Αναπαραγωγή Ποια εποχή ζευγαρώνουν τα budgies;

Αυτό ακριβώς είχα πάθει Ρία.. Είχα θυμάμαι ένα ολοκληρο σμήνος! Τότε βέβαια δεν γνώριζα.. Τα είχα κρατήσει όλα για μεγάλο χρονικό διάστημα.. Δεν μπορούσα να ξεχωρήσω κανένα και να το αποχωριστώ, μέχρι που η μάνα μου φρίκαρε μιας και το μεγαλύτερο μέρος της φροντίδας έπεφτε πάνω της τότε και τα χαρήσαμε τα περισσότερα σε φίλους ☹..
Μπορεί στην αρχή που το βγάζεις από το κλουβί να είναι κάτι σαν ταλαιπωρία για το πουλάκι, αλλά στο τέλος θεωρώ ότι εκτός από εσένα που βγαίνεις κερδισμένος, άλλο τόσο βγαίνει και το μικρό, καθώς ''χτίζεται'' μια σχέση που κρατάει και τότε και το παπαγαλάκι το απολαμβάνει! Επιλέον, εγώ είχα στο νου μου, δεν ξέρω για τους υπόλοιπους που το προτείναν, να βάλει σε ένα δεύτερο κλουβί το άλλο ζευγάρι.. Κάτι τελευταίο.. Όπως είπε και σε ένα άλλο post η Ανατολή, το πουλάκι δεν είναι μπλούζα να το πηγαινοφέρνουμε και να το αλλάζουμε αν δεν μας κάνει.. Όπως το λες εσύ 11panos04, είναι σαν να πρόκειται για αντικείμενο.. Δεν δέχθηκες καθόλου εσύ για το ζωάκι όταν το πήρες σπίτι σου και μετά με μια ευκολία το έδωσες πίσω σαν να μην τρέχει τίποτα; Να το βλέπουν οι πετσοπάδες σαν εμπορική συναλαγή καλώς ή κακώς συμβαίνει..Αλλά τώρα και εμείς;
 
Παιδιά να πάρω άλλα δύο αποκλείεται... Ήδη για αυτά τα ζώα που έχω σπίτι μαλώνουμε συνέχεια, αν πάρω κι άλλα θα με διώξουν στο τέλος... Μην ξεχνάμε πως είμαι δεκαέξι χρονών και ζω με τους γονείς μου...

Το πράσινο το έχω από πέρυσι τον Ιούλιο,ήταν ενός μήνα και μου το έδωσε μια θεία μου μαζί με ένα αδελφάκι του μόλις βγήκαν απ' τη φωλιά... Καταλαβαίνετε λοιπόν πόσο δεμένοι είμαστε... Το άλλο αδελφάκι πέθανε πέρυσι το χειμώνα χωρίς να καταλάβω ακριβώς γιατί, πάντως είχε διάρροια και δεν το κατάλαβα εγκαίρως... Μετά για λίγους μήνες το πράσινο ήταν μόνο του... Το μπλε το πήρα πριν το καλοκαίρι για να έχει το άλλο παρέα, αλλά δεν έχει εξημερωθεί σχεδόν καθόλου γιατί είναι αρκετά φοβιτσιάρης και "απροσάρμοστος" θα έλεγα...😛 Γι' αυτό το λόγο σκέφτομαι κι εγώ να ζητήσω από ένα αξιόπιστο πετ σοπ της γειτονιάς μου που έχουμε αρκετή οικειότητα και έχουμε συναναστροφές αν μπορεί να μου κάνει τη χάρη να το ανταλλάξει με κάποιο θηλυκό... (σ' αυτόν δεν ξαναπατάω-μου την έδωσε πολύ)... Απ' την άλλη το λυπάμαι γιατί το έχω ήδη λίγους μήνες...

