Φροντίδα Πιγκουινάκια διαχωρισμός φύλου

andrews69

PB Member
Εγγραφή
18 Νοε 2007
Μηνύματα
548
Πόλη
Καλλιθέα
Εχω ένα ζευγάρι πιγκουίνους και δεν μπορώ να ξεχωρίσω το φύλο, ούτε το μαγαζί που τα αγόρασα και από κάτω φαίνονται τα όλα ίδιακαι στο μαγαζί το ίδιο. Μήπως κάποιος γνωρίζει κάτι για αυτό.
 
Oταν λες πιγκουινο, εννοεις καποιο οπως αυτα στη φωτο που επισυναπτω;
Αν ναι, θα σου πω εγω
 

Συνημμένα

  • πίγκο3.webp
    πίγκο3.webp
    32,3 KB · Προβολές: 610
Yπαρχουν 3 τροποι:
1) το κοκκινο δαχτυλιδι γυρω απο τα ματια. Στα αρσενικα ειναι πιο χοντρο και εχει πιο εντονο χρωμα απ'οτι στα θηλυκα.
2) το ραμφος. Στα αρσενικα ειναι πιο χοντρο, πιο εντονο χρωμα και λιγο φουσκωτο αναμεσα στα ρουθουνια. Στα θηλυκα ειναι λιγο πιο "επιπεδο".
3) το κελαηδισμα. Τα αρσενικα κελαηδανε ενα μελωδικο σκοπο με λιγες παραλαγες, ενω τα θηλυκα οχι. Το πολυ να κανουν κατι μικρους ηχους σαν "τσιου"
Επειδη ειναι δυσκολος ο διαχωρισμος και ειδικα για καποιον που δεν τα εχει ζησει πολυ, ο μονος ασφαλης και 100% εγγυρος τροπος ειναι το κελαηδισμα.
Λοιπον τελικα τι ειναι τα δικα σου;:)
 
ευτυχώς ειναι ζευγαρη σε ευχαριστω παρα πολυ
υστ. τελικα ειναι πολυ κοινωνικα και καταπληκτικά πουλακια και πανεξυπνα
 
τελικα ειναι πολυ κοινωνικα και καταπληκτικά πουλακια και πανεξυπνα
Χαιρομαι που ειναι ζευγαρι, μακαρι να σου κανουν και πουλακια!
Ειναι τα καλυτερα και τα πιο ομορφα! (θα μας διαγραψουν απο το σαιτ! 😛)
 
σκεψου εχω τωρα 8 πουλια εκτος πιγκουινων και η γυναικα μου εχει τρελαθει με αυτα
 
Κανει περιπου 25-30 ευρω το πουλι. Σε ακριβο μαγαζι εχω δει και 40 ευρω/πουλι.
Αχ παρε να γινουμε πολλοι!
Ειναι ομορφα, εξυπνα και ανθεκτικα.
 
Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά σε λίγο καιρό που θα κατεβώ θες/νικη θα περάσω από το quiko να δω αν έχει πουλάκια. 18 πουλιά έχω σ ένα ακόμη ζευγάρι θα κολλήσω;
 
Όντως, λίγο ο φόρτος εργασίας του καλοκαιριού, λίγο οι διακοπές, δεν έχω βρει το χρόνο να ασχοληθώ.
Επιφυλάσσομαι!

Ευχαριστώ!
 
Erthi apo tin Asia (Java, Malaysia, Indochina, Taiwan).

Distixos tora parxoune mono pia afta pou einai apo ektrofei. Eisagogi stin Europei apagorebete. Gia afto exei noima afto pou zitai i Georgia, na ekterfeoune pio poli afta ta poulia na menei statheri i anaparagogi. Gia na exoume stis kloubes se 10 xronia akoma poulia apo afti tin ratsa. Alios...papala.
 
Erthi apo tin Asia (Java, Malaysia, Indochina, Taiwan)...
Gia afto exei noima afto pou zitai i Georgia, na ekterfeoune pio poli afta ta poulia na menei statheri i anaparagogi. Gia na exoume stis kloubes se 10 xronia akoma poulia apo afti tin ratsa. Alios...papala.

Για να δουμε Αλεξανδρε, εγω ποτε θα αξιωθω να δω μωρα, να συνεχισω το ειδος; 😕🙄 Γιατι προς το παρον εχω δει μονο αυγα... (Σιγουρα κατι κανω λαθος αλλα θα ανοιξω θεμα οταν ερθει η ωραt:)

Επισης να συμπληρωσω οτι υπαρχει και μεγαλος πληθυσμος στη Χαβαη (λεγεται οτι ειχαν ξεφυγει απο εκτροφειο και το κλιμα κ οι συνθηκες της περιοχης τα ευνοησαν, οποτε συνεχισαν να αναπαραγονται ελευθερα)
 
Back
Top