέφουν το πουλί στον ιδιοκτητη τους. Δηλαδή αν αυτός έχει βούτες και έπιασε τον Αρχάγγελο μου τι να το κάνει; Αφού ταίρι δεν έχει... Να το ζευγαρώσει με βουτά; Να χαλάσει την ράτσα του; Και απ όσα μου είπαν ότι θα προτιμήσει να το πουλήσει 3-5 ευρω στους αγνωστους παρα να πάρει τηλέφωνο στον ιδιοκτητη.

Αλλα κακά τα ψέματα τα περιστέρια στην Ελλάδα (τουλάχιστον τα διακοσμητικά - για αγωνιστικά δεν ξέρω) δεν κοστίζουν πολλά και δεν έχουν μεγάλη ζήτηση. Δεν Οργανώνουμε μεγάλες εκθέσεις όπως για παράδειγμα στην Ιταλία. Και δεν έχουμε ποιοτικά πουλια και ποιοτικούς εκτροφείς. Οποτε ποσο να κοστίζει ένα περιστέρι χωρίς δυνατό γενεαλογικο δέντρο; Γιαυτο τα πιασμένα τα πουλάνε 5 ευρω.
 
Πωλίνα, να δείξεις ιδιαίτερη φροντίδα στην αποπαρασίτωση εφόσον έχεις και άλλα πουλιά στον ίδιο χώρο.
Τα περιστέρια είναι στο μπαλκόνι, οποτε δεν έχω αλλα πουλια μαζί.

Καταπληκτικό το κλουβί και οι Αρχάγγελοι αλλά εμένα το μάτι μου έπεσε σε κάτι gouldian σκέτη κόλαση!
Ευχαριστώ. Τα gouldians έχουν ξεχωριστό δωμάτιο στο οποιο και έγινε κατασκευή τις κλούβας. Εννοείτε τώρα τα περιστέρια είναι έξω. Οποτε τυχαία έπεσαν στο φακό και στα ματια του Γιάννη τα gouldians )

Ένα διάστημα είχα κ εγώ αρχαγγέλους πολύ όμορφο Περιστέρι
Κώστα δείξε μερικές φωτό από τα πουλια που είχες. Εγώ σε λίγο θα αρχίσω να ψάχνω για άλλο ένα πουλάκι. Και κατά προτίμηση θέλω να βρω ένα Blue Wing Pale Αρχάγγελο.
[automerge]1574256514[/automerge]
Και εδώ το νέο μέλος της οικογενειας μας. Ένα μικρό που εκκολάφτηκε 11 νοεμβρίου. Το δεύτερο αυγό δυστυχώς δεν τα κατάφερε. Οποτε οι γονείς δίνουν όλη την προσοχή τους και αγάπη στο πρώτο τους μικρό.

Archangel Pigeon-0112-11-Octobriou-res.webp

Archangel Pigeon-0113-ress.webp

Archangel Pigeon-0115-ress.webp

Χτες φορέσαμε το δακτυλίδι... και απέκτησε ταυτότητα το μικρό Αρχ-αγγελούδι.

Archangel Pigeon-0116-res.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Wind-sa Υπέροχα πουλάκια! Να τα χαίρεσαι! Νομίζω ότι θα ήθελα και εγώ Αρχαγγέλους. Μήπως θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει στην εύρεση ενός ζευγαριού; (Συγγνώμη αν χαλάω το θέμα με την συγκεκριμένη ερώτηση)
 
Κώστα δείξε μερικές φωτό από τα πουλια που είχες
Αυτά είναι τα όσα μας έχει δείξει ο Κώστας μέχρι στιγμής. https://community.petbirds.gr/threads/Κώστας-από-Καβάλα-με-περιστέρια-βεντάλιες-παγωνάτα.36921/

Και εδώ το νέο μέλος της οικογενειας μας
Να το χαίρεσαι Πωλίνα.
 
Ναι, έχει μεγαλώσει πετάει και τρώει μονο του, αλλα ακόμα παρακαλάει που και που για φαγητό. Μόλις θα μάθω το φύλο του (παρακολουθώντας την συμπεριφορά) θα προσπαθήσω να του βρω ταίρι.Archangel Pigeon-0119-res.webp
 
Back
Top