Γενικά Πληροφορίες για μωρο λαβμπερντ

Ωραία... Επειδή έχω νπερδευτει χρειάζεται να βάζω τη συριγγα αριστερά η δεξιά;
Καταλαβες τωρα γιατι ειχαμε προβληματισμο για την ηλικια που θα το παρεις; Θα το βαζεις απλα μεσα στο στομα, εφοσον στο ανοιγει.
 
Καταλαβες τωρα γιατι ειχαμε προβληματισμο για την ηλικια που θα το παρεις; Θα το βαζεις απλα μεσα στο στομα, εφοσον στο ανοιγει.
Ωπα ωπα @Myra το λεω και σε εσένα και στο θεματοθετη ποτε μα ΠΟΤΕ σε πουλι που ταΐζετε με κρέμα δεν του βάζεις απλα τη σύριγγα στο στόμα μπορεί να μπερδευτεις και η τροφη να καταλήξει στα πνευμονία και χαιρετά το κακόμοιρο το πουλάκι υπάρχει συγκεκριμένη δίοδος για το στομάχι και αλλη για τα πνευμονια αν παει οπου να ναι η τροφη τελείωσε! Βέβαια οσο πιο μεγάλο σε ηλικία ειναι το πουλί πρέπει να κρατιέται απο το κεφάλι για να μην αρχίσει να κουνιέται και γίνει χαμος!
 
Ωπα ωπα @Myra το λεω και σε εσένα και στο θεματοθετη ποτε μα ΠΟΤΕ σε πουλι που ταΐζετε με κρέμα δεν του βάζεις απλα τη σύριγγα στο στόμα μπορεί να μπερδευτεις και η τροφη να καταλήξει στα πνευμονία και χαιρετά το κακόμοιρο το πουλάκι υπάρχει συγκεκριμένη δίοδος για το στομάχι και αλλη για τα πνευμονια αν παει οπου να ναι η τροφη τελείωσε! Βέβαια οσο πιο μεγάλο σε ηλικία ειναι το πουλί πρέπει να κρατιέται απο το κεφάλι για να μην αρχίσει να κουνιέται και γίνει χαμος!
Αλλο πραγμα εννοουσα. Οι κανονικες συριγγες ταισματος εχουν μηκος και μπαινουν απευθειας στον προλοβο, και αποφευγεις και την καταποση αερα ετσι. Τα δεξια αριστερα ηθελα να διευκρινησω.
 
Μαρία, πάρε το πουλάκι περίπου 3 μηνών, δεν βλέπεις ότι αυτά που πρέπει να γνωρίζεις είναι πολλά; Όσα πρέπει να γνωρίζεις και δεν τα ξέρεις είναι κρίσιμα για την επιβίωση του πουλιού. Πόσο πιο απλά πρέπει να ειπωθεί για να το καταλάβεις; Διάβασε αυτά που σου έδωσε η Μιράντα και θα διαπιστώσεις ότι είναι μια πάρα πολύ δύσκολη υπόθεση που χρειάζεται εμπειρία και γνώσεις. Δεν είναι τα ζώα πειραματόζωα για να εμπλουτίζουμε τις εμπειρίες μας. Κινήσου και αποφάσισε με σοβαρότητα και σωφροσύνη.
 
Αλλο πραγμα εννοουσα. Οι κανονικες συριγγες ταισματος εχουν μηκος και μπαινουν απευθειας στον προλοβο, και αποφευγεις και την καταποση αερα ετσι. Τα δεξια αριστερα ηθελα να διευκρινησω.
Εγω το αντιθετο καταλαβα!
 
Εγω το αντιθετο καταλαβα!
Εσυ που ακριβως θα εβαζες μια ειδικη συγκεκριμενη συριγγα δηλαδη; Αν διαβασε και το αρθρο που της παρεθεσα ξερει πως πρεπει να το κανει. Το δεξια αριστερα δεν νοειται σε καμια περιπτωση, και για μενα δεν βγαινει νοημα.

@Maria01 Κοριτσακι μου γλυκο, μπορει και να τα καταφερεις. Αλλα εφοσον λες πως θα το παρεις σε μια εβδομαδα, υπαρχει πιθανοτητα να το κανεις σωστα, και υπαρχει και πιθανοτητα σε μια εβδομαδα και μια ημερα να τρεχεις πανικοβλητη γιατι κατι παει στραβα. Σκεψου και πραττεις.
 
Παιδιά με τι να μετραω θερμοκρασία κρεμουλας;

Επίσης καλά δεν είναι 39 βαθμοί; έχω διαβάσει πάρα πολλά και πιο παλιά διαβαζα και πιστεύω πως είμαι έτοιμη να υιοθετησω το μιλρουλακι
 
Παιδιά με τι να μετραω θερμοκρασία κρεμουλας;

Επίσης καλά δεν είναι 39 βαθμοί; έχω διαβάσει πάρα πολλά και πιο παλιά διαβαζα και πιστεύω πως είμαι έτοιμη να υιοθετησω το μιλρουλακι
Μήπως θα πρέπει τελικά να ακούσεις όλες τις νουθεσίες των ανθρώπων που γνωρίζουν "κάπως" περισσότερα... και να αποφύγεις κάτι τέτοιο. Για την ακρίβεια να την αναβάλεις μερικές εβδομάδες...
Γιατί ηλικιακά είναι επίφοβο ακόμη και για την επιβίωση του πουλιού μια τόσο "ανεύθυνη" κίνηση;
 
Σκέφτηκα όλα αυτά που μου είπατε το πρωί επικοθνωνησα με τον εκτροφεα για να του πω να περίμενει ακόμα λίγο.. όμως μου είπε ότι μέσα στη φωλιά τους βάζει σπορακια και τρώνε.. Βέβαια αυτό δε σημαίνει όρισε χρειάζεται να το ταιζω!

Μπορεις να μου προτινεις μια καλή κρέμα; η raff είναι καλή; Εδώ έχει ένα πετ και έχει μόνο αυτή!
 
Μπορεις να μου προτινεις μια καλή κρέμα; η raff είναι καλή; Εδώ έχει ένα πετ και έχει μόνο αυτή!
Τωρα που το εψαξα λιγο κι αλλοι ταιζουν με την raff τα lovebird δεν νομιζω να εχεις προβλημα
 
Ααχ ωραία πάει και αυτό.. Ξέρω ότι σας ζαλησα αλλα... Πως θα αδειαζω τον αέρα από τον προλοβο εφόσον έχει φτςρα;

Οι 40 βαθμοί ει σου καλή θερμ. Για κρέμα έτσι;
 
Πιανεις με τα δαχτυλα σου μαλακα το πανω μερος του προλοβου που εχει αερα και με απαλες κινησεις το σπρωχνεις προς τα πανω μεχρι να δεις οτι βγηκε ο αερας
(Αυτα για τον αερα)
 
Σας ευχαριστώ παααρα πολύ :D

Εατειλα στο εκτροφεα να τα κρατήσει να τα δω καθαρά στις φωτογραφιες και είπε ότι δεν θέλει να τα βγάλει... Δεν τα βγάζει καθόλου από τη φωλιά ποτέ! Λέτε να με φοβάται;
 
Σας ευχαριστώ παααρα πολύ :D

Εατειλα στο εκτροφεα να τα κρατήσει να τα δω καθαρά στις φωτογραφιες και είπε ότι δεν θέλει να τα βγάλει... Δεν τα βγάζει καθόλου από τη φωλιά ποτέ! Λέτε να με φοβάται;

Σιγουρα θα φοβαται.
 
Back
Top