Ασθένειες Πληγωμένο πόδι καναρινιού από αφαίρεση δαχτυλιδιού

vasilis mark

PB New Member
Εγγραφή
3 Οκτ 2021
Μηνύματα
36
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπερα! χρειαζομαι τη βοηθεια σας. Έχω ένα καναρίνι όπου πριν μέρες του έγινε αφαιρεση δαχτυλιδιου γιατί το δαχτυλιδι δεν κουνιοταν και φαινοταν οτι τον στενευε και το ποδι του ήταν κοκκινο και καπως πρησμενο. Καθώς κοβόταν το δαχτυλίδι προκλήθηκε πληγή στο πίσω μέρος. Του δινω AuGMENTIN στο νερο εδω και δυο μέρες αλλά δεν βλέπω κάποιο αποτέλεσμα ( ίσως επειδή δεν πίνει πάρα πολύ νερό). Σήμερα και χθες του έβαλα μπενταντίν γιατί είχε λίγο αίμα. Η πληγή έχει ξεραθεί αλλά φαίνεται ότι τον ενοχλεί. Μήπως θα έπρεπε να ανοιχτεί η πληγή γιανα φύγει το βρώμικο αίμα 243653977_846163726042448_1016048572577211046_n.webp243739671_2684373868533981_878071703309816782_n (1).webp243661400_402658151256236_5081666074990132612_n.webp243739671_2684373868533981_878071703309816782_n (1).webp; Το πόδι αυτό το έχει πιο πολυ πάνω και δεν το πολυ πατάει, αλλά όταν πάει να το πατήσει το ακουμπάει πολύ λίγο πάνω στο κλαδάκι. Σκέφτηκα να του βγάλω τα κλαδάκια ώστε να μην ζορίζεται όταν τα πατάει με το πόδι αυτό, μέχρι να γίνει λίγο καλύτερα. Το πόδι του όπως θα δείτε στις φτογραφίες που θα ανεβάσω απο πίσω σε ένα σημείο είναι μαύρο και γενικά κόκκινο. Το μπροστινό μέρος του ποδιού είναι επίσης πρησμένο και κόκκινο. Επίσης νομίζω ότι έχει ακάρεα στα ποδια.
Τέλος, πέρσυ του είχε επιτεθει πουλί και του έκανε πληγή στο πόδι. τον είχα πάει στο κτηνίατρο του έβαλε γύψο και είπε ότι μπορεί να χρειαστεί να το κόψουμε αλλά τελικά δεν χρειαστήκε γιατί μετά μπορούσε να το πατάει κανονικά. Τα νύχια του μας είχε πει ότι θα μαυρίσουν και θα πέσουν και όντως έγινε, εκτός από το μεγάλο που το έχει ακόμα. Αυτά τα αναφέρω γιατί θα το δείτε στις φωτογραφιες. Θα ήθελα την γνώμη σας αν κάποιος γνωρίζει ή έχει αντιμετώπισει τέτοια κατάσταση για το τι μπορεί να έχει το πόδι του και είναι έτσι και τι μπορώ να κάνω.243649989_848682189182536_2105325786165475164_n.webp243730074_565960471338129_3402915803352686436_n.webp
[automerge]1633261905[/automerge]
αν δεν φαίνονται οι φωτογραφίες πείτε μου να τις ξανα ανεβάσω. επίσης το κείμενο κόπηκε στην μέση..
 