Ρε παιδιά όταν πήγα να πάρω το δεύτερο παπαγαλάκι κι εγώ για θηλυκό πήγαινα γιατί σύμφωνα μ' αυτά που είχα διαβάσει στο ίντερνετ θεωρούσα το πράσινο αρσενικό... Τελικά επέμενε και αυτός και ένας άλλος σ' ένα άλλο πετ σοπ και λέω δε μπορεί και οι δύο να είναι άσχετοι... Τελικά όμως ήταν...

Δεν ξέρω τελικά τι θα κάνω... Πάντως θέλω πολύ γέννα απ' τα παπαγαλάκια μου και η πιθανότητα να πάρω κι άλλα δεν παίζει...☹
 
Είναι τόσο σημαντικό να σου κάνουν πουλάκια; Αν δεν μπορείς να συντηρήσεις τέσσερα πουλιά πως θα συντηρήσεις πέντε; Γιατί σίγουρα θα πρέπει να τα έχεις για κάποιο καιρό με τους γονείς τους μέχρι να τα δώσεις κάπου (αν τελικά καταφέρεις να τα δώσεις). Σκέψου λιγάκι και αυτό.
Αν πάλι επιμένεις να δώσεις το ένα αρσενικό θα σου πρότεινα να το χαρίσεις σε κάποιον που γνωρίζεις ότι θα το πρόσεχε και θα το αγαπούσε το ίδιο ή περισσότερο απ' ότι εσύ. Προσωπικά δε θα μπορούσα να φανταστώ το παπαγαλάκι μου σε άλλο σπίτι ή ξεχασμένο σε κάποιο πετ σοπ και να μην έχει την κατάλληλη φροντίδα. Βέβαια ότι και να πούμε εσύ αποφασίζεις, ανάλογα με το πόσο έχεις δεθεί με το παπαγαλάκι.
 
Signomi pou rotao, ala apo tin mia les den boris na exei pio poli poulia, se petane ekso. Apo tin ali omos seleis ena zefgari. Tote se ligo PALI exeis pio poli poulia ( ta Mikra ). Mou akougete parakseno. Giati den meneis me ta dio arsenika, afta sigura den kanoune mikra. Kai otan exeis dika sou spiti perneis alo 2 thilika kai meta boris na exeis mikra.

Xrono exeis, afta zoune mexri 10-15 xronia.
 
κοιτα εγω απο 6 χρονων που ειχα τον πρωτο παπαγαλο δεν θυμαμαι τον εαυτο μου χρονιά χωρις παπαγαλο.. Την πρωτη γεννα την εκανα οταν ημουν πιο μικρη απο σενα 12 χρονων κατι τετοιο.. Μην αγχωνεσαι τσαμπα.. Ουτε εμεις χωραμε σπιτι απο τα πουλια τα κουνελια και τις γατες.. Δεν μενουμε σε βιλλα.. Αν εχεις βρει να δωσεις οπως εκανα εγω.. Και να κρατησεις 1-2 οπως παλι εκανα.. Τοτε μην σε αγχωνει το γεγονος χωρου.. Εχεις ηδη μια ζευγαρωστρα λογικα(κλουβι)..στο ιδιο κλουβι θα ειναι ολα.. Απλα να υπολογιζεις οτι γενναν πολλα αυγα..η πρωτη μ γεννα ηταν 11 αυγα και βγηκαν 10 πουλακια.. Ειναι φοβερη εμπειρια ειδικα αν θες και να εκπαιδευσεις καποια... Και μην ανησυχεις τωρα ειμαι 24 και εχω τα 2πλασια πουλια απο οτι ειχα τοτε... Και η μανα μου λεει το ιδιο ακομη.. Να φυγουμε εμεις να μεινουν τα πουλια..:D
 
Όπως το λες εσύ 11panos04, είναι σαν να πρόκειται για αντικείμενο.. Δεν δέχθηκες καθόλου εσύ για το ζωάκι όταν το πήρες σπίτι σου και μετά με μια ευκολία το έδωσες πίσω σαν να μην τρέχει τίποτα; Να το βλέπουν οι πετσοπάδες σαν εμπορική συναλαγή καλώς ή κακώς συμβαίνει..Αλλά τώρα και εμείς;

