Αναπαραγωγή Ποια εποχή ζευγαρώνουν τα budgies;

miltosbitoulis2

PB New Member
Εγγραφή
6 Σεπ 2008
Μηνύματα
96
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σε όλους... Η ερώτησή μου είναι η εξής: Ποια εποχή ζευγαρώνουν τα παπαγαλάκια; Μπορώ να τους βάλω και τώρα φωλιά, κατά τη διάρκεια του χειμώνα, για να δω αν θα ζευγαρώσουν; Δεν το έχω ξαναεπιχειρήσει και το καλοκαίρι δεν το προσπάθησα γιατί δε μου φαίνονται ιδιαίτερα αγαπημένα... Κάποιες φορές τα βλέπω να φιλιούνται ή να κολλάνε τις μυτούλες τους και να τραγουδούν πολύ απαλά, αλλά κατά τ' άλλα μαλώνουν αρκετά και δεν τα βλέπω ποτέ να "καθαρίζουν" το ένα το κεφαλάκι του άλλου (όπως κάνουν τα περισσότερα ζευγαράκια) ή να ταϊζει το ένα το άλλο κτλ... Λέτε να μη μου ζευγαρώσουν ποτέ;☹

Για να σιγουρευτώ σας ανεβάζω και φωτογραφίες τους για να μου πείτε αν είναι σίγουρα ζευγάρι, μήπως έχω κάνει λάθος... Του πράσινου ο χαλινός είναι μωβ (το έχω για θηλυκό) και του μπλε είναι μπλε (το πήρα για αρσενικό)...
[x]
 

Συνημμένα

  • picture0685322.webp
    picture0685322.webp
    3,8 KB · Προβολές: 399
  • picture043.webp
    picture043.webp
    7,4 KB · Προβολές: 392
  • picture03464++6.webp
    picture03464++6.webp
    7,4 KB · Προβολές: 290
Ο μωβ χαλινος δε δειχνει θηλυκο. Και ηλικιακα φαινεται σα να εχουν ξεκαθαρισει το χρωμα στο χαλινο τους. :) Και τα δυο αρσενικα λεω κι εγω. Βαλε αν θελεις πιο κοντινες και πιο καθαρες φωτο για μια δευτερη ματια αλλα δε νομιζω να αλλαζει κατι...

Φθινοπωρο και ανοιξη σε αυτο που ρωτησες! 😉
 
☹Ρε παιδιά σε δύο πετ σοπ που ρώτησα μου είπαν ότι τα αρσενικά έχουν μπλε και τα θηλυκά μπεζ, καφέ, μωβ (όλα τα άλλα)... Όμως τότε γιατί φιλιούνται...☹
 
To ταισμα στο στομα δεν συμβαινει μονο μεταξυ αρσενικου-θηλυκου.
Τα θηλυκα τοσο εντονο χαλινο δεν εχουνε. Αλλα βαλε καλου κακου μια κοντινη καθαρη φωτο να ξαναδουμε.
 
Στέλνω μόνο του πράσινου γιατί του μπλε αφενός δεν έχω πιο κοντινές και αφετέρου για το μπλε είμαστε σίγουροι...



Επειδή δεν είναι πολύ καθαρές θα ανεβάσω σε λίγο καινούριες... Πάω να βγάλω γιατί δεν έχω πιο καθαρές τώρα...
 

Συνημμένα

  • picture011.webp
    picture011.webp
    6,7 KB · Προβολές: 276
  • picture015870.webp
    picture015870.webp
    8,5 KB · Προβολές: 227
  • picture0343567.webp
    picture0343567.webp
    6,8 KB · Προβολές: 213
Αν και δεν ειναι τοσο κοντινες νομιζω πως δεν υπαρχει αμφιβολια για το οτι ειναι αρσενικο.
 
Ρε παιδιά δεν ξέρω τι να πω... Τελικά αυτοί οι πετσοπάδες είναι και πολύ μ... 😡 Όταν πήγα να πάρω το μπλε είχα το πράσινο και το είχα και για αρσενικό και μου λέει "όχι δεν είναι αρσενικό, όταν έχουν μωβ στη μύτη τους είναι θηλυκά..." Και σ' ένα άλλο που ρώτησα πάλι το ίδιο μου είπαν... Πω πω πάω να σκάσω τώρα, δεν ξανακούω κανέναν τους... Τελικά δεν ξέρουν τη μία τους... 😡 Τι να κάνω τώρα, ήθελα πολύ μια γέννα...

Δηλαδή για να καταλάβω, ποια χρώματα δείχνουν αρσενικό και ποια θηλυκό...
 
