Ασθένειες Ποδάγρα ή υπερκαράτωση;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης crisam
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Καλησπέρα. Σας ανεβάζω δύο φωτογραφίες. Στα πόδια δεν βλέπω και μεγάλη διαφορά μετά από 5 ημέρες . Σήμερα είναι η πέμπτη. Αυτό όμως που παρατήρησα τυχαια είναι ότι η αλοιφή (fucidin) είχε λήξει από το 19!🤢 Είχα μια άλλη ευτυχώς ( διάφανη). Δεν ξέρω αν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο ( η δραστική ουσία να έχει εξασθενήσει). Να συνεχίσω ξανά σαν να είναι η πρώτη μέρα η να βάλω για άλλες 2 μέρες ακόμα; Εντούτοις παρατήρησα και στο μάτι κάτι. Λέτε να είναι άκαρι; ή να βάλω ντομπρεξ και να δω!
 

Συνημμένα

  • IMG_20220323_141654_598x800.webp
    IMG_20220323_141654_598x800.webp
    27,5 KB · Προβολές: 24
  • IMG_20220323_141625_598x800.webp
    IMG_20220323_141625_598x800.webp
    27,8 KB · Προβολές: 24
@crisam
Νομίζω ότι το πουλάκι πρέπει να το δει γιατρός, δεν είναι μόνο η ποδοδερματiτιδα, έχει και άλλα θέματα, τα περιττώματα του δεν μου φαίνονται φυσιολογικά, υπάρχει και η αραίωση φτέρωματος γύρω από μάτι του...
Διάβασε το παρακάτω θέμα ίσως σε βοηθήσει.
 
Είχα μια άλλη ευτυχώς ( διάφανη)
H Fucidin έχει λευκό χρώμα.
Να συνεχίσω ξανά σαν να είναι η πρώτη μέρα η να βάλω για άλλες 2 μέρες ακόμα; Εντούτοις παρατήρησα και στο μάτι κάτι. Λέτε να είναι άκαρι; ή να βάλω ντομπρεξ και να δω!
Η καλύτερη λύση είναι ο Γιατρός για να μην ταλαιπωρείται άδικα το πουλάκι.
 
Γιάννη υπάρχει και σε διάφανη αλοιφή. Την έχω πάρει για ένα πουλί που είχα το καλοκαίρι με ευλογιά στα πόδια και έκανε δουλειά. Για το μάτι θα ξεκινήσω με tobrex 2 φορές την ημέρα για κάνα 3-4 μέρες. Γενικά το πουλί είναι σε πολύ καλή κατάσταση . Τρώει και μάλιστα πολύ το κελαιδισμα του σαν θηλυκό είναι καθαρό οι κουτσουλιές του είναι υδατες αλλά φυσιολογικές. Έχει αρχίσει να πυρώνει λόγο βιταμίνες Ε ( ferti-vit) και αυγό. Γενικά είναι δραστήρια. Θα βάλω fucidin για κάνα 3 ήμερο ακόμη. Υπάρχει περίπτωση τα πόδια της να είναι πιο χοντρά ; Μου έχει τύχει στο παρελθόν.
 
Θα επιμείνω ότι χρειάζεται εξέταση από Πτηνίατρο, η απώλεια γύρω από τα μάτια μπορεί να είναι Ακάρεα αλλά μπορεί να είναι και κάτι άλλο όπως Τριχομονάδες.
Υπάρχει περίπτωση τα πόδια της να είναι πιο χοντρά ;
Συγκρίνοντας τα δυο πόδια βλέπεις την διαφορά, ολοκλήρωσε την θεραπεία και δες αν υπάρχει διαφορά.
Προσωπικά θα ανησυχούσα περισσότερο για την απώλεια γύρω από το μάτι και λιγότερο για τα πόδια.

Την έχω πάρει για ένα πουλί που είχα το καλοκαίρι με ευλογιά στα πόδια
Αυτά τα πουλιά πρέπει να αποκλείονται από την αναπαραγωγή γιατί γίνονται φορείς.
 
