Ποια από τις μικρόσωμες ράτσες σκύλων θα συστήνατε;

Θα σου σύστηνα ανεπιφύλακτα τα mini pincher, δυο απο τα τρία σκυλιά μου ειναι τέτοια. Ειναι πανέξυπνα πολυ προστατευτικά μαθαίνουν τα πάντα πολυ εύκολα αλλα ειναι υπέρ κινητικά. Βεβαια για παιδια ειναι το καλύτερο τους γτ δε θα κουράζονται να παίζουν μαζί τους. Και η γνωμη μου πάρε θηλυκό. Πιο εύκολα εκπαιδεύεται. Δε θα άλλαζα με τιποτα τη Bijoux μου. Βάζω φωτο να τη καμαρώσετε.
tere4ygu.jpg
pytyjymy.jpg
e3eme7a6.jpg


Διαφορετικά λόγω του οτι ειναι αυτά υπερκινητικα κατι πολυ συχνό σε μικροσωμα σκυλιά θα σου έλεγα να κοιτάξεις τα shih tzu ή τα westie. Ειναι πιο ήρεμα σκυλιά αλλα αφήνουν τρίχα. Τα Yorkshire terrier δε θα τα σύστηνα για παιδια μπορει να βγουν κακά σκυλιά καμία φορά και αρκετά νευρικά. Τωρα αμα θες να πας σε μεσαίο μέγεθος beagle για παιδια ειναι τελεια με τέτοιο μεγάλωσα εγω. Αλλα θέλουν υπομονή στην εκπαίδευση τους δεν φημίζονται για την εξυπνάδα τους. Γενικά οτι θες για σκυλιά ρώτησε με το στοιχείο μου ειναι. Εχω τρέλα μαζί τους.
 
Σταύρο, να είναι πάντοτε υγιές και να σας χαρίζει όμορφες στιγμές.
Άσχετο/σχετικό... Επειδή μ'έχουν τρελλάνει τα παιδιά και κάθε μέρα μου ζητάνε σκύλο... Ποιά από τις μικρόσωμες ράτσες θα συστήνατε;
Έχω δει τα μπίγκλ, τα τεριέ, τα γκριφόν, τα μαλτέζε.. Δεν μ'αρέσει το μαύρο χρώμα...



Edit: Μεταφορά από: Ψάχνω Labrador Retriever | Σελίδα 4
Καλημέρα.. Εχω μια west highland terrier και ειναι απίστευτη ρατσα! Φιλικά με τα παιδια, δεν μαδαει, εχει όρεξη για παιχνίδι παντα και εκπεδευται εύκολα,... Ολα τα σκυλακια καλα ειναι ακομα και αυτα που οι περισσότεροι τα θεωρούν κακά όπως τα pitbull κτλπ... Ειναι πως θα του φερθεις και τι θα του ζητήσεις κανει απλως επειδη καθε σκυλί εχει την δικιά του ιδιαιτερότητα στον σωματοτυπο του, υπαρχουν οι γνωστοί σε όλους μας βλάκες που τα χρησιμοποιούν για να βγάζουν τα κόμπλεξ τους στην κοινωνία μέσω του σκύλου! Ο αδερφος μου εχει ενα pitbull το οποίο συμπεριφέρεται πιο φιλικά και απο γατακι!
 
Εγώ Θα έπαιρνα γορκ, κάτι σε wht που διάβασα πιο πίσω θα το αποφεύγα γιατί είναι αρκετά ξεροκέφαλα..
Πολύ μικρόσωμα φάτσες, θέλει όμως η τρίχα σωστή φροντίδα περιποίηση χτένισμα κλπ.
Με τα μικρόσωμα όπως τα γιορκι ή τα μαλτεζ γλυτώνεις τις μεγάλες βόλτες αλλά και πάλι θέλουν μην το ξεχνάμε.
Σε οποια ρατσα και να καταλήξεις ο εκτροφεας είναι μονόδρομος αυτό να το έχεις σίγουρο.
 
