Τραυματισμοί Πληγή στο κεφάλι από δάγκωμα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eva vrs
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

eva vrs

PB Known Member
Εγγραφή
18 Νοε 2015
Μηνύματα
3.476
Παιδιά καλησπέρα. Πριν κάνα δύο ώρες τα παπαγαλάκια μου (παροτλετ) εκεί που έπαιζαν ήσυχα άρχισαν να μαλώνουν...
Η ελινα μου είναι πολύ νευρικια τον τελευταίο καιρό... Τα έχω βάλει φωλιά... Έχει ελαφρώς φουσκομενη κοιλιτσα και αμαρα... Και τέλος παντων ο Ντανιελ την τσιμπησε στο κεφαλι, στην αρχη κοκκινησε και τώρα έχει γινει χρώμα πορτοκαλί η πληγή... Της καθαρισα την πληγη και της έβαλα κρέμα μπενταντιν...
Τι άλλο μπορω να κάνω;έχω και επιθολ στο σπίτι... λέτε να χρειαστεί αντιβιοτικη αλοιφή;IMG_20190501_161247.webp
 
έχω και επιθολ στο σπίτι...
Όχι epithol στο τραύμα στο κεφάλι.
Το betadine μάλλον θα είναι αρκετό, αν δείς ότι υπάρχει και πρήξιμο φούσκωμα στο σημείο ίσως χρειαστεί και κάτι επιπλέον.
 
Όχι epithol στο τραύμα στο κεφάλι.
Το betadine μάλλον θα είναι αρκετό, αν δείς ότι υπάρχει και πρήξιμο φούσκωμα στο σημείο ίσως χρειαστεί και κάτι επιπλέον.
Σωστά... Το σκέφτηκα πάνω στη λαχτάρα μου...
Σε ευχαριστώ πολύ...
 
Αυτά φοβάμαι με αυτά τα διαολια.
Περαστικά εύχομαι.
Τι θα κάνεις τώρα; Θα τα αφήσεις μαζί;
Εσύ ΖΩΗ σε φαντάζομαι με το που το διάβασες; λαχτάρα!
 
Εσύ ΖΩΗ σε φαντάζομαι με το που το διάβασες; λαχτάρα!
Εγώ Βάσω μου τρέμω πριν καν τα ενώσω 😁

Έχουμε στην Άγκυρα έναν καταπληκτικό εκτροφέα παρροτλετ. Τους τελευταίους 5 μήνες ανέβασε δύο φορες φωτογραφίες σκοτωμένων από καυγά πτηνών. Και στις δύο περιπτώσεις έγραφε ότι επρόκειτο για πολύ αγαπημένα ζευγάρια που ήταν πολλά χρόνια μαζί. Είναι να μην φοβάσαι;
 
Αυτά φοβάμαι με αυτά τα διαολια.
Περαστικά εύχομαι.
Τι θα κάνεις τώρα; Θα τα αφήσεις μαζί;
Να σαι καλά!
Τρελάθηκα εκείνη τη στιγμή!
Όχι δεν θα τα χωρίσω... Ειδικά τώρα που έχω φωλιά...
Απλά θα έχω το νου μου γιατί πάει όλο και την ξύνει στο κεφάλι ειδικά απο τότε που έβαλα το μπεταντιν...
Έτσι ειναι Αυτά... Μια είναι καλά και μια μαλωνουν με τις ωρες τους είναι...

Εγώ Βάσω μου τρέμω πριν καν τα ενώσω 😁

Έχουμε στην Άγκυρα έναν καταπληκτικό εκτροφέα παρροτλετ. Τους τελευταίους 5 μήνες ανέβασε δύο φορες φωτογραφίες σκοτωμένων από καυγά πτηνών. Και στις δύο περιπτώσεις έγραφε ότι επρόκειτο για πολύ αγαπημένα ζευγάρια που ήταν πολλά χρόνια μαζί. Είναι να μην φοβάσαι;
Σε νιώθω... Έτσι ήμουν κι εγώ στην αρχή... Εμένα μια φορά μου είπε ένας εκτροφέας για ένα αγαπημένο ζευγάρι που του έβγαλε τα μάτια η θυληκια και τα έφαγε...😱
 