Θα συμωνησω με τα παιδια πως προκειται για 2 αρσενικα. Αν δεν το εχεις πολυ καιρο μπορεις να του το επιστρεψεις και να του ζητησεις να στο αλλαξει τονιζοντας το λαθος του. Πριν απο αυτο βεβαια διαβασε μερικα σχετικα αρθρα για να εισαι σιγουρος αυτη τη φορα και να το διαλεξεις εσυ. Εκτος κιαν εχεις δεθει μαζι του οποτε ή φτιαχνεις 2 ζευγαρια. Ή αν δεν σε ενδιαφερει η αναπαραγωγη, τα 2 αρσενικα που εχεις δεν θα εχουν προβλημα μαζι και θα συνεχισουν την ζωη τους ισως και ως ζευγαρι χωρις απογονους ομως.
 
Μπλε-μωβ ειναι ο χαλινος των αρσενικων και καφε-μπεζ ειναι των θηλυκων. Πολλες φορες το χρωμα ειναι λιγο μπερδεμενο και μπορει καποιος να παραπλανηθει, το ιδιο και στα μη ενηλικα πουλια. 😉

https://community.petbirds.gr/threads/Παπαγαλάκια-budgie-budgerigar.44591/
 
Είναι και τα δυο αγοράκια! Μπορείς να τους πάρεις και 2 κοριτσάκια αν σε ενδιαφέρει η αναπαραγωγή 🙄
 
Συμφωνω και εγω οτι ειναι αρσενικα και τα δυο για το λογο οτι μπλε και μοβ εχουν τα αρσενικα, αλλα και γιατι η κατασταση που περιγραφεις σχετικα με την συμπεριφορα τους ειναι ιδια με την συμπεριφορα που εχουν τα δυο δικα μου αρσενικα που ειναι στο ιδιο κλουβι.:)
 
Κανεις ομως δεν απαντησε στο θεμα το ποτε ζευγαρωνουν, αυτη την εποχη μπορουν να ζευγαρωσουν η πρεπει να περιμενουμε την ανοιξη;
 
Απο οτι ξερω την ανοιξη κυριως, αυτη την εποχη λιγο δυσκολα
 
Καλησπέρα σε όλους... Η ερώτησή μου είναι η εξής: Ποια εποχή ζευγαρώνουν τα παπαγαλάκια; Μπορώ να τους βάλω και τώρα φωλιά, κατά τη διάρκεια του χειμώνα, για να δω αν θα ζευγαρώσουν; Δεν το έχω ξαναεπιχειρήσει και το καλοκαίρι δεν το προσπάθησα γιατί δε μου φαίνονται ιδιαίτερα αγαπημένα... Κάποιες φορές τα βλέπω να φιλιούνται ή να κολλάνε τις μυτούλες τους και να τραγουδούν πολύ απαλά, αλλά κατά τ' άλλα μαλώνουν αρκετά και δεν τα βλέπω ποτέ να "καθαρίζουν" το ένα το κεφαλάκι του άλλου (όπως κάνουν τα περισσότερα ζευγαράκια) ή να ταϊζει το ένα το άλλο κτλ... Λέτε να μη μου ζευγαρώσουν ποτέ;☹

Για να σιγουρευτώ σας ανεβάζω και φωτογραφίες τους για να μου πείτε αν είναι σίγουρα ζευγάρι, μήπως έχω κάνει λάθος... Του πράσινου ο χαλινός είναι μωβ (το έχω για θηλυκό) και του μπλε είναι μπλε (το πήρα για αρσενικό)...
[x]
[/URL]
Αγαπητε μου φιλε,τα μικρα Budgies μονο εχουν μωβ ααποχρωση στην αρχη κ επειτα αλλασσουν σε μπλε-γκρι η ροζ-μπεζ.Αν κ τα δυο ειναι ιδιας ηλικιας, κ δεδομενου οτι το μπλε ειναι σιγουρα αρσενικο,θα λεγα οτι κ το πρασινο ειναι αρσενικο. Γνωμη μου:επιστρεψε το πρασινο κ πες του οτι τσακωνονται κ οτι προκειται για δυο αρσενικα, αφου ρωτησες-δηθεν-γνωστο σου εκτροφεα 😉. Προσεξε η ιδια με τι πουλακι θαα στο αλλαξει.Βασισου στην ροζ μυτη, οχι στο μπεζ-μωβ, για να σαι σιγουρος.Αν η μυτη του εχει μαλιστα κοκκινο εντονο-κεραμειδι τοσο το καλυτερο, γιατι αυτο σημαινει οτι ειναι κ πυρωμενο, στις γονιμες μερες του.
Τωρα λες οτι καποιες στιγμες φιλιουνται.Αυτο δεν ειναι αναγκαστικα σημειο ερωτα. Τ Budgies ειναι ιδιαιτερως κοινωνικα κ αυτο ειναι εκδηλωση κοινωνικοτητας. Επισης, μου χει τυχει να χω αρσενικα σ ενα κλουβι κ να μη μαλωνουν, ενω να χω ζευγαρι μονο του κ η θηλυκια να μη χωνευει τον αρσενικο.Αμα ομως βαλεις φωλια κ αυτη ειναι πυρωμενη,θα τη βαλει κατω ο αρσενικος κ θα της αλλαξει τον... Με συγχωρεις, παρασυρθηκα:D.

