Φροντίδα Περιστέρι δεν πετάει

Δεν πηγα ακομη σπιτι.. Δηλαδη αν με εμπειστευτει μπορει να ερχεται ποτε-ποτε;Δεν καταλαβαινω τι εννοεις να φυγει την στιγμη που ειναι μεσα σε κουτι, να το ελευθερωσω; Μιλησα με τον μπαμπα μου-περιστερας-και ειπε να το κρατησω καμια βδομαδα... Εχω μπερδευτει.
Υγ δεν μιλαω με ηρωνεικο τροπο 😉

Ευχαριστώ @alicedros που ενδιαφερηκες...
 
Λοιπόν μην αγχώνεστε για τίποτα προς το παρόν είναι καλά εκεί που είναι μόλις πας σπίτι βάλε μια φώτο και δούμε για τι πουλί μιλάμε και τι πρέπει να κάνει
 
. Του αλλαξα υποστρωμα και στα κουπακια του εκανα τρυπες και τα εδεσα στο καλαθι γιατι ή τα ριχνει ή κουτσουλαει μεσα σε αυτα.. Με εχει αφησει να το χαιδευσω, αλλα φοβαται με ολοκληρο το χερι γιατι νομιζει θα το αρπαξω.. Να το ελευθερωσω μεθαυριο,το πρωι;
 
να το ελευθερωσω μεθαυριο,το πρωι;
βρε παιδί μου πως να σου απαντήσουμε για το τι θα κάνεις χωρίς να ξέρουμε για τι πουλί μιλάμε, ποιας ηλικίας, τι πρόβλημα έχει και δεν πετάει καλά κτλ ! σου ξανα είπα και εχθές πρέπει να το δούμε για αν καταλάβουμε τι συμβαίνει και να σε βοηθήσουμε!

Δεν έχω κάποιο πρόβλημα μαζί σου αλλά έτσι είναι τα πράγματα... μας βοηθάς με μια φώτο για να σε βοηθήσουμε... Πως εγω περιμένεις να σου πω τι να κάνεις για ένα πουλί που το μόνο που ξέρω είναι πως δεν πετάει καλά, τι ζει σε έναν κουβά και τρώει;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
οι φωτογραφια του και μια φωτο πως εδεσα τα κουπακια..

μολις εβαλα!

μολις την ζουμαρα..👍
 

Συνημμένα

  • το περιστερακι.webp
    το περιστερακι.webp
    1,7 KB · Προβολές: 76
  • το περιστερακι2.webp
    το περιστερακι2.webp
    3,9 KB · Προβολές: 70
  • το περιστερακι.webp
    το περιστερακι.webp
    12 KB · Προβολές: 74
  • το περιστερακι2.webp
    το περιστερακι2.webp
    12,8 KB · Προβολές: 64
μολις εβαλα!
μπράβο 👍

λοιπόν... άνοιξε τις φτερούγες και δες απο την κάτω μεριά αν έχει φτερά ή βλέπεις και δέρμα και μια κοντινή φώτο απο το ράμφος για να καταλάβω την ηλικία αν μπορείς

*Για αν καταλάβεις τι θέλω να κάνω πρέπει να ξεκαθαρίσουμε το γιατί δεν πετούσε καλά ωστε να ξέρουμε αν θα μπορέσει να ζήσει αν το αφήσεις οκ; για να το μάθουμε αυτό πρέπει να δούμε :
α) αν είναι άρρωστο (αυτό θα το δούμε απο την συμπεριφορά και τις κουτσουλιές)
β) αν είναι μικρό (αυτό θα το καταλάβουμε απο αυτό που σου είπα πιο πάνω με το ράμφος και τα φτερά)
γ) αν έχει κάποιο τραυματισμό (αυτό θα το δεις εσύ)

Ελπίζω να σε κάλυψα και να βρούμε μια άκρη :D
 
ελπιζω να βοηθησα εστω με την μια, παρατηρησατε τα φτερα στα ποδια;Να βγαλω και φωτο την ουρα; Φωτογραφια αυριο με την φτερουγα που θα με βοηθησει ο μπαμπας,τωρα βγαζω μια του ραμφους 😉

φωτο...
  1. ουρας
  2. φτερα ποδιων
  3. ραμφος(οσο πιο κοντινη μπορουσα, αν εκανα ζουμ θολωνε..)
  4. ραμφος με επεξεργασια photoshop τη εκανα zoum

αν δεν φαινονται καλα, να τις κανω zoum!
να βγαλω και τις κουτσουλιες;(ξερω το υποστρωμα ειναι ακαταλληλο 😳αλλα δεν το τσιμπαει:D!
 

Συνημμένα

  • το περιστερακι2.webp
    το περιστερακι2.webp
    986 bytes · Προβολές: 61
  • το περιστερακι2.webp
    το περιστερακι2.webp
    1,3 KB · Προβολές: 62
  • το περιστερακι2.webp
    το περιστερακι2.webp
    1,2 KB · Προβολές: 57
  • toperisteraki.webp
    toperisteraki.webp
    5,8 KB · Προβολές: 53
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
αγαπητη οι φωτο ειναι πολυ θολες και δε μπορουμε να δουμε καλα, παντως μου φαινεται για μικρο
εχει επιχειρησει να πεταξει αυτες τις μερες;

παντως αν το αφησεις να το αφησεις σε ασφαλες μερος(πχ ταρατσα) και αν γινεται κοντα εκει που το βρηκες
ωστε αν δεις οτι δεν πετα να το ξαναμαζεψεις
ας δουμε τι θα πουν και οι αλλοι ομως
 
Το βρηκα να περπαταει στον δρομο... Τις εβγαλα απο κινητο και τις εκανα ζουμ με photo editor-pizap γιατι παρολου που ηταν καθαρες ηταν υπερβολικα μικρες, γιατι μια-μια τις βαζω avatar και μετα μπαινω απο το λαπτοπ και τις κανω αποθηκευση,

Off topic δεν ειναι κουκλακι;
Και κατι ακομα, μπορειτε να διακρινετε κατι απο την ουρα;(ηλικια, φυλο) @George98 @boukefalas
 
Δεν φαίνονται αυτές οι φωτογραφίες, είναι πολύ μικρές.
 
Το βρηκα να περπαταει στον δρομο... Τις εβγαλα απο κινητο και τις εκανα ζουμ με photo editor-pizap γιατι παρολου που ηταν καθαρες ηταν υπερβολικα μικρες, γιατι μια-μια τις βαζω avatar και μετα μπαινω απο το λαπτοπ και τις κανω αποθηκευση,

Off topic δεν ειναι κουκλακι;
Και κατι ακομα, μπορειτε να διακρινετε κατι απο την ουρα;(ηλικια, φυλο) @George98 @boukefalas

ειναι παρα πολυ κουκλακι
παντως αν ειναι μικρο θα πρεπε να ναι με τους γονεις του να του μαθουν τα κολπα
(οι φωτο πολυ θολες) αν νομιζεις οτι πεταει και δεν ειναι αρρωστο καλο ειναι να το αφησεις μπας και βρει τους γονεις του
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Δεν μου φαινεται τοσο μικρο ωστε να θελει τους γονεις του. Να ανεβασω βιντεο;(βεβαια οχι τωρα γιατι ειναι λιγο "φασαρια"
συγγνωμη για τις φωτο, δεν εχει καλη καμερα το κινητο μ

υπαρχει καποιο σχετικο αρθο ή θεμα που λεει για την αναγνωρηση αρρωστιας των περιστεριων;
 
απο τους γονεις μαθαινουν να βρισκουν τροφη και να πινουν νερο, αλλιως και μπροστα τους να ναι δε το βλεπουν
(αν ειναι μικρο)
 
απο τους γονεις μαθαινουν να βρισκουν τροφη και να πινουν νερο, αλλιως και μπροστα τους να ναι δε το βλεπουν
(αν ειναι μικρο)
οχι μια χαρα ξερει να τρωει και να πινει, ειδικα την πρωτη μερα ετρωγε σαν τρελο! Υπαρχει περιπτωση να μην πετουσε εκεινη την ημερα επειδη ηταν πεινασμενο κ εξαντλημεν; (δεν εχει κανει κινηση να πεταξει, γιατιι ή δεν θελει ή ειναι επειδη εχει μικρο "κλουβακι".


Έχει γράψει πιο πάνω ότι αυτό τρώει και είναι μάλιστα φαγανό. Σήμερα τι του έβαλες να φάει;
χυμα τροφη κοκατιλ(με ηλιοσπορους), συσκευασμενη (χωρις ηλιοσπορους) και ψιχουλα αλλα απο οτι καταλαβαινω εχει και προτημισεις τωρα που εγινε βασιλιας-ισσα (τωρα δεν τα αγγιζει τα ψιχουλα που ειναι καλοφαγατο εαν ομως ηταν εξω στο κρυο θα ειχαν εξαφανιστει στο δευτερολεπτο!)
 
δυστυχως δεν μπορεσα να παρω.. Ελπιζω να μπορεσω να παρω αυριο.

μηπως μπορεσει να φαει κεχρι;(θα το μαδησω το κοτσανι θα εναι μονο σποροι..)
 
να ρωτησω, μολις βρηκα οτι εχουμε καλαμποκι που κανουμε ποπ κορν. Κανει; @maria p
 
Back
Top