Ποια από τις μικρόσωμες ράτσες σκύλων θα συστήνατε;

Δεν ξέρω πως είναι να χάνεις σκυλάκι.. Δεν το έχω ζησει.. Με τρομάζει η ιδέα και μονο να χασω αυτά που έχω τώρα..

Δεν μου φαίνεται υπερβολικό που εκλαψες τόσο.. Το αξίζουν.. Είναι κομματι της ζωής μας..
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
.. Επειδή έκλαψα αυτό το σκυλί όπως τον πατέρα μου(όσο κι αν ακούγεται υπερβολικό), ορκίστηκα να μην ξαναπάρω σκύλο η άλλο μεγαλόσωμο ζωάκι...
... Καθόλου υπερβολικό δεν μου ακούγεται

Δεν ξέρω πως είναι να χάνεις σκυλάκι..
... Είναι όπως όταν χάνεις κάποιον πολύ δικό σου...όταν δε πρέπει να κάνει ευθανασία, ζεις φοβερά έντονες στιγμές... Τέλος πάντων...
κι εγώ κάθε φορά ορκίζομαι πως δεν θα ξαναπάρω ζώο (σκυλί ή πουλί), αλλά...

Σίσσυ, από αυτά που διαβάζω, μάλλον προς γιόρκ η κοκόνι μας βλέπω.

Νευρικά (τα περισσότερα) σκυλάκια, με ισχυρότατο (για το μικρό τους μέγεθος) χαρακτήρα, θέλει φροντίδα το τρίχωμα τους, ιδιαίτερη προσοχή αν είναι μικρόσωμο (τρέχουν και τρυπώνουν παντού), θεματάκια με τα δόντια τους ή την τραχεία (όπως και στις περισσότερες μικρόσωμες ράτσες)
 
Αν ενδιαφερθειτε σοβαρα για κοκονι πες μου να σε συστησω σε εκτροφεα (υπαρχουν 2 απ'οσο ξερω). 😉 Ειναι εξαιρετικος και κανει φοβερη δουλεια με την εκτροφη και τα σκυλια του.
 
Αν ενδιαφερθειτε σοβαρα για κοκονι πες μου να σε συστησω σε εκτροφεα (υπαρχουν 2 απ'οσο ξερω). 😉 Ειναι εξαιρετικος και κανει φοβερη δουλεια με την εκτροφη και τα σκυλια του.
Για στείλε Ανέστη, αρκεί να μη μας "σφάξει" στην τιμή... Δύσκολοι καιροί για πρίγκηπες..
 
Ριξε μια ματια στο προφιλ του Βαγγελη που εβαλε η Μαρια πιο πανω. 😉 Γραφει στο φορουμ; Δεν τον εχω δει.
 
Έτσι μου είπε κάποια στιγμή, είναι και πλακατζής μπορεί να με "δούλευε" :)
 
Εγώ θα ξαναπώ για σκυλί από φιλοζωικη ή απ το δρόμο αλλά δε βλέπω να σε πειθώ και δεν καταλαβαίνω γιατί! Τέλος πάντων!

Όσο για τον χαμό και την απώλεια πάνε 4 μήνες ακριβώς που σαν σήμερα έχασα τον Pongo μου.. Ένα μαλτεζακι γεννημένο σε σπίτι που το είχα από 40 ημερών.. Εγώ ήμουν 7 και μεγαλώσαμε μαζί. Ακόμα κλαίω! Ήταν ο αδελφός μου... Ήταν κομμάτι μου... Έχω κλάψει πιο πολύ και από τότε που πέθανε η γιαγιά μου! Μια τέτοια απώλεια πονάει πολύ και σε καταλαβαίνω απόλυτα!

