Ποια από τις μικρόσωμες ράτσες σκύλων θα συστήνατε;

Paianas

PB Known Member
Εγγραφή
11 Νοε 2008
Μηνύματα
4.501
Πόλη
Παιανία
Σταύρο, να είναι πάντοτε υγιές και να σας χαρίζει όμορφες στιγμές.
Άσχετο/σχετικό... Επειδή μ'έχουν τρελλάνει τα παιδιά και κάθε μέρα μου ζητάνε σκύλο... Ποιά από τις μικρόσωμες ράτσες θα συστήνατε;
Έχω δει τα μπίγκλ, τα τεριέ, τα γκριφόν, τα μαλτέζε.. Δεν μ'αρέσει το μαύρο χρώμα...



Edit: Μεταφορά από: Ψάχνω Labrador Retriever | Σελίδα 4
 
Από μικρόσωμα εμένα μου αρέσουν τα κοκόνι.
Αν θέλετε να μην μαδάνε για ν΄αποφύγετε τις τρίχες, θα πάρετε πουντλ (κανίς).
Τα μαλτέζ είναι κουκλιά πρόβλημα με τα μαλλιά και αν τα κουρεύεις τι το θες;
Τα μπιγκλς άλλα κουκλιά είναι νευρικά όπως όλα τα κυνηγετικά και καλό είναι να αποφεύγονται.
Τα τεριέ μια καλή επιλογή μικρού έξυπνου σκύλου.
Προσωπικές απόψεις και καθόλου ειδικές :)
 
Σταύρο, να είναι πάντοτε υγιές και να σας χαρίζει όμορφες στιγμές.
Άσχετο/σχετικό... Επειδή μ'έχουν τρελλάνει τα παιδιά και κάθε μέρα μου ζητάνε σκύλο... Ποιά από τις μικρόσωμες ράτσες θα συστήνατε;
Έχω δει τα μπίγκλ, τα τεριέ, τα γκριφόν, τα μαλτέζε.. Δεν μ'αρέσει το μαύρο χρώμα...
Σώσε ένα αδεσποτάκι από το δρόμο! Υπάρχουν άπειρα μικρόσωμα, μεγαλόσωμα, μαύρα, άσπρα, και ό,τι άλλο χρώμα θες, και όπως το θες και απλά το καθένα είναι ΜΟΝΑΔΙΚΟ! Τα ημίαιμα, χωρίς να θέλω να μειώσω τα καθαρόαιμα γιατί όλα τα σκυλιά είναι ψυχούλες, είναι πιο έξυπνα και πιο εύρωστα! Ζουν περισσότερο και δεν αρρωσταίνουν εύκολα! Πέρα από αυτό επειδή έχουν ζήσει την εγκατάλειψη και την σκληρή πλευρά της ζωής θα σου είναι μια ζωή ευγνώμονες που τους έσωσες τη ζωή και είναι οι πιο πιστοί σύντροφοι που σε αγαπούν πάνω από τον εαυτό τους! Τέλος θα μάθεις στα παιδιά σου την έννοια του ρήματος βοηθάω κάποιον που έχει ανάγκη! Δεν υπάρχει πιο ωραίο μήνυμα να περάσεις στα παιδιά σου!
 
Άσχετο/σχετικό... Επειδή μ'έχουν τρελλάνει τα παιδιά και κάθε μέρα μου ζητάνε σκύλο... Ποιά από τις μικρόσωμες ράτσες θα συστήνατε;
Έχω δει τα μπίγκλ, τα τεριέ, τα γκριφόν, τα μαλτέζε.. Δεν μ'αρέσει το μαύρο χρώμα...

Τσιμπάς ένα Γιορκ Σάιρ και είσαι Αρχηγός.

Ποτέ ζημιά.
Δεν απαιτεί βόλτα.
Δεν μαδάει.
Πανέξυπνο.
Οικονομικότατο στο φαί.

Ετσι ξεκίνησα και γω Νίκο που δεν ηθελα με τίποτα σκύλο μέσα σε διαμέρισμα για ένα λόγο. Την τρίχα.

Πάμε στα τρία χρόνια τώρα και δεν έχω δει ούτε μία τρίχα.