Σε νιώθω... Έτσι ήμουν κι εγώ στην αρχή... Εμένα μια φορά μου είπε ένας εκτροφέας για ένα αγαπημένο ζευγάρι που του έβγαλε τα μάτια και τα έφαγε...
Να σου πω την αλήθεια μου έχει μείνει φοβια. Ήμουν πολύ μικρή όταν οι γονείς μου μου είχαν πάρει ένα ζευγάρι μπατζι. Μετά από πολλά χρόνια και πολλά μωράκια που μας είχαν δώσει, σε μια αναπαραγωγικη περίοδο το θηλυκό σκότωσε τον αρσενικό. Ξύπνησα το πρωί (ήμουν πάνω κάτω 8 χρόνων), έτρεξα να τους πω καλημέρα και βρήκα τον αρσενικό νεκρό. Του είχε ανοίξει κυριολεκτικά το κεφάλι. Πέρασαν τόσα χρόνια και δεν το έχω ξεχάσει και ούτε πρόκειται. Με τα κοκατιλ δεν φοβόμουν γιατί είναι πολύ ήσυχα πουλιά και το ζευγάρι μου 14 χρόνια τώρα δεν έχει μαλώσει ποτέ, αλλά με αυτά τα τέρατα τρέμω και μόνο στην ιδέα της συγκατοίκησης τους.

Ελπίζω να μην σας βρει άλλο κακό και να πάνε όλα καλά από εδώ και πέρα.
 
Να σου πω την αλήθεια μου έχει μείνει φοβια. Ήμουν πολύ μικρή όταν οι γονείς μου μου είχαν πάρει ένα ζευγάρι μπατζι. Μετά από πολλά χρόνια και πολλά μωράκια που μας είχαν δώσει, σε μια αναπαραγωγικη περίοδο το θηλυκό σκότωσε τον αρσενικό. Ξύπνησα το πρωί (ήμουν πάνω κάτω 8 χρόνων), έτρεξα να τους πω καλημέρα και βρήκα τον αρσενικό νεκρό. Του είχε ανοίξει κυριολεκτικά το κεφάλι. Πέρασαν τόσα χρόνια και δεν το έχω ξεχάσει και ούτε πρόκειται. Με τα κοκατιλ δεν φοβόμουν γιατί είναι πολύ ήσυχα πουλιά και το ζευγάρι μου 14 χρόνια τώρα δεν έχει μαλώσει ποτέ, αλλά με αυτά τα τέρατα τρέμω και μόνο στην ιδέα της συγκατοίκησης τους.

Ελπίζω να μην σας βρει άλλο κακό και να πάνε όλα καλά από εδώ και πέρα.
Ωχ φαντάζομαι.. Σοκαριστικό θέαμα... Πόσο μάλλον για ένα μικρό κοριτσάκι...

Σε ευχαριστώ πολύ Ζωή... :)
 
Εγώ Βάσω μου τρέμω πριν καν τα ενώσω 😁

Έχουμε στην Άγκυρα έναν καταπληκτικό εκτροφέα παρροτλετ. Τους τελευταίους 5 μήνες ανέβασε δύο φορες φωτογραφίες σκοτωμένων από καυγά πτηνών. Και στις δύο περιπτώσεις έγραφε ότι επρόκειτο για πολύ αγαπημένα ζευγάρια που ήταν πολλά χρόνια μαζί. Είναι να μην φοβάσαι;
Ααπαπα καταλαβαίνω πως το σκέφτεσαι!
 
Περαστικά της Εύα μου. 🙄

. Έχουμε στην Άγκυρα έναν καταπληκτικό εκτροφέα παρροτλετ. Τους τελευταίους 5 μήνες ανέβασε δύο φορες φωτογραφίες σκοτωμένων από καυγά πτηνών. Και στις δύο περιπτώσεις έγραφε ότι επρόκειτο για πολύ αγαπημένα ζευγάρια που ήταν πολλά χρόνια μαζί. Είναι να μην φοβάσαι;
... Εμένα μια φορά μου είπε ένας εκτροφέας για ένα αγαπημένο ζευγάρι που του έβγαλε τα μάτια η θυληκια και τα έφαγε...

Εγώ κορίτσια δεν αποφάσισα ποτέ να ενώσω κανένα από αυτά τα πουλιά, με όλα όσα ζούσα, έβλεπα και άκουγα.

