Φροντίδα Ποια ειναι η καταλληλη ψειροσκονη για τα καναρινια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eva vrs
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

eva vrs

PB Known Member
Εγγραφή
18 Νοε 2015
Μηνύματα
3.476
Εγω χρησιμοποιω το repeli sprey bird... Που ειναι και για τα πουλια και για τα κλουβια, δεν ξερω αμα κανει δουλεια γιαυτο και σας ρωταω, αλλα πιστευω το μονο που κανει ειναι να μυριζει πολυ βαρια... Καποια ψειροσκονη πραγματικα καλη θελω να με βοηθισετε να βρω...χωρις μυρωδιες βαριες αν ειναι δυνατον εντελως αοσμεσ ευχαριστωω
 
Μπορείς αν θέλεις να διαβάσεις για το σκεύασμα https://community.petbirds.gr/threads/chevi-tren-chevita.6881/ το οποίο είναι πολύ καλό.
Υπάρχουν φυσικά κι άλλα πολύ καλά σκευάσματα.
Αυτο Γιαννη συμφερει οικονομικα;το διαβασα στο θεμα αλλα ακομα δεν καταλαβα ακριβως πως να το χρησιμοποιησω.. Μπορεις να μου εξιγησεις;
 
το διαβασα στο θεμα αλλα ακομα δεν καταλαβα ακριβως πως να το χρησιμοποιησω.. Μπορεις να μου εξιγησεις;
Υπάρχει στο πάνω μέρος του μπουκαλιού δοσομετρητής...
Τρεις μεζούρες λοιπόν στα δυο λίτρα νερό... και στη συνέχεια με κάποιο ψεκαστηράκι στα πουλιά, στο χώρο και στα κλουβιά. Προσοχή να μην υπάρχουν τροφές και νερό...
Αυτο Γιαννη συμφερει οικονομικα;
Απίστευτα ναι...
 
Υπάρχει στο πάνω μέρος του μπουκαλιού δοσομετρητής...
Τρεις μεζούρες λοιπόν στα δυο λίτρα νερό... και στη συνέχεια με κάποιο ψεκαστηράκι στα πουλιά, στο χώρο και στα κλουβιά. Προσοχή να μην υπάρχουν τροφές και νερό...

Απίστευτα ναι...
Αχ σε ευχαριστω πολυυυ θα το παρω αυριο κιολας.. Θα το βαζω στα πουλια και στα κλουβια γτ πιο χωρο στο σαλονι τα εχω:) αυτο ομωσ που λεσ τρισ μεζουρες σε δυο λιτρα νερο κ μετα ψεκαζω αυτο το νερο ποτε χαλαει; Εγω που εχω δυο καναρινια δεν μπορω να φτιαξω πιο λγ; Και κατι αλλο.. Αυτο πες θα το ψεκασω στα πουλια ε και τις επομενες μερεσ κανουν μπανιο το φαρμακο φευγει η πρεπει να τα ψεκαζω μετα απο καθε τους μπανιο;η ερωτηση μ υσχυει κ για το κλουβι.. Πες το καθαριζω ανα πεντε μερες ε ανα πεντε μερες ψεκασμα;
 
Θα βάλεις την αντίστοιχη ποσότητα για το νερό που θέλεις να φτιάξεις. Π.χ στο 1 λίτρο ενάμιση καπάκι. Με ένα ψεκασμα μια φορά την διάρκεια του χειμώνα και δύο το καλοκαίρι θα είσαι μια χαρά. Ο σκοπός του παρασιτοκτονου είναι να καθαρίσει εκτός από τα πουλιά και τον χώρο διαβίωσης τους άρα και να κάνει μπάνιο το πουλί και να του φύγει το φάρμακο από πάνω του ο χώρος θα είναι αποπαρασιτωμενος.
 
Θα βάλεις την αντίστοιχη ποσότητα για το νερό που θέλεις να φτιάξεις. Π.χ στο 1 λίτρο ενάμιση καπάκι. Με ένα ψεκασμα μια φορά την διάρκεια του χειμώνα και δύο το καλοκαίρι θα είσαι μια χαρά. Ο σκοπός του παρασιτοκτονου είναι να καθαρίσει εκτός από τα πουλιά και τον χώρο διαβίωσης τους άρα και να κάνει μπάνιο το πουλί και να του φύγει το φάρμακο από πάνω του ο χώρος θα είναι αποπαρασιτωμενος.
Χωρο διαβιωσης εννοεισ για το κλουβι ετσι

Ε αμα ειναι θα ψεκαζω κ πιο συχνα αφου τα καθαριζω και πιο συχνα
 
Ε αμα ειναι θα ψεκαζω κ πιο συχνα αφου τα καθαριζω και πιο συχνα
Δεν υπαρχει λογος να ψεκαζεις συχνα χωρις να υπαρχει πραγματικο προβλημα. Εχε υποψιν σου οτι δεν παυει να ειναι ενα ειδος φαρμακου και η καταχρηση του μπορει να φερει αντιθετα αποτελεσματα.
 