Δεν το έχω αυτό το πουλί . Ήταν μόνο του συνέχεια και το έδωσα τον Οκτώβριο. Όπως είπα θα ξεκινήσω με doprex και βλέπουμε. Αν είναι τριχομοναδες ή ακάρεα να πάω σε φάρμακα;το enroxyn ή το daytril που μου έστειλαν κάνουν;
 
Αν είναι τριχομοναδες ή ακάρεα να πάω σε φάρμακα;το enroxyn ή το daytril που μου έστειλαν κάνουν;
Δες το άρθρο για να δεις πως εντοπίζονται τα ακάρεα
Οι Τριχομονάδες εντοπίζονται με μικροβιολογική εξέταση της κουτσουλιάς.
Αρκετοί φίλοι έχουν στείλει ταχυδρομικώς κουτσουλιές για εξέταση στο παρακάτω εξεταστικό κέντρο

Το να δώσεις φάρμακα χωρίς να ξέρεις τι ακριβώς έχει είναι λάθος και θα επιβαρύνει άδικα τον οργανισμό του.
 
Καλημέρα και χρόνια πολλά. Χρησιμοποιώ γάντι μιας χρήσης. Μέχρι χθες στο χέρι που έβαζα αλοιφή. Σήμερα και στα δύο χέρια . Τα πόδια νομίζω ότι πάνε μια χαρά. Κάποια στιγμή θα ανεβάσω φωτογραφίες. Τώρα στα μάτια βάζω από 2 φορές την ημέρα tobrex από μια σταγόνα. Είδα ότι έχει και στο άλλο μάτι. Παρατήρησα όμως ότι το δεξί πόδι το μαζεύει και κάθετε με το άλλο όχι όμως συνέχεια. Από τροφή τρώει πολύ. Παρόλο αυτά μου φαίνεται σαν να έχει αδυνατίσει. Το πήγα σε έναν φίλο που ασχολείται με πουλιά πολλά χρόνια και έχει και κατάστημα. Το είδε και μου είπε ότι είναι μια χαρά και να συνεχίσω με tobrex. Αλήθεια πώς θα καταλάβω αν κάνει δουλειά στα μάτια; Λογικά φτερά δεν θα βγάλει άμεσα.
 
μου φαίνεται σαν να έχει αδυνατίσει. Το πήγα σε έναν φίλο που ασχολείται με πουλιά πολλά χρόνια και έχει και κατάστημα. Το είδε και μου είπε ότι είναι μια χαρά
Δεν γίνονται έτσι οι διαγνώσεις, πιο πάνω σου αναφέραμε ότι το καναρίνι θα πρέπει να το δει γιατρός, και εσύ επιμένεις να το πηγαίνεις σε φίλους και γνωστούς.
Δεν νομίζω ότι έχει νόημα να συνεχιστεί περισσότερο η συζήτηση, τουλάχιστον από εμένα.
 
Δυστυχώς είναι έτσι όπως στα περιγράφουν πιο πάνω. Χωρίς να έχω την οποιαδήποτε πρόθεση να προδικάσω το αποτέλεσμα, σε διαβεβαιώ ότι αυτό το έργο το έχουμε δει πολλές φορές. Για αυτό χρήσιμο κι ωφέλιμο θα ήταν να πράξεις άμεσα. Και να απομακρύνεις όσο το δυνατό το καναρίνι σου από άλλα πτηνά (και φυσικά να χρησιμοποιείς αυστηρά τα σκεύη του συγκεκριμένου κλουβιού, για αυτό το πουλί και να μην τα μπερδέψεις με των άλλων)
 