Σαν ράτσα και σαν χαρακτήρας ήταν ένα υπέροχο σκυλί! Ήρεμο, καλό με τα παιδιά, ήσυχο, πολύ χαδιάρης, τρυφερός, πανέξυπνος και ιδανικός για διαμέρισμα και οικογένεια με παιδιά! Εμάς ήταν 8 κιλά και δεν μαδουσε καθόλου! Βέβαια κάθε 2-3 μήνες πήγαινε για κούρεμα.. Εμάς μας τον χάρισαν αλλά απ όσο ξέρω είναι απ τις πιο ακριβές ράτσες μικρόσωμων σκύλων. Τα μαλτεζακια τα συνιστώ ανεπιφύλακτα!
 
Θέλω κουτάβι βρε Αλίκη μου.. Θέλω να μεγαλώσει στα χέρια μας... Και δεν έχω τίποτε με τα ημίαιμα...Αλλά αν θελήσουμε ποτέ να το ζευγαρώσουμε, πάλι ''μπασταρδάκια'' θα βγάλει.. Είναι κρίμα. Όπως και στα καναρίνια (που δεν προτιμώ να διασταυρώνω πια με καρδερίνες γιατί δεν με συγκινούν τα υβρίδια), έτσι και στα σκυλιά καλό είναι να προσπαθούμε για τη διατήρηση της καθαρότητας κάθε φυλής.
 
Φιλέ εγώ θα σου πρωτινά boston terrier

Λίγο ακριβά σκυλάκια αλλά εξαιρετικά για το σπίτι
 
Πήγαινε καταφύγειο ζωων.. Δες εκεί έχει πολλές επιλογές.. Μικρόσωμα, κουτάβια.. Τα παντα..

Την πρωτη φορά που πήγα στο καταφύγειο είδα ποσά είχαν και άρχισα να κλαίω...
Αν πας θα θες σίγουρα να υοθετησεις μια ψυχή.. Να της δώσεις μια δεύτερη ευκαιρία.
 
Εγώ θα πρότεινα η Σναουτσερ (είμαι κάτοχος δυο) η σε γουεστ χαιλαντ και οι δυο ράτσες δεν μαδανε καθόλου οπότε το θέμα τρίχα στο σπίτι το ξεχνά, δεν έχουν τόση ένεργεια σαν τα μπιγκλ αλλα ειναι πολύ παιχνιδιαρικα. Θα έλεγα ότι ειναι τα ιδανικά σκυλιά τα Σναουτσερ παρόλο που δεν τα γνωρίζουν στην Ελλάδα, εγώ έχω ενα κουτάβι απο γέννα απο το αρσενικό μου αν ενδιαφέρεστε
 
Αν ενδιαφερθειτε σοβαρα για κοκονι πες μου να σε συστησω σε εκτροφεα (υπαρχουν 2 απ'οσο ξερω). 😉 Ειναι εξαιρετικος και κανει φοβερη δουλεια με την εκτροφη και τα σκυλια του.
Και επίσης μία από τις αρχαιοελληνικές ράτσες σκύλων, έχουνε συγγενείς μας 2 κοκόνι στο χωριό και είναι φοβεροί φύλακες αλλά και πολύ πολύ παιχνιδιάρικα

Βρε Νίκο να το ήξερες και εσύ και εμείς νωρίτερα... Τον Δεκέμβριο γέννησε της θείας μας 3 κουτάβια και τα χάριζε.. Τα 2 τα πήραν από το χωριό αλλά το τρίτο το ζήτησε ένας που περνούσε τυχαία από το χωριό, το είδε και το πήρε αλλά λίγο μακριά και δεν θα έχουμε νέα του.. Πάντως είμαι σίγουρος ότι θα βρείς και θα περιμένουμε ΒΕΒΑΙΑ να μας το δείξεις...
 
Το κοκονι δεν εχει κατοχυρωθεί ως ράτσα... Οπότε κανεις δεν μπορεί να μιλήσει με ακρίβεια για τα χαρακτηριστικά της ράτσας αν ειναι φύλακας η καλό με τα παιδιά κτλ. Ακόμα μαζεύουν κάποια σκυλιά απο χωριά που μπορεί να πλησιάζουν στα χαρακτηριστικά της ράτσα για να κάνουν διασταυρώσεις.
 