Φιλικα
 
Μετά από τόσες συζητήσεις εδώ μέσα νομίζω ότι είναι περιτό να ψαχνόμαστε για το αν οι πετσοπάδες ξέρουν τί τους γίνεται ή όχι.. Διαβάστε και ενημερωθείτε ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ για να μη σας πιάνουν κορόιδα! Και τα 2 αρσενικά είναι.. Εμένα την πρώτη γέννα μου την είχα Φλεβάρη μήνα και μάλιστα μου έκαναν τα αβγα στο πάτωμα χωρίς να βάλω φωλιά.. Μετά τους έβαλα και έκανε 9 αβγά η Μπουμπού, βγήκαν τα 6 αλλά επειδή είχαν μεγαλώσει πολύ οι 2 πρώτοι νεοσσοί, επιβίωσαν μόνο αυτοί..☹
Για εμένα καλύτερα εφόσον έχεις χώρο και θες αναπαραγωγή, να τους πάρεις 2 θηλυκές και να μην επιστρέψεις το άλλο παπαγαλάκι.. Δεν συμφωνώ να πηγαινοφέρνουμε τα ζωάκια και να τους αλλάζουμε συνέχεια περιβάλλον!
 
  • Like
Αντιδράσεις: zxvt
Εφη, αν εχει χωρο κ θελει να συντηρεει δυο ζευγαρια ας παρει δυο θηλυκα. Δε συμφωνω ομως οτι λες πως δεν πρεπει να ταλαιπωρουμε τα πουλακια. Δεν ειπα να τα υποβαλλει σε κινεζικα βασανιστηρια! Κ απ τη στιγμη που πληρωνεις 15Ε(εγω τοσα πληρωσα, δεν ειναι κ λιγα)για το ενα εχεις καθε δικαιωμα να το πας πισω. Κ τα λεφτα να σου τρεχουν απ τα μπαντζακια, αν μπορεις να γλιτωσεις λεφτα κ να αγορασεις κατι καλο,τοτε αξιζει να το ξεψειρισεις το θεμα. Εγω το επεστρεψα κ μου το αλλαξε κ αν δεν μου το αλλαζε θα τον υποχρεωνα-απ τη στιγμη που δε ζητας απλως ενα παπαγαλακι, αλλα ενα θηλυκο,το συγκεκριμενοποιεις. Κ θες να σου πω κατι; Απ το να το πας μια φορα πισω κ να παρεις αλλο, δεν το ταλαιπωρεις οσο ταλαιπωρειται οταν το βγαζεις απ το κλουβι κ το πιανεις για να συνηθισει. Σκεψου κ τι τα λαιπωρια περασε μεχρι να ρθει στο πετ-σοπ, οποτε το να το πας πισω δεν ειναι τιποτα. Εξαλλου, πιστευω οτι καλο ειναι καλο να υπαρχει 1 ζευγαρι σε να κλουβι. Δεν ειναι σιγουρο αν, επειδη βαλεις δυο αρσενικα κ δυο θηλυκα, οτι θα γινουν 2 ζευγαρια. Το δοκκιμασα πριν 2 καλοκαιρια κ πηγε το ενα αρσενικο κ θεωρουσε δικα του κ ταα δυο θηλυκα, το αλλο αρσενικο τζιφος. Εγω επιμενω οτι πρεπει να το πας πισω κ εξηγησε του το αναλογως
 
I fisiologiki periodo anaparagogis gia ta Budgie einai tora, sto ftinoporo. Ta Budgies erthounde apo Australia, kai stin Australia einai tora anoiksi.

Omos afta meza sto spiti boroune na zefgaronoune kai kanoune mikra olo to xrono.

Os legane oli ali, ta dio einai Arsenika.
 
απ'ότι ειδα ειναι και τα 2 αρσενικα.. Αν θες να τα αναπαραγεις περνοντας 2 θηλυκα να ξερεις οτι μπορει να εχεις μεχρι και 12 αυγα τη γεννα.. Τον μαρτιο ειναι η καλυτερη εποχη αναπαραγωγης.. Και να θυμηθεις οτι με το που βγει και το τελευταιο πουλι απο τη φωλια θα πρεπει να χωρισεις τη μανα η οποια θα συνεχισει να γενναει. Για αυτο καλο ειναι να την βαλεις καπου μονη χωρις τα μικρα. Γιατι στην δευτερη με τριτη γεννα μπορει να μην αντεξει.. Θα πρεπει να τα αφησεις για λιγο χωρια αν δεν θες να γεμισεις καμια 30αρια παπαγαλους..
 
Back
Top