Δεν γίνονται έτσι οι διαγνώσεις, πιο πάνω σου αναφέραμε ότι το καναρίνι θα πρέπει να το δει γιατρός, και εσύ επιμένεις να το πηγαίνεις σε φίλους και γνωστούς.
Δεν νομίζω ότι έχει νόημα να συνεχιστεί περισσότερο η συζήτηση, τουλάχιστον από εμένα.
Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Ακριβώς έτσι . Οι διαγνώσεις γίνονται από κοντά και επειδή κοντά δεν έχω και δεν ξέρω κανέναν από εσάς αλλά μου δίνεται απαντήσεις και ευχαριστώ γι'αυτό πήγα στον γνωστό μου. Ότι κάνουμε και εμείς εδώ νομίζω ότι το κάνει και αυτός. Λέει την γνώμη του με βάση την πείρα του στα πουλιά μιας και είναι η μόνιμη δουλειά του για πάνω από 30 χρόνια. Φυσικά και το πιο σίγουρο είναι μια γνώμη πτηνίατρου. Δεν ήθελα να θίξω κανέναν. Όλοι μου έχετε πει μια γνώμη. Όλοι στο παρελθόν σίγουρα κάποια στιγμή σας έτυχε να ζητήσετε βοήθεια . Κανείς δεν τα ξέρει όλα από την αρχή. Συνεχώς στην ζωή μας όπως και στο χόμπι μας μαθαίνουμε. Φυσικά και με ενδιαφέρει η υγεία του αλλιώς δεν θα έκανα 10 μέρες τόσες προσπάθειες. Το πουλί το πάω πίσω από όπου το πήρα όποια στιγμή θέλω. Είναι φίλου μου εκτροφέα που όπως έχω αναφέρει με την σειρά του το πήρε από άλλον εκτροφέα και οι δύο ενεργοί σε διαγωνισμούς. Επειδή όμως δεν θέλω να τα παρατήσω θα προσπαθήσω . Ευχαριστώ και πάλι.
[automerge]1648232262[/automerge]
Δυστυχώς είναι έτσι όπως στα περιγράφουν πιο πάνω. Χωρίς να έχω την οποιαδήποτε πρόθεση να προδικάσω το αποτέλεσμα, σε διαβεβαιώ ότι αυτό το έργο το έχουμε δει πολλές φορές. Για αυτό χρήσιμο κι ωφέλιμο θα ήταν να πράξεις άμεσα. Και να απομακρύνεις όσο το δυνατό το καναρίνι σου από άλλα πτηνά (και φυσικά να χρησιμοποιείς αυστηρά τα σκεύη του συγκεκριμένου κλουβιού, για αυτό το πουλί και να μην τα μπερδέψεις με των άλλων)
Είναι από την αρ που την πήρα μόνιμα σε δικό της κλουβί για καραντίνα. Εννοείται ότι πάντα τροφές ,νερό κ.τ.λ γίνονται όταν έχω πρώτα περιποιηθεί τα άλλα πουλιά. Μένει τελευταία.
 
@crisam , όπως και νά 'χει το ζήτημα, πήγαινέ το σε κάποιον ειδικευμένο σε πτηνά κτηνίατρο να σου πει μια εμπεριστατωμένη γνώμη, να κάνει διάγνωση και να συστήσει τη σωστή αγωγή. Οι γνώμες οι δικές μας και των έμπειρων εκτροφέων είναι οπωσδήποτε σεβαστές, όπως και η προσπάθειά σου με το καναρίνι, αλλά ήρθε η ώρα του πτηνιάτρου. Και επίσης οι διαγνώσεις γίνονται από γιατρό και όχι από οποιονδήποτε άλλον. Και μια και δεν θέλεις να τα παρατήσεις, προσπάθησε πιο στοχευμένα με γιατρό.
 
χρόνια πολλά
Χρόνια πολλα και σε σενα.
Κατανοώ τη λαχτάρα σου για να τα κάνεις όλα.
Για αρχή ξεκινα να μαθαίνεις πως να πιανεις το πουλάκι.
Κοψε τα νυχια του.
Φενεται ότι αφήνεις τα ποδια του ελευθερα.
Η epithol θέλει πολυ λίγη ποσοτητα και να μην κάνει επαφή με τα πουπουλα κάτι που σε σενα φενεται πως έχει κολυμπήσει.
Στείλε τις κουτσουλιές στο διαγνωστικό κέντρο στην Κομοτηνή. 30 ευρώ +5 ευρω μεταφορικά για εξέταση και καλλιέργεια είναι ένα μηδενικό κόστος.
Ένας πτηνιατρος για εξέταση πτηνου, εξέταση κουτσουλιας + καλλιέργεια θα σου παρει κοντά στα 80+ ευρώ.
Ξεκίνα με το να δεις τι έχει εντός της κοιλιάς του και μαζί με αυτό εξέτασε τι μπορεί να προκαλεσε και το μάτι.
Η λυση του τυπου: Έχει αυτό δίνω αυτό παραπεμπει στους μπαρμπάδες του χωριού.
Συνέχισε με τη θεραπεία των ποδιων. Μια χαρά παει.
Και ένα τελευταίο. Το forum αυτό είναι μια εγκυκλοπαίδεια από μόνο του. Υπάρχουν άρθρα για τα παντα. Διάβασε και ξαναδιαβασε.
 