Και επειδή δεν σου αρέσει το μαυρο χρώμα...χτυπάς ένα χρυσό ασημί όπως εμείς και τελειώνεις.

Και το καλύτερο;

Θα το βγάζεις και συ βόλτα και θα γνωρίσεις όλο τον γυναικείο πληθυσμό της Παιανίας.

Μεγάλη φάκα λέμεεεε.

Αντε παλικάρι μου.
 
Σταύρο, να είναι πάντοτε υγιές και να σας χαρίζει όμορφες στιγμές.
Άσχετο/σχετικό... Επειδή μ'έχουν τρελλάνει τα παιδιά και κάθε μέρα μου ζητάνε σκύλο... Ποιά από τις μικρόσωμες ράτσες θα συστήνατε;
Έχω δει τα μπίγκλ, τα τεριέ, τα γκριφόν, τα μαλτέζε.. Δεν μ'αρέσει το μαύρο χρώμα...
... Νίκο αν το θέλεις για μέσα στο σπίτι μακρυά από μπίγκλ αλλά και όλες τις κυνηγετικές ράτσες αλλά και τις ποιμενικές ράτσες. Τα σκυλιά αυτά πρέπει να τα βγάζεις έξω καθημερινά γιατί διαφορετικά γίνονται πολύ νευρικά και θα έχεις σοβαρό πρόβλημα.

off topic... Δείτε τι κάνει αυτό το μπιγκλ...
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Τα γιορκι δεν κανουν για μικρα ζωηρα παιδακια διοτι τραυματιζονται πανευκολα. Αν θελεις μικροσωμο στιβαρο σκυλακι δες αν θελεις τα westies, που ειναι σκληροτραχηλα τεριε.

Ελπιζω μονο να ακολουθησεις το σωστο δρομο του Σταυρου και να μην στηριξετε πετ σοπς και παπιμιλαδικες γεννες ουτε ιδιωτες. Αν δεν εχει πεντιγκρι απο εκτροφεα δεν ειναι καθαροαιμο. 😉
 
Τι εννοείς; Ότι δεν έχει πεντιγκρί και δεν είναι καθαρόαιμο απορρίπτεται;
Αν κάποιος θέλει να πάρει κάποια, οποιαδήποτε φυλή, πρέπει να ελέγξει και αυτή την παράμετρο και μάλιστα σχολαστικά.
Αν θέλει απλά ένα σκυλάκι, είναι γεμάτα τα καταφύγια με σκυλάκια κάθε είδους δωρεάν, γιατί να δώσει ένα σκασμό λεφτά και να κοροϊδευτεί με την θέλησή του;
Προσοχή μην το συγχέουμε με την αξία της ζωής.
 
Τι εννοείς; Ότι δεν έχει πεντιγκρί και δεν είναι καθαρόαιμο απορρίπτεται;

Δεν εγραψα πουθενα για απορριψη. Ποσο μαλλον οταν εχω στο σπιτι μου σκυλια και γατες μαζεμενα απο το δρομο. 😉 Εννοω αυτο ακριβως που εγραψα. Οταν καποιος ψαχνει καθαροαιμο σκυλακι συγκεκριμενης φυλης, ο μονος τροπος για να αποκτησει ενα, ειναι μεσω ενος αναγνωρισμενου εκτροφεα. Οι γεννες των εκτροφεων δηλωνονται στον Κ. Ο. Ε, παιρνεις τηλεφωνο ρωτας για τη φυλη που θελεις και σε κατευθυνουν. Διαφορετικα ειναι γεματος ο τοπος απο ημιαιμα σκυλακια ολων των μεγεθων και των χρωματων που ψαχνουν ενα σπιτι. :)
 
Εγω παντως εχω ενα whest highland white terrier(westie πιο απλα), μικροσωμο σκυλι, και εχω δει και απο φιλους που εχουν τετοιο σκυλια οτι η ρατσα ειναι ιδανικη για οικογενιες με παιδια στο σπιτι. Ειναι πολυ φιλικα με τα παιδια, αγαπησιαρικα, ΔΕΝ μαδανε καθολου, δεν ρημαζουν το σπιτι οταν λειπεις (παλιοτερα ειχαμε ενα ντοπερμαν που οποτε φευγαμε διελυε το συμπαν 😛) και γενικα ο χαρακτηρας τους ειναι πολυ καλος. Συνιστω τη συγκεκριμεμη ρατσα ανεπιφυλακτα :)
ΥΓ. Με το καταλληλο κουρεμα (γιατι οταν δεν κουρευονται γινονται σαν πατσαβουρακια 😛) ειναι και πολυ ομορφα σκυλια!
 