Με καμια δυσκολια σε διαβεβαιω. Ειχα ενα χωρο ικανο να στεγασει ενα ζευγαρι κ μονο.Αν ειχα κρατησει τα δυο αρσενικα, θα πρεπε να τα χωρισω κατ αρχας σε δυο κλουβια(επομενως αγορα 2ου κλουβιου. Επιπλεον, επειδη ειχα βαλει σκοπο για αναπαραγωγη θα πρεπε να παρω κ αλλα 1-2 θηλυκα. Μιλαμε για 25-40Ε κ πιστεψε με δε με συνεφερε καθολου,Εξαλλου μην εξεταζουμε το θεμα ακροθιγως.στην ουσια ''εμπορευμα'' ειναι, τα αναπαραγουν(παραγουν) για το σκοπο αυτο,τα μεταφερουν με φορτηγα κ τους κολλαν μια τιμη, οσο θελει ο καθεις. Κ εμεις που τ αγοραζουμε γινομαστε παραληπτες του ''εμπορευματος'' αυτου. Εμεις κ η θεληση μας να αγοραζουμε δινει κινητρο σ αυτους να εμπορευονται. Ο νομος ζητησης-προσφορας, πολυ απλο. Εξετασε κ αυτην την εκδοχη
 
Με καμια δυσκολια σε διαβεβαιω. Ειχα ενα χωρο ικανο να στεγασει ενα ζευγαρι κ μονο.Αν ειχα κρατησει τα δυο αρσενικα, θα πρεπε να τα χωρισω κατ αρχας σε δυο κλουβια(επομενως αγορα 2ου κλουβιου. Επιπλεον, επειδη ειχα βαλει σκοπο για αναπαραγωγη θα πρεπε να παρω κ αλλα 1-2 θηλυκα. Μιλαμε για 25-40Ε κ πιστεψε με δε με συνεφερε καθολου,Εξαλλου μην εξεταζουμε το θεμα ακροθιγως.στην ουσια ''εμπορευμα'' ειναι, τα αναπαραγουν(παραγουν) για το σκοπο αυτο,τα μεταφερουν με φορτηγα κ τους κολλαν μια τιμη, οσο θελει ο καθεις. Κ εμεις που τ αγοραζουμε γινομαστε παραληπτες του ''εμπορευματος'' αυτου. Εμεις κ η θεληση μας να αγοραζουμε δινει κινητρο σ αυτους να εμπορευονται. Ο νομος ζητησης-προσφορας, πολυ απλο. Εξετασε κ αυτην την εκδοχη
όταν λέμε αναπαραγωγή τι ακριβώς εννοούμε;
τη βελτίωση ενός είδους,ή την πώληση των μικρών σε πετ σοπ;
αν κατάλαβα καλά δεν έχεις χώρο, άρα τα μικρά θα τα διαθέσεις...
και πως χωράνε τόσα μικρά, μέχρι να μεγαλώσουν και δε χωράει ο αρσενικός που ήδη έχεις που σε ξέρει και -πιθανότατα-σε αγαπάει; 🙄
 
Καθε ανοιξη τα βαζω για ζευγαρωμα, γιατι μου γεννα ασπορα αυγαα στον πατο, Απ το να ναι ασπορα ας ειναι σποριασμενα κ στη φωλια.
Τα μικρα, πριν σκασουν μυτη απ το αυγο τους,τα χαν ''κλεισει'' συγγενεις, γειτονες κ φιλοι.
Τελοσ, ο αρσενικος μ αγαπουσε τοσσο πολυ, που για να τον πιασω εβαζα γαντι κ παλι με πονουσε ο ατιμος 🙂
 