Μήπως θα έπρεπε να ανοιχτεί η πληγή γιανα φύγει το βρώμικο αίμα
Όχι, μην το πειράξεις γιατί θα το κάνεις χειρότερα.
Όταν επουλωθεί το τραύμα το κακάδι θα φύγει μόνο του από το πόδι του.
Του δινω AuGMENTIN στο νερο εδω και δυο μέρες αλλά δεν βλέπω κάποιο αποτέλεσμα
Χρειάζεται χρόνος, για πόσες ημέρες θα δίνεις την αντιβίωση ?
Επίσης νομίζω ότι έχει ακάρεα στα ποδια.
Αν έχει είναι σε πολύ μικρό βαθμό και αυτή την στιγμή αυτό είναι δευτερεύον, μην ασχοληθείς καθόλου, αφού έχει επουλωθεί η πληγή και το πουλάκι έχει επανέλθει πλήρως μπορείς να το ξαναδείς.
Σήμερα και χθες του έβαλα μπενταντίν γιατί είχε λίγο αίμα.
Καλύτερα να βάζεις betadine κρέμα.
Σκέφτηκα να του βγάλω τα κλαδάκια ώστε να μην ζορίζεται όταν τα πατάει με το πόδι αυτό, μέχρι να γίνει λίγο καλύτερα.
Αν μπορεί και κινείται κανονικά στο κλουβί, στις τροφές και το νερό καλύτερα να μην αλλάξεις την διαρρύθμιση του κλουβιού.
 
η αντιβίωση είναι για έξι μέρες με συγκεκριμένη δοσολογία και μετά μέσα στο νερό στην ποτίστρα. Το πουλί όμως δεν πίνει πολύ νερό με αποτέλεσμα να μην καταναλώνει όλη την αντιβίωση. Έλεγα να του το δίνω με σύριγγα αλλά δεν ξέρω αν πρέπει. Μπεντατίν να βάζω μόνο αν δω να έχει αίμα η πληγή; επίσης αυτό το μαύρο με ανησυχεί πολύ που έχει στο πόδι δίπλα στην ξερή πληγή , σαν να έχει πύον μέσα. αλλά δεν ξέρω.. αν δεν περάσει θα το πάω σε πτηνίατρο λογικά. Όσο για μέσα στο κλουβί κινείτε με το ένα πόδι συνήθως πάνω στα κλαδιά και κάποιες φορές πατάει και το πληγωμένο πόδι αλλά με δυσκολία και το ξανασηκώνει πάνω.
[automerge]1633266190[/automerge]
το υγρό μπεταντίν δεν κάνει δουλειά δηλαδή ;
 
  • Like
Αντιδράσεις: pns
Το πουλί όμως δεν πίνει πολύ νερό με αποτέλεσμα να μην καταναλώνει όλη την αντιβίωση
Αυτό είναι λογικό, κανένα πουλί δεν αδειάζει όλη την ποτίστρα.
αν δεν περάσει θα το πάω σε πτηνίατρο λογικά.
Αυτή είναι η καλύτερη λύση.
Μπεντατίν να βάζω μόνο αν δω να έχει αίμα η πληγή;
Ναι, δεν χρειάζεται να το πιάνεις και να το στρεσάρεις χωρίς λόγο.
 
η αντιβίωση είναι για έξι μέρες με συγκεκριμένη δοσολογία και μετά μέσα στο νερό στην ποτίστρα. Το πουλί όμως δεν πίνει πολύ νερό με αποτέλεσμα να μην καταναλώνει όλη την αντιβίωση. Έλεγα να του το δίνω με σύριγγα αλλά δεν ξέρω αν πρέπει. Μπεντατίν να βάζω μόνο αν δω να έχει αίμα η πληγή; επίσης αυτό το μαύρο με ανησυχεί πολύ που έχει στο πόδι δίπλα στην ξερή πληγή , σαν να έχει πύον μέσα. αλλά δεν ξέρω.. αν δεν περάσει θα το πάω σε πτηνίατρο λογικά. Όσο για μέσα στο κλουβί κινείτε με το ένα πόδι συνήθως πάνω στα κλαδιά και κάποιες φορές πατάει και το πληγωμένο πόδι αλλά με δυσκολία και το ξανασηκώνει πάνω.
Το μόνο που μπορώ να πω είναι πως όσες φορές μου έχει δώσει γιατρός αντιβίωση για πουλί, μου έχει πει πως αν δεν την παίρνει από το νερό, πρέπει να του τη δώσω με σύριγγα. Οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί να ισχύει κάτι διαφορετικό με την Augmentin. Εννοείται όμως, πως δεν δίνεις με τη σύριγγα την ίδια ποσότητα φαρμάκου που βάζεις στο νερό. Θα το πεθάνεις το πουλάκι.
 