Ίσα ίσα αναγκάστηκα (μετά από μήνες) να χωρίσω τον Πέπερ και την Λήδα (που είχε για μήνες ενώσει η Ελένη).
Και τώρα ακόμα όταν συναντιούνται εκτός κλουβιού, ο ένας κυνηγάει τον άλλο και πολλές φορές πέφτουν ( ''αγκαλιασμένα'' ) στο δάπεδο, την ώρα που ραμφίζονται και κάνουν αλληλεπιθέσεις...

Και ο δικός μου εκτροφέας μου είχε αναφέρει πως ζευγάρια του είχαν άσχημο τέλος, παρότι υπήρξαν αγαπημένα και καλοί γονείς...
Είναι τόσο νευρικά και εριστικά πουλιά (όλα όσα πέρασαν από τα χέρια μου, εκτός του Κάρλο).

Συμβουλεύουμε μελλοντικούς ή νέους κατόχους πως τα συγκεκριμένα αν και μικρά σε μέγεθος, έχουν ανάγκες μεγάλων παπαγάλων αλλά δεν φτάνει μόνο αυτό.
Η γνώμη μου είναι πως εκτός των αναγκών τους, πρέπει να τονίζουμε πως:
Έχουμε να κάνουμε με πουλιά τα οποία έχουν ιδιαιτερότητες, είναι νευρικά, με πολύ έντονους χαρακτήρες έτοιμα την κάθε στιγμή να τραυματίσουν ή να τραυματιστούν (το λιγότερο)...
 
Συμβουλεύουμε μελλοντικούς ή νέους κατόχους πως τα συγκεκριμένα αν και μικρά σε μέγεθος, έχουν ανάγκες μεγάλων παπαγάλων αλλά δεν φτάνει μόνο αυτό.
Η γνώμη μου είναι πως εκτός των αναγκών τους, πρέπει να τονίζουμε πως:
Έχουμε να κάνουμε με πουλιά τα οποία έχουν ιδιαιτερότητες, είναι νευρικά, με πολύ έντονους χαρακτήρες έτοιμα την κάθε στιγμή να τραυματίσουν ή να τραυματιστούν (το λιγότερο)...
Δυστυχώς είναι ακριβώς έτσι όπως τα λες.
Το λέω συνέχεια για τον Σαχαμπ και κοντεύω να γίνω γραφική. Πολύ δύσκολα και πολύ νευρικά πουλιά. Ο δικός μου δεν φεύγει λεπτό μακριά μου όμως είναι ικανός να μου επιτεθεί ανά πάσα στιγμή τις τελευταίες μέρες. Και όσο μεγαλώνει γίνεται όλο και πιο νευρικός. Θέλω αυτές τις μέρες να βγάλω έξω και τη μικρή και φοβάμαι ακόμη και στο ίδιο δωμάτιο να τα αφήσω μαζί. Απορώ πως είναι δυνατόν τόσο μικρά και χαριτωμένα πτηνά να είναι τόσο διαβολεμενα 😵
 
...Απορώ πως είναι δυνατόν τόσο μικρά και χαριτωμένα πτηνά να είναι τόσο διαβολεμενα 😵
Πρόκειται για...😨διαταραγμένα πουλάκια... Το μέγεθος και η χάρη τους, ξεγελά...
Αν οι μεγάλοι σε μέγεθος παπαγάλοι είχαν ανάλογες αντιδράσεις, θα... Θρηνούσαμε θύματα! ( Όλα εν Σοφία...)
 
Περαστικά της Εύα μου. 🙄
Ευχαριστώ Σίσσυ μου!
Και τώρα ακόμα όταν συναντιούνται εκτός κλουβιού, ο ένας κυνηγάει τον άλλο και πολλές φορές πέφτουν ( ''αγκαλιασμένα'' ) στο δάπεδο, την ώρα που ραμφίζονται και κάνουν αλληλεπιθέσεις...
Το έχουν κάνει και αυτό εκτός κλουβιού και 'μπήκα ανάμεσα τους'για να τους χωρίσω 😀.
Έχουμε να κάνουμε με πουλιά τα οποία έχουν ιδιαιτερότητες, είναι νευρικά, με πολύ έντονους χαρακτήρες έτοιμα την κάθε στιγμή να τραυματίσουν ή να τραυματιστούν (το λιγότερο)...
Τα δικά μου και τα δύο είναι νευρικά αλλά πιο πολύ ο Ντανιέλ...
Και αυτή είναι η τρίτη φορά που 'επιτίθεται ' άσχημα...
Η πρώτη Ήταν που τη δάγκωσε στο πόδι... (το ανεφερα προχθές σε ένα θέμα κάποιου) τη δεύτερη φορά πάλι, τα είχα εκτός και ήταν και τα δύο πάνω μου... Εγω καθόμουν στο κρεβάτι μου και ακουμπούσα το χέρι πάνω στο ξύλο του κρεβατιού... Η Ελινα καθόταν πανω στον καρπό μου και ο Ντανιέλ πάνω στον ώμο μου...
Και στα ξαφνικά δεν ξέρω τι τον έπιασε ήρθε και με δάγκωσε στα χείλια και μετά πήγε να δαγκώσει την Ελινα, αλλα την είχα προλάβει τοτε. Σήμερα δεν πρόλαβα δυστυχώς...
Άλλο πουλί γίνεται όταν νευριάζει... Όταν ήταν μικρός δεν είχε τέτοια συμπεριφορά.
 