Έχω δει τα μπίγκλ, τα τεριέ, τα γκριφόν, τα μαλτέζε.. Δεν μ'αρέσει το μαύρο χρώμα...
... Οι πρώτες δυο ράτσες είναι αρκετά ''υπερκινητικές'' (λαγωνικά), τα μαλτεζάκια και τα γκριφόν είναι πιο ήρεμα. Έχοντας περάσει από την κατοχή μου: κανίς-πομεράνιαν-γιορκσάιρ-μινιατούρα σνάουτσερ-παγκ-τσιουάουα (όλα τους όχι πάνω από 5 κιλά το ανώτατο) θα σου πρότεινα το πιο ''απλό'' ένα κανισάκι. Μη ξεχνάμε πως δεν τα είχαν-έχουν τυχαία στα τσίρκο, είναι πανέξυπνα, δεν μαδάνε (συνήθως υπάρχουν πρόβληματα τρίχας με τα κοντότριχα).
Αν θέλεις να ασχοληθείς λίγο (με εισαγωγή κτλ) δες το σνάουτσερ μινιατούρα, το δικό μου διέθετε θαυμάσιο χαρακτήρα και μπορώ να πω πως ήταν από τα καλύτερα ζώα που είχα...
 
Eυκαιρία να δείξω κάποιες από τις αγάπες μου... (η Inca (σνάουτσερ μινιατούρα) και η Jazlin (γιόρκι) δεν ζουν πια)

tinypic-no-longer-available.jpg


Τζο και Έκτωρ

tinypic-no-longer-available.jpg
 
Οτι και να πάρεις... Να το αγαπάς ακόμη και όταν μεγαλώσει, που δεν θα είναι τόσο χαριτωμένο. Γιατί οι γονεις έχουν την συνήθεια να αγοράζουν στα παιδιά τους ενα κουτάβι να παιζουν και μόλις μεγαλώσει το πετάνε στο δρόμο..

Δεν λέω οτι είσαι τέτοιος άνθρωπος.. (απο τις συμβουλες που δίνεις για τα ζώα φαίνεται η αγάπη που εχεις γι αυτά).. Απλα για να διαβάζουν και οι επόμενοι που θα δουν αυτό το θέμα..
 
Νικόλα! Πάρε ένα καναρινόσκυλο! Θα με θυμιθής και μικρόσωμα είναι και εμπειρία έχεις 😀
Ξέρεις πόσο έχω επιμείνει για να αναλάβουν κάποιο καναρίνι;, δεν τα ψήνω όμως... Τη " ζημιά" την κάνει ο περίγυρος...η έχουν η πήραν σκύλο..
Σίσσυ, από αυτά που διαβάζω, μάλλον προς γιόρκ η κοκόνι μας βλέπω. Σας ευχαριστώ όλους!
 
Πάντως αν θες έχω σπίτι ενα αδέσποτο σκυλάκι.. Που το κραταω με νύχια και μ δόντια... Αν ενδιαφερεσαι :)
 
Αριάδνη, είχα έναν αλσατό για 6 χρόνια... Δυστυχώς έπαθε καλαζάρ και αναγκάστηκα να του κάνω ευθανασία.. Επειδή έκλαψα αυτό το σκυλί όπως τον πατέρα μου(όσο κι αν ακούγεται υπερβολικό), ορκίστηκα να μην ξαναπάρω σκύλο η άλλο μεγαλόσωμο ζωάκι... Μέχρι σήμερα έμεινα με τα καναρίνια και τις καρδερίνες.. Τώρα τα παιδιά το ζητάνε καθημερινά. Αν δεν τους ''περάσει'', αναγκαστικά θα πάω σε ένα από τα παραπάνω..
 
Back
Top