20ml; Στο έχει πει γιατρός αυτό;
Εγώ ξέρω για περίπου 0.5ml σε 100ml νερό...
[automerge]1633268439[/automerge]
Μιλάμε για το σιρόπι Augmentin 400/57mg/5ml σωστά?
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@mpalitsas Στη συσκευασία του augmentin γράφει 250/62,5 mg/5 ml. Συγνώμη 0,2 ml εννοούσα. Ο γιατρός μου είπε να βάζω 0,2 ml σε 100ml νερο

Ένα καναρίνι πίνει μέσα σε μια μέρα ποσότητα νερού ίση ~250ml ανά κιλό βάρους του. (Πηγή: http://www.exoticpetvet.com/canaries.html)
Ένα καναρίνι ζυγίζει περίπου 20gr = 0.02kg
Άρα πίνει 250ml/kg * 0.02kg = 5ml νερό ανά ημέρα.

Διαλύεις 0.2ml φαρμάκου σε 100ml νερού, άρα ο συνολικός όγκος του ΔΙΑΛΥΜΑΤΟΣ είναι 100.2ml

Απλή μέθοδος των τριών:
Σε 100.2ml ΔΙΑΛΥΜΑΤΟΣ περιέχονται 0.2ml φαρμάκου.
Σε 5ml διαλύματος (που θα έπρεπε να πιει το πουλάκι) περιέχονται Χ ml φαρμάκου.

Προκύπτει x=0.01ml .
Αυτή είναι η εφάπαξ δόση φαρμάκου ανά ημέρα.

ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ, επειδή δεν είμαι αρκετά έμπειρος προτείνω να πάρεις τηλ το γιατρό σου ή να περιμένεις την απάντηση εμπειρότερων μελών. Εξάλλου βραδιάζει και θα έχει πιει ήδη κάποιο νερό...
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Kατάλαβα.. αλλά αυτός μου έδωσε αυτή την συσκευασία να αγοράσω με τα ml που σου ειπα και να δίνω την συγκεκριμένη δοσολογία. Δεν ξέρω αν του τηλεφωνήσω γιατί δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος όταν είχα πάει. και τωρα και με αυτό που μου είπες δενξέρω τι να κάνω, αν πρέπει να συνεχίσω να του δίνω ή οχι.
 
Kατάλαβα.. αλλά αυτός μου έδωσε αυτή την συσκευασία να αγοράσω με τα ml που σου ειπα και να δίνω την συγκεκριμένη δοσολογία. Δεν ξέρω αν του τηλεφωνήσω γιατί δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος όταν είχα πάει. και τωρα και με αυτό που μου είπες δενξέρω τι να κάνω, αν πρέπει να συνεχίσω να του δίνω ή οχι.
Αν του δώσεις 0.01ml φάρμακο με μια σύριγγα ινσουλίνης είναι το ίδιο πράγμα και ουσιαστικά συνεχίζεις την αγωγή του γιατρού έτσι. Απλά καλύτερα ρώτα τον πριν το κάνεις. Αυτός μπορεί να σου πει ανακάτεψε 4 σταγόνες νερό και μια Augmentin και από το μείγμα δώσε μία σταγόνα στο πουλί. Πάλι το ίδιο είναι (αυτή η σταγόνα θα έχει 0.01ml φάρμακο και 0.04ml νερό) απλά θα είναι λιγότερο πικρό για το καναρίνι. (Υπόψιν μια σταγόνα είναι 0.05ml)

Τηλεφώνησε του αύριο και μπορεί να σου πει "φέρ' το να του ρίξω μια ματιά". Δε χάνεις κάτι. Κι αν πάλι δε μείνεις ικανοποιημένος, πήγαινε και αλλού.