Καθε ανοιξη τα βαζω για ζευγαρωμα, γιατι μου γεννα ασπορα αυγαα στον πατο, Απ το να ναι ασπορα ας ειναι σποριασμενα κ στη φωλια.
Τα μικρα, πριν σκασουν μυτη απ το αυγο τους,τα χαν ''κλεισει'' συγγενεις, γειτονες κ φιλοι.
Τελοσ, ο αρσενικος μ αγαπουσε τοσσο πολυ, που για να τον πιασω εβαζα γαντι κ παλι με πονουσε ο ατιμος 🙂
δύο αρσενικά δεν είχες;τα αυγά που βρέθηκαν; Μήπως δεν είναι και τόσο αρσενικά τελικά;:D
 
:sorryμπερδευτηκα με τα τωρινα μου παπαγαλακια. Ναι. Δυο αρσενικα ειχα, αλλα πηγα για ζευγαρι, ετσι αλλαξα το ενα. Ολα τα αλλα ισχυουν ως εχουν.

όταν λέμε αναπαραγωγή τι ακριβώς εννοούμε;

Εννοω τη σεξουαλικη πραξη του αρσενικου με το θηλυκο(βατεμα)με σκοπο την παραγωγη αυγων,τα οποια επειτα θα εκκολαφθουν κ θα δωσουν μικρα παπαγαλακια.

τη βελτίωση ενός είδους

Δε μπορεις να βελτιωσεις ενα ειδος. (τι εννοεις;βελτιωμενα σωματα, αεροδυναμικα πουπουλα, φτερα με Nitro 😉

ή την πώληση των μικρών σε πετ σοπ;
=
Τα μικρα, πριν σκασουν μυτη απ το αυγο τους,τα χαν ''κλεισει'' συγγενεις, γειτονες κ φιλοι.
 
και εγω το πρωτο παπαγαλακι το πηρα τεταρτη δημοτικου απο τοτε το σπιτι εχει μπολικα ζωα η μανα μου φωναζει αλλα καταβαθος τα θελει... Ναι συνιθως τα κλεινουν συγγενεις και φιλοι
 
και εγω το πρωτο παπαγαλακι το πηρα τεταρτη δημοτικου

Αγγελε κκ εγω καπως ετσι ξεκινησα. Τεταρτη-Πεμπτη δημοτικου μου φερε ο θειος μου ενα παπαγαλακι. Τοτε μπορω να πω οτι ξεκινησα συστηματικα με παπαγαλακια. Επειτα, σαν μικρο παιδι κ με το αθωο σκεπτικο, ειπα''γιατι να ναι μονο το καημενο;να του παρουμε ενα ταιρι''. Κ ετσι ξεκινησαν ολα...
 
Mipos KAPIOS bori na mou eksigi pou kolane ta theleftea 8 Post sto thema "Ποια εποχή ζευγαρώνουν τα Budgies".

Eleftheros zitisis exoume kato, ekei borite na grafete mexri pos to lene ton gitona pou pernei ta poulia.
 
Πουθενα κ καπου. Το να φερνει τ αλλο φιλε Αλεξανδρε.Αυτο λεγεται ''παραγωγικος συλλογισμος''.
 
1. Den me gnorisi kan. Diabases mipos merika post pou egrapsa, ala prosopiko den exoume brethei, oute gnorisomaste. Pos boro na eimai Filos sou ; Gia afto ftanei aplos Alexandros.

2. Sto skolio sou grapsane aplos me kokino gramata dipla " Ektos thematos". Edo eisai OFF TOPIC.
 
Καλα, εχεις δικιο.Ποστ σου βεβαια δε διαβασα, αλλα για το ''φιλος'' εχεις δικιο.Αν σ εθιξε κατι που ειπωθηκε σ αυτα τα 8 ποστ απο μενα ευχαριστως σβησ τα. Συζητηση καναμε με τα αλλα μελη ξεκινωντας απο το πρωτο θεμα κ καταληγοντας σε αλλο σημειο. Δεν ειναι κτ επιληψιμο. Τωρα αν θεωρεις οτι ειναι κτ, αποψη σου.
 
