Ασθένειες Ποδάγρα ή υπερκαράτωση;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης crisam
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Καλημέρα. Εχθές ήταν η 7η ημέρα της θεραπείας. Έχει αρκετά βελτιωθεί. Θα ανεβάσω και φωτό όταν πάω σπίτι. Να συνεχίσω ακόμα ή να περιμένω να περάσουν κάνα δυο με τρεις ημέρες και να ξαναβάλω για κανένα 3ημερο. Επειδή είναι φάρμακο και μπορεί να μην κάνει για κάποιο χρονικό διάστημα μήπως να βάζω βαζελίνη αφού πρώτα τα έχω περάσει με betadine; Ερωτήσεις οι οποίες φυσικά θα περιμένω απαντήσεις (χωρίς απαίτηση μην παρεξηγηθεί) αφού δείτε πρώτα τις φωτογραφίες υποθέτω. Φιλικά.
 
Οκ. Ευχαριστώ. Πάντως θα ανεβάσω φωτογραφίες για να μου πείτε την γνώμη σας. Παρεμπιπτόντως στα άλλα καναρίνια (δεν έχουν επαφή μα την κανάρα) γενικά καλό είναι να κάνουμε προληπτικά θεραπεία για 3 μέρες ;και κάθε πόσο αν είναι; Έτσι για προστασία.
 
στα άλλα καναρίνια (δεν έχουν επαφή μα την κανάρα) γενικά καλό είναι να κάνουμε προληπτικά θεραπεία για 3 μέρες ;και κάθε πόσο αν είναι; Έτσι για προστασία.
Μπορείς να βάζεις epithol μια φορά το εξάμηνο για καθαρά προληπτικούς λόγους.
 
Μια φορά δηλαδή 1 ημέρα ή για 3; Κάπου είχα διαβάσει για 3 αλλά δεν είμαι σίγουρος .
 
Καλησπέρα. Επισυνάπτω δύο φωτογραφίες για να μου πείτε την γνώμη σας. Σίγουρα από Δευτέρα θα κάνω άλλη μια θεραπεία για καλό και για κακό. Παρόλο που η κανάρα είναι του 20 ( δεν θεωρείται και γέρικο πουλί) νομίζω ότι θέλει λίγο ακόμα.
[automerge]1647538617[/automerge]
Να πως ήταν και πριν την θεραπεία:
[automerge]1647538678[/automerge]
Οι τρεις τελευταίες είναι πριν την θεραπεία.
 

Συνημμένα

  • IMG_20220317_183100_598x800.webp
    IMG_20220317_183100_598x800.webp
    22,1 KB · Προβολές: 29
  • IMG_20220317_183106_598x800.webp
    IMG_20220317_183106_598x800.webp
    18,1 KB · Προβολές: 28
  • IMG_20220307_093155_598x800.webp
    IMG_20220307_093155_598x800.webp
    28,1 KB · Προβολές: 28
  • IMG_20220306_171909_800x598.webp
    IMG_20220306_171909_800x598.webp
    26,1 KB · Προβολές: 26
  • IMG_20220311_090113_598x800.webp
    IMG_20220311_090113_598x800.webp
    30,2 KB · Προβολές: 27

Συνημμένα

  • IMG_20220307_093155_598x800.webp
    IMG_20220307_093155_598x800.webp
    17,2 KB · Προβολές: 13
Αυτή η φωτογραφία είναι πριν ξεκινήσει θεραπεία. Τώρα είναι σε αυτή την κατάσταση
[automerge]1647543402[/automerge]
Το epithol δηλαδή δεν κάνει; Και από ότι κατάλαβα πρέπει να είναι και μεταδοτική.
 

Συνημμένα

  • IMG_20220317_183106_598x800.webp
    IMG_20220317_183106_598x800.webp
    18,1 KB · Προβολές: 17
Και από ότι κατάλαβα πρέπει να είναι και μεταδοτική
Όχι, δεν είναι ασθένεια. Είναι μία κατάσταση που προκαλείται από λάθος "πατήματα" που προκαλούν συνεχή πίεση, από υπερβολικό βάρος και σε σπάνιες περιπτώσεις από διατροφικές ελλείψεις.
 