Αλήθεια, η ζημιά με τον τραυματισμό από τον γιατρό έγινε; Γιατί θέλω να πάω κι εγώ το δικό μου να του κόψουν τα δαχτυλίδια του. Έχει 3...
 
ναι κατάλαβα.. δενξέρω θα περίμενω να δω αν απάντησει και κάποιος άλλος και θα δω τι θα κάνω.. ναι από γιατρό έγινε ο τραυματισμός. Ήταν πρησμένο το πόδι του αρκετά και δυσκολεύτηκε να το βγάλει. Και το δικο σου έχει πρησμένο ποδί από το δαχτυλίδι και θεςνα του τα βγάλεις?
 
Και το δικο σου έχει πρησμένο ποδί από το δαχτυλίδι και θεςνα του τα βγάλεις?
Που να φας τη γλώσσα σου! Χαχα
Όχι καλά είναι το δικό μου, και εύχομαι γρήγορη ανάρρωση και στο δικό σου
 
@Tony Forpus μέτρια. Την αντιβίωση είπε ότι είναι για την πληγή και για το πρήξιμο που έχει το πόδι. ( Το πρήξιμο είναι μεγάλο ,δεν ξέρω αν φαίνεται τόσο στις φωτογραφίες)Επίσης την αντιβίωση αυτή την έδωσε και για το πρόβλημα που έχει στο μάτι του επιφυκιτιδα. Προς το παρόν δεν έχω δει κάποια καλυτέρευση,είναι νωρίς ακόμα. Περιμένω τις επόμενες μέρες που θα τελειώσει η αντιβίωση πως θα είναι
[automerge]1633294346[/automerge]
Και μένα με έκανε εντύπωση γιατί περίμενα να πει ότι θα αντιμετωπιστεί με κάποιο τοπικό αντιβιωτικο αλλά τελικά όχι.
 
Παιδιά μόλις είδα ότι το καναρινάκι σκάληξε το κακάδι της πληγής και έχει γεμίσει αίμα το ράμφος του και η πληγή έχει ανοίξει ξανά. Αυτή την στιγμή δεν μπορώ να του βάλω μπεταντίν γιατί έχει τελειώσει και θα αγοράσω αύριο. Εκτός απο μπεταντίν τι άλλο να βάλω γιανα επουλωθεί η πληγή ?
 
  • Like
Αντιδράσεις: pns
Εκτός απο μπεταντίν τι άλλο να βάλω γιανα επουλωθεί η πληγή ?
Να βάλεις αιμοστατικό σπρέι, αν δεν έχεις βάλε λίγο αλεύρι για να σταματήσει η αιμορραγία.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τελικά βρήκα μπεντατιν ειχαμε κιαλο και έβαλα. Αύριο θα πάω φαρμακείο ,γνωρίζεις κάποια αλοιφή ή κάτι άλλο για επούλωση της πληγής ?
 
  • Like
Αντιδράσεις: pns
,γνωρίζεις κάποια αλοιφή ή κάτι άλλο για επούλωση της πληγής ?
Δεν νομίζω ότι μπορείς να βάλεις κάτι άλλο εκτός από betadine.
Πάρε ένα τηλέφωνο τον Κτηνίατρο, ίσως σου προτείνει και κάτι άλλο.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ καλημέρα! Τον πήρα τηλέφωνο και λέει βάλε μπεντατιν. Πριν από λίγο η πληγή ξανά άνοιξε και το πουλάκι ήταν κάτω στο κλουβί και αναισενε γρήγορα. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Είδα σε παρόμοιες περιπτώσεις ότι εκτός από μπεντατιν έβαζαν και πουλβο μετά ή φουσιντιν νομίζω.
 
  • Like
Αντιδράσεις: pns
Back
Top