Χρόνια πολλα και σε σενα.
Κατανοώ τη λαχτάρα σου για να τα κάνεις όλα.
Για αρχή ξεκινα να μαθαίνεις πως να πιανεις το πουλάκι.
Κοψε τα νυχια του.
Φενεται ότι αφήνεις τα ποδια του ελευθερα.
Η epithol θέλει πολυ λίγη ποσοτητα και να μην κάνει επαφή με τα πουπουλα κάτι που σε σενα φενεται πως έχει κολυμπήσει.
Στείλε τις κουτσουλιές στο διαγνωστικό κέντρο στην Κομοτηνή. 30 ευρώ +5 ευρω μεταφορικά για εξέταση και καλλιέργεια είναι ένα μηδενικό κόστος.
Ένας πτηνιατρος για εξέταση πτηνου, εξέταση κουτσουλιας + καλλιέργεια θα σου παρει κοντά στα 80+ ευρώ.
Ξεκίνα με το να δεις τι έχει εντός της κοιλιάς του και μαζί με αυτό εξέτασε τι μπορεί να προκαλεσε και το μάτι.
Η λυση του τυπου: Έχει αυτό δίνω αυτό παραπεμπει στους μπαρμπάδες του χωριού.
Συνέχισε με τη θεραπεία των ποδιων. Μια χαρά παει.
Και ένα τελευταίο. Το forum αυτό είναι μια εγκυκλοπαίδεια από μόνο του. Υπάρχουν άρθρα για τα παντα. Διάβασε και ξαναδιαβασε.
Τι εννοείς αφήνω τα πόδια του ελεύθερα;. Epithol έβαζα λίγο . Μπορεί να είναι από την fucidin που και από αυτήν πιστεύω ( για μένα ) ότι ήταν λίγο. Τώρα μετά από 10+ μέρες με αλοιφές θεωρώ ότι εφόσον το βράδυ κοιμάται και τα πόδια του τα βάζει μες στο πτέρωμα ( έβαζα αλοιφή το βράδυ) θα γινόταν αυτό. Οκ θα το ψάξω με πτηνίατρο.
 
Τι εννοείς αφήνω τα πόδια του ελεύθερα
Υπάρχει συγκεκριμένος τρόπος για να πιασεις ένα πουλι.Υπάρχουν σχετικά βίντεο στο youtube για να δεις. Όπως και για το κόψιμο των νυχιών. Δες τα και θα καταλάβεις.
Η φωτογραφία που τραβήξες είναι μετά τη χρήση αλοιφής γιατί το χέρι σου γυαλίζει σαν να έβαλες baby oil. Που σημαίνει ότι έκανες λάθος τη στιγμή που έβαλες αλοιφή και όχι επειδή το πουλι έβαλε το ποδι του μέσα στα πουπουλα.
Όσο για την εξέταση εγώ σου ειπα την φθηνή οδό και την ακριβή. Το διαγνωστικό κάνει μόνο μια δουλειά αλλά την κάνει τέλεια (έτσι έχουν δείξει οι κριτικές) ενώ ο πτηνιατρος τα κάνει όλα.
Όποτε κάπου θα χάνει γιατί κανεις δεν μπορεί να τα ξέρει και να τα κάνει όλα τέλεια.
Δική σου η τσέπη δική σου η απόφαση.
 
Back
Top