Δεν υπαρχει λογος να ψεκαζεις συχνα χωρις να υπαρχει πραγματικο προβλημα. Εχε υποψιν σου οτι δεν παυει να ειναι ενα ειδος φαρμακου και η καταχρηση του μπορει να φερει αντιθετα αποτελεσματα.
Ναι αλλα αφου καθαριζω το κλουβι μια φορα την βδομαδα
 
Και πολυ καλα κανεις! Συνεχισε να το κανεις χωρις να ψεκαζεις ομως καθε εβδομαδα.
Οκ σευχαριστω τωρα που μου ειπες αυτο μπορει κ να φτεει που εχει κτ το πουλι μ γτ ψεκαζα συνεχως κ πολυ με φαρμακο φφφφ
 
Η συχνή χρήση θα έχει αντίθετα αποταλέσματα. Το κυριότερο είναι η προσοχή αυτών που βάζουμε στο σπίτι - κουμάσι. Είτε πουλιά, είτε τα διάφορα προιόντα που αγοράζουμε από πετ κλπ. Τρίτο και κυριότερο είναι τα αγριοπούλια, ιδιαίτερα τα σπουργιτάκια...
 
Μέχρι να τα τινάξουν όλα.
Ε αμαν μωρε εγω για το καλο τους το εκανα... Που να ξερω πως θα τους βλαψω... Αντι να μου συμπαρασταθητε εκει να με φατεεε

Ασε που το φαρμακο ελεγε ακινδυνο για τα πουλια κ φυσικο προιον
 
Ε αμαν μωρε εγω για το καλο τους το εκανα... Που να ξερω πως θα τους βλαψω... Αντι να μου συμπαρασταθητε εκει να με φατεεε
Οταν χρησιμοποιεις οτιδηποτε... Δε διαβαζεις πως χρησιμοποιειται; Εδω ενα καθαριστικο πατωματος εχει δοσολογια ενα καπακι σε 5 λιτρα νερο και αν δεν τ κανεις κανεις πατιναζ στο σπιτι. Να διαβαζεις τς οδηγιες σε παρακαλω.. Τα φαρμακωνες. Οσο ακινδυνο και να ναι, ειναι ενα αντιπαρασιτικο που προφανως εχει βλαβερες ουσιες. Ειναι αβλαβες με σωστη αραιωση, χρηση και διαρκεια..
 
Οταν χρησιμοποιεις οτιδηποτε... Δε διαβαζεις πως χρησιμοποιειται; Εδω ενα καθαριστικο πατωματος εχει δοσολογια ενα καπακι σε 5 λιτρα νερο και αν δεν τ κανεις κανεις πατιναζ στο σπιτι. Να διαβαζεις τς οδηγιες σε παρακαλω.. Τα φαρμακωνες. Οσο ακινδυνο και να ναι, ειναι ενα αντιπαρασιτικο που προφανως εχει βλαβερες ουσιες. Ειναι αβλαβες με σωστη αραιωση, χρηση και διαρκεια..
Που να ξερω οι οδηγιες λεγανε ανα εφτα μερες η ανα πεντε κτ τετοιο

Και δεν ηταν προς αραιωση
 
Με ένα ψεκασμα μια φορά την διάρκεια του χειμώνα και δύο το καλοκαίρι θα είσαι μια χαρά.
Ο Κώστας ξεχάστηκε να βάλει το μια φορά τον μήνα την διάρκεια του χειμώνα και δύο το καλοκαίρι κτλ κτλ 😉

Που να ξερω οι οδηγιες λεγανε ανα εφτα μερες η ανα πεντε κτ τετοιο
Προφανώς οι οδηγίες θα αναφερόντουσαν σε πουλάκια που όντως έχουν ψείρες και εξωπαράσιτα. Αν δεν υπάρχει πρόβλημα ψεκάζουμε μια φορά τον μήνα και 2 το καλοκαίρι (όπως είπε και ο Κώστας) προληπτικά, για να μην πιάσουν ψείρες και εξωπαράσιτα.
 
Ο Κώστας ξεχάστηκε να βάλει το μια φορά τον μήνα την διάρκεια του χειμώνα και δύο το καλοκαίρι κτλ κτλ 😉


Προφανώς οι οδηγίες θα αναφερόντουσαν σε πουλάκια που όντως έχουν ψείρες και εξωπαράσιτα. Αν δεν υπάρχει πρόβλημα ψεκάζουμε μια φορά τον μήνα και 2 το καλοκαίρι (όπως είπε και ο Κώστας) προληπτικά, για να μην πιάσουν ψείρες και εξωπαράσιτα.
Αα οκ γτ μ φανηκε παραξενοο ευχαριστω
 
Back
Top