Θέλω κουτάβι βρε Αλίκη μου.. Θέλω να μεγαλώσει στα χέρια μας... Και δεν έχω τίποτε με τα ημίαιμα...Αλλά αν θελήσουμε ποτέ να το ζευγαρώσουμε, πάλι ''μπασταρδάκια'' θα βγάλει.. Είναι κρίμα. Όπως και στα καναρίνια (που δεν προτιμώ να διασταυρώνω πια με καρδερίνες γιατί δεν με συγκινούν τα υβρίδια), έτσι και στα σκυλιά καλό είναι να προσπαθούμε για τη διατήρηση της καθαρότητας κάθε φυλής.
Πρώτον υπάρχουν άπειρα κουταβάκια παρατειμενα και εγκαταλελειμενα στο δρόμο που ούτε καν έχουν απογαλακτιστει! Τόσο άκαρδοι και ασπλαχνοι άνθρωποι υπάρχουν σ αυτό τον κόσμο! Αν μπορούμε να τους αποκαλούμε ανθρώπους... Οπότε μπορείς να βρεις κουτάβι που θα μεγαλώσει κυριολεκτικά στα χέρια σας!

Δεύτερον πες με υπερβολική πες με αρρωστη αλλά καλό θα ήταν με τόσα σκυλιά στο δρόμο και μέσα στα κλουβιά να μην ζευγαρωνουμε τα σκυλιά αλλά να τα στειρωνουμε γιατί τα κουτάβια που θα γεννηθούν καλώς ή κακώς θα "πάρουν" τη θέση άλλων σκυλιών που βρίσκονται στο δρόμο ή σε φιλοζωικες.. Στο εξωτερικό που δε βλέπεις ούτε γάτα στο δρόμο φυσικά και ζευγαρώνουν και τα χαρίζουν.. Αν και οι περισσότεροι τα στειρωνουν για να αποφύγουν ορμονικα προβλήματα.

Τέλος να πω ότι είναι πλέον πολύ της μόδας έξω από Γερμανία, Γαλλία, κτλ να υιοθετούν ελληνικά αδέσποτα ημίαιμα ως μοναδικά και ξεχωριστά!
 
Αυτό που λέει η Αλίκη είναι αλήθεια. Έχω πει σε φιλοζωικη για το αδεσποτο σκυλακι που εχω και θα ψάξουν σπίτι στο εξωτερικο.. Πρόσφατα βρήκε και μια φιλη μου αδέσποτο και σε δυο βδομάδες του βρήκαν σπίτι Αγγλία.. Μου μίλησε για αυτους και την Παρασκευή επικοινωνησα μαζί τους.
 
Ο άνθρωπος ρωτάει για μικρόσωμη ράτσα.
Δηλαδή στηλιτεύουμε κάποιον που αναζητά μια συγκεκριμένη φυλή; Θα τις καταργήσουμε επειδή κάποιοι ανεγκέφαλοι ζευγαρώνουν ασύστολα τα ημίαιμα ζώα τους;
Όλ' αυτά για τα αδέσποτα είναι γνωστά και σεβαστά. Όμως δεν μπορούμε στην συγκεκριμένη ερώτηση κάποιου να απαντούμε κάτι άλλο και με επιμονή.
Ο καθένας έχει το σκεπτικό του και κάνει τις επιλογές του.
Κι εγώ ημίαιμο από κέντρο έχω τώρα, όμως όταν είχα μικρό παιδί και έψαχνα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά πήρα συγκεκριμένη φυλή.
 
Εδώ κάνανε προσπάθειες ολόκληρες δεκαετίες για να μπορέσουν να σταθεροποιησουν μια ράτσα στον χαρακτήρα της και την μορφολογία. Τα αδέσποτα ειναι σαν να περνεις γουρούνι στο σακί χωρίς να γνωρίζεις χαρακτήρα τι φοβίες εχει απο την εγκαταληψει κτλ. Βέβαια αν κάποιος δεν θέλει να δώσει καθόλου χρήματα και να πάρει απλά ενα σκύλο για νατον σώσει πολύ καλά θα κάνει να πάρει ενα αδέσποτο
 
Back
Top