Ευχαριστώ Σίσσυ μου!

Το έχουν κάνει και αυτό εκτός κλουβιού και 'μπήκα ανάμεσα τους'για να τους χωρίσω 😀.

Τα δικά μου και τα δύο είναι νευρικά αλλά πιο πολύ ο Ντανιέλ...
Και αυτή είναι η τρίτη φορά που 'επιτίθεται ' άσχημα...
Η πρώτη Ήταν που τη δάγκωσε στο πόδι... (το ανεφερα προχθές σε ένα θέμα κάποιου) τη δεύτερη φορά πάλι, τα είχα εκτός και ήταν και τα δύο πάνω μου... Εγω καθόμουν στο κρεβάτι μου και ακουμπούσα το χέρι πάνω στο ξύλο του κρεβατιού... Η Ελινα καθόταν πανω στον καρπό μου και ο Ντανιέλ πάνω στον ώμο μου...
Και στα ξαφνικά δεν ξέρω τι τον έπιασε ήρθε και με δάγκωσε στα χείλια και μετά πήγε να δαγκώσει την Ελινα, αλλα την είχα προλάβει τοτε. Σήμερα δεν πρόλαβα δυστυχώς...
Άλλο πουλί γίνεται όταν νευριάζει... Όταν ήταν μικρός δεν είχε τέτοια συμπεριφορά.
Κορίτσια με τρομάζετε ελπίζω να μη συμβεί κάτι τέτοιο και σε μένα τουλάχιστον άλλο δεν παίρνω
 
Κορίτσια με τρομάζετε ελπίζω να μη συμβεί κάτι τέτοιο και σε μένα τουλάχιστον άλλο δεν παίρνω
Προς Θεού δεν τα λέω για να τρομάξω κάποιον...
Ενημερώνω μόνο... 😂
Μην τρομάζεις, δεν έχουν όλα ίδιο χαρακτήρα... Και ειδικά αν έχεις ένα δε νομίζω να χρειάζεται να φοβάσαι...
Περαστικα της!
Σε ευχαριστώ πολύ Ζαχαρία!
 
Προς Θεού δεν τα λέω για να τρομάξω κάποιον...
Ενημερώνω μόνο... 😂
Μην τρομάζεις, δεν έχουν όλα ίδιο χαρακτήρα... Και ειδικά αν έχεις ένα δε νομίζω να χρειάζεται να φοβάσαι...

Σε ευχαριστώ πολύ Ζαχαρία!
Ναι βρε Ευακι! Πλάκα κάνω😂
 
Και στα ξαφνικά δεν ξέρω τι τον έπιασε ήρθε και με δάγκωσε στα χείλια
Εμένα σήμερα με άρπαξε από το δάχτυλο ο μαφιόζος.
Δεν πρόλαβα να το μαζέψω 😁
 
. Τουλάχιστον άλλο δεν παίρνω
Μεγάλη μπουκιά φάε μεγάλη κουβέντα μη λες, Βάσω μου!
Ούτε εγώ ήθελα δεύτερο, μετά την ενηλικίωση του Μάριου και τα προβλήματα που ξεκίνησε (πτεροφαγία), ήθελα να βρει ένα ενδιαφέρον και μια συντροφιά... Ούτε με τον (άγιο) Κάρλο έκανε, ούτε με τη Λήδα... και ο Πέπερ εκεί που κάνουν αγκαλίτσες και φιλάκια εκεί σκοτώνονται ( πραγματικά όμως)...
 

Σχετικά θέματα

Back
Top