Οκ. Ανησύχησα ότι αν την βαλω για ζευγάρωμα μην κολλήσει το αρσενικό και μετέπειτα που θα μπει στην κλούβα μην κολλήσει και τα υπόλοιπα. Τα βάλω betadine και μια αντιβιοτική κρέμα (fusidin); ή μόνο με την αλλαγή πατηθρας με ξύλινη θα έχει αποτέλεσμα;
 
μια αντιβιοτική κρέμα (fusidin);
Αλοιφή Fucidin 3 φορές την ημέρα.
Καθημερινή καθαριότητα στις πατήθρες.
Αλλαγή στις πατήθρες με ξύλινες.
 
Έδειξα σε έναν γνωστό πετ- σοπα την φωτογραφία και μου είπε ότι κανονικά μετά από μια εβδομάδα θεραπείας με epithol κανονικά έπρεπε να έχει καθαρίσει τελείως και ότι είναι κολλητική. Μάλιστα μου πρότεινε κάτι αλλά φάρμακα από φαρμακείο. Το μόνο που θυμάμαι είναι το ένα ήταν για τις αιμορροΐδες,🤔. Επειδή ήμουν βιαστικός δεν συγκράτησα ονόματα. Σήμερα ξεκίνησα το απόγευμα με fucidin.Αυτο που παρατήρησα αλλά δεν το ανέφερα γιατί νόμιζα ότι ξεκουράζεται είναι ότι μερικές φορές το αριστερό πόδι το μάζευε. Υπάρχει περίπτωση να πονάνε γι'αυτό το μάζευε; Σταύρο μου είπες ότι δεν είναι ασθένεια οπότε δεν είναι κολλητική. Πραγματικά είμαι 50-50 να την βάλω για ζευγάρωμα . Θα δω πως θα πάει και με την κρέμα.
 
Ο εκτροφέας από όπου έχω πάρει τα πουλιά (όχι όμως το θηλυκό) μιλήσαμε πριν από λίγο και μου είπε να βάλω ξανά epithol όμως όχι μια μόνο φορά αλλά 3. Να ξεκινήσω ξανά από αύριο. Σταμάτησα την πρώτη θεραπεία την Τρίτη.
 
Πραγματικά είμαι 50-50 να την βάλω για ζευγάρωμα .
Υπάρχει χρόνος για το ζευγάρωμα, αφού πρώτα τελειώσει την θεραπεία.
Αυτο που παρατήρησα αλλά δεν το ανέφερα γιατί νόμιζα ότι ξεκουράζεται είναι ότι μερικές φορές το αριστερό πόδι το μάζευε. Υπάρχει περίπτωση να πονάνε γι'αυτό το μάζευε
Μερικές φορές η epithol ερεθίζει τα πόδια τους, ειδικά αν χρησιμοποιήσουμε παραπάνω ποσότητα.

Να ξεκινήσω ξανά από αύριο.
Όχι, η epithol βοήθησε αρκετά τα πόδια.
Με την Fucidin 3 φορές την ημέρα πρέπει να προχωρήσεις τώρα για να φτιάξει και η πατούσα του ποδιού του.

Έδειξα σε έναν γνωστό πετ- σοπα
Ο εκτροφέας από όπου έχω πάρει τα πουλιά
Αν συνεχίσεις να ρωτάς θα ακούσεις και άλλες προτάσεις και στο τέλος δεν θα μπορείς να βγάλεις άκρη.

Την θεραπεία με Fucidin την έχουν προτείνει Πτηνίατροι σε φίλους που παλαιότερα είχαν αντίστοιχο πρόβλημα στα πουλιά τους.
Προσωπικά την έχω χρησιμοποιήσει και είχα πολύ καλά αποτελέσματα.