Θα σου σύστηνα ανεπιφύλακτα τα mini pincher, δυο απο τα τρία σκυλιά μου ειναι τέτοια. Ειναι πανέξυπνα πολυ προστατευτικά μαθαίνουν τα πάντα πολυ εύκολα αλλα ειναι υπέρ κινητικά. Βεβαια για παιδια ειναι το καλύτερο τους γτ δε θα κουράζονται να παίζουν μαζί τους. Και η γνωμη μου πάρε θηλυκό. Πιο εύκολα εκπαιδεύεται. Δε θα άλλαζα με τιποτα τη Bijoux μου. Βάζω φωτο να τη καμαρώσετε.
tere4ygu.jpg
pytyjymy.jpg
e3eme7a6.jpg


Διαφορετικά λόγω του οτι ειναι αυτά υπερκινητικα κατι πολυ συχνό σε μικροσωμα σκυλιά θα σου έλεγα να κοιτάξεις τα shih tzu ή τα westie. Ειναι πιο ήρεμα σκυλιά αλλα αφήνουν τρίχα. Τα Yorkshire terrier δε θα τα σύστηνα για παιδια μπορει να βγουν κακά σκυλιά καμία φορά και αρκετά νευρικά. Τωρα αμα θες να πας σε μεσαίο μέγεθος beagle για παιδια ειναι τελεια με τέτοιο μεγάλωσα εγω. Αλλα θέλουν υπομονή στην εκπαίδευση τους δεν φημίζονται για την εξυπνάδα τους. Γενικά οτι θες για σκυλιά ρώτησε με το στοιχείο μου ειναι. Εχω τρέλα μαζί τους.
και εγω αυτο θα σου προτινα εχει ενας θειος μου και ειναι πολυ γλυκα
 
Παιδιά, σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια.
Το μόνο μικρόσωμο που συγκεντρώνει τις προδιαγραφές και την προτίμηση όλης (σχεδόν γιατί θα πρέπει να πείσουμε τη μαμά) της οικογένειας, είναι το κοκόνι.
Οπότε θα επικεντρωθούμε εκεί.
 
Εγώ μεγάλωσα με ένα κανίς-τεριέ, το πήρα όταν ήμουν 11 χρονών. 2 μηνών κουκλίτσα, πολύ γλυκιά με εμένα και τον αδελφό μου, γενικά λάτρευε τα παιδιά, ήρεμη, έξυπνη και παιχνιδιάρα, αλλά όχι τόσο, ώστε να γίνεται κουραστική. Με την τρίχα της δεν είχαμε πρόβλημα ποτέ, δε μαδούσε δλδ, απλά την κουρεύαμε 1 φορά το χρόνο, το καλοκαίρι, για να μη ζεσταίνεται. Παρόλο που την πήρα από έναν τρισάθλιο ιδιοκτήτη πετ σοπ για να τη σώσω, γιατί βασανιζόταν από τις ελεεινές συνθήκες διαβίωσης, ήταν υγιέστατη, προσαρμόστηκε αμέσως κι έζησε 15 ευτυχισμένα χρόνια.

Έμοιαζε πάρα πολύ με αυτό εδώ:
1DSCN2576.JPG


Ο θάνατός της βέβαια ήταν μια πολύ μελανή στιγμή της ζωής μου και, πραγματικά, την έκλαψα περισσότερο από συγγενείς που έχασα αργότερα. Δεν πρόκειται να ξαναπάρω ποτέ σκυλί, δεν αντέχω να το ξαναζήσω αυτό το πράγμα.

Θα συμφωνήσω πως τα θηλυκά είναι πιο καταλληλα για οικογένεια με μικρά παιδιά και η συγκεκριμένη ράτσα απλά εξαιρετική.

Θέλει προσοχή η επιλογή γιατί πολλές μικρόσωμες ράτσες ρέπουν προς τη νευρικότητα και το συχνό εκνευριστικό-διαπεραστικό γαύγισμα, που προσωπικά δεν το αντέχω με τίποτα. Οπωσδήποτε, μην κάνετε επιλογή μέσω ίντερνετ, να δείτε τα κουτάβια από κοντά, για να καταλάβετε το χαρακτήρα του και το αν είναι υγιές!
 
Back
Top