Ασθένειες Πληγή στην ουρά lovebird

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jim21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

jim21

PB New Member
Εγγραφή
9 Μαϊ 2023
Μηνύματα
8
Καλημέρα...έχω 2 lovebirds 9 μηνών ζευγάρι εδώ και 13 μέρες..όταν τα πήρα είχαν την πρώτη τους γεννά 2 αυγά ασπορα...εχθές έβγαλα και την φωλιά και τους έχω ξεκινήσει διατροφή με σουπιοκοκαλο, αυγοτροφη,ασβέστιο ,βιταμίνες mix , φώσφορο selenium σε υγρή μορφή... εννοείται ότι είμαστε σε περίοδο προσαρμογής και δεν τα ενοχλώ ιδιαίτερα..παρατήρησα έντονο ξύσιμο στον αρσενικό και σήμερα τον έπιασα για να δω τι συμβαίνει στην ουρά..δυστυχώς είδα ότι έχει ξεπουπουλιαστη και έχει κάνει πληγή..
 

Συνημμένα

  • IMG-d2fed50a0937c30c798f792590aac44a-V.webp
    IMG-d2fed50a0937c30c798f792590aac44a-V.webp
    52,4 KB · Προβολές: 16
  • IMG-e37748e4710fbcf92a4ac11be1cb8d81-V.webp
    IMG-e37748e4710fbcf92a4ac11be1cb8d81-V.webp
    49,7 KB · Προβολές: 16

[automerge]1693728035[/automerge]
καλημερα. 9 μηνων δεν ειναι λιγο μικρα ? Υπηρχε καποιος λογος που εδωσες φωλια αρχικα αλλα και τωρα προσθετεις σεληνιο, αυγοτροφες και ακολουθεις μαλλον διατροφικη προετοιμασια για αναπαραγωγη?
[automerge]1693729013[/automerge]
Επειδη υπαρχουν πολυ εμπειρα μελη σχετικα με παπαγαλους εδω οσο περισσοτερη πληροφορια δωσεις σχετικα τοσο πιο ευκολο θα ειναι να σε βοηθησουν
Δηλαδη?
Εχεις εμπειρια με εκτροφη?
Ποιο ειδος ειναι?
Εχεις και τα δυο απο μωρα και τωρα ξεκινας αναπαραγωγη?
Μηπως το ενα το πηρες τωρα και αμεσα τα ενωσες?
Σε τι ωραριο (υπνου ) φωτος τα εχεις?
Εξω το εχεις το κλουβι? Η μεσα στο σπιτι?

Σε αυτα βεβαια αν θες απαντας αλλα οσα δεδομενα εχουν τα παιδια τοσο πιο στοχευμενη θα ειναι και η ερμηνεια της φωτο που ανεβασες
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν έχω εμπειρία αναπαραγωγής έτσι τα αγόρασα(μου τα έκαναν δώρο,είχα παλαιότερα ένα buggie κ ένα κοκατιλ)όταν μου τα έφεραν ειχαν ήδη ένα αυγό κ την άλλη μέρα έκαναν και το επόμενο...μέσα τα έχω σε παράθυρο δίπλα για φως και τα βγάζω 2ωρες το πρωί αυλή που κάθομαι κ εγώ και τα περιποιουμε..το απόγευμα γενικά φωλιαζανε από νωρίς στην φωλιά τους όταν σουρουπωνε..όπως είπα όμως την έβγαλα εχτές..ίσως είναι πολλές η αλλαγές σε λίγο χρονικό διάστημα?
 
.παρατήρησα έντονο ξύσιμο στον αρσενικό και είδα ότι έχει ξεπουπουλιαστη και έχει κάνει πληγή..
Σε τέτοιες περιπτώσεις θα πρέπει να σιγουρευτούμε ότι δεν υπάρχουν εξωπαράσιτα (ακάρεα, ψείρες ) στο δέρμα του.
Εφόσον είναι καθαρό τότε μπορούμε να πούμε ότι έχουμε πτεροφαγία, για ψυχολογικούς λόγους, ή από διατροφικές ελλείψεις.
Οι λόγοι που ένας παπαγάλος μαδάει τα φτερά του είναι αρκετοί.

1) Κατάθλιψη, πλήξη και στρες.
Η απουσία του αγαπημένου του προσώπου έστω και για λίγες ήμερες μπορεί να προκαλέσει κατάθλιψη.
Η απουσία παιχνιδιών, ενα μικρό κλουβί και η έλλειψη δημιουργικής επαφής εκτος κλουβιού μπορεί να προκαλέσει πλήξη.
Η παρουσία ενός άλλου ζώου ή το μικρό κλουβί ή ακομα και η λάθος θέση του μπορεί να προκαλέσει στρες

β) Έλλειψη μπάνιου και καθαριότητας
Η έλλειψη συχνού μπάνιου (το καλοκαίρι καθημερινά, το χειμώνα 1 φορά την εβδομάδα) είναι πολύ σημαντικός λόγος για να ξεκινήσει ο παπαγάλος την πτεροφαγία. Οπωσδήποτε μπάνιο για τον παπαγάλο είτε σε μπανιέρα είτε με ψεκασμό.
Η καθαριότητα του κλουβιού, των δοχείων και των πατηθρών εκτός του οτι μπορεί να επηρεάσει την υγεία του πτηνού, μπορεί να είναι η αφορμή για ένα μαδημένο φτέρωμα.

γ) Διατροφικές ελλείψεις.
Η κακή διατροφή και η έλλειψη βιταμινών μπορεί να προκαλέσει πτεροφαγία.
Γι'αυτό θα πρέπει να δίνουμε και μείγμα σπόρων αλλα και φρούτα και λαχανικά.

δ) Παθολογικά αίτια
Τα παθολογικά αίτια όπως η ύπαρξη μυκήτων ή ο πόνος είναι λόγοι για να αρχίσει ο παπαγάλος μας τον μάδημα των φτερών του.
Διάβασε και αυτό, το άρθρο.
Στην δική σου περίπτωση εφόσον υπάρχει μάδημα οι πιο πιθανές αιτίες, είναι η κακή διατροφή, κάποια ασθένεια, και το στρες.
 
Back
Top