 
Καλημέρα. Αρχικά θέλω να ζητήσω συγγνώμη αν άθελά μου ενόχλησα κάποιον/ους . Ναι φυσικά και όταν ακούς πολλές γνώμες και αυτές μπορεί να είναι διαφορετικές να σου δημιουργήσει ένα μπέρδεμα. Εχθές που πήγα να πάρω τροφές για τα πουλιά το έφερε η συζήτηση γιατί με ρώτησε αν έχω ξεκινήσει την προετοιμασία για αναπαραγωγή. Όταν του είπα τι συμβαίνει και είδε την φωτογραφία μου είπε ότι μετά από μια εβδομάδα θεραπείας με epithol κανονικά τα πόδια έπρεπε να γίνουν "λαμπικο" και ότι ότι ήταν να κάνει τι φάρμακο το έκανε. Τώρα για την ποδοδερματίτιδα δεν τον είδα να ξέρει γιατί απόρησε μόνο και μόνο από την λέξη. Με τον εκτροφέα είμαστε φίλοι και αυτός μου είπε για 3-4 φορές με epithol. Γιάννη θα συνεχίσω με fucidin όπως είπες γιατί ο πτηνιατρος όπως και να το κάνουμε πιστεύω ότι στα φάρμακα ξέρει κάτι παραπάνω. Τις πατήθρες τις άλλαξα με πλαστικές στρογγυλές. Δεν έβαλα ξύλινες επειδή κάθε φορά που θα βάλω fucidin θα τις καθαρίζω. Αν είναι απαραίτητο να βάλω ξύλινες τότε θα βάλω.
 
Τώρα για την ποδοδερματίτιδα δεν τον είδα να ξέρει γιατί απόρησε μόνο και μόνο από την λέξη
Επειδή κατά πάσα πιθανότητα δεν είναι το μόνο πράγμα που δεν ξέρει και για να μη δημιουργούνται παρερμηνείες σε αυτόν που διαβάζεις το θέμα, να πω ξανά όπως έχω αναφέρει εδώ ότι η υπερκεράτωση των ποδιών, εφόσον δημιουργείται από το άκαρι Knemidokoptes, μπορεί να μεταδοθεί και σε άλλα πουλιά. Η ποδερματίτιδα όμως δεν είναι ασθένεια και δεν μεταδίδεται.

Θα σου πρότεινα να ακολουθείς συμβουλές από μία πηγή που εμπιστεύεσαι περισσότερο και αυτό για το δικό σου καλό και του πουλιού. Διαφορετικά θα μπερδευτείς και τα αποτελέσματα από αυτό το ανακάτεμα δεν θα είναι τα καλύτερα για το πουλάκι. Εγώ σου προτείνω απλά να προσέξεις να μην ξεφύγει το θέμα με την ποδοδερματιτιδα γιατί τότε η υπερκεράτωση στα πόδια θα είναι το λιγότερο που θα σε απασχολεί.

Τις πατήθρες τις άλλαξα με πλαστικές στρογγυλές. Δεν έβαλα ξύλινες επειδή κάθε φορά που θα βάλω fucidin θα τις καθαρίζω. Αν είναι απαραίτητο να βάλω ξύλινες τότε θα βάλω.
Οι ξύλινες είναι προτιμότερες κυρίως για το σχήμα τους. Σε αυτές η πίεση το κέντρο του πέλματος είναι μικρότερη σε σχέση με τις άλλες.

Αρχικά θέλω να ζητήσω συγγνώμη αν άθελά μου ενόχλησα κάποιον/ους
Να μη ζητάς συγνώμη, δεν έχεις ενοχλήσει κανέναν. 🙂
 
Τις πατήθρες τις άλλαξα με πλαστικές στρογγυλές.
Οι καλύτερες πλαστικές όσον αφορά το πέλμα τους είναι αυτές που είναι επίπεδες στο επάνω μέρος
Οπότε συνεχίζω με fucidin για πόσο καιρό;
Πιστεύω ότι σε 6-7 ημέρες θα φανεί η βελτίωση, μετά θα πρέπει να το αφήσεις για 10 ημέρες να ηρεμήσει και να κάνεις επανέλεγχο της κατάστασης των ποδιών του.
 
Καλησπέρα. Έχω βρει αυτές τις πατήθρες της 2GR σε κοντινό μου μαγαζί . Μοιάζουν με αυτές που μου έστειλες Γιάννη. Απλώς το πιάσιμο στα κάγκελα είναι διαφορετικό. Οι συγκεκριμένες σε κλουβιά από κουνελόσυρμα δεν μπαίνουν. Αυτές που μου έστειλες εσύ το πιάσιμο είναι στην ευθεία οπότε πιθανών να κανουν και στα κλουβιά με κουνελόσυρμα. Πάντως για την κανάρα κάνουν γιατί την έχω σε κανονικό κλουβί εμπορίου.
 

Συνημμένα

  • 2022-03-20-15-18-20-611.webp
    2022-03-20-15-18-20-611.webp
    3,9 KB · Προβολές: 2
Back
Top