Είναι τόσο σημαντικό να σου κάνουν πουλάκια; Αν δεν μπορείς να συντηρήσεις τέσσερα πουλιά πως θα συντηρήσεις πέντε; Γιατί σίγουρα θα πρέπει να τα έχεις για κάποιο καιρό με τους γονείς τους μέχρι να τα δώσεις κάπου (αν τελικά καταφέρεις να τα δώσεις). Σκέψου λιγάκι και αυτό.
Αν πάλι επιμένεις να δώσεις το ένα αρσενικό θα σου πρότεινα να το χαρίσεις σε κάποιον που γνωρίζεις ότι θα το πρόσεχε και θα το αγαπούσε το ίδιο ή περισσότερο απ' ότι εσύ. Προσωπικά δε θα μπορούσα να φανταστώ το παπαγαλάκι μου σε άλλο σπίτι ή ξεχασμένο σε κάποιο πετ σοπ και να μην έχει την κατάλληλη φροντίδα. Βέβαια ότι και να πούμε εσύ αποφασίζεις, ανάλογα με το πόσο έχεις δεθεί με το παπαγαλάκι.

Signomi pou rotao, ala apo tin mia les den boris na exei pio poli poulia, se petane ekso. Apo tin ali omos seleis ena zefgari. Tote se ligo PALI exeis pio poli poulia ( ta Mikra ). Mou akougete parakseno. Giati den meneis me ta dio arsenika, afta sigura den kanoune mikra. Kai otan exeis dika sou spiti perneis alo 2 thilika kai meta boris na exeis mikra.

Xrono exeis, afta zoune mexri 10-15 xronia.
Φίλοι μου δεν είπα ότι δε μπορώ να τα φροντίσω, μην παρεξηγείτε αυτά που λέω... Όπως φροντίζω και αυτά τα δύο θα φρόντιζα και τα πιθανά μωρά... Εγώ απλά είπα ότι απ'τη στιγμή που η μάνα μου διαμαρτύρεται συνέχεια για τη βρωμιά, δε μπορώ ξαφνικά να πάω και να της πω να πάρουμε άλλα δύο... Λογικό δεν είναι... Τα πιθανά μωρά που θα έκαναν όμως είναι άλλη υπόθεση... Θα τα μεγαλώναμε για όσο χρειαζόταν και μετά θα δίναμε σε φίλους και ίσως να κρατούσαμε κανένα για εκπαίδευση... Εξάλλου στο εν τω μεταξύ θα τα είχαν αγαπήσει τα μωρά, μπορεί να διαμαρτύρονται αλλά τα χαίρονται κι αυτοί ώρες-ώρες... Προς Θεού, ούτε ότι θα τα πετούσα στο δρόμο είπα ούτε ότι είμαι ανίκανος να τα φροντίσω... Στο κάτω κάτω αφιερώνω πολύ απ' το χρόνο μου στα κατοικίδιά μου και γνωρίζω πολλά πράγματα γι' αυτά πριν ακόμα τα αποκτήσω, διότι είμαι της άποψης ότι δεν είναι σωστό να παίρνουμε ζώα χωρίς να γνωρίζουμε τις απαιτήσεις τους... Έχω φάει πάρααα πολλές ώρες απ' τη ζωή μου ψάχνοντας πληροφορίες, όχι μόνο για τα παπαγαλάκια αλλά για όλα τα ζώα που έχουν περάσει απ' το σπίτι... Το σίγουρο είναι ότι ποτέ δεν κακομεταχειρίστηκα ζώο, τουλάχιστον όχι εσκεμμένα (μικρολαθάκια όλοι κάνουμε πάντα)... Αυτά τα πολλά προς αποφυγή παρεξηγήσεων...

Εν πάσει περιπτώσει, την απόφασή μου την πήρα και αυτή είναι ότι θα το κρατήσω και οι αναπαραγωγές μπορούν να έρθουν και αργότερα... Λυπάμαι να το ξαναβάλω στη διαδικασία αλλαγής περιβάλλοντος...

Ααα και το "θα με πετάξουν έξω απ' το σπίτι" το λέω μεταφορικά, έτσι...
 
Back
Top