Διατροφή Πηγές ιωδίου για τα πουλιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης scorp
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

scorp

PB Member
Εγγραφή
31 Ιαν 2007
Μηνύματα
207
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα σε όλους. Σε σχετικό άρθρο αναφέρεται ότι η χορήγηση ιωδίου μπορεί να επαναφέρει τα φτερά στο κεφάλι των πουλιών. Έχω ένα πουλάκι με σχετικό πρόβλημα. Θα ήθελα να μου αναφέρεται πηγές ιωδίου για τα πουλιά. Διατίθεται και σε συμπλήρωμα διατροφής σε καταστήματα για πουλιά;
 
Σπασμένα-τρυμένα σε μορφή χοντρής άμμου
θαλλασινά όστρακα. Εχουν όλες οι γνωστές-μεγάλες εταιρείες
σε συσκευασίες κιλού και πάνω.

Υ. Γ Η περίλλα βοηθάει στην αποκατάσταση του πτερώματος
νομίζω, περισσότερο σαν σπόρος με υψηλή ποσότητα(λιπαρών οξέων) προτε΄ι΄νών.
 
Περίλλα ε;Εδω στη Θεσσαλονίκη κανένας δε ξέρει τον σπόρο με αυτό το όνομα στα συνοικιακά μαγαζιά. Μόνο το ανάμεικτο ξέρουν... Τον πουλά καμιά εταιρία σε συσκευασία;Κανένας από Θεσ/νίκη που να μπορεί τουλάχιστον να μου υποδείξει κάποιο μαγαζί;Και κάτι ακόμα. Πηγή πρωτεινών είναι καλή και το αυγό. Θα μπορούσα να υποκαταστήσω τον σπόρο με αυγό σε αυγοθήκη;
 
Ιώδιο περιέχουν επίσης ή σπιρουλίνα, οι ηλιόσποροι, τα λαχανικά.
 
Οχι νομίζω δεν μπορείς να αντικαταστήσεις(τουλάχιστον πλήρως) τον σπόρο
με το αυγό. Οι πρωτείνες του σπόρου είναι πλούσιες
σε λιπαρά οξέα που είναι απαραίτητα για την ανάπτηξη
και αντοχή του πτερώματος.
 
σε προβληματα τοπικης πτερορροιας πραγματι χορηγουμε ιωδιο η θεραπευτικη αγωγη εχει ως εξεις ιωδιουχος γλυκερινη[1μερος ιωδιο+4 μερη γλυκερινη] απο αυτο το διαλυμα δινουμε μια σταγονα απευθειας στο στομα του πουλιου καθε 3μερες για 15 μερες εναλακτηκα μπορουμε να δωσουμε lugol ως εξεις [2 μερη lugol +28 μερη νερο] απο το διαλυμα αυτο ριχνουμε μια σταγονα σε 30ml ποσιμο νερο και τοδινουμε στο πουλακι μας για 15 μερες με το δευτερο τροπο αποφευγουμε τοστρεσαρισμα του πουλιου απο το συνεχες πιασιμο
 
Τι είναι το lugol; Που το βρίσκω; Αφού φτάξω το διάλυμμα 2/28 μέρη που αναφέρεις, από αυτό μετά ρίχνω μια σταγόνα στα 30 ml;
 
Φιλε Lee...
Απο που αντλούμε αυτήν την πληροφόρηση;
Είναι απο γιατρό, φαρμακοποιό, τί ακριβώς έχεις μάθει;
 
Ακουσα απο μεγαλοεκτοφεα οτι βαζει ιωδιο στο μπανιο.
Αν και δεν έχω εμπεριστατωμένη άποψη, νομίζω ότι πράγματι αυτήν την πρακτική την έχουν αρκετοί εκτροφείς, και τη θεωρώ παρακινδυνευμένη, διότι τα πουλιά δοκιμάζουν το νερό της μπανιέρας συχνά ή / και πίνουν από αυτό, και το ιώδιο ενίοτε μπορεί να οδηγήσει σε σημαντικές βλάβες του θυρεοειδούς αδένα (π.χ. σε ανθρώπους με νόσο του Hashimoto - αυτοάνοση θυρεοειδίτιδα κατά την οποία ο συγκεκριμένος αδένας σταδιακά παύει να λειτουργεί και συρρικνώνεται, η χρήση ιωδίου π.χ. σε γαργάρες αντενδείκνυται διά ροπάλου, καθώς επηρεάζει δυσμενώς τη λειτουργικότητα και τη βιωσιμότητα του θυρεοειδούς αδένα)
 
@ianos ωραια πληροφορια! Ο εκτροφεας που το ακουσα βγαζει 1500 πουλια καθε χρονο αλλα σιγουρα δεν εχει σχεση με εμας που βγαζουμε λιγα πουλακια γιατι αυτος τρεχει σε εκθεσεις ανταγωνιζεται μεγαλοεκτροφης του αξωτερικου και δε τον ενδιαφερει να χασει μερικα πουλια εχω ακουσει απο κτηνιατρο εκτροφεα καναρινιων να δινει κατσικισιο γαλα λεγωντας οτι ειναι ενα ρισκο που πρεπει να παρει